منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

درد ساق پا

Shin splints

درد ساق پا به درد استخوان درشت نی- استخوان بزرگ جلوی ساق پا- بر می گردد. درد ساق پا در میان دوندگان، رقاصان و سربازان نظامی رایج است.

شرح بیماری

درد ساق پا به درد استخوان درشت نی- استخوان بزرگ جلوی ساق پا- بر می گردد. درد ساق پا در میان دوندگان، رقاصان و سربازان نظامی رایج است.

درد ساق پا که در دنیای پزشکی به آن سندروم فشار درشت نی می گویند، معمولا برای ورزشکارانی اتفاق می افتد که به تازگی تمرین هایشان را تشدید کرده یا تغییر داده اند. افزایش فعالیت باعث کار کردن بیش از از حد عضلات، تاندون ها و بافت های استخوانی می شود.

بیشتر موارد درد ساق پا می توانند با استراحت، یخ و دیگر موارد خود درمانی بهبود یابند. پوشیدن کفش مناسب و اصلاح روند معمول تمرینات ورزشی می تواند از وقوع دوباره ی درد ساق پا جلوگیری نماید.

نشانه ها

چنانچه درد ساق پا داشته باشید ممکن است متوجه گرفتگی، زخم یا درد در قسمت داخلی ساق پا و ورم ملایمی بر روی آن شوید. در ابتدا درد ممکن است با توقف تمرین نتوقف شود. هرچند سرانجام درد م تواند مداوم باشد و به واکنش یا درهم شکستگی  ناشی از فشار پیشرفت نماید.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

چنانچه استراحت، یخ و مسکن های بدون نسخه درد را تسکین نداد، با پزشک مشورت کنید.

علل

درد ساق پا به واسطه ی فشار مکرر بر درشت نی و بافت های ارتباطی که عضلات را به استخوان متصل می کنند ایجاد می شود.

عوامل تشدید

اگر شرایط زیر را دارید، احتمال وقوع درد ساق پا در شما بیشتر است.
•    دونده هستید، به خصوص تازه کار
•    ناگهان مدت زمان، نوبت ها یا شدت تمرینات ورزشی را افزایش داده اید
•    بر زمین ناصاف مانند تپه، سطوح سخت مانند بتون یا سارج شنی می دوید
•    در حال آموزش نظامی هستید
•    کف پایتان صاف است
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

درد ساق پا معمولا بر اساس سابقه ی پزشکی و آزمایش فیزیکی شناسایی می شوند. در برخی موارد اشعهی ایکس یا تحقیقات تصویربرداری می توانند به شناسایی دلایل دیگر محتمل درد مانند شکستگی یا ترک ناشی از فشار کمک کنند.

درمان و دارو

در بیشتر موارد می توان درد ساق پا را با  خود-درمانی درمان کرد.
•    استراحت. از انجام فعالیت هایی که موجب درد، ورم یا ناراحتی می شوند خودداری نمایید. اما فعالیت فیزیکی را کنار نگذارید. در زمان بهبود ورزش های کم فشار مانند شنا، دوچرخه شواری یا راه رفتن در اب را انجام دهید.
•    یخ. یک بسته یخ را بر روی ساق آسیب دیده قرار دهید. این کار را برای چند روز، هر روز چهار تا هشت بار، هر بار 15 تا 20 دقیقه انجام دهید. برای محافظت از پوشت، بسته یخ را داخل حوله بپیچید.
•    از مسکن های بدون نسخه استفاده نمایید. ایبو پروفن، ناپروکسن سدویم ی آکتامینوفن را برای تسکین درد امتحان کنید.
پس از برطرف شدن درد فعالیت های روزمره خود را با شیب آرام از شدت کم از سر بگیرید.
 

پیشگیری

برای کمک به جلوگیری از درد ساق پا:
•    حرکاتتان را تحلیل کنید. یک ویدئو از تکنیک دویدنتان می تواند به شناسایی الگو های جرکتی که می توانند به درد ساق پا منجر شوند کمک می کند. در بسیاری از موارد اعمال تغییری کوچک در نحوه ی دویدن می تواند احتمال بروز را کاهش دهد.
•    از فعالیت بیش از حد بپرهیزید.دویدن بیش از حد یا انجام ورزش های پر فشار برای مدت طولانی یا با شدت بسیار زیاد می تواند باعث اعمل فشار بیش از حد بر روی استخوان ساق پا شود.
•    کفش های درست را انتخلب نمایید. چنانچه یک دونده هستید، هر 560 تا 800 کیلومتر کفشهایتان را تعویض کنید.
•    کفش ها و کفی های  طبی. کفش ها و کفی های طبی می توانند از علائم و باز رخداد  درد ساق پا جلوگیری گنند. به خصوص اگر فرد کف پای صاف داشته باشد.
•    کاهش فشار. ورزش تان را به ورزشی که فشار کمتری بر ساق پا وارد می کند مانند شناريال پیاده روی یا دوچرخه سواری  تغییر دهید. به یاد داشته باشید فعالیت های جدید را به آرامی آغاز کنید. مدت زمان و شدتشان را به ارامی زیاد کنید.
•    تمرین های قدرتی را به ورزش هایتان اضافه کنید. برای تقویت و ثبات پاها، مچ پا و عضلات باسن ورزش کنید. این امر پاها را برای تحمل ورزش های پر فشار آماده می کند.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
ساقاستخوانپادرددوندگانرقاصاندرشت نی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه