منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

گلومرولواسکلروز فوکال سگمنتال (FSGS)

Focal segmental glomerulosclerosis (FSGS)

گلومرولواسکلروز فوکال سگمنتال (FSGS) بیماری ای است که یک بافت زخمی در قسمتی از کلیه ایجاد میشود که مواد زائد را از خون (glomeruli )جدا میکند. FSGS میتواند منجر به انواع مختلفی از بیماری ها و عارضه ها گردد.

شرح بیماری

گلومرولواسکلروز فوکال سگمنتال (FSGS) بیماری ای است که یک بافت زخمی در قسمتی از کلیه ایجاد میشود که مواد زائد را از خون (glomeruli )جدا میکند.
FSGS میتواند منجر به انواع مختلفی از بیماری ها و عارضه ها گردد.


FSGS عارضه ای خطرناک است که میتواند منجر به از کار افتادگی کلیه در بیمارانی شود که تنها گزینه درمانی آنها دیالیز یا پیوند کلیه است.گزینه های درمانی FSGS به نوع آن بستگی دارد.


انواع FSGS:
•    FSGS اولیه. بسیاری از افرادی که به این عارضه مبتلا هستند علت اصلی مشکل خود را نمیداندد.که به این مرحله، FSGS اولیه گفته میشود.
•    FSGS ثانویه. چندین عامل،مانند عفونت،مسمومیت با دارو،بیماری هایی مانند دیابت یا بیماری سلول های داسی شکل،چاقی،و حتی دیگر بیماری های کلیوی میتوانند منجر به FSGS ثانویه شوند.کنترل و درمان علت اصلی و بنیادی آن،غالبا روند آسیب های در حال پیشرفت کلیه را آهسته میکند و حتی ممکن است به مرور زمان موجب بهبود عملکرد کلیه شود.


•    FSGS ژنتیکی( خانوادگی هم نامیده میشود). این شکل نادر از FSGS توسط جهش های ژنتیکی ایجاد میشود.هنگامی که چند نفر از اعضای خانواده علائم FSGS از خود نشان دادند،میتوان گفت که به این نوع از FSGS مشکوک هستند. FSGSژنتیکی همچنین هنگامی ایجاد میشود که هیچکدام از والدین این بیماری را ندارند اما حامل یک ژن غیرنورمال هستند که میتواند به نسل بعدی منتقل شود.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
گلومرولواسکلروز فوکال سگمنتالFSGSبافت زخمیمواد زائدقسمتی از کلیه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه