منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

غدد درون ریز نوبافت چندگانه نوع اول یا MEN 1 یا سندروم وارمر

Multiple endocrine neoplasia, type 1 (MEN 1)

غدد درون ریز نوبافت چندگانه نوع اول((MEN 1 که برخی مواقع سندروم وارمر نامیده میشود،یک اختلال نادر است که موجب ایجاد تومورهایی در غدد درون ریز و بخش های از روده کوچک و شکم میگردد

شرح بیماری

غدد درون ریز نوبافت چندگانه نوع اول((MEN 1 که برخی مواقع سندروم وارمر نامیده میشود،یک اختلال نادر است که موجب ایجاد تومورهایی در غدد درون ریز و بخش های از روده کوچک و شکم میگردد.

در MEN 1،غدد درون ریز (معمولا پاراتیروئید،پانکراس و هیپوفیز) تومورهای ایجاد کرده و میزان اضافه ای از هورمون ها ترشح میکنند که میتوانند منجر به بیماری گردند.گرچه معمولا این تومورها غیر سرطانی هستند(benign)


هورمون اضافه میتواند منجر به علائم و نشانه های مختلف و وسیعی  مانند خستگی،استخوان درد،شکستگی و سنگ کلیه و یا زخم معده و روده شود.گرچه MEN 1 قابل درمان نیست اما با آزمایشات منظم میتوان مشکل را تشخیص داد و پزشک میتواند در صورت لزوم،یک نوع درمان را پیشنهاد داده و انجام دهد.


MEN 1 یک اختلال ارثی است،به این معنی که افرادی که این ژن ناقص را دارند ممکن است آن را به فرزندان خود منتقل کنند.هر فرزند احتمال 50 درصد،ممکن است که این اختلال را به ارث ببرد.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
غدد درون ریز نوبافت چندگانه نوع اولMEN 1سندروم وارمرتومورهایی در غدد درون ریزروده کوچک و شکم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه