منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

غده لنفاوی تک سلولی پوستی

Cutaneous T-cell lymphoma

غده لنفاوی تک سلولی پوستی یک نوع نادر از سرطان است که در گلبول های سفید آغاز شده و به پوست حمله میکند.غده لنفاوی تک سلولی پوستی یکی از چندین نوع اجتماع غده های لنفاوی است که غده لنفاوی بدون هادجکین نامیده میشود 

شرح بیماری

غده لنفاوی تک سلولی پوستی یک نوع نادر از سرطان است که در گلبول های سفید آغاز شده و به پوست حمله میکند.غده لنفاوی تک سلولی پوستی یکی از چندین نوع اجتماع غده های لنفاوی است که غده لنفاوی بدون هادجکین نامیده میشود 


این بیماری میتواند منجر به پوستی جوشی شکل قرمز و برخی مواقع تومورهای پوستی شود.درمان آن میتواند شامل کِرِم های پوستی،پرتودرمانی،و دارو درمان میشود.
چندین نوع این بیماری شامل قارچ زدگی و سندروم سزاری می باشد.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

متخصصین پوست با هموتولوژیست ،پاتولوژیست،رادیولوژیست و دیگر متخصصان برای تشخیص این بیماری همکاری میکنند.آزمایشات و عملیاتی که برای تشخیص این بیماری انجام میشود:


•    معاینه جسمانی. احتمالا پزشک،پوست شما را برای یافتن لکه،یا برآمدگی های زخم مانند و چرکی بررسی خواهد کرد.همچنین برای یافتن علائمی که نشان دهنده عفونت غده های لنفاوی و دیگر اندام هاست،شما را معاینه خواهد کرد.


•    آزمایش خون. خون شما برای یافتن گلبول های لنفاوی پوست آزمایش خواهد شد.ممکن است پزشک از آزمایشات پیشرفته برای آنالیز خون شما و جهت درک بهتر عارضه استفاده کنند از جمله آزمایش جریان سیتومتری و آزمایش واکنش زنجیره ای پولیمریزه


•    بیوپسی پوست. پاتولوژیست نمونه کوچکی از پوست را برداشته تا وجود سلول های سرطانی را تشخیص دهد.برخی مواقع بیوپسی های چندگانه پوست برای تشخیص بهتر لازم و ضروری خواهد بود.آزمایشات پیشرفته مانند ایمونوهیستوشیمی و آزمایش زنجیره ای پولیمریزه ممکن است برای کمک به دکتر برای درک عارضه و انتخاب موثرترین نوع درمان استفاده شوند.


•    عکس برداری. عکس برداری هایی مانند سی تی اسکن، MRI و PET میتوانند به تشخیص سرایت سلول های سرطانی به دیگر نقاط بدن کمک کنند.

درمان و دارو

درمان های زیادی برای افراد مبتلا به این بیماری وجود دارد.بهترین درمان برای شما به وضعیت خاص شما از جمله سرایت یا مرحله بیماری بستگی دارد.بیشتر افراد ترکیبی از درمان های مختلف را برای این بیماری دریافت خواهید کرد.

گزینه های درمانی شما:
•    کِرِم ها و پمادهای پوستی. داروهایی در قالب کِرِم،فوم ،ژل و پماد میتوانند به پوست زده شوند.کورتیکوزتروئید میتواند به کنترل قرمزی پوست و خارش آن کمک کند.شیمی درمانی و رتیونوید ها نیز میتوانند برای مبارزه با سلول های سرطانی به پوست زده شوند.


•    نور درمانی. نور درمانی شامل قراردادن پوست در معرض نور فرابنفش است.برخی مواقع یک دارو برای حساس کردن سلول های سرطانی نسب به نور ساخته میشوند.سلول های سالم به سرعت احیا شده اما سلول های سرطانی نابود میشوند.نور درمانی میتوانداز نور فرابنفش A یا B  استفاده کند.


•    پرتودرمانی. پرتو درمانی از اشعه ها ی رادیواکتیویته برای نابودی سلول های سرطانی استفاده میکند.پرتودرمانی برای درمان این بیماری از اشعه های الکترون استفاده میکند که پوست را هدف قرار داده و به اندام های داخلی آسیبی نخواهند رساند.


•    داروها. داروهای که برای درمان این بیماری استفاده میشوند شامل داروهای بیولوژیکال است که سیستم ایمنی بدن شما را برای حمله به سلول های سرطانی تحریک میکند.داروهای شیمی درمانی به سرعت به سلول های در حال رشد ازجمله سلول های سرطانی حمله میکنند.داروهای مورد نظر توسط هدف قرار دادن سلول های خاص آسیب پذیر به سرطان حمله میکنند


•    در معرض نور قراردادن گلبول های خون. عملیاتی که فوتوفریس اضافه نامیده میشود که شامل بیرون کشیدن خون از بدن و درمان آن توسط داروهای حساس به نور میشود.سپس خون در معرض نور فرابنفش قرار میگیرد که سلول های سرطانی را نابود میکند.پس از این عملیات،خون بهبدن شما بازگزدانده میشود.


•    پیوند ریشه ای سلول. پیوند ریشه ای سلول عملیاتی است که مغر نخاع بیمار شما را با مغز نخاع یک اهدا کننده همخوان جایگزین میکند.در حین این جایگزینی شما داروهای شیمی درمانی را برای توقف مغز نخاع آسیب دیده دریافت خواهید کرد.سپس  سلول های سالم به درون بدن شما و جایی که بتوانند به سمت استخوان بروند فرستاده خواهند شد و سپس شروع به بازسازی مغز نخاع میکنند.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
غده لنفاوی تک سلولی پوستیسرطانگلبول های سفیداجتماع غده های لنفاویغده لنفاوی بدون هادجکین
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه