منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

 تک تارچه زدگی

Trichomoniasis

 تک تارچه زدگی عفونتی جنسی است که به واسطه ی انگل ایجاد می شود. در زنان تک تارچه زدگی می تواند موجب ترشح مایعی با بوی نامساعد از واژن، خارش اندام تناسلی و ادرار دردناک گردد. مردانی که دچار تک تارچه زدگی هستند عموما علائمی ندارند. زنان بارداری که دچار تک تارچه زدگی هستند ممکن است در خطر بیشتری از زایمان زودهنگام قرار بگیرند.

شرح بیماری

 تک تارچه زدگی عفونتی جنسی است که به واسطه ی انگل ایجاد می شود. در زنان تک تارچه زدگی می تواند موجب ترشح مایعی با بوی نامساعد از واژن، خارش اندام تناسلی و ادرار دردناک گردد. مردانی که دچار تک تارچه زدگی هستند عموما علائمی ندارند. زنان بارداری که دچار تک تارچه زدگی هستند ممکن است در خطر بیشتری از زایمان زودهنگام قرار بگیرند.

برای جلوگیری از باز عفونی شدن طی اورگانیسمی که موجب تک تارچه زدگی می شود، هر دو شریک جنسی باید درمان شوند. معمول ترین درمان برای تک تارچه زدگی شامل مصرف دوز زیادی از مترونیدازول(metronidazole) می باشد. فرد می تواند با استفاده ی صحیح از کاندوم در هر بار مقاربت جنسی خطر ابتلا به تک تارچه زدگی را کاهش دهد.

نشانه ها

بسیاری از زنان و بیشتر مردانی که مبتلا به تک تارچه زدگی هستند هیچ علائمی ندارند، حداقل در ابتدا ندارند. علائم و نشانه های تک تارچه زدگی در زنان عبارتند از:

 • ترشح مایعات بد بو از واژن- که ممکن است سفید، خاکستری، زرد یا سبز باشند.
 • قرمز شدن اندام تناسلی، سوزش و خارش
 • درد در هنگام ادرار یا نزدیکی جنسی

تک تارچه زدگی به ندرت باعث بروز علائم در مردان می گردد. زمانی که مردان علائم و نشانه بیماری را دارند، این نشانه ها عبارتند از:

 • التهاب داخل آلت تناسلی مردانه
 • سوزش پس از ادرار یا انزال
 • ترشح از آلت تناسلی مردانه

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر احساس می کنید دچار ترشح مایعات بد بوی واژنی هستید یا در هنگام مقاربت جنسی یا ادرار درد دارید، به پزشک مراجعه نمایید.

علل

تک تارچه زدگی به واسطه ی پروتوزون تک سلولی، نوعی از انگل کوچک که بین افراد در هنگام دخول جنسی انتقال می یابد، ایجاد می شود. دوره ی نهفتگی میان انتقال و بروز عفونت ناشناخته است اما معمولا بین 5 تا 28 روز تخمین زده می شود.

عوامل تشدید

عوامل تشدید عبارتند از:

 • تعدد شرکای جنسی
 • سابقه ی عفونت جنسی
 • سابقه ی تک تارچه زدگی
 • مقاربت بدون استفاده از کاندوم

پیامدهای مورد نظر

زنان بارداری که دچار تک تارچه زدگی ممکن است:

 • زیایمان زودرس
 • زایمان نوزادی با وزن کم
 • انتقال عفونت به نوزاد در زمان خروج از کنال تولد

ابتلا به تک تارچه زدگی همچنین احتمال ابتلای زنان به HIV، ویروسی که ایدز را ایجاد می کند، افزایش می دهد.

آمادگی برای ملاقات پزشک

پزشک عمومی می تواند تک تارچه زدگی را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز نماید.

چه کاری می توانید انجام دهید

پیش از جلسه بهتر است فهرستی از سوالات از قبیل زیر را آماده کنید:

 • شرحی جزء به جزء علائم و زمان شروع آنها
 • عفونت های جنسی که پیش از آن داشته اید
 • تعداد شرکای جنسی که طی سالهای اخیر داشته اید

انتظاراتی که می توان از پزشک داشت

برای زنان پزشک یک آزمایش لگن می نوسید و ممکن است برای ازمایش از مایعات وازنی نمونه برداری کند.

آزمایشات و تشخیص بیماری

تشخیص تک تارچه زدگی می تواند با بررسی میکروسکوپی نمونه ی مایع واژنی از زنان یا ادرار برای مردان، صورت پذیرد. رشد دادن میکروب پیش از این راه تشخیص بیماری بود، اما آزمایشات جدیدتر و سریعتر مانند آزمایش آنتی ژن و تقویت هسته ی اسیدی امروزه رایج تر هستند.

درمان و دارو

رایج ترین درمان تک تارچه زدگی حتی برای زنان باردار، خوردن یک دوز شدید از مترونیدازول یا تینی دازول است. هردو شریک جنسی به درمان احتیاج دارند. نیاز است تا درمان کامل عفونت از مقاربت جنسی برای حدود 1 هفته خودداری شود.

از نوشیدن الکل تا 24 ساعت پس از مصرف مترونیدازول یا 72 ساعت پس از مصرف تینی دازول بپرهیزید چراکه باعث بروز استفراغ و حالت تهوع می شود.

پیشگیری

همانطور که برای دیگر عفونت های جنسی، تنها راه پیشگیری از تک تارچه زدگی خودداری از مقاربت است. برای کاهش خطر، بهتر است از کاندوم، به روش صحیحی استفاده شود.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
عفونت جنسیواژنمقاربت جنسیانگل
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه