منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سردرد در اثر سرمای بستنی

Ice cream headaches

سردرد بر اثر سرمای بستنی یک سردرد خفیف و چکشی است که هنگام خوردن غذا،نوشیدنی یا استنشاق یک چیز سرد اتفاق می افتد.خوردن بستنی قیفی یک هدف معمول برای این سردرد است اما حوردن یا نوشیدن دیگر چیزهای یخ زده مانند نوشیدنی های یخی نیز میتواند همان تاثیر یخ زدگی مغز را داشته باشد.

شرح بیماری


سردرد بر اثر سرمای بستنی یک سردرد خفیف و چکشی است که هنگام خوردن غذا،نوشیدنی یا استنشاق یک چیز سرد اتفاق می افتد.خوردن بستنی قیفی یک هدف معمول برای این سردرد است اما خوردن یا نوشیدن دیگر چیزهای یخ زده مانند نوشیدنی های یخی نیز میتواند همان تاثیر یخ زدگی مغز را داشته باشد.
به طور رسمی این سردرد تحت عنوان سردرد در اثر سرما شناخته می شود.همچنین این سردرد میتواند زمانی رخ دهد که شما سر بدون محافظ خود را به طور ناگهانی وارد یک فضای سرد کنید.مانند شیرجه زدن درون آب یخ
اما خبر خوش آنجاست که این سردردها به سرعت پدیدار شدنشان از بین هم میروند
 

نشانه ها

علائم سردرد در اثر سرمای بستنی:
•    درد تیز و چکشی در پیشانی
•    دردی که به مدت 20 الی 60 ثانیه پس از شروع آن طول میکشد و به همان مدت نیز از بین میرود
•    دردی که ندرتا بیش از 5 دقیقه باقی می ماند

زمان مناسب مراجعه به پزشک

به علت اینکه درد در اثر سرمای بستنی به سرعت و خود به خود از بین میروند نیازی به ملاقات با پزشک نیست

علل

سردرد در اثر سرمای بستنی توسط مواد سردی که در طول سقف دهان حرکت میکنند و به گلو برمیگردند ایجاد میشود.مانند هنگامی که شما به سرعت بستنی میخورید و یا یک نوشیدنی سرد را قورت می دهید.دانشمندان همچنان درباره علت مکانیزم اصلی ای که منجر به این درد میشود مطمئن نیستند.
یک تئوری این است که غذا و نوشیدنی سرد به طور موقت موجب تغییر جریان خون در سیستم عصبی میشوند و در نهایت منجر به یک سردرد خفیف میگردند.عروق خونی فشرده میشوند تا از کاهش گرمای خون جلوگیری کنند و سپس به حالت عادی بازمیگردند تا جریان خون به صورت عادی درآید.این امر منجر به یک درد کوبنده میشود و تا هنگامی ادامه پیدا میکند که بدن با تغییرات دمایی سازگار شود.
 

عوامل تشدید

سردرد در اثر سرمای بستنی میتواند برای هرکسی پیش بیاید.اما در صورتی که مبتلا به میگرن و یا مشکوک به آن هستید احتمالا سردرد شدیدتری را تجربه خواهید کرد.

درمان و دارو

سردرد در اثر سرمای بستنی نیازی به درمان ندارد.چرا که این درد فورا پس از بلع غذا یا نوشیدنی سرد از بین خواهند رفت

پیشگیری

برای اینکه از این سردرد پیشگیری کنید لازم است که غذا و نوشیدنی های سرد را به آهستگی میل کنید.البته بهترین راه برای اجتناب از این سردرد عدم مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد است.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سردرد بر اثر سرمای بستنیسردرد خفیف و چکشیغذا،نوشیدنی یا استنشاق یک چیز سردخوردن بستنی قیفی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه