منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

Asbestosis

استنشاق پنبه ی نسوز

استنشاق پنبه ی نسوز یک بیماری مزمن ریوی است که به واسطه ی تنفس الیاف پنبه ی نسوز اتفاق می افتد. بودن در معرض این الیاف برای مدت طولانی می تواند باعث زخم بافت ریوی و تنگی نفس شود. علائم استنشاق پنبه ی نسوز می تواند از ملایم تا شدید متنوع باشد و عمولا تا سال ها بعد از قرار داشتن در معرض آن ظاهر نمی شوند.

شرح بیماری

استنشاق پنبه ی نسوز یک بیماری مزمن ریوی است که به واسطه ی تنفس الیاف پنبه ی نسوز اتفاق می افتد. بودن در معرض این الیاف برای مدت طولانی می تواند باعث زخم بافت ریوی و تنگی نفس شود. علائم استنشاق پنبه ی نسوز می تواند از ملایم تا شدید متنوع باشد و عمولا تا سال ها بعد از قرار داشتن در معرض آن ظاهر نمی شوند.
پنبه ی نسوز یک ماده ی معدنی طبیعی است که نسبت به حرارت و زنگ زدگی عایق می باشد. این ماده در گذشته به صورت گسترده در محصولاتی مانند عایق بندی، سیمان و سنگفرش استفاده می شد.
بیشتر افراد مبتلا به بیماری استنشاق پنبه ی نسوز در حین کار به آن مبتلا شده اند، پیش از آنکه دولت پنبه ی نسوز و محصولات آن را در دهه ی هفتاد میلادی مهار کند. امروزه، مصرف آن بسیار به سامان گردیده. ابتلا به بیماری استنشاق پنبه ی نسوز اگر فرد روند های محافظتی کارفرما را رعایت نماید، بسیار نامحتمل است. درمان بر تسکین علائم توجه دارد.
 

نشانه ها

تاثیر قرار داشتن طولانی مدت در معرض پنبه ی نسوز معمولا تا 10 تا 40 سال پس از آن بروز پیدا نمی کنند. علائم و نشانه های بیماری اسنشاق پنبه ی نسوز عبارتند از:
•    تنگی نفس
•    سرفه ی خشک مداوم
•    بی اشتهایی به همراه کاهش وزن
•    اثر انگشت ها گرد تر و از هم باز تر می شوند.
•    گرفتگی یا درد قفسه ی سینه

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر فرد پیش از آن در معرض پنبه ی نسوز قرار گرفته باشد و علائم تنگی نفس فزاینده را تجربه کند، بهتر است در مورد احتمال ابتلا به بیماری استنشاق پنبه ی نسوز با پزشک مشورت نماید.

علل

اگر برای طولانی مدت در معرض سطح بالای گرد پنبه ی نسوز قرار دارید برخی از الیاف معلق می توانند وارد آوئول داخل ریه شده و ساکن شوند. – آلوئول کیسه های کوچک هوا داخل ریه هستند جایی که در آن اکسیژن با دی اکسید کربن خون جابه جا می شود.الیاف پنبه ی نسوز بافت ریه را زخمی و ملتهب می کنند و از این طریق باعث سفتی ریه می شوند. این امر تنفس را دشوار می کند
هرچه بیماری استنشاق پنبه ی نسوز پیشرفت می کند بافت های بیشتری از ریه زخم می شوند. گاهی اوقات بافت ریه به قدری سفت می شود که نمی تواند به راحتی جمع و باز شود.
کشیدن سیگار علی الظاهر باعث ابقاء الیاف پنبه ی نسوز در ریه شده و معمولا باعث پیشرفت سریعتر بیماری می شود.
 

عوامل تشدید

افرادی که در معدن، فرزکاری، تولیدی، نصب یا باز کردن محصولات پنبه ی نسوز پیش از اواخر دهه ی 70 میلادی کار کردند در خطر ابتلا به بّیماری استنشاق پنبه ی نسوز قرار دارند.
نمونه ها عبارتند از:
•    معدن چی های پنبه ی نسوز
•    مکانیک های خودرو و هواپیما
•    اوپراتور های دیگ بخار
•    کارگران ساختمانی
•    برق کار ها
•    کارگران راه آهن
•    کارگران مزرعه
•    کارگران جمع کننده ی عایق پنبه ی نسوز دور لوله های بخار در ساختمان های قدیمی
عموما بودن در کنار ماده های ساخته شده از پنبه ی نسوز در صورتی که پوشانده شده باشند ایمن است. این امر اجازه نمی دهد الیاف و ذرات پنبه ی نسوز در هوا پراکنده شوند.

پیامدهای مورد نظر

اگر مبتلا به بیماری استنشاق پنبه ی نسوز هستید خطر مبتلا شدن به سرطلان ریه در شما افزایش می یابد. به خصوص اگر سیگار می کشید یا سابقه ی سیگار کشیدن دارید.

آمادگی برای ملاقات پزشک

ابتدا به پزشک عمومی مراجعه نمایید. او ممکن است شما را به یک بیماری های ریوی ارجاع دهد.

چه کاری میتوانید انجام دهید؟

پیش از جلسه بهتر اس تفهرستی از پاسخ به سوالات زیر را تهیه نمایید:
•    علائمتان چیست و از چه زمانی آغاز شده؟
•    آیا علائم ثابت مانده یا بدتر شده است؟
•    دقیقا در شغلتان چه کاری انجام می دهید؟
•    آیا مدت زیادی در کار بازسازی یا مرمت ساختمان بوده اید؟
•    آیا سیگار کشیده یا می کشید؟ چه میزان؟
•    چه دارو ها و مکمل هایی استفاده می کنید؟
اگر سابقا آزمایش اشعه ی ایکس داشته اید بهتر است کپی تصاویر را پیش دکتر ببرید تا آنها را با تصاویر جدید مقایسه کند.

انتظاراتی که می توان از پزشک داشت

حین آزمایش فیزیکی پزشک ممک ناست از یک گوشی برای گوش دادن به ریه ها استفاده کند تا صدا های ترک خوردگی را شناسایی نماید.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

تشخیص بیماری استنشاق پنبه ی نسوز می تواند دشوار باشد چراکه علائم و نشانه های آن شبیه بسیاری از دیگر بیماری های تنفسی است. روش های تشخیصی گوناگونی ممکن است برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار گیرند.  
آزمایش تصویر برداری
•    اشعه ی ایکس قفسه ی سینه
. بیماری استنشاق پنبه ی نسوز پیشرفته به صورت سفیدی مفرط در بافت ریه ظاهر می شود. اگر بیماری استنشاق پنبه ی نسوز شدید باشد بافت هر دو ریه ممکن است آسیب ببینند که به آنها ظاهری شبیه شانه ی شبکه ای عسل می دهد.
•    سی تی اسکن. سی تی اسکن ترکیبی از یک سری آزمایش اشعه ی ایکس است که از زوایای مختلف برای تصویر برداری سه بعدی استخوان ها و بافت های نرم تر داخل بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این تصویر تصویر برداری ها عموما جرئیات بیشتری را به دست می دهند که به تشخیص بیماری استنشاق پنبه ی نسوز در اوایل ایجاد شدنش کمک می کند.

آزمایش کار آمدی ریه

این آزمایشات نشان می دهند که ریه چقدر خوب کار می کند. آزمایش کار آمدی ریه می تواند میزان هوای را که ریه می تواند نگه دارد و جریان هوای درون و بیرون ریه ها را اندازه گیری کند.
در طول آزمایش ممکن است پزشک از شما درخواست کند با تمام نیرو در میزان سنج فشار هوا سرفه کنید. آزمایش های کار آمدی ریه ی کامل تر می تواند میزان اکسیژنی که در خون جابه جا می شود را نیز اندازه گیری کند.
 

درمان و دارو

هیچگونه درمانی برای برعکس کردن تاثیرات پنبه نسوز روی آلوئول وجود ندارد.و درمان آن بر روز کاهش سرعت پیشرفت بیماری و بهبود علائم و نشانه های آن تمرکز دارد.
شما به مراقبت هایی مانند X-rays قفسه سینه و آزمایش عملکرد ریه نیاز دارید و این آزمایشات به میزان و شدت وخامت این بیماری بستگی دارد.
معالجه
برای آرامبخشی دشواری ناشی از بیماری استنشاق پنبه ی نسوز شدید پزشک ممکن است مکمل اکسیزنی تجویز نماید. این اکسیژن اضافی از طریف لوله ی پلاستیکی نازک چنگک دار از طریق سوراخ بینی وراد می شود یا با ماسک اکسیژن.
جراحی
اگر علائم شدید باشند ممکن است فرد به پیوند عضو نیاز پیدا کند.

سبک زندگی و مراقبت در خانه

•    ترک سیگار. بیماری استنشاق پنبه ی نسوز خطر سرطان ریه را افزایش می دهد. ترک سیگار می تواند این خطر را کاهش دهد. از مصرف سیگار یکبار استفاده شده خودداری کنید. سیگار کشیدن همچنین ممکن است سبب نفخ شود که ذخیره ی ریه را کاهش می دهد.
•    واکسن زدن. با پزشک در مورد واکسن آنفلوآنزا و ذات الریه صحبت کنید، چرا که خطر عفونت های ریوی را کاهش می دهند. فورا عفونت های تنفسی را درمان کنید.
 

پیشگیری

بهترین پیشگیری برای بیماری استنشاق پنبه ی نسوز کاهش قرار داشتن در معرض این ماده است. در ایالات متحده قانون کارفرمایان مشاغلی که با محصولات پنبه ی نسوز سر و کار دارند را به رعایت نکات ایمنی ملزم می کند.
بسیاری از خانه هایی که پیش از دهه ی 70 میلادی ساخته شده اند موادی ماند لوله و عایق سقف دارند که حاوی پنبه ی نسوز است. عموما تا زمانی که پنبه های نسوز به خوبی پوشیده شده باشند جای نگرانی نیست. نگرانی زمانی لازم است که پوشش پنبه اسیب دیده و الیاف آن در هوا پراکنده شوند.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
پنبه ی نسوزریه
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه