منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ای.کولی

E. coli

اشرشیا کولی(E.coli)باکتریایی معمولا در روده های افراد سالم و حیوانات زندگی میکند.بیشتر انواع E.coli مضر هستند و موجب اسهال خفیف میشوند.اما برخی از باکتری های سمج نظیر E. coli O157:H7 میتوانند موجب انقباض شدید شکمی،اسهال خونی و حالت تهوع شوند.

شرح بیماری


اشرشیا کولی(E.coli)باکتریایی معمولا در روده ی افراد سالم و حیوانات زندگی میکند.بیشتر انواع E.coli مضر هستند و موجب اسهال خفیف میشوند.اما برخی از باکتری های سمج نظیر E. coli O157:H7 میتوانند موجب انقباض شدید شکمی،اسهال خونی و حالت تهوع شوند.
ممکن است از طریق غذا یا آب (مخصوصا سبزیجات و گوشت ) به E. coli مبتلا شد.افراد بالغ سالم عموما پس از 1 هفته از عفونت E. coli O157:H7 بهبود پیدا میکنند.اما اطفال و سالمندان احتمال بیشتری میرود که به یک عارضه خطرناک به نام سندروم اورامیک همولیتیک مبتلا شوند.
 

نشانه ها

علائم و نشانه های عفونت موضعی E. coli O157:H7 در مدت  4 روز پس از بروز باکتری شروع میشوند که در نتیجه پس از 1 روز تا 1 هفته احساس بیماری میکنید.علائم و نشانه های آن عبارتند از:
•    اسهالی که از اسهال ملایم و آبکی تا شدید و خونی متغیر است.
•    انقباض،درد یا گرفتگی شکم
•    حالت تهوع و استفراغ در برخی افراد
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر اسهالتان مزمن،شدید یا خونی است با پزشک خود تماس بگیرید.

علل

در میان انواع مختلف  E. coli تعداد محدودی موجب اسهال میشوند.یک دسته از ای کولی ها(که شامل O157:H7 میشوند)،یک توکسین قوی تولید میکنند که موجب نابودی لایه درونی روده کوچک میشوند. که ممکن است باعث اسهال خونی شود.هنگامی مبتلا به ای کولی بدخیم خواهید شد که این باکتری سمج را جذب کنید
برخلاف بسیاری از بیماری های که بر اثر باکتری به وجود می آیند،ای کولی،حتی اگر میزان کمی باکتری جذب کنید باز هم موجب عفونت خواهد شد.به همین علت، حتی ممکن است،در اثر خوردن همبرگر یا بلعیدن مقداری از آب استخر به ای کولی مبتلا شده باشید.
منشا های محتمل سرایت این بیماری،شامل خوردن غذا و آب آلوده و تماس با افراد مبتلا،میباشد.


غذاهای آلوده
بیشترین راه ابتلا به عفونت ای کولی،خوردن غذاهای آلوده است.
•    گوشت خوک خام-هنگامی که این گونه حیوانات ذبح و تولید میشوند،ای کولی موجود در روده حیوان میتواند در گوشت آن باقی میماند.ترکیب گوشت خوک با گوشت دیگر حیوانات میتواند احتمال خطر سرایت را افزایش دهد. 

•    شیر غیر پاستوریزه-باکتری ای کولی موجود در پستان گاو یا دستگاه شیرسازی  میتواند در شیر سرد نفوذ کند
•    محصولات تازه-محصولات دامی (نظیر شیر،خامه و...)میتوانند موجب آلوده کردن مواد تازه ای که رنگشان قهوه ای است شوند.برخی سبزیجات خاص نظیر اسفناج و کاهو در مقابل اینگونه آلودگی ها آسیب پذیر هستند.

آب آلوده
انسان و حیوان میتوانند در معرض زمین و آب های آلوده از جمله رودخانه ها و دریاچه ها و آب هایی که برای آبیاری محصولات زراعی استفاده میشوند،قرار بگیرند.اگرچه سیستم عمومی آب از کلر،نور ماورا بنفش یا اوزون برای نابودی ای کولی استفاده میکنند،اما برخی این آلودگی ها از فاضلاب های شهری شیوع پیدا کرده اند

چشمه ها دلیل عمده تری برای نگرانی هستند چرا که عموما دارای هیچگونه سیستم ضد عفونی و پاکسازی نیستند.سیستم آب های روستایی احتمالا بیشتر در معزض آلودگی هستند.برخی افراد پس از شنا در استخر یا دریاچه نیز دچار عفونت شده اند.


تماس فیزیکی
باکتری ای کولی به راحتی از یک فرد به فرد دیگری منتقل میشود.مخصوصا هنگامی که افراد مبتلا به خوبی دست های خود را نمیشویند.اعضای خانواده ی کودکان مبتلا به ای کولی بیش از همه در معرض ابتلا هستند.همچنین هنگامی که کودکان به باغ وحش یا اصطبل های روستایی میروند خطر ابتلا به آن وجود دارد.
 

عوامل تشدید

ای کولی میتواند به هرکسی که با باکتری تماس داشته است،سرایت کند.اما برخی از افراد بیش از بقیه ممکن است دچار مشکل شوند.برخی فاکتورهای پتانسیل برای ابتلا به این بیماری:
•    سن.کودکان و سالمندان در معرض خطر بیشتری برای بیماری های به وجود آمده در اثر ای کولی و عوارض جدی تری در اثر عفونت هستند
•    سیستم ایمنی ضعیف.افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند،(در اثر ایدز یا داروهای سرطان یا جلوگیری از عدم امکان پیوند اعضا)بیش از همه در معرض بیماری در اثر نفوذ ای کولی هستند.
•    خوردن غذاهای خاص.غذاهای پرخطر شامل همبرگرهای نپخته،شیر غیر پاستوریزه،آب یا شربت سیب،یا پنیر نرم ساخته شده از شیر سرد هستند
•    برهه ی زمانی.علت آن چندان مشخص نیست اما عفونت ای کولی در آمریکا از ماه جوئن تا سپتامبر بروز پیدا میکند.
•    کاهش سطح اسید معده.اسید معده راه های برای مبارزه با ای کولی دارد.اگر داروهایی برای کاهش سطح اسید معده نظیر امپرازول،پنتوپرازول،لانسوپرازول و اسومپرازول مصرف میکنید،ممکن است خطر ابتلا به عفونت ای کولی را در خود افزایش دهید
 

پیامدهای مورد نظر

بیشتر افراد سالم پس از یک هفته از ای کولی بهبود پیدا میکنند.برخی از افراد بخصوص اطفال و میانسالان احتمال بیشتری میرود که به یک عارضه خطرناک به نام سندروم اورامیک همولیتیک مبتلا شوند.
بیشتر افراد به دنبال مراقبت های پزشکی برای عفونت ای کولی نمیروند.اگر علائم شما به وضوح شدید هستند،لازم است که با پزشک موقت خود ملاقات کنید.
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

برخی اطلاعاتی که به شما کمک میکند که برای ملاقات با پزشک آماده شوید و بدانید که باید چه انتظاراتی از پزشک خود داشته باشید:
چه میتوانید انجام دهید؟
•    هرگونه علائمی که مشاهده کرده اید را یادداشت کنید.حتی آن دسته از علائمی که بهع نظر میرسد ربطی با مشکل اصلی شما نداشته باشند.
•    اطلاعات شخصی کلیدی را یادداشت کنید، از جمبه هرگونه تغییری در زندگی یا سفرهای بین المللی
•    فهرستی از داروها،ویتامنی ها یا مکمل هایی که مصرف میکنید،تهیه کنید
•    از یکی از اعضای خانواده یا دوستان درخواست کنید که همراه شما باشد، بعضی اوقات یادآوری تمام علائم و شنانه های بیماری در حین ملاقات با پزشک سخت است.همراه شما میتواند برخی از علائمی که شما فراموش کرده اید را به شما یادآوری کند.
•    سوالاتی که مایل به پرسیدن آنها هستید را یادداشت کنید.

برخی سوالات رایجی که در مورد ای کولی میتوان پرسید:
•    شایع ترین علت علائم این بیماری چیست؟
•    به چه آزمایشاتی احتیاج دارم؟
•    کدام روش های درمانی در دسترس است و کدام را پیشنهاد میکنید؟
•    آیا اثرات جانبی این بیماری باقی خواهند ماند؟
•    چگونه از ابتلا مجدد به این بیماری جلوگیری کنم؟
•    آیا بروشور یا کاتالوگی راجع به این بیماری وجود دارد که بتوانم همراه خود به خانه ببرم؟برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنید به کدام وبسایت مراجعه کنم؟
چه انتظاراتی باید از پزشک داشت؟


ممکن است پزشکتان سوال های زیر را مطرح کند:
•    چه موقع علائمتان شروع شد
•    چند وقت به چند وقت اسهال میشوید؟
•    آیا استفراغ میکنید ؟و اگر پاسخ آریست چند وقت به چند وقت؟
•    آیا اسهال و استفراغ شما حاوی خلط و زرد آب و خونی است؟
•    آیا تب دارید؟و اگر پاسخ آریست چند وقت به چند وقت؟
•    آیا همچنین انقباض شکمی دارید؟
•    آیا به تازگی به خارج از کشور سفر کرده اید؟
•    آیا فرد دیگری از نزدیکانتان هم این علائم را دارد؟

در آن موقع چه کاری باید انجام دهید؟
اگر شما یا فرزندتان به عفونت ای کولی مبتلا شده اید،استفاده از داروهای ضد اسهال ممکن است وسوسه برانگیز باشد،اما این کار را انجام ندهید.اسهال راهی است که بدن توکسین ها را دفع میکند.چلوگیری از اسهال این روند را آهسته میکند.
مایعات را به آهستگی بنوشید تا همچنان آب از بدنتان دفع شود.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

برای تشخیص بیماری هایی که در اثر عفونت ای کولی به وجود می آیند،پزشک نمونه ای از مدفوع شما را برای تشخیص وجود باکتری ای کولی به آزمایشگاه ارسال میکند.
ممکن است باکتری جوری باشد که تشخیص و وجود توکسین را تایید و تشخیص دهد(مانند باکتری هایی که E. coli O157:H7. تولید میکنند)
 

درمان و دارو

برای بیماری های ناشی از ای کولی،هیچکدام از درمان های موجود نمیتواند عفونت را درمان،علائم را بهبود یا از عوارض جلوگیری کند.برای بیشتر افراد،درمان شامل:
•    استراحت
•    آسامیدن مایعات برای پیشگیری از اسهال و خستگی

از مصرف داروهای ضد اسهال خودداری کنید-سیستم هاضمه شما را اهسته میکند.از دفع توکسین توسط بدن شما جلوگیری میکند.آنتی بیوتیک ها عموما توصیه نمیشوند چرا که خطر عوارض را افزایش میدهند
اگر عفونت ای کولی شما جدی و خطرناک و به سندروم اورامیک همولیتیک منجر شده است،شما بستری شده و تحت مراقبت قرار خواهید گرفت (از جمله مایعات IV،ترانسفوزیون خون و دیالیز کلیه ها)


 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

درمان های خانگی
برای پیشگیری از اسهال و کاهش علائم در طول درمان از دستورات زیر پیروی کنید:
•    مصرف مایعات سالم.از مایعات سالم و پاکیزه از جمله آب،نوشابه سالم و ابگوشت آبکی و آبمیوه ها استفاده کنید.از مصرف شریت و آب سیب خوددای کنید
•    به تدریج غذا را به برنامه تان اضافه کنید.هنگامی که احساس کردید بهتر شده اید،ابتدا رژیم غذاهای با فیبر کم را ادامه داده و سپس کلوچه،نان تست و تخم مرغ یا برنج را هم به آن اضافه کنید.
•    از مصرف بعضی از غذاها خودداری کنید.محصولات روزانه،غذاهای پرچرب،غذاهای با فیبر بالا،یا غذاهای پر ادویه ممکن است علائم را بدتر کند.
 

پیشگیری

هیچ نوع دارو یا واکسنی نمیتواند از ابتلا به بیماری های ناشی از ای کولی پیشگیری کند.اگرچه تحقیقات برخی واکنس های احتمالی را کشف کرده است.برای کاهش خطر ابتلا به ای کولی از غذاهای پرخطر اجتناب کرده و مراقب آلودگی های محیط باشید.
غذاهای پرخطر
•    همبرگر را تا دمای 160 فارنهایت بپزید.همبرگر باید به خوبی پخته شود تا جایی که رنگ صورتی گوشت به قهوه ای تبدیل شود.اما رنگ گوشت چندان قابل اعتماد نیست.گوشت-مخصوصا اگر گلیر شده باشد-باید کاملا به رنگ قهوه ای دربیاید
به همین علت بسیار مهم است که از یک دماسنج استفاده کرد تا مطمئن شد که گوشت حداقل تا 160فارنهایت در نواحی ضخیمش حرارات دیده است.
•    از شیر،نوشیدنی و شربت های پاستوریزه استفاده کنید.هرگونه بطری یا قوطی آبمیوه ای که در دمای اتاق نگه داشته شده است،به احتمال زیاد پاستوریزه است حتی اگر روی برچسب آن چنین چیزی نوشته نشده است.
•    محصولات خام را به طور کامل بشویید.شستن محصولات لزوما آنها را از ای کولی نمی زداید –مخصوصا سبزیجات که منافذ زیادی جهت هجوم باکتری در آنها وجود دارد-مراقب باشید،مایع شست و شو میتواند آلودگی را پاک کرده و میزان باکتری در محصول را کاهش دهد.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
اشرشیا کولیE.coliاسهال خفیفانقباض شدید شکمی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه