منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نا به هنجاری سرخرگی (AVM)

Arteriovenous malformation

نا به هنجاری سرخرگی (AVM) نوعی پیچ خوردگی غیرعادی آن دسته از عروق خونی است که سیاهرگ ها را به رگ ها متصل کرده و بدین ترتیب جریان طبیعی خون و اکسیژن را قطع میکنند.

شرح بیماری

نا به هنجاری سرخرگی (AVM) نوعی پیچ خوردگی غیرعادی  آن دسته از عروق خونی است که سیاهرگ ها را به رگ ها متصل کرده و بدین ترتیب جریان طبیعی خون و اکسیژن را قطع میکنند.
سرخرگ ها مسئول رساندن خون حاوی اُکسیژن از قلب به مغز هستند.
رگ ها خون خالی از اُکسیژن را به شش ها و قلب بازمیگردانند.
هنگامی که AVM این عملیات حیاتی را دچار اختلال میکند،بافت های اطراف ممکن است به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکنند،و در نتیجه سرخرگ ها و رگ های آسیب دیده میتوانند ضعیف و پاره شوند.


چنانچه AVM در مغز باشد و پاره گردد،ممکن است موجب خونریزی در مغز (hemorrhage)،سکته یا آسیب های مغزی شود.
AVM میتوانند در هرجای بدن رخ دهد اما غالبا در مغز و مغز نخاع ایجاد میشود.


علت اصلی AVM مشخص و واضح نیست.بیشتر افراد با این مشکل به دنیا می آیند،اما ممکن است گهگاهی در طول زندگی رخ دهد.این عارضه به ندرت به طور ارثی در خانواده ها ایجاد میشود.
چنانچه این بیماری به موقع تشخیص داده شود،میتوان آن را با موفقیت درمان کرده و از پیامدهای احتمالی اجتناب کرد و یا آنها را کاهش داد
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
نا به هنجاری سرخرگیAVMپیچ خوردگی غیرعادیجریان طبیعی خون و اکسیژن
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه