منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اثر کاذب بصل النخاع

Pseudobulbar affect

اثر کاذب بصل النخاع(PBA) وضعیتی است که به وسیله ی رخداد های ناگهانی غیر قابل کنترل و ناشایست خنده یا گریه مشخص می شود. اثر کاذب بصل النخاع معمولا در افرادی اتفاق می افتد که دچار برخی وضعیت ها یا آسیب های نورولوژیکال هستند که ممکن است بر روش کنترل احساسات مغز اثر بگذارد.

شرح بیماری

اثر کاذب بصل النخاع(PBA) وضعیتی است که به وسیله ی رخداد های ناگهانی غیر قابل کنترل و ناشایست خنده یا گریه مشخص می شود. اثر کاذب بصل النخاع معمولا در افرادی اتفاق می افتد که دچار برخی وضعیت ها یا آسیب های نورولوژیکال هستند که ممکن است بر روش کنترل احساسات مغز اثر بگذارد.

اگر فرد دچار اثر کاذب بصل النخاع باشد احساسات را به طور معمولی تجربه می کند اما گاهی اوقات خودشان را به شکل اغراق آمیز و ناشایستی بروز می دهند. که در نتیجه ی آن این وضعیت می تواند باعث خجالت زدگی و اخلال در زندگی روزمره فرد گردد.

اثر کاذب بصل النخاع عموما  تشخیص داده نشده و با اختلالات روحی اشتباه گرفته می شود.

نشانه ها

علائم ابتدایی اثر کاذب بصل النخاع برون ریزی مکرر، غیر ارادی و غیر قابل کنترل با خنده یا گریه ی اغراق آمیز یا بی ارتباط با بخش احساسات مغز است. خنده عموما در انتها به گریه بدل می شود. بین نوبت های برون ریزی که ممکن است هر زمان اتفاق بیفتند، حالت روحی فرد عادی است.

واکنش احساسی ناشی از اثر کاذب بصل النخاع عموما مانند حمله  عصبی است که خنده یا گریه هایی را به همراه دارد که چندیدن دقیقه به طول می انجامند. برای مثال فرد ممکن است به شکل غیر قابل کنترلی در واکنش به به رویدادی نسبتا با مزه شدیدا بخندد. یا فرد در موقعیت هایی که در نظر دیگران ناراحت کننده یا با مزه نیستند گریخ کند یا بخندد.این واکنش های احساسی  عموما نشانگر تغییری است نسبت به آنطوری که پیش از آن فرد واکنش نشان احساسی از خود می داد.

چون اثر کاذب بصل النخاع عموما شامل گریه می شود معمولا آن را با افسردگی اشتباه می گیرند. نوبت های وقوع اثر کاذب بصل النخاع به لحاظ طول زمانی کوتاهند، اما افسردگی باعث احساس دائمی ناراحتی می شود. همچنین افراد مبتلا به اثر کاذب بصل النخاع برخی ویژگی های افسردگی را ندارند، مانند اختلال خواب یا بی اشتهایی. اما افسردگی در میان افراد مبتلا به اثر کاذب بصل النخاع شایع است.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر فکر می کنید اثر کاذب بصل النخاع دارید با پزشک صحبت کنید. اگر دچار وضعیت نورولوژیکال ممکن است پیش از آن پزشک معالج اثر کاذب بصل النخاع را تشخیص داده و درمان کرده باشد. متخصصانی که می توانند به شما کمک کنند روان- عصب شناسان، نورولوژیست ها و روانشناسان هستند.

بسیاری از موارد ابتلا به اثر کاذب بصل النخاع بدون گزارش و تشخیص داده نشده باقی می مانند  چرا که بسیاری از افراد نسبت به این وضعیت بی اطلاعند.

علل

اثر کاذب بصل النخاع عموما در افرادی با وضعیت ها یا آسیب های نورولوژیکال اتفاق می افتد، از جمله:

 • سکته مغزی
 • تصلب بافت عرضی آمیوتروفیک(ALS)
 • تصلب بافت مداوم(MS)
 • آسیب های مغزی ضربه ای
 • بیماری آلزایمر
 • بیماری پارکینسون

همچنان به تحقیقات بیشتری احتیاج است اما باور بر این است که علت اثر کاذب بصل النخاع آسیب به راه های نورولوژیکال است که برون گرایی و برون ریزی احساسات را مدیریت می کنند.

پیامدهای مورد نظر

علائم شدید اثر کاذب بصل النخاع می تواند باعث خجالت زدگی، انزوای اجتمالی، اضطراب و افسردگی شود. این وضعیت ممکن است در توانایی انجام امور روزمره تداخل کند، به خصوص زمانی که فرد از قبل دچار وضعیت های نورولوژیکال نیز باشد.

آمادگی برای ملاقات پزشک

کار هایی که می توانید انجام دهید

 • علائم را یادداشت نمایید. از یک دفترچه برای یادداشت کردن جزئیات برون ریزی های احساسیتان استفاده کنید. برون ریزی ارادی بود؟ چه مدت طول کشید؟ ناشایست بود؟ هیچ محرکی داشت؟ برون ریزی بازتاب احساساتان بود؟ برون ریزی در تعاملات احتماعیتان مشکلی ایجاد کرد؟
 • اطلاعات کلیدی را یادداشت نمایید. برای صحبت درمورد استرس های اصلی یا تغییرات اخیر در زندگیتان آماده باشید. همچنین فهرستی از دارو ها، ویتامین ها، دارو های گیاهی و مکمل هایی که مصرف می کنید تهیه نمایید. نتیجه ی ازمایشات و ارزیابی های گذشته را همراه خود ببرید.

 

انتظاراتی که می توان از پزشک داشت

برای پاسخ به سوالات زیر اماده باشید:

 • آیا به راحتی گریه می کنید؟
 • آیا به راحتی سرگرم می شوید و به چیز های غیر بامزه می خندید؟
 • آیا خنده تان عموما به گریه بدل می شود؟
 • آیا قادر به کنترل گریه یا خنده تان هستید؟ آیا در سرکوب واکنش های احساسی ناتوانید؟
 • آیا برون ریزی های احساسیتان گاها اغراق امیز یا ناشایست است؟
 • آیا برون ریزی احساسیتان بازتاب احساس درونیتان است؟
 • آیا بخاطر این برون ریزی ها از دیگران دوری می جویید؟
 • آیا علائمی از افسردگی یا دیگر مشکلات روحی دارید؟

 

آزمایشات و تشخیص بیماری

اثر کاذب بصل النخاع عموما طی ارزیابی نورولوژیکال شناسایی می شود. متحصصانی که می توانند اثر کاذب بصل النخاع را تشخیص دهند عبارتند از پزشک امراض داخلی، روان- عصب شناسان، نوررولوژیست ها و روانشناسان.

اثر کاذب بصل النخاع معمولا با افسردگی، اختلال دو قطبی، بیماری اضطراب عمومی، اسکیزوفرنی، بیماری شخصیتی و صرع اشتباه گرفته می شود. برای کمک به پزشک برای تشخیص اثر کاذب بصل النخاع، تمام جزئیات مربوط به برون ریزی های احساسی را با پزشک درمیان بگذارید.

درمان و دارو

هدف درمان اثر کاذب بصل النخاع کاهش شدت و تکرر برون ریزی های احساسی است. گزینه های درمانی عبارتند از:

 • ضد فسردگیها. دارو های ضد افسردگی از جمله تری سایکلیک و تعدادی از مهار کننده های سروتونین می توانند به کاهش تکرر و شدت نوبت های بروز اثر کاذب بصل النخاع کمک کنند. ضد افسردگی ها برای درمان اثر کاذب بصل النخاع عموما در دوز های پایین تر از دوز های درمان افسردگی تجویز می شوند.
 • دکسترومتروفان هیدروبرومید و کوینید سولفات. این تنها دارو ی تایید شده توسط وزارت غذا و دارو می باشد که اختصاصا برای درمان اثر کاذب بصل النخاع ساخته شده است. تحقیقی انجام شده بر روی افراد مبتلا به ام اس و ای ال اس  نشان داد که افرادی که از این دارو استفاده می کنند تنها به اندازه ی نصف کسانی که مسکن می خورند دچار نوبت های بروز خنده و گریه می شوند.

پزشک با توجه به وضعیت شما و عوارض جانبی دارو های قابل تجویز، در انتخاب بهترین درمان برای شما کمک می کند.

متخصصان حرفه ای می توانند راه های انجام امور روز مره در کنار ابتلا به اثر کاذب بصل النخاع را به شما آموزش دهند.

همراهی و حمایت

زندگی کردن همراه با اثر کاذب بصل النخاع می تواند موجب خجالت زدگی و اضطراب شود. توضیح دادن به خانواده، دوستان و همکاران در مورد وضعیت و نحوه ی اثر گذاریش ممکن است به فرد کمک کند تا اطرافیان از رفتار های ناشی از بیماری فرد جا نخورند.

صحبت کردن با افراد دیگر که دچار اثر کاذب بصل النخاع هستند می تواند به به فرد احساس درک شدن داده و فرصتی برای صحبت درمورد راهکار های حمایتی برای وضعیت به فرد بدهد.

برای همکاری در زمان نوبت های بروز:

 • حواس خودتان را پرت کنید
 • نفس عمیق بکسید
 • بدنتان را آرام کنید
 • موقعیتتان را تغییر دهید

 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
بصل النخاعPBAخندهگریهنورولوژیکالمغز
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه