منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ترومبوسیتوپنی اطفال

Pediatric thrombocytopenia

ترومبوسیتوپنی عارضه ای است که خون به علت کمبود پلاکت نمیتواند به درستی لخته شود.پلاکت ها تکه های کوچکی از سلول ها هستند که نقش مهمی در لخته سازی خون توسط شکل دادن و فشردن شاخه ها به هنگام نیاز ایفا میکنند.

شرح بیماری

ترومبوسیتوپنی عارضه ای است که خون به علت کمبود پلاکت نمیتواند به درستی لخته شود.پلاکت ها تکه های کوچکی از سلول ها هستند که نقش مهمی در لخته سازی خون توسط شکل دادن و فشردن شاخه ها به هنگام نیاز ایفا میکنند.


علل ترومبوسیتوپنی شامل افزایش شکست و نابودی پلاکت ها (مربوط به اختلال در سیستم ایمنی )،کاهش عملکرد پلاکت ها یا گیر افتادن آنها در طحال می باشد. ترومبوسیتوپنی میتواند منجر به دیگر بیماری ها و اختلالات مانند:
•    سرطان خون
•    ،سرطان غدد لنفاوی
•    نابودی مغز استخوان(کم خونی آپلاستیک)
•    برخی عفونت های ویروسی و باکتریایی،
•    اختلالات ژنتیکی خاص

این مشکلات در اثر عوارض جانبی دارویی یا در معرض مواد شیمیایی سمی قرار گرفتن ایجاد میگردند
بیشتر علت ترومبوسیتوپنی در کودکان (idiopathic thrombocytopenic purpura (ITP است که ترومبوسیتوپنی سیستم ایمنی هم خوانده میشود. Idiopathic به معنی علت ناشناخته است. ITP زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به طور اشتباهی حمله کرده و پلاکت ها را نابود میکند. اگر ITP بیش از 6 ماه در کودکان به طول انجامید به عنوان ITP حادّ و مزمن شناخته خواهد شد.
روش درمان به علت ترومبوسیتوپنی فرزند شما بستگی دارد و در برخی موارد حتی شاید نیازی به درمان هم نباشد. ترومبوسیتوپنی در صورت تشخیص علت اصلی بیماری قابل درمان هستند. درمان ترومبوسیتوپنی میتواند شامل موارد زیر باشد:


•    دارو درمانی مانند کورتیکوزتروئید ها یا داروهای ضد ایمنی
•    انتقال خون یا پلاکت ها
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
ترومبوسیتوپنیکمبود پلاکتلخته سازی خونفشردن شاخه ها
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه