منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نارسایی همگرای چشم

Convergence insufficiency

نارسایی همگرای چشم عارضه ای است که چشم هایتان نمیتوانند در هنگام نگاه کردن به یک جسم از نزدیک،با یکدیگر عمل کنند.این عارضه موجب میشود که یک چشم به جای فرورفته،برآمده باشد در حالیکه چشم دیگر دو بینی و تاری دید ایجاد میکند.

شرح بیماری

نارسایی همگرای چشم عارضه ای است که چشم هایتان نمیتوانند در هنگام نگاه کردن به یک جسم از نزدیک،با یکدیگر عمل کنند.این عارضه موجب میشود که یک چشم به جای فرورفته،برآمده باشد در حالیکه چشم دیگر دو بینی و تاری دید ایجاد میکند.
نارسایی همگرای چشم ،معمولا در کودکان مدرسه ای و نوجوانان تشخیص داده میشود.این عارضه موجب عدم توانایی برای خواندن میشود که همین مساله باعث مشکوک شدن والدین یا معلم به عدم یادگیری کودک میگردد
درمان معمولا برای نارسایی همگرای چشم اثر گذار خواهد بود.
 

نشانه ها

همه افرادی که به نارسایی همگرای چشم مبتلا هستند،نشانه و علائمی از خود بروز نمی دهند.علائم وقتی که مشغول به خواندن و دیگر کارهای دقیق هستید،خود را نشان میدهند:
•    چشمان خسته،قرمز یا ناراحت
•    سردرد
•    به سختی مطالعه کردن.(به نظر میرسد که حروف روی صفحه شناورند،مکان خواندن خود را گم میکنید و به آهستگی پیش می روید) که ممکن است موجب عدم مطالعه یا انجام کارهای مدرسه میشود.
•    دو بینی(دیپلوپیا)
•    به سختی متمرکز شدن
•    نزدیک بینی یا نگاه یک طرفه و سایشی در یک چشم
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر شما یا فرزندتان دچار نارسایی همگرای چشم یا مشکلات خواندن و مطالعه شدید با چشم پزشک ملاقات داشته باشید.

علل

علت نارسایی همگرای چشم ناشناخته است.اما شامل ناهمترازی چشم ها در هنگام تمرکز بر روی اشیا نزدیک میشود.ناهمترازی شامل عضلاتی میشود که چشم را تکان میدهند.معمولا هنگامی که از نزدیک روی یک کلمه فوکوس میکنید،یک چشم شما برآمده خواهد شد.

پیامدهای مورد نظر

سخت مطالعه کردن و تمرکز دشوار میتواند بر میزان یادگیری کودک تاثیر بگذارد. نارسایی همگرای چشم موجب عدم یادگیری نمیشود اما باعث میگردد که چشمانتان قرمز و اشک آلود شود. 
نارسایی همگرای چشم معمولا با آزمایشات معمولی چشم یا معاینات درون مدرسه ای مشخص نمیشود.مشکلات مطالعه کودکانی که این عارضه را دارند میتواند موجب کاهش میزان یادگیری گردد اما کنترل این عارضه چشمی بسیار مهم است.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

افرادی که نارسایی همگرای چشم دارند،ممکن است به شکل دیگری دید نرمالی داشته باشند.پس بسیار مهم است که به نگرانی های خود راجع به مشکلات مطالعه و یادگیری خود با پزشک صحبت کنید.برای تشخیص این عارضه معمولا از روش های زیر استفاده میشود:
•    سابقه پزشکی خود را بنویسید. این امر ممکن است شامل،سوالاتی راجع به مشکلات فوکوس کردن،تاری دید یا دو بینی،سردرد و علائم دیگر باشد
•    نقاط نزدیک تقارن را اندازه بگیرید. این آزمایش میزان فاصله ای که چشم ها میتوانند بدون دو بینی روی یک جسم فوکوس کنند را اندازه میگیرد.پزشک یک نشانه ی کوچک را (مانند کارت های چاپی یا چراغ روشن) را در مقابل چشم شما قرار میدهد و به آهستگی آن را به شما نزدیکتر میکند تا جایی که دچار دو بینی شوید یا پزشک تشخیص دهد که چشم برآمده شده است.
•     (PFV). در حین انجام این آزمایش،از شما خواسته میشود که در هنگام دیدن توسط منشورهای چندوجهی،حروف روی چارت چشمی را بخوانید.هنگامی که دچار دو بینی شدید پزشک آن را یادداشت خواهد کرد.
•    آماده سازی آزمایش چشم عادی. اگر هرگونه مشکل چشمی دیگری مانند نزدیک بینی دارید،ممکن است چشم پزشک شما آزمایشات اضافه تری برای درجه بندی مشکل شما تجویز کند.

درمان و دارو

اگر نارسایی همگرای چشم،علامت و نشانه ای ندارد،احتمالا نیازی به درمان ندارید.اما برای افرادی که علائم دارند،درمان های مبتی بر فوکوس چشمی میتواند توانایی همگرایی چشم را افزایش دهد.


درمان که معمولا در مطب چشم پزشک انجام میگردد،میتواند شامل موارد زیر باشد:


•    استفاده از نوک مداد. در این تمرین،شما روی یک حرف در کناره یک مداد فوکوس کرده و به تدریج آن را به بینی خود نزدیکتر میکنید تا هنگامی که دچار دو بینی شوید.این تمرین معمولا به مدت 15 دقیقه در روز و برای 5 الی 1 هفته انجام میگردد.
•    درمان از طریق کامپیوتر. تمرین فوکوس چشم از طریق کامپیوتری انجام میشود که نرم افزار بهبود همگرایی روی آن وجود دارد.میتوانید نتیجه این تمرین را چاپ کرده و در اختیار چشم پزشک خود قرار دهید.
•    عینک مطالعه. عینک هایی که درون خود منشور دارند چندان تاثیر مثبتی ندارند.اگر مشکل فوکوسی یا بینایی دیگری مانند دور بینی دارید،عینک مطالعه میتواند مفید باشد.

تحقیقات اخیر نشان داده است که درمان های داخل مطب و تقویت کننده های خانگی اثرگذارترین درمان ها برای نارسایی همگرای چشم هستند.درمان های خانگی با نوک مداد یا برنامه های کامپیوتر نشان داده اند که چندان اثر گذار نیستند.اما درمان های خانگی ارزان تر،راحت تر و قابل اطمینان تر هستند.


درمان نارسایی همرگرای چشم،ممکن است 3 ماه یا بیشتر به طول انجامد.درمان ممکن است مشکل نارسایی همگرای چشم را بهبود بخشد اما ممکن است پس از بیماری، بی خوابی یا پُر کاری علائمی ظهور کنند.برای گزینه های درمانی خود با چشم پزشک مشورت کنید

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
نارسایی همگرای چشمنگاه کردن به یک جسم از نزدیکدو بینیتاری دید
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه