منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سرطان لب

Lip cancer

سرطان لب روی پوست لب و هر کجای لب بالا یا پایین میتواند اتفاق می افتد.اما در لب پاببن معمول تر است.سرطان لب به عنوان نوعی سرطان دهانی شناخته میشود.

شرح بیماری

سرطان لب روی پوست لب و هر کجای لب بالا یا پایین میتواند اتفاق  افتد.اما در لب پایین معمول تر است.سرطان لب به عنوان نوعی سرطان دهانی شناخته میشود.

عوامل تشدید

فاکتورهای افزایش خطر سرطان لب،شامل در معرض آفتاب بودن و استفاده از تنباکو(مخصوصا استعمال پیپ)میشود. با مراقبت از پوست خود در برابر آفتاب به وسیله ی کلاه یا کرم ضد آفتاب و ترک سیگار،میتوانید خطر ابتلا به سرطان لب را در خود کاهش دهید.

آزمایشات و تشخیص بیماری

تشخیص بیماری
آزمایشاتی که برای تشخیص سرطان لب استفاده میشوند شامل:
•    آزمایشات فیزیکی.در طول آزمایش فیزیکی،پزشک برای یافتن علائم سرطان لب،اب ها،دهان،صورت و گردن شما را معاینه خواهد کرد.و راجع به نشانه ها و علائم شما،سوالاتی خواهد پرسید
•    برداشتن مقداری از بافت لب برای آزمایش.در طول بافت برداری،پزشک مقداری از بافت لب را برای ارسال به آزمایشگاه بر میدارد.در آزمایشگاه یک پزشک که بافت های بدن را آنالیز میکند(پاتولوژیست) میتواند وجود سرطان،نوع آن و سطح خرابکاری سلول های سرطانی را تشخیص و تایید کند.
•    آزمایشات تصویری.اینگونه آزمایشات میتوانند تشخیص دهند که آیا سرطان از محدوده لب ها سرایت کرده است یا خیر.این آزمایشات شامل غده نگاری کامپیوتری(MC) و عکس برداری مغناطیسی(MRI) یا غده نگاری از طریق الکترون ها(PET) باشد.
 

درمان و دارو

عموما برای درمان سرطان لب از عمل جراحی جهت برداشتن سرطان استفاده میشود.برای سرطان های کوچک لب،عمل جراحی میتواند عمل کوچکتری باشد که توسط یک ضربه کوچک روی ظاهر شما انجام میشود.
برای سرطان های بزرگتر لب،عمل های پیچیده تری شاید لازم باشد.برنامه ریزی دقیق و بازسازی خود، میتواند قدرت غذا خوردن و صحبت کردن شما را عادی و نرمال نگه دارد و همچنین،نتایج رضایت بخشی پس از عمل جراحی به دنبال داشته باشد.
 

درمان های سرطان لب شامل:
•    عمل جراحی.عمل جراحی برای برداشتن سرطان لب و کشیدن بافت های سالم اطراف آن است.پس از آن جراح اجازه غذا خوردن،نوشیدن و حرف زدن عادی را به شما خواهد داد.تکنیک کوچک کردن زخم ها هم استفاده میشود.
برای سرطان های کوچک لب،بازسازی لب پس از عمل جراحی ممکن است جراحی ساده ای باشد.اما برای سرطان های بزرگتر، یک جراح پلاستیک ماهر برای بازسازی لب نیاز است.جراحی بازسازی لب ها ممکن است شامل برداشتن بافت و پوست از دیگر نواحی بدن و گذاشتن آن روی صورت است.
جراحی سرطان لب ممکن است شامل برداشتن گره های لنفاوی سرطانی موجود در گردن میباشد.
•    درمان با رادیوگرافی.این شیوه از پرتوهای بسیار قوی مانند X-ray و پروتون ها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده میکند.و ممکن است به تنهایی یا پس از عمل جراحی استفاده گردد.پرتوها ممکن است مستقیما فقط لب ها را نشانه بگیرند یا همچنین گره های لنفاوی موجود در گردن را هم نشانه بگیرند.
پرتو درمانی برای سرطان لب باید با یک ماشین بزرگ که مخصوصا روی انرژی پرتوها تمرکز دارد همراه باشد.اما در بعضی موارد،پرتوها میتواندد مستقیما روی لب شما جای بگیرند و برای مدت کوتاهی در همان جا باقی بمانند.این روند که براشی تراپی نامیده میشود به پزشک اجازه میدهد که از دوز های بالاتر پرتوها استفاده کند.
•    شیمی درمانی.شیمی درمانی از داروهای قوی برای نابودی سلول های سرطانی استفاده میکند.برای سرطان لب،گاهی شیم یدرمانی با پرتو درمانی استفاده میشود تا اثرات درمان را افزایش دهد.در موارد سرطان بدخیم لب،که به دیگر نواحی بدن سرایت کرده است،شیمی درمانی ممکن است برای کاهش نشانه ها و علائم استفاده شود و باعث تسکین بیشتر شما گردد.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سرطان لبسرطان دهانی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه