منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آکنه  

 acne

آکنه برروی صورت ، گردن ،سینه ، کمر وشانه ها ظاهر می شود، این نواحی از پوست دارای بیشترین غدد چربی هستند .آکنه‌ (جوشهای‌ غرور) در دوران‌ نوجوانی‌ و در بین نوجوانان  شایع‌ تر است‌.

4 عامل مهم و اساسی در بروز آکنه:

  • تولید چربی
  • سلواهای مرده پوست
  • باکتری
  • منافذ مسدود شده

شرح بیماری

آکنه‌ (جوشهای‌ غرور) عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ التهابی مزمن پوستی که‌ در دوران‌ نوجوانی‌ شایع‌ است‌، اما گاهی‌ بطور متناوب‌ در سراسر زندگی‌ رخ‌ می‌دهد. مشخصه‌ این‌ بیماری‌ عبارت‌ است‌ از بروز جوشهایی‌ روی‌ صورت ‌،قفسه سینه‌ و کمر. این‌ بیماری‌ در مردان‌ شایع‌تر از زنان‌ است‌. بر طبق گزارشات آکنه  اغلب 70 تا 80 درصد در بین نوجوانان  شایع تر است.و در حال حاضر به دور فزاینده ای آکنه در نوجوانان در حال شیوع است. 
 

نشانه ها

جوش های سر سیاه‌ به‌ اندازه‌ سر سوزن‌ 
جوش های سر سفید 
جوش‌های‌ کوچک‌ چرکی‌ 
قرمزی‌ و التهاب‌ در اطراف‌ جوشها 


در آکنه شدید ممکن‌ است‌ جوش تبدیل به کیست و آبسه‌ شود. کیست به‌ صورت‌ تورمی‌ بزرگتر و سفت‌تر از جوشهای‌ معمولی‌ در پوست پدیدار می‌شود. آبسه‌ نیز به‌ صورت‌ یک‌ ناحیه عفونی‌ متورم‌ ،ملتهب‌ و دردناک‌ به‌ هنگام‌ لمس‌ و حاوی‌ چرک‌ است‌.
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر درمانهای خانگی برای درمان آکنه اثر نکرد ، به پزشک عمومی مراجعه نمایید زیرا وی میتواند داروهای قوی تری را برای بهبود آکنه تجویز نماید. اگر آکنه همچنان ادامه داشت یا حادتر شد باید به متخصص پوست مراجعه نمایید. لوسیون ها ،پاک کننده ها و دیگر محصولات پوستی می توانند عامل جدی واکنشات پوستی شوند. این نوع واکنشات کاملا نادر هستند.بنابراین به هنگام استفاده از محصولات یا داروهای پوستی علائمی مانند خارش ، سوزش و قرمزی پوست طبیعی هستند.
 لزوم تماس با پزشک متخصص
اگر بعد از مصرف محصولات پوستی بدون تجویز دکتر متوجه  این علائم شدید:
غش
اختلالات تنفسی
ورم چشمان ،صورت ، لب ها یا زبان
گرفتگی گلو

علل

برای بروز آکنه میتوان 4 عامل مهم و اساسی را در نظر گرفت:
تولید چربی
سلواهای مرده پوست
باکتری
منافذ مسدود شده
معمولا آکنه برروی صورت ، گردن ،سینه ، کمر وشانه ها ظاهر می شود، این نواحی از پوست دارای بیشترین غدد چربی هستند. هنگامیکه فولیکولهای مو با چربی و سلولهای مرده پوست متصل میشوند تبدیل به آکنه میشوند. فولیکولهای مو به غدد چربی متصل است ، این غدد از خود ماده ی چربی ترشح میکند تا پوست و مو چرب شوند. سبوم معمولا به ساقه مو و از ریق باز شدن فولیکول های مو به سطح پوست متصل میشوند .هنگامیکه بدن مقدار زیادی سبوم و سلولهای مرده تولید کند این دو میتوانند فلو لیکولهای مو را بسازند. آنها به صورت یک پلاگین نرم محیطی را ایجاد کرده تا باکتری رشد کنند. منافذ ممکن است موجب دیوار فولیکولی برآمده و تولید جوشهای سر سفید شود یا ممکن است این برجستگی برروی سطح پوست باز شده و تیره رنگ شود و بعد باعث جوش سرسیاه شود. امکان دارد جوش سرسیاه مانند لکه سیاهی در منافذ پوست ظاهر شود اما در حقیقت این منافذ از باکتری و چربی انباشته شده است که به هنگام قرار گرفتن در معرض هوا قهوه ای رن گ می شود.  
 

عوامل تشدید

عواملی که آکنه را تشدید می کند 
لوازم آرایش:لزوما لوازم آرایش آکنه را تشدید نکرده مخصوصا هنگامیکه از لوازم فاقد چربی استفاده می کنید که منافذ پوست را مسدود نمی کنند و به راحتی از روی پوست پاک می شوند.
پوست کثیف: آکنه به توسط آلودگی وکثیفی بروز نمی کند، در حقیقت شستن پوست با صابونهای نامناسب و شیمیایی موجب تحریکات شده و می تواند آکنه را تشدید نماید.
غذاهای چرب: خوردن این نوع غذاها تاثیر اندکی را در بروز چربی دارد. 
عوامل تشدید کننده آکنه
 هورمون
رژیم غذایی
مواجهه‌ با هوای‌ بسیار گرم‌ یا سرد 
استرس 
پوست‌ چرب‌ 
اختلالات‌ غدد درون‌ ریز 
استفاده‌ از بعضی‌ داروها مثل‌ کورتیزول، هورمونهای‌ مردانه‌، یا قرص‌های‌ ضد بارداری‌ 
عوامل خطرساز
سابقه خانوادگی‌ آکنه‌:  ژنتیک نقش مهمی را در بروز آکنه ایفا می کند ، اگر والدینتان آکنه داشتند احتمال بروز آکنه در شما نیز وجود دارد.
مواد چربی: ممکن است به هنگام استفاده از کرم و لوسیون های چرب یا کارکردن در محیط چرب مانند آشپزخانه باعث بروز آکنه می شود.
تحریک یا فشار آکنه : این عوامل میتواند ناشی از مواردی مانند تلفن ،موبایل ، کلاه کاسکت ،حلقه های تنگ و کوله پشتی شود.
استرس: این نمی تواند علت آکنه باشد ، اما اگر قبلا آکنه داشتید  استرس می تواند عوامل آکنه را تشدید کند.
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

در صورت دارا بودن آکنه ای که با درمان های خانگی و درمانهای بیش از حد بهبود نیافت به پزشک مراجعه نمایید. در موثر آکنه ، خطر زخم و آسیب های پایدار را کاهش می دهد. بعد از آزمایشات اولیه ممکن است پزشک شما را به یک متخصص برای شناخت و درمان پوست ارجاع دهد.   
سئوالات شما از پزشک
پیش از مراجعه این اطلاعات را در برگه ای بنویسید:
علائمی که مشاهده کرده اید ،حتی علائمی که مربوط به آکنه نیستند
اطلاعات مهم فردی ، هر گونه استرس و تغییرات تازه در زندگی شخصی
هر نوع دارویی که در حال حاضر مصرف میکنید ، حتی ویتامین یا مکمل گیاهی
سوالات را از مهم به کمت مهم بچینید تا در صورت اتمام وقت ویزیت ، اطلاعت مهمتر را به دست آورده باشید ، سوالاتی مانند
علت این علائم چیست؟
 چه عوامل دیگر ممک است ایجاد کننده ی این درد و علائم باشد؟
چه آزمایشاتی باید انجام دهیم؟
درمان مناسب چیست؟
آیا گزینه های درمانی دیگری هم دارم؟
آیا بروشور یا هر نوع اطلاعات نوشتاری در اختیارم قرار میگیردتا اطلاعاتم را در این زمینه بالا ببرم؟
سایت یا وب سایت خاصی را توصیه میکنید ؟
از پرسیدن سوال وگرفتن اطلاعات نترسید ، هر سوالی که باعث نگرانی و یا در گیری ذهنتان است را بدون لحظه ای تامل بپرسید تا اطلاعت کافی به دست بیاورید. 
سئوالات پزشک از شما
علائم از چه زمانی شروع شده است؟
شدت علائم به چه میزان است؟
علائم موقتی یا دائمی هستند؟
به تازگی دچار عفونت شده اید؟
چه داروهایی مانند داروهای تجویز ده به علاوه ویتامین ها و فرآورده های پوستی استفاده نموده اید؟
چه نوع صابون ، لوسیون ، ضد آفتاب و لوازم آرایشی استفاده می کنید؟
آیا سابقه آکنه فامیلی دارید؟
تا کنون از چه نوع دارو هایی استفاده نموده اید؟آیا تاثیری در روند بهبودی داشته است؟
در زنان و دختران:
آیا از روشهای ضد بارداری استفاده می نمایید؟
آیا دروران قاعدگیتان منظم است؟
آیا باردارید یا قصد بارداری دارید
 

درمان و دارو

اگر داروهایی که مصرف میکنید موجب برطرف شدن آکنه نشد ، میتوانید از داروهای قوی تر یا روشهای دیگری را برای درمان استفاده نمایید.یک متخصص پوست میتواند به شما کمک کند تا آکنه را کنترل نمایید ، زخم ها کمتر قابل توجه شوند ،از زخم یا دیگر آسیبها ی پوستی جلوگیری نمایید.
داروهای آکنه چربی پوست  ، بالا بردن سرعت گردش پوست را کاهش می دهد و همچنین با عفونت های باکتریایی مقابله یا التهابات را کاهش می دهد.نمی توانید پس از گذشت 4 تا 8  هفته  با مصرف داروهای آکنه به بهبودی کامل برسید و حتی احتال بدتر شدن پوست نیز وجود دارد.برای درمان آکنه باید ماه ها یا حتی سالها به درمان آکنه بپردازید. دارویی را که پزشک تجویز میکند بستگی به نوع و شدت آکنه دارد.اغلب این دارو ها به صورت ترکیبی مصرف میشوند. زنان باردار نباید از دارو های خوراکی برای درمان آکنه استفاده کنند .
داروهای موضعی
ریتینوئید:این در اشکالی مانند کرم ، ژل و لوسیون موجود است. ریتینوئید مشتق از ویتامین A و شامل ترتینوئین ، آداپالن و تازاروتن می باشد . این دارو را بعدازظهر سه بار در هفته و سپس بعد از تطابق با پوست هر روز میتوان از ااین دارو استفاده نمود.
آنتی بیوتیک:این دارو باکتری های بیش از اندازه موجود در پوست را کشته و قرمزی پوست را کاهش می دهد. برای درمان اولیه ممکن است هر دو دارو تجویز شود. آنتی بیوتیک را صبحها مصرف نموده و ریتینوئید را در بعداز ظهر مصرف نمایید. آنتی بیوتیک ها اغلب با بنزوئیل پرواکساید ترکیب شده تا مقاومت آنتی بیوتیک ها را کاهش دهد که شامل کلیندامایسین با بنزوئیل پرواکساید و یا اریترومایسین با بنزوئیل پرواکساید میشود.
داپسون: این ژل بسیار در درمان آکنه  هنگامیکه با ریتینوئید موضعی  ترکیب میشود ،موثر است.قرمزی و خشکی پوست از عوارض این دارواست.
داروهای خوراکی
آنتی بیوتیک: برای درمان آکنه حاد یا معمولی ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک های خوراکی باشدتا باکتری موجود در پپوست را کاهش داده و با التهابات پوست نیزمقابله کند. تتراسایکلین  شامل مینوسایکلین و داکسی سایکلین می باشد. احتمال دارد برای درمان آکنه از دارو های موضعی  و خوراکی به طور همزمان استفاده شود. مطالعات نشان داده است که استفاده بنزوئیل پرواکساید موضعی همراه با آنتی بیوتیکهای خوراکیریسک مقاومت آنتی بیوتیک هارا کاهش می دهد.
ترکیب قرص های خوراکی:برای درمان آکنه در زنان و دختران جوان بسیار موثر است. ترکیب استروژن و پروژسترون مورد تایید واقع شده است .سردرد ، تهوع ، اضافه وزن ، درد سینه و خونریزیهای غیر منتظره از عوارض شایع مصرف این دارو است.
آنتی آندروژن عامل:ممکن است اسپیرونولاکتین برای درمان زنان و دختران جوان در صورت بهبود نیافتن در نظر گرفته شود.این دارو مانع تاثیر هورمون های آندروژن بر غدد چربی ساز میشود. عوارض شایع محتمل عبارت است از دردسینه ،دوران قاعدگی دردناک و احتباس پتاسیم.   
   ایزوترتینوئین :این دارو برای افرادی با آکنه ی حاد اختصاص داده شده است.   ایزوترتینوئین از قدرتمند ترین داروی درمان افرادی که به هیچ وجه از مصرف دارو های دیگر نتیجه نگرفته اند، تجویز می شود. کولیت اولسرایتو ، افزایش افسردگی و خطر خودکشی و نقص در تولد از عوارض مصرف این دارو می باشد.
نحوه ی درمان
این نوع معالجات ممکن است به تنهایی یا به همراه دیگر ترکیبات دارویی انجام شود؛
نور درمانی:انواع درمانهایی که توسط نور انجام شده با موفقیت همراه بوده است .اما نیاز به مطالعات بیشتری برای تشخیص روشهای ایده آل ، منبع نوری و میزان مصرف است.هدف نور درمانی ازبین بردن باکتری که باعث آکنه می شوند، است.
خارج نمودن جوشهای سر سفید و سرسیاه: متخصصان پوست با استفاده از ابزار خاص به آرامی جوشهای سر سفید و سرسیاه را از روی پوست خارج می کنند.
قرص شیمیایی:در این روش با استفاده از راه حل های شیمیایی مانند سالیسیلس اسید آکنه را بر طرف میسازند.
تزریق استروئید: میتوان ندولر و ضایعات کیستیک را با تزریق استروئید درمان نمود.
درمان جای زخم آکنه
استفاده از پرکننده های بافت نرم ، قرص های شیمیایی ، درم ابریشن (عمل صیقل داددن پوست) ، لیزر و           نور درمانی
درمان کودکان
اگر متوجه بروز آکنه در پوست فرزندتان شدید با یک متخصص پوست مشاوره نمایید و در مورد داروهایی که نباید برای کودکان استفاده نمود ،میزان دریافت دارو ، تداخلات دارویی ،عوارض جانبی و چگونگی نحوه ی درمان و تاثیرات  درمان بر رشد کودک سوالاتی مطرح نمایید. 
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

بهترین روش و تکنیک های دیگر برای مراقبت از پوست خود:
شستن ناحیه آسیب دیده با پاک کننده های ملایم: دو با در هفته صورت خود را با صابونهای ملایم و آب ولرم بشوئید.اگر متوجه آکنه در اطراف خط موی خود شدید ، هر روز موهایتان را با شامپو بشوئید. 
از مالش صورت ،ماسک و استفاده از دارو های قوی اجتناب نمائید: استفاده از این محصولات باعث تحریک پوست شده و آکنه را وخیم تر می کند و همچنین شستشو و مالش شدید میتواند پوست را تحریک کند.
استفاده از داروهای آکنه برای خشک کردن چربی اضافه از روی پوست و لایه برداری: محصولاتی را که حاوی بنزوئیل پرواکساید هستند به عنوان عنصری فعال شناخته میشوند.همچنین میتوان محصولاتی که شامل سولفور ،ریسورسینول یا سالیسیلس اسید است را مصرف نمود.داروهای بدون تجویز پزشک ممکن است باعث عوارض اولیه مانند قرمزی ، خشکی و پوسته پوسته شدن که اغلب بعد از سپری شدن یک ماه برطرف میشود. 
اجتناب از تحریکات پوستی: میتوان از مصرف لوازم آرایش چرب ، ضد آفتاب و پاک کننده ای حاوی چربی خودداری نمود ، با مصرف این محصولات احتمال بروز آکنه وجود دارد . 
استفاده از مرطوب کننده با ضد آفتاب فاقد چربی : در برخی افراد آفتاب باعث بروز آکنه می شود وبرخی از ضد آفتاب ها حاوی چربی هسنتد که این خود عاملی برای بروز آکنه می باشد . اگر داروهایتان از دسته این محصولات است به دکتر مراجعه نمایید.
مراقب وسایلی که با پوست شما در ارتباطند باشید: صورت و موهای حود را تمیز نگاه دارید ، از تماس دست یا اشیا دیگری مانند دسته تلفن برروی پوست خود اجتناب نمایید. لباسهای تنگ یا کلاه می تواند باعث مشکلاتی مخصوصا به هنگام تعریق شود . عرق بدن و چربیها می توانند بوجودآورنده ی آکنه باشند. از فشار دادن یا تحریک کردن پوست خود جدا خودداری نمایید، انجام اینکار می تواند باعث عفونت و زخم شود.
 

داروهای جایگزین

بعضی از مطالعات نشان می دهد که استفاده از مکمل های زیر به درمان آکنه کمک می کند. برای اثبات تاثیرات و ایمنی بخشی این دارو ها   در دراز مدت نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد .قبل از استفاده ازدرمانهای خاص تمامی جوانب منف ومثبت را در نظر گرفته و با دکتر خود مشورت نمایید.
روغن درخت چای: روغن درخت چای به طور معمول  در آکنه کیستیک، یا کسانیکه مشکل هورمونی دارد ،فقط برای کسانی که پوست چرب و یا بیش از حد فعال دارند بسیار خوب است. اگر شما دارای پوست حساس، ظریف، و خشک، هستید از آن صرف نظر کنید.درخت چای یک پاک کننده  و یا تونر است که  برای کنترل آکنه و پوست بیش از حد چرب مناسب است.در دهه های اخیر محبوبیت طب مکمل به طور روزافزون در حال افزایش بوده است. تلاش برای تأیید استفاده فرآورده های گیاهی در موارد درمانی مفروض باعث افزایش تحقیقات در آزمایشگاهها و برخی موارد در محیط بدن شده است. روغن درخت چای به طور گسترده ای به خاطر خواص ضد باکتریایی آن در بسیاری از موارد برای درمان عفونت های پوستی به طور موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. 
  روغن درخت چای به صورت محصولات گیاهی زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
کرم یا ژل جوان شدن پوست
شامپو طبیعی مو برای مو های چرب
خواص و موارد مصرف خواص پزشکی
روغن درخت چای باعث بهبود کامل مشکلاتی از قبیل شوره سر می شود.
روغن درخت چای در شامپو، پودر و روغن بچه، دستمالهای ضد باکتری (دستمالهای پاک کننده آرایشی)، محصولات مراقبت از پوست (مثل کرمهای شب و روز، مرطوب کننده ها و لوسیونهای دست و بدن) به کار برده می شود. این روغن برای پوستهای چرب و مشکل آفرین بسیار مناسب است و می توان آن را به صورت خالص و در مقادیر اندک برای بر طرف کردن لک و جوش به موضع زد.
روغن درخت چای برای درمان پوست های مبتلا به جوش غرور، ترکهای موجود در سطح پوست، خشکی پوست، رفع التهابات پوستی و قارچهایی که در سطح ناخن هستند استفاده می شود.
روغن درخت چای به پوست نرمی و لطافت می بخشد و این ماده به شکل روغن، ژل و یا کرم موجود است. در ساخت کرم های مخصوص جوش نیز از روغن درخت چای استفاده می کنند. (کرم های مخصوص جوش: این کرم التهابات پوستی را از بین برده و پوست را به وضعیت طبیعی خود نزدیک می کند. لازم به ذکر است که پیش از مصرف، پوست باید کاملاً تمیز باشد.
از روغن درخت چای در ساخت کرم های سوختگی و کرم های ضد قارچ استفاده می شود.
ممکن است ندرتاً بعضی افراد نسبت به ترکیبات موجود در رایحه ی درخت چای از جمله آلفالیمونن، حساسیت داشته باشند. این عوارض در این افراد به صورت اگزما یا خارشهای پوستی ظاهر می گردد.
آزالائیک: باعث کاهش التهاب و کاهش تعداد پروييونه باکتر شده و نيز کراتوليتيک مي باشد داروهايي که بطور سيستميک در درمان آکنه مورد استفاده قرار مي گيرند عوارض آنها باعث محدوديت در مصرف صحيح با دوز درماني مي شود و مصرف داروهاي موضعي، هم از نظر اثرگذاري روي انواع ضايعات آکنه و هم از لحاظ عوارض، محدوديت نسبي دارند. بنابراين، ارزيابي داروي جديد با اثرگذاري بيشتر و عوارض کمتر ضرورت دارد و اين تحقيق سعي بر آن دارد که اثر درماني آزلائيک اسيد موضعي را در آکنه بررسي کند. ژل آزلائيک اسيد 20% داروي موضعي موثر در درمان آکنه خفيف تا متوسط است و عوارض آن موضعي و خفيف بوده است.

زینک: ممکن است مصرف زینک به صورت اشکال لوسیون و کرم شیوع آکنه را کاهش دهد.
عصاره چای سبز: چای سبز منبع سرشار از پلی‌فنول‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها است که آن را به یک ماده ضد پیری، ضد التهاب و ضد سرطان تبدیل کرده است. این نوشیدنی معجزه‌آسا در ترکیب بیشتر داروهای گیاهی محافظت از پوست استفاده می‌شود.
چای سبز همچنین به عنوان یک محافظ قوی، می‌تواند وظیفه حفاظت از پوست در معرض آفتاب، جذب رادیکال‌های آزاد و کاهش التهاب ناشی از اشعه های مضر UV را بر عهده بگیرد.
رادیکال‌های آزاد در شرایط نرمال وقتی بدن در معرض نور خورشید، آلودگی و دود سیگار قرار می‌گیرد و فعال می‌شوند.
چای سبز آنتی‌اکسیدان‌هایی دارد که سوار جریان خون می‌شوند و به جنگ این رادیکال‌ها می‌روند. پیروزی چای بر این رادیکال‌ها تاثیر خودش رو روی پوست می‌ گذارد. بعد از شستن صورت با این محلول آن را خشک نکنید و بگذارید به طور طبیعی خشک شود. پیروی دائمی از این روش می تواند به تدریج جای زخم و جوش ها را در صورتتان بهبود بخشد. و از بروز مجدد آکنه نیز پیشگیری کند.
غضروف گاو: کرم های حاوی 5% غضروف گاو را روزانه دو مرتبه  بر روی نواحی آسیب دیده بمالید،مممکن است در کاهش آکنه موثر واقع شود.
آلوئه ورا: آلوئه ورا را تازه به تازه و همراه با ساقه ی بلند از مغازه های عطاری یا داروخانه ها تهیه کرده و برای هر بار استفاده قسمت کمی از آن را از پایین ساقه برش داده و شیره ای که از آن بیرون خواهد آمد را با همان ساقه ی باز شده به آرامی روی جوشها بزنید و بگذارید خوب خشک شود .قبل از استفاده از آلوئه ورا  پوست خود را با آب و صابون شسته و خشک کنید .برای تازه ماندن و خشک نشدن سریع این گیاه آن را در یخچال بگذارید. برای تاثیر بیشتر روزی دو بار، صبح و شب هنگام خواب این کاررا انجام دهید و در صورت تمام شدن دوباره تهیه کنید. صبحها پس از استفاده از آن و اطمینان از خشک شدن میتوانید روی آن آرایش کنید. هر ساقه ی آلوئه ورا بطور میانگین برای مصرف یک ماه کافیست بنابراین تازه به تازه آن را تهیه کنید.

مخمر آب جو:تنها موردی است که باید آنرا به صورت خوراکی مصرف نمود و ممکن است باعث نفخ شکم شود.
 

پیشگیری

استفاده از کرم یا ژل های ضد آکنه
شستن منافذ آکنه با پاک کننده های ملایم
استفاده از لوازم آرایش فاقد چربی
استفاده از لباسهای گشاد
اجتناب از لمس یا تحریک کردن نواحی مشکل دار
گرفتن دوش بعد از فعالیت های شدید جسمی
پاک نمودن آرایش یا شستن صورت قبل از خواب 

همراهی و حمایت

آکنه و زخم میتواند بر اعتماد به نفس ،عزت نفس و حضور افراد در جامعه تاثیر گذار باشد . اغلب اوقات حمایت گروهی ، مشاوره ویا صحبت با اعضای خانواده می تواند به حل این مسئله کمک نماید. 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
بروز جوشهایی‌ روی‌ صورت ‌بروزجوش قفسه سینه‌ و کمرالتهاب پوستیجوشهای کیستیک‌
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه