منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آباکویر

Ziagen

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی خوراکی آباکویر بدانید!

از  آباکویر همراه با داروهای دیگردر درمان عفونت های  ناشی از ویروس اچ آی وی یا نقص ایمنی اکتسابی استفاده میشود
اچ آی وی ویروسی است که باعث  بروز سندروم نقص ایمنی اکتسابی یا همان بیماری شناخته شده ایدز میگردد.اگرچه  تجویز این دارو  نمیتواند درمانی قطعی برای جلوگیری از سرایت عفونت و ویروس اچ آی وی باشد اما به هرحال استفاده از آن میتواند از تکثیر سلولی  ممانعت نمایدو سرعت تخریب سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد . این دارو گسترش دامنه   مشکلات بیماری ایدز را کنترل و توسعه آن را به تاخیر میاندازد .لازم به ذکر است این  ترکیب مانع از شیوع و انتقال این ویروس به سایرین نگردیده و عموما افراد مبتلا به این بیماری همان علایم و نشانه های بیماری ایدز را از خود بروز میدهند. این ترکیب فقط با نسخه پزشک و در فرم های قرص و محلول مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک یا غیر معمول به هر دارویی و یا این داروی خاص  حتما پزشک معالج خودرا مطلع سازید.همچنین درمانگران خودرا  از وجود حساسیت هایی که نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ ها ، مواد نگهدارنده و يا حيوانات دارید آگاه نمایید. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.
اطفال
تا کنون مطالعات دقیق و کافی برای بررسی اثربخشی و ایمنی این ترکیب در کودکان زیر سه ماه انجام نگرفته است.
سالمندان
مطالعات دقیق و کافی برای بررسی اثربخشی و ایمنی این ترکیب در سالمندان  انجام نگرفته است.  تا به امروز نیز اثر   سویی در این زمینه گزارش نشده است  در هرصورت اقدامات احتیاطی برای سالخوردگان که به علت کهولت سن  بیشتر در معرض بیماری های قلبی –ریوی و کلیوی هستند  باید در نظر گرفته شود.مقادیر مصرفی دارو در این دسته از افراد باید تنظیم شود.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.
تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد.استفاده از این ترکیب با داروهای زیر توصیه نمیشود و چناچه پزشک خود را از خوردن این داروها مطلع سازید وی ممکن است تغییراتی در الگوی مصرف دارو ومیزان  دوز مصرفی اعمال نماید .
Ribavirin


استفاده همزمان از این دارو با هرکدام از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود اما در پاره ای موارد میتواند بهترین درمان دارویی نیز به شمار آید که در این صورت پزشک تغییراتی در الگوو میزان مصرف به وجود می اورد.

Methadone

Tipranavir
تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكنند.

ابتلا به بیماری های دیگر
وقوع مشكلات پزشکی  ديگر ممكن است بر روي اثربخشی اين دارو تاثيرگذار باشند. در صورت بروز هريك از موارد زير موضوع را با  پزشك خود درميان بگذاريد:
دیابت
بیماری های قلبی
هایپرلیپیدمی (کلسترول بالا و یا چربی خون)
فشار خون بالا که احتمال  خطر حمله قلبی را افزایش دهد.ُ
بیماری های ژنتیکی برای نمونه  جهش ژنتیکی آلل HLB*5701  -این شرایط ممکن است عوارض جانبی جدی درپی داشته باشد و تهدید کننده زندگی نیز باشد.
 هپاتیت B,C
بیماری های کلیوی یا بیماری های کبدی، خفیف تا متوسط که این دارو با احتیاط کامل برای این دسته از بیماران استفاده میشود
بیماری های کبدی متوسط تا شدید که این دارو تحت هیچ شرایطی برای این دسته از بیماران تجویز نمیشود.

نحوه مصرف

دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کرده و هرگز بیشتر از میزان تجویز شده و یابرای  دفعات زیاد تر ویا برای مدت طولانی تر نخورید .هرگونه ابهام درمورد طریقه استفاده از دارو را با مطالعه  دستورالعمل دارویی مندرج در هر بسته ازدارو  از بین ببرید و آن را با پزشک معالجه خود مطرح سازید.دارو را به صورت کامل در طول مدت درمان استفاده کنید و هرگز سرخود و بی مشاوره با پزشک حتی  در صورت  احساس بهبودی مصرف آن را متوقف ننمایید.این دارو باید در کنار سایر داروهای تجویزی بیماری ایدز استفاده شود..بهترین زمان کار آیی دارو وقتی است که جریان خون در بدن ثابت و کافی باشد و این زمانی محقق میگردد که دارو به میزان وسرزمان مصرف شود. به هنگام نزدیک شدن به اتمام دارو آن را به پزشک اطلاع دهید زیرا در صورت قطع درمان مقدار ویروس موجود درخون افزایش میابد و ویروس نسبت به دارو مقاوم ترگشته و درمان آن سختتر خواهد بود.

 

میزان مصرف
میزان  مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت است در این خصوص از دستور پزشک و یا توضیحات برچسب دارو
پیروی نمایید . اطلاعات نوشته شده روی داروها  منحصراً شامل دوز متوسطه این دارو می باشد و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت است  بدون مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید  . مقدار داروی مصرفی شما در روز و  همچنین تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به قوی بودن داروها و ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

 

میزان مصرف خوراکی دارو(قرص-محلول)

برای عفونت اچ آی وی

بزرگسالان-300 میلی گرم دو بار در روز یا 600 میلی گرم یک بار در روز
در کودکان 3 ماهه وسه ماه به بالامیزان  دوز متناسب با وزن بدن مشخص میشود  و باید توسط دکتر فرزندتان تعیین گردد.این مقدار معادل هشت میلیگرم از این دارو برای هر کیلوگرم از وزن کودک برای دوبار در روز تخمین زده میشود.چنان چه دارو بخواهد یک باردر روز مورد استفاده قرارگیرد شانزده میلیگرم به ازای هر کیلو از وزن کودک باید به او خورانده شود. دکتر شما ممکن است دوز  مصرفی مورد نیاز را افزایش دهد. با این حال، مقدار آن معمولا بیش از ششصد  میلی گرم در روز نخواهد بود.
در کودکان با وزنی بالاتر از 14 کیلوگرم که می توانند قرص بخورند  نیزمیزان دوز متناسب با  وزن بدن تعیین میگردد و باید توسط دکتر فرزندتان تعیین شود. این دوز معمولا بین سیصد تا ششصد میلی گرم در روز، برای استفاده یک بار و دوبار در روز تخمین زده میشود.در
کودکان کمتر از 3 ماه باید توسط دکتر فرزندتان تعیین شود

 

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوزي از اين دارو به محض يادآوري آنرا استعمال كنيد. چنانچه تقريبا زمان دوز بعدي فرا رسيده بود، طبق همان زمانبندي پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آن داروی اضافی نخورید.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فوریت  های اورژانس تماس بگیرید.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
تا زمانی که دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید .

 

شیوه نگهداری از دارو

اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. دور از دسترس كودكان قرار دهيد. در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.می توان محلول را در یخچال نگه داری کرد .

اقدامات احتیاطی

در فواصل زمانی منظم به پزشک معالجه کنید تا از عملکرد داروها بر روند پیشرفت و پروسهٔ درمان بیماری شما آگاه شود. گاهی ممکن است آزمایش خون نیز برای بررسی بیشتر به عمل آید.از خوردن داروهایی که محتوی آباکاویر هستند نظیر  (Epzicom®, Triumeq®, Trizivir®). همزمان اکیدا خودداری فرمایید زیرا عواقب جدی برگشت ناپذیری به همراه خواهد داشت. واکنش های آلرژیک خطرناک و جدی میتوانند درزمان استفاده و یا در طول شش هفته بعداز شروع  استفاده رخ دهند.اگرچه زمان مشخصی نخواهند داشت و و عوارض ممکن است هرزمانی بروز کنند. در صورت بروز هرکدام از عوامل زیردر کودکتان سریعا پزشک معالج را آگاه نمایید.
 تب ناگهانی-بثورات پوستی-اسهال- تهوع- درد معده- استفراغ- و حال عمومی ناخوش آیند - سرفه- تنفس مشکل و گلو درد
به هنگام دریافت این دارو دستورالعمل آن را مطالعه فرمائید این اطلاعات شامل واکنشهای الرژیک حاصل از این دارووطریقهٔ درمان آنهاست .بهتر است همیشه آن را همراه خود داشته باشید.اگر شما از استفاده از این دارو به علت پیامد
های آلرژیک آن منع شده اید هرگز از این دارو استفاده نکنید زیرا یک واکنش الرژیک شدید و حتی  در مواردی مرگ از تبعات استفاده آن خواهد بود . اگر از داروی اباکویر در گذشته استفاده کرده و چنان چه به آن واکنش نشان داده اید حتما با پزشک درمیان بگذارید .ازدو  واکنش نادر ولی جدی به این دارو میتوان به  اسیدوز لاکتیک (اسید زیاد در خون) و سمیت کبدی،(کبد بزرگ شده) اشاره کرد. این پیامد دربین زنان چاقی که اضافه وزن دارند و برای مدت طولانی از این داروها استفاده کرده اند بیشتر رایج میباشد درصورتی که فرزند شما علایم بیشتر ازیکی از موارد زیر را دارا باشد سریعا با پزشک تماس بگیرید:
ناراحتی یا درد معده، ادرار تیره، کاهش اشتها، اسهال، حال عمومی ناخوشایند ، مدفوع رنگ روشن، گرفتگی عضله و درد، حالت تهوع، خستگی و ضعف غیر معمول، مشکل تنفسی، استفراغ، و یا  تغییر رنگ چشم یا پوست
درزمان استعمال دارو ممکن است سیستم ایمنی بدن شما قویتر گشته و با عفونت های پنهان و نهفته ای نظیر عفونت های توبرکلوسیس یا ذات الریه مبارزه کند.چنان چه تغییراتی در حال عمومی خود حس کرده پزشکتان را مطلع سازید. استفاده از این دارو ممکن است موجب تمرکز و افزایش چربی در برخی نواحی بدن شود . اگر شما متوجه تغییراتی در شکل بدن خود از جمله  تجمع مقدار چربی درقسمت فوقانی کمریا  گردن ، اطراف قفسه سینه، و یا منطقه معده شده اید سریعا با پزشک مشورت کنید.در مواردی ممکن است  چربی از پاها، بازوها، و یا چهره کاهش یابد . این دارو ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد. اگر شما سیگار می کشید یا در حال حاضر بیماری قلبی، فشار خون بالا، یا کلسترول بالا و یا چربی خون دارید تحقق این امر بیشتر خواهد بود.  درصورت احسایس درد یا ناراحتی قفسه سینه بادکتر خود تماس بگیرید. تهوع، درد یا ناراحتی در بازوها، فک، پشت یا گردن- تنگی نفس؛ عرق کردن و یا استفراغ می توانند از نشانه های حمله قلبی باشند.

این دارو مانع  از گسترش و انتقال ویروس اچ آی وی به شریک زندگیتان در زمان همبستری نخواهد شد و بهتر است
نکات ایمنی را هنگام برقراری نزدیکی رعایت فرمایید واز وسایل شخصی  و ریش تراش شخصی استفاده کنید و هنگام تماس با وسایل تیز و برنده جوانب احتیاط را به عمل آورید.

عوارض جانبی

عليرغم تاثيراتي كه يك دارو به همراه دارد امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز موجود است. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد:
علایمی که کمتر شایع هستند و احتمال وقوع کمتری دارند
درد شکم و معده
سرفه
اسهال
تنفس مشکل و یا با زحمت
تب
سردرد
درد مفاصل و عضلات
تهوع
بی حسی یا سوزش دستها، پاها، یا صورت
قرمزی و درد چشم
بثورات پوستی
گلو درد
زخم در دهان
تورم پا یا ساق پا
حال عمومی ناخوش آیند
خستگی غیر معمول
استفراغ
نادر
تورم شکم یا معده
کاهش اشتها
تنفس کم عمق و سریع
خواب آلودگی
بروز شناخته شده نیست
تاول ، یا شل شدن پوست
احساس ناراحتی یا  درد قفسه سینه
لرز
ادرار تیره
خارش
مدفوع رنگ روشن
درد یا ناراحتی در بازوها، فک، پشت، یا گردن
، تحریک یا قرمزی چشم ها
ضایعات پوستی قرمز،( اغلب با یک مرکز بنفش)
زخم ، و یا لکه های سفید در دهان یا روی لب
عرق کردن
ضعف غیر معمول
درد شکم یا معده
زردی چشم و پوست
وقوع بعضی از عوارض جانبی مراقبت پزشکی خاصی را نمی طلبد و این عوارض به مرور با عادت بدن شما به داروها از بین میروند.درصورتی که علایم آزاردهنده و ادامه دار بودند درمانگران خود راآگاه سازید.
عوامل بیشتر شایع:
سردرد
عوامل کمتر رایج:
مشکلات خواب
بروز شناخته شده نیست:
بزرگ شدن پستان
قوز 
چاقی مرکزی
تحلیل صورت
به دست آوردن وزن دور گردن ، قسمت فوقانی پشت، سینه، صورت، و یا دور کمر
 

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ایدزاچ آی ویبیماری سکسی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه