منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کم خونی روده ای

Mesenteric ischemia

کم خونی روده ای عارضه ای است که توسط کمبود خون دخیره شده در روده ها ایجاد میشود.کم خونی روده ای معمولا روی روده کوچک،بزرگ یا هر دو اثر میگذارد.همچنین ممکن است بر روی دیگر اندام های سیستم گوارش نیز تاثیر بگذارد.ممکن است کم خونی روده ای شدید و وخیم شود.

شرح بیماری

کم خونی روده ای عارضه ای است که توسط کمبود خون دخیره شده در روده ها ایجاد میشود.کم خونی روده ای معمولا روی روده کوچک،بزرگ یا هر دو اثر میگذارد.همچنین ممکن است بر روی دیگر اندام های سیستم گوارش نیز تاثیر بگذارد.ممکن است کم خونی روده ای شدید و وخیم شود.


کم  خونی روده ای وخیم،به طور ناگهانی و در اثر انسداد جریان اکسیژن به خون ایجاد شده و به طور دائم روده ها را نابود میکند.ممکن است به طور ناگهانی شکم درد و گاهی مواقع مدفوع خونی داشته باشید.این وضعیت به مراقبت های فوری پزشکی نیاز دارد
کم خونی روده ای وخیم،به تدریج و توسط باریک شدن یک یا بیشتر رگ هایی که خون را به روده می رسانند ایجاد میشود.ممکن است 1 الی 2 ساعت پس از صرف غذا درد داشته باشید.این درد غذا خوردن را برای شما دشوار ساخته و در نتیجه وزن شما را کاهش میدهد.همچنین ممکن است متوجه تغییراتی در تعدد دفعات عملکرد مثانه  شوید.این تغییرات شامل نفخ،حالت تهوع و استفراغ هم میشود.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

تشخیص کم خونی روده ای با تشریح علائم بیماری،سابقه پزشکی،معاینه جسمانی و آزمایش خون آغاز میشود.پزشک درباره علائم تان از شما سوالاتی خواهد پرسید.همچنین ممکن است نیاز به معاینه توسط یک متخصص معده و روده نیز داشته باشید
به عنوان یک بخش از تشخیص،ممکن است یک پزشک برای تشخیص دیگر عارضه ها و همچنین جریان خون آزمایشات زیر را تدارک ببیند:


•    داپلر اولتراساوند. امواج صوتی با فرکانس بالا به پزشک کمک میکند تا تصاویری از عروق شما را ببیند.
•    سی تی اسکن/سی تی آنژیوگرافی. سی تی اسکن از ایکس.ری برای ساختن تصاویر دیجیتال از رگ ها و اندام ها استفاده میکند.سی تی آنژیوگرام یک راه بدون ورود به بدن برای پزشکان است تا جزئیات عروق خونی از جمله باریک شدن آنها یا انسداد را مشاهده کنند.
•    MRA. رشته های مغناطیسی و امواج رادیویی تصاویر پر جزئیاتی از عروق خونی تولید میکنند
•    آنژیوگرام روده ای. آنژیوگرام روده ای یک روش استاندارد برای اندازه گیری جریان خون و یافتن انسداد در عروق خونی می باشد.در این آزمایش،پزشک شما یک شلنگ نازک و قابل انعطاف را از طریق رگ به داخل فرستاده و یک نوع رنگ به آن وارد میکند تا عروق خونی در ایکس.ری واضح شوند.برخی مواقع پزشک میتواند انسداد را از طریق بادکنک آنژیوگرافی درمان کند.

درمان و دارو

پزشک راجع به گزینه های درمانی این بیماری با شما صحبت خواهد کرد.بهترین و مناسب ترین درمان به شدت علائم,علت و گسترش و دیگر عارضه های پزشکی شما بستگی دارد.تغییر سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم،ورزش و ترک سیگار بخش بسیار مهمی از روند درمانی شما هستند
کم خونی روده ای وخیم،یک عارضه پزشکی اورژانسی است و به درمان های فوری نیاز دارد.


دارو
چنانچه کم خونی روده ای وخیم و در حال پیشرفتی دارید،یا لخته های خونی در رگ های روده تان وجود دارد ممکن است به داروهایی برای پیشگیری از لخته های خونی احتیاج داشته باشید.


جراحی
هنگامی که پزشک تشخیص دهد که معده درد شما در اثر انسداد رگ های روده است ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.پزشک،ممکن است یک جراحی داخلی برای شما ترتیب دهد تا جریان خون به روده های شما را بهبود دهد..این جراحی ها شامل:
•    آنژیوپلاستی. آنژیوپلاستی یک جراحی کوچک است که رگ های باریک را باز میکند.این عمل جراحی آندوسکوپیک نیز نامیده میشود.در حین آنژیوپلاستی،پزشک شما یک شلنگ بلند و قابل انعطاف که یک بادکنک در سر آن است به داخل روده فرستاده و هنگامی که در آن دمیده میشود،عروق خونی باریک را باز میکند.
معمولا جراح،یک شلنگ سیمی کوچک را درون رگ شما قرار می دهد تا آن را باز نگه دارد.در صورتی که لخته خونی دارید،ممکن است پزشک شما در طول آنژیوگرام آن را بردارد
•    رگ میانبر روده ای. یک میانبر راهی جایگزین برای خون ایجاد میکند تا اطراف رگ باریک یا مسدود شده جریان داشته باشد.جراح یک رگ جایگزین را به رگ اصلی می دوزد تا جریان خون به آن قسمت برگردد.
•    پلاک برداری روده ای. در یک پلاک برداری،پزشک  شکافی بر روی یک رگ بزرگ که انشعاب قلب برای رسیدن به رگ های روده  را مسدود میکنند ایجاد کرده و چربی و کلسترول یا لخته های خونی را از روی رگ برمیدارد

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
کم خونی روده ایکمبود خون دخیره شده در روده هاMesenteric ischemia
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه