منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

تب بدخیم ناشی از مصرف دارو

Malignant hyperthermia

تب بدخیم عارضه ای است که منجر به واکنش شدیدی نسبت به برخی داروهای میشود که برای بیهوشی جراحی استفاده میگردند.بدون درمان به موقع این بیماری ممکن است کشنده باشد.

شرح بیماری

تب بدخیم عارضه ای است که منجر به واکنش شدیدی نسبت به برخی داروهای میشود که برای بیهوشی جراحی استفاده میگردند.بدون درمان به موقع این بیماری ممکن است کشنده باشد.


ژن هایی که منجر به تب بدخیم میشوند،ارثی هستند.در بیشتر موارد،علائم و نشانه ای دّال بر وقوع این بیماری وجود ندارد تا هنگامی که بیمار بیهوش میشود.
درمان این بیماری شامل مصرف دارو و کمپرس آب سرد برای کاهش دمای بدن می باشد.
 

نشانه ها


علائم و نشانه های تب واکنشی بدخیم شامل دمای بالا و خطرناک بدن،گرفتگی شدید عضلانی و ضربان قلب سریع می باشد.در بیشتر موارد،نقص ژنتیکی که موجب تب بدخیم میشود،وراثتی است.این امر اختلال فارماکوژنتیک نامیده میشود چرا که این واکنش به سبب مصرف برخی از داروها می باشد.آزمایش ژنتیک میتواند مشخص کند که آیا این جهش ها را دارید یا خیر.


در صورتی که والدین،خواهر یابرادر یا فرزندی دارید که مبتلا به تب بدخیم است،50 درصد احتمال وجود دارد که شما نیز این عارضه را داشته باشید.دیگر خویشاوندان نزدیک مانند عمو و خاله،دایی یا عمو و نوه ها 25 درصد احتمال ابتلا دارند.
مردان بیش از زنان احتمال ابتلا به تب بدخیم را دارند.کودکانی که عارضه خاصی دارند نیز مستعد واکنش نشان دادن در حین جراحی هستند.
تب بدخیم ممکن است در طول اولین جراحی منجر به واکنش خاصی نشود.گرچه خطر بحران برای جراحی آینده باقی خواهد ماند.
برای آن اشخاصی که در خطر واکنش هستند،داروهای بی خطر ریگری وجود دارد
در موارد نادر،افرادی که مبتلا به تب بدخیم هستند،علائم واکنش های خاص پس از انجام فعالیت های جسمانی از خود نشان داده اند.
 

درمان و دارو

چنانچه سابقه خانوادگی ابتلا به تب بدخیم دارید یا یکی از اعضای خانواده تان مشکلی با بی هوشی دارد،با جراح و متخصص بیهوشی خود در میان بگذارید.این مرحله به پزشک این امکان را می دهد که آماده باشد و در برابر هرگونه اتفاقی  بهترین  واکنش را داشته باشد.


دارویی که دانترولن (دانتریوم) نامیده میشود برای درمان این واکنش ها استفاده میشود.کمپرس آب یخ،پتوهای خنک کننده و پنکه نیز ممکن است برای کاهش دمای بدن استفاده شوند
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
تب بدخیمواکنش شدیدی نسبت به برخی داروهایبیهوشی جراحیکشنده
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه