منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

انسداد گوش توسط چرک

Earwax blockage

انسداد گوش به وسیله چرک،هنگامی اتفاق می افتد که چرک گوش(cerumen)جمع شده در گوش شما به آسانی و راحتی شسته نمیشود.

شرح بیماری

انسداد گوش به وسیله چرک،هنگامی اتفاق می افتد که چرک گوش(cerumen)جمع شده در گوش شما به آسانی و راحتی شسته نمیشود.
چرک گوش قسمتی مفید و طبیعی از سیستم دفاعی بدن است.این مواد گوش را تمیز کرده،و از کانال گوش شما توسط زدودن کثافات و کند کردن رشد باکتری ها محافظت میکند.
اگر چرک گوش تبدیل به مشکل شد،شما یا پزشکتان میتوانید راه ساده ای برای برداشتن موم (چرک)اتخاذ کنید.
 

نشانه ها

علائم و نشانه های انسداد توسط چرک گوش میتواند شامل:
•    گوش درد
•    احساس سنگینی و پر بودن در گوش
•    صدای زنگ یا ویز ویز در گوش(tinnitus)
•    کاهش شنوایی در گوش
•    سرگیجه
•    سرفه
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر علائم و نشانه های انسداد توسط چرک گوش مزمن و حادّ شد با پزشک صحبت کنید.

نشانه و علائم میتوانند نشانگر عارضه یا شرایط دیگری باشند-ممکن است فکرکنید به تنهایی میتوانید خود را درمان کنید.اما بدون حضور یک شخص دیگر ممکن نیست که متوجه وجود چرک گوش اضافی شوید.معمولا پزشک گوش شما را معاینه میکند.داشتن علائمی نظیر گوش درد یا کاهش شنوایی لزوما به معنای چرک گوش اضافه نیست.احتمال میرود که عارضه پزشکی دیگری از جمله مشکلات گوش داشته باشید که به مراقبت نیاز دارند.


بهتر است چرک گوش توسط پزشک برداشته شود-کانال و پرده گوش بسیار ظریف هستند و به راحتی توسط چرک اضافی دچار آسیب میشوند.از برداشتن چرک گوش با هرگونه وسیله ای که در کانال گوش قرار میدهید اجتناب کنید.مخصوصا اگر قبلا جراحی داشته اید یا سوراخی در پرده گوشتان موجود است یا حتی اگر گوش درد و ترشح دارید.


اطفال عموما آزمایشات گوش را مانند هرگونه آزمایش دیگری از سر میگذرانند.اگر لازم شد،پزشک میتواند چرک گوش اضافی را از گوش فرزند شما خارج کند.
 

علل

چرک های گوش از غده هایی در پوست که نیمه بیرونی کانال گوش را انتقال میدهد ترشح میشود.چرک و موهای ریز در این گذرگاه،آلودگی و کثافاتی که ممکن است به ساختارهای داخلی تری(مانند پرده گوش) آسیب برسانند به دام می اندازند.


در بیشتر افراد،مقداری کمی از چرک گوش،به طور منظم راه خود را به ورودی گوش،(جایی که شسته شده و با چرک جدیدی جایگزین میشود )پیدا میکنداگر گوش شما چرک اضافه ترشح میکند یا چرک به خوبی پاک نمیشود،ممکن است موجب انسداد کانال گوش شده باشید.
انسداد چرک گوش معمولا وقتی اتفاق می افتد که افراد تلاش میکنند با تکه ای پنبه یا ابزراهای دیگری گوش خود را تمیز کنند.این اتفاق موجب میشودکه چرک گوش را به جای خارج کردن،به قسمت های عمیق تر و داخلی تر گوش هل دهند.
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

سعی کنید آن را با دست بیرون نیاورید


هرگز با ابزارهای نظیر قیچی کاغذ،اسفنج پنبه ای یا سنجاق مو،چرک خشک شده و اضافه در گوش را بیرون نیاورید.ممکن است چرک ها را بیشتر به داخل گوش هل دهید و موجب آسیب های جدی به حفره های کانال گوش یا پرده گوش شوید.


خود را برای ملاقات با پزشک آماده کنید.
به احتمال زیاد ناچار شوید که با پزشک ملاقاتی داشته باشید.در بعضی موارد نادر ممکن است ترجیح بدهید که به متخصص گوش،حلق و بینی مراجعه کنید.
همانطور که برای ملاقات با پزشک آماده میشوید،سوالاتی که تمایل دارید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
همچنین ممکن است پزشک نیز سوالاتی داشته باشد:
•    چه مدت است که دچار علائمی نظیر گوش درد یا کم شنوایی شده اید؟
•    آیا هرگونه ترشحی از گوش خود داشته اید؟
•    آیا قبلا دچار گوش درد،کم شنوایی یا ترشح از گوش شده اید؟
•    آیا علائمتان ادامه دار است یا مقطعی؟

هم زمان چه کارهایی لازم است انجام دهید.

سعی کنید با اسفنج پنبه ای یا هرگونه وسیله دیگری چرک گوش را خارج نکنید(مانند سنجاق مو یا نوک مداد).این مساله میتواند موجب شود که چرک را بیشتر به داخل گوش فرستاده و باعث جراحت های جدی در کانال و پرده گوش شود.


 

آزمایشات و تشخیص بیماری

پزشک از طریق ابزار و وسایلی که داخل گوش را روشنتر و گوش داخلی را بزرگتر نشان میدهد،به داخل گوش نگاه کرده و انسداد توسط چرک را تشخیص میدهد.

درمان و دارو

پزشک میتواند از طریق یک ابزار کوچک منحنی به نام curet یا از طریق مکش در هنگام معاینه گوش،چرک اضافی را از آن خارج کند.همچنین میتواند از طریق شستن گوش با فشار آب قوی یا سرنگی که محتوی آب داغ است،چرک را بیرون بکشد.
اگر دوباره گوشتان بیش از حد چرک گرفت،ممکن است پزشکتان داروهای خارج کننده چرک،برای شما تجویز کند.(نظیر کربامید پروکسید).به علت اینکه این قطره ها میتوانند موجب نازک شدن پوست پرده گوش و کانال شوند،آنها را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید.



 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

اگر پرده گوش شما حاوی یک لوله است یا سوراخی در آن وجود دارد،این درمان های خانگی میتواند چرک گوش اضافی را که موجب انسداد کانال گوش شده است خارج کند.
•    چرک را نرم کنید.از یک قطره چکان استفاده کنید تا مقداری روغن بچه،روغن معدنی،گلیسرین یا هیدروژن پروکسید در کانال گوشتان بچکانید.
•    از آب گرم استفاده کنید.پس از یکی دو روز؛هنگامی که چرک نرم و روان شد،ازز یک سرنگ استفاده کنید تا آب گرم را به داخل کانال گوشتان بفرستید.سر خود را خم کرده و گوش خارجی خود را به بالا بکشانید.پس از شستن با آب،سر خود را به پهلو بچرخانید تا آب به خوبی جذب شود.
•    کانال گوش خود را خشک کنید.پس از اتمام کار،به آرامی گوش خارجی خود را با دستمال کاغذی یا حوبه دستی خشک کنید.


ممکن است لازم باشد عملیات نرم کردن چرک گوش و آبیاری آن را برای چندبار ادامه دهید.اگرچه اینگونه عملیات های نرم کردن چرک گوش فقط میتواند موجب از دست رفتن لایه خارجی  شود و موجب گردد که هرچه عمیقتر وارد کانال گوش یا پرده گوش شوند.اگر پس از چندبار درمان علائمتان بهبود پیدا نکرد با پزشک ملاقات داشته باشید
کیت های برداشت چرک گوش در فروشگاه ها موجود است و هرکدام ممکن است تاثیر متفاوتی داشته باشد.برای انتخاب صحیح یک ابزار و روش های جایگزین خروج چرک از گوش با پزشک خود مشورت کنید.
 

داروهای جایگزین

داروهای جایگزین
بعضی از افراد از روش شمعدانی گوش استفاده میکنند که تکنیکی است که یک شمع روشن و مخروطی شکل را درون گوش قرار میدهند تا چرک گوش را خارج کند.روش کار به این صورت است که گرمای حاصل از شعله شمع موم ها را ذوب کرده و چرک گوش به شمع میچسبد
اگرچه این روش درمان توصیه شده ای برای انسداد توسط چرک گوش نیست.تحقیقات نشان داده که این روش کارکردی ندارد و ممکن است موجب جراحت هایی نظیر سوختگی،انسداد کانال گوش و حتی پرفراژ شود.
پیش از انجام هرگونه درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
انسداد گوش به وسیله چرکچرک گوشcerumen
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه