منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

شکستگی دنده

Broken ribs

شکستگی دنده معمول است که زمانی رخ می دهد که یک از دنده های قفسه ی سینه بشکند یا ترک بردارد.شایع ترین علل آسیب قفسه ی سینه ناشی از مثلا افتادن، تصادف یا ضربه ی ناشی از ورزش های پر زد و خورد می باشد.

شرح بیماری

شکستگی دنده معمول است که زمانی رخ می دهد که یک از دنده های قفسه ی سینه بشکند یا ترک بردارد.شایع ترین علل آسیب قفسه ی سینه ناشی از مثلا افتادن، تصادف یا ضربه ی ناشی از ورزش های پر زد و خورد می باشد.
بسیاری از شکستگی های دنده تنها یک ترک هستند. هرچند به همان اندازه دردناک، دنده ی ترک خورده به خطرناکی دنده ی خورد شده نیست. لبه ی تیز دنده ی شکسته می تواند به رگ های خونی اصلی یا اضو های داخلی مانند ریه آسیب برساند.
در بیشتر موارد شکستگی دنده خود به خود طی یک یا دو ماه درمان می شود. کنترل درد مناسب بسیار مهم است تا فرد بتواند به تنفس عمیق ادامه بدهد و از پیامد های ریوی مانند سینه پهلو پرهیز نماید.
 

نشانه ها

درد مربوط به شکستگی دنده معمولا زمانی اتفاق می افتد یا بدتر می شود که:
•    نفس عمیق کشیده شود
•    به ناحیه ی آسیب دیده فشار آورده شود
•    خم کردن یا کشیدن بدن
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر نقطه ی بسیار دردناکی در ناحیه ی دنده ای پس از جراحت احساس شود یا فرد دچار دشواری تنفس یا درد در هنگام کشیدن نفس عمیق شود لازم است به پزشک مراجعه گردد.
در صورتی که احساس فشار، پری، یا درد فشار آورنده در مرکز قفسه ی سینه وجود دارد که بیش از چند دقیقه طول می کشد یا به پشت قفسه ی سینه و دست ها و شانه سرایت می کند سریعا به مراقبت پزشکی نیاز است. اینها علائم می تواند نشان دنده ی سکته ی قلبی باشد.
 

علل

شکستگی قفسه ی سینه عموما به دلیل ضربات مستقیم اتفاق می افتد- مانند تصادف رانندگی، افتادن یا ورزش های پر زد و خورد. دنده همچنین می تواند به واسطه ی ضربه های مکرر حاصل از ورزش هایی مانند گلف و قایقرانی یا ناشی از سرفه های شدید و طولانی مدت دچار شکستگی شود.

عوامل تشدید

عوامل زیر می تواند خطر شکستگی دنده را افزایش دهد:
•    پوکی استخوان. داشتن این بیماری که در آن استخوان ها غلظت خود را از دست می دهند، باعث می شود فرد در معرض بیشتر شکستگی استخوان قرار بگیرد.
•    شرکت در ورزش. انجام دادن ورزش های پر زد و خورد مانند هاکی یا فوتبال آمریکایی خطر وارد آمدن ضربه به قفسه ی سینه را افزایش می دهد.
•    زخم سرطانی در یک دنده. یک جراحت سرطانی می تواند استخوان را ضعیف کند و آن را در مقابل شکستگی ها آسیب پذیر تر نماید.
 

پیامدهای مورد نظر

یک دنده شکسته میتواند،به رگ خونی و اندام های داخلی صدمه بزند.در صورت شکستگی های متعدد این خطر افزایش پیدا میکند.پیامدهی آن بسیار به این بستگی دارد که کدام دنده شکسته شده باشد
پیامدهای احتمالی:
•    پارگی یا آسیب دین آئورت. لبه تیز سه دنده شکسته اولی در بالای قفسه سینه میتواند آئورت یا دیگر رگ های اصلی خونی را پاره کند.
•    پارگی شش ها. لبه تیز دنده وسطی میتواند یک شش را پاره کرده و موجب نابودی آن شود.
•    مجروح شدن طحال،کبد یا کلیه ها. دو دنده پایینی به ندرت شکسته میشوند،چرا که انعطاف بیشتری نسبت به دنده های وسطی و بالایی دارند،که همین امر موجب میشود،به جناغ سینه بچسبند.اما در صورتی که دنده پایینی شما،شکست لبه دنده شکسته میتواند موجب آسیب های جدی به طحال،کبد و کلیه ها شود.
 

آمادگی برای ملاقات پزشک


به علت اینکه بیشتر شکستگی دنده ها توسط تصادفات مونر سیکلت ایجاد میشوند،شما در اورژانس بیمارستان متوجه این شکستگی ها خواهید شد.در صورتی که در اثر فشارهای متعدد و متوالی در طول زمان دچار شکستگی دنده شده اید،بهتر است به پزشک عمومی مراجعه کنید.
اطلاعاتی که در زمان ملاقات با پزشک برای شما مفید است:
چه کاری میتوانید انجام دهید؟
فهرست های زیر را تهیه کنید:
•    تمام علائم خود،حتی آنان که به نظر میرسد ربطی با مشکل اصلی شما نداشته باشند.
•    اطلاعات شخصی کلیدی،شامل تصادفات اخیر خود
•    تمام داروها،مکمل ها و ویتامین هایی که مصرف میکنید به علاوه میزان مصرف آنها
•    سوالاتی که میخواهید از پزشک خود بپرسید.

در صورت امکان یکی از اعضا خانواده و یا دوستان خود را به همراه ببرید تا تمام اطلاعات دریافتی را به خاطر بسپارد.
سوالاتی که میتوان از پزشک پرسید:
•    تا چه مدت درد خواهم کشید؟
•    چه درمان هایی قابل انجام است و شما کدام یک را پیشنهاد میکنید؟
•    چگونه میتوانم این مشکل را به نحو احسن با دیگر مشکلات پزشکی خود مدیریت کنم؟
•    آیا لازم است که فعالیت های خود را محدود کنم؟

سوال دیگری از پزشک خود نپرسید.
چه انتظاری باید از پزشک داشت
سوالات پرزشک از شما:
•    علائم شما چه زمانی آغاز شدند؟
•    درد شما در کجاست؟
•    آیا علائم شما ناگهانی است یا مداوم؟
•    درد شما تا چه حدّ شدید است؟
•    آیا اتفاق خاصی موجب این شکستگی شد؟
•    آیا عمل خاصی موجب بدتر شدن یا بهتر شدن درد شما میشود؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

در حین معاینه جسمانی،پزشک به آهستگی دنده های شما را می فشارد.همچنین ممکن است به شش های شما گوش دهد و به در حین تنفس به قفسه سینه شما نگاه کند.
آزمایشات تجویز شده توسط پزشک:
•    X-ray. . استفاده از سطوح پایین X-ray.  میتواند استخوان های را قابل مشاهده کند.اما X-ray.  غالبا مشکلاتی در ظاهر کردن دنده های اخیرا شکسته شده دارد.مخصوصا اگر فقط استخوان خرد شده باشد.همچنین X-rays برای تشخیص صدماتی شش ها هم مفید است.
•    سی تی اسکن. غالبا این آزمایش شکستگی هایی که توسط X-rays مشخص نشده اند را آشکار خواهد ساخت.همچنین دیدن صدماتی که به بافت های نرم و عروق خونی وارد آمده است توسط سی تی اسکن راحت تر است.این تکنیک X-rays از تمام جهات گرفته و با برش های عرضی ساختارهای داخلی بدن مخلوط میکند.
•    MRI. این تکنیک به دیدن بافت های نرم و اندام های اطراف دنده ها کمک میکند تا مکان آسیب را تشخیص داد.همچنین به تشخیص شکستگی های دیگر دنده ها کمک میکند. MRI از مگنت های و امواج رادیویی قوی برای ساختن تصاویر استفاده میکند.
•    اسکن استخوان. این تکنیک برای مشاهده میزان و قوت شکستگی ،مکان شکستگی استخوان پس از ضربه های مکرر،(مانند سرفه های خشن)استفاده میگردد. در هنگام اسکن استخوان،مقدار کمی از مواد رادیواکتیوی در خون شما تزریق خواهد شد.این مواد در استخوان،مخصوصا در مکانی که استخوان در حال بهبود پیدا کردن است جمع شده و توسط یک اسکنر تشخیص داده میشوند.
 

درمان و دارو

بیشتر شکستگی دنده ها خود به خود و درطول 6 هفته بهبود پیدا میکنند.فعالیت های محدود و قرار دادن یخ روی ناحیه به طور منظم،میتواند به روند بهبود و کاهش درد کمک کند.
داروها
بسیار مهم است که مسکن های ضد درد را مصرف کنید.در صورتی که هنگام تنفس اذیت میشوید،ممکن است دچار سینه پهلو گردید.اگر داروهای خوراکی به قدر کافی مفید نیستند،ممکن است پزشک شما، در اطراف عصب هایی که دنده ها را احاطه کرده اند بی حس کننده،تزریق کند.
درمان
هنگامی که درد شما تحت کنترل بود،ممکن است پزشک شما تمرین هایی برای تنفس بلند و عمیق به شما آموزش دهد.چرا که تنفس کوتاه و مقطع میتواند خطر ابتلا به سینه پهلو را افزایش دهد.
پزشکان در گذشته از لفافه های متراکمی استفاده میکردند(بانداژهای پلاستیکی که میتوانید به دور قفسیه سینه خود بپیچانید) تا به ثابت کرده و بستن ناحیه کمک کنند.لفافه های متراکم دیگر برای شکستگی دنده ها توصیه نمیشوند،چرا که مانع تنفس عمیق شما میشوند که همین امر خطر سینه پهلو را افزایش میدهد.
 

پیشگیری

روش های زیر از شکستگی دنده ها جلوگیری میکنند:
•    خود را در برابر آسیب های ورزشی محافظت کنید. در صورت انجام ورزش های گروهی،از پوشش های محافظ استفاده کنید.
•    خطر سقوط های روزمره را کاهش دهید. به هم ریختگی های کف زمین را مرتب کنید.و هرچه هست را فورا تمیز کنید.در حمام از یک پادری استفاده کنید.منزل خود را به خوبی روشن نگه دارید،و از یک چیز غیر لغزنده روی فرش و قالیچه استفاده کنید.
•    استخوان های خود را تقویت کنید. مصرف به اندازه کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی خود به داشتن استخوانهایی قوی کمک میکند.به میزان 1200 میلی گرم کلسیم و 600 واحد بین المللی ویتامین D در غذای روزانه خود بگنجانید.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
شکستگی دندهدنده های قفسه ی سینهورزش های پر زد و خورد
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه