منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

یوهیمبین

Yohimbine

دارو شناسی

انچه که باید درباره یوهیمبین   (خوراکی  )Yohimbine بدانید !
ازاین دارو به منظور افزایش جریان خون پیرامونی و رقیق سازی مردمک استفاده میشود .
این دارو فقط با نسخه پزشک باید مصرف گردد .معمولا دارو هایی که کاربرد های تجاری دارند ،برای موارد پزشکی هم به کار برده میشوند.
از یوهیمبین برای درمان این بیماری در آقایان استفاده میشود:
•    ضعف جنسی(ناتوانی در نعوظ )
نحوه کارکرد این دارو در درمان ناتوانی های جنسی کاملا مشخص نیست ولی به نظر میرسد که یوهیمبین باعث افزایش تولید مواد ویژه ای در خون میشود که به بهبود نعوظ کمک میکنند ولی این دارو برای تمام مردان مبتلا به این بیماری موثر نیست.
معمولا یوهیمبین 2 تا 3 هفته پس از اغاز مصرف بر بدن فرد تاثیر میگذارد .دوز مصرفی ان هم برای افراد متفاوت با هم فرق دارد .در این خصوص مطابق با دستور پزشک و یا مندرجات راهنمای دارو عمل کنید .مقادیر زیر فقط دوز مصرفی میانگین را نشان میدهند و در صورتی که دوز شما متفاوت است ،ان را تغییر ندهید .
تعداد قرص های مصرفی بر اساس قدرت دارو متفاوت است :
برای بزرگسالان 
-برای درمان اختلالات نعوظ 
•    بزرگسالان باید روزانه 5.4 تا 6 میلی گرم از این دارو را در سه وعده مصرف نمایند .

پیش از مصرف

.به هنگام استعمال دارو به موارد زیر توجه کنید :

آلرژی  و حساسیت

اگر  به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات  حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید  .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .
اطفال
این دارو ویژه آقایان است 
سالمندان
نحوه تاثیر این دارو بر سالمندان مشخص نیست اگرچه تحقیقات نشان میدهد که عوارض جانبی یوهیمبین برای سالمندان و نوع تاثیر ان بروی این افراد به نسبت بزرگسالان تفاوت چندانی ندارد 
دوران بارداری
این دارو ویژه آقایان است 
دوران شیردهی و مادران شیرده 
این دارو ویژه آقایان است 

تداخلات دارویی

مصرف همزمان  چند دارو با هم توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند .قبل از زدن واکسن   حتما به پزشک خود در خصوص دارو های مصرفی اطلاع دهید . تداخلات دارویی زیر بر حسب میزان اهمیتشان انتخاب شده اند و شامل همه موارد نمیشوند .
مصرف همزمان یوهیمبین  با دارو های ذیل توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند.
•    Clomipramine 
•    Clonidine 
•    Guanabenz 
•    Guanadrel 
•    Guanethidine 
•    Guanfacine 
•    Lithium 
•    Morphine 
•    Morphine Sulfate Liposome 
•    Naloxone 
•    Naltrexone 
•    Reserpine 

تداخلات دارویی دیگر

مصرف همزمان دخانیات و الکل به همراه تعدادی از دارو ها باعث بروز عوارض جانبی میشود و بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید .
مصرف همزمان یوهیمبین  با دارو های ذیل خطر بروز عوارض جانبی را افزایش میدهد  و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند.
•    اتانول 

سایر مشکلات پزشکی

بروز بیماری های دیگر تاثیر این دارو  را کاهش میدهد .در صورتی که به هر یک از این بیماری ها مبتلا میباشید ,حتما پیش از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید :
•    آنژین  
•    افسردگی و یا سایر مشکلات روحی 
•    بیماری های قلبی 
•    فشار خون بالا 
•    مشکلات کلیوی –مصرف یوهیمبین وضعیت بیمار را وخیم تر میکند.
•    مشکلات کبدی –تاثیر مصرف دارو به دلیل دفع ارام از بدن بیشتر خواهد شد . 

نحوه مصرف

این دارو فقط باید با تجویز پزشک مصرف گردد و دوز مصرفی ان را تغییر ندهید مگر با دستور پزشک 

میزان مصرف

دوز مصرفی این دارو به نسبت افراد با هم متفاوت است و در این مورد به توصیه های پزشک خود و یا دستورات همراه دارو استفاده کنید .اطلاعات ذیل میزان متوسط مصرف دارو برای هر گروه سنی را نشان میدهند و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت میباشد ان را تغییر ندهید مگر با مشورت با پزشکتان .
دوز مصرفی دارو به شدت تاثیر دارو بستگی دارد .همچنین تعداد دفعات مصرف دارو ,مدت زمان ان ,زمان بین مصرف و موارد مشابه به شدت بیماری شما وابسته است .

 

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟

در صورتی که مصرف دارو را فرامش کردید ,به محض انکه این موضوع را به یاد اوردید ,از دارو استفاده کنید ولی در صورتی که خیلی نزدیک به زمان مصرف بعدی هستید همان روال را ادامه دهید .
در صورت استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم ؟
در صورتی که فرد میزان زیادی از دارو مصرف کرده باشد باید با مرکز عمومی کنترل سموم تماس بگیرید و اگر فرد نفس نمیکشد با اورژانس تماس بگیرید .

در هنگام استفاده از  دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید .

شیوه  نگهداری از دارو

دارو را در محلی سر پوشیده به دور از گرما و رطوبت و نور مستقیم قرار دهید .داروهایی که تاریخ مصرفشان گذشته است را دور بریزید .دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید.

اقدامات احتیاطی

وضعیت بیمار باید به طور مرتب چک شود تا از عملکرد صحیح دارو اطمینان حاصل گردد و احتمال بروز عوارض جانبی بررسی شود.دوز مصرفی دارو یا تناوب مصرفی ان را تغییر ندهید مگر با تجویز پزشک .مصرف بیش از اندازه یوهیمبین خطر بروز عوارض جانبی مانند تپش قلب و فشار خون بالا را افزایش میدهد .

عوارض جانبی

هر دارویی علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد  و در صورت بروز هر یک از علائم حتما به پزشک خود اطلاع دهید 
تعدادی از علائم به مرور زمان و یا تطبیق بدن با انها از بین میروند و حتی میتوانید با پزشک خود در خصوص نحوه کاهش این عوارض مشورت نمایید .در صورتی که هر یک از علائم یاد شده  از بین نرفتند و پایدار بودند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.
ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگری داشته باشند که در صورت بروز انها باید به پزشکتان مراجعه نمایید 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

یوهیمبیناختلالات نعوظقرص یوهیمبیندرمان اختلالات نعوظدوز یوهیمبین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه