منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سرطان چربی روی پوستی

Sebaceous carcinoma

سرطان چربی روی پوستی نوع نادری از سرطان است که از غده ی چربی روی پوست آغاز می شود.سرطان چربی روی پوستی معمولا بر روی پلک ها اثر می گذارد.

شرح بیماری

سرطان چربی روی پوستی نوع نادری از سرطان است که از غده ی چربی روی پوست آغاز می شود.سرطان چربی روی پوستی معمولا بر روی پلک ها اثر می گذارد.
سرطان چربی روی پوستی ممکن است در ابتدا به صورت توده ای بدون درد یا ضخیم روی پلک ایجاد شود. هرچه این توده بزرگتر می شود سرطان ممکن است به خونریزی یا ترشح مایعات گند بیفتد. سرطان چربی روی پوستی ای که معمولا روی دیگر قسمت های بدن اتفاق می افتند معمولا به شکل توده ای زرد که احتمال خونریزی دارد ظاهر می شوند.
 درمان سرطان چربی روی پوستی معمولا نیازمند جراحی است. سرطان چربی روی پوستی می تواند به دیگر نواحی بدن سرایت پیدا کند و درمانش دچار مشکل گردد.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

آزمایشات و فرایند های تشخیصی سرطان چربی روی پوستی عبارتند از:
•    معاینه ی پوست. پزشک به دقت پوست را مورد بررسی قرار می دهد تا وضعیت را درک کند.
•    معاینه ی چشم. چشم پزشک به دقت چشم و پلک را مورد بررسی قرار می دهد تا علائم سرطان را که به بافت پوششی درون پلک و قست سفید چشم سرایت پیدا کرده است را پیدا کند.
•    بافت برداری پوست. پزشک قسمت کوچکی از بافت را برای آزمایش بر خواهد داشت. آزمایشات تخصصی می توانند وجود سرطان را تشخیص دهند.
 

درمان و دارو

درمان سرطان چربی رویس پوستی معمولا نیازمند جراحی است. پرتو درمانی و درمان های تجربی نیز ممکن است جایگزین های مناسبی برا جراحی باشند.  
درمان عموما به وسیله ی پزشک متخصص بیماری های پوستی انجام می شود که ممکن است با دیگر متخصصان از جمله متخصص چشم پزشک و متخصصان پرتو درمانی مشورت کند. جمع دیگر متخصصان به وضعیت بیمار بستگی دارد. 

گزینه های درمان عبارتند از:
•    جراحی. پزشک ممکن است جراحی برای برداشتن غده ی سرطانی و اندکی از بافت های سالم اطراف آن را پیشنهاد کند. یک متخصص لبه های بافت را بررسی می کند تا مطمئن شود سلول های سرطانی حضور ندارند.  
•    جراحی موحس Mohs. جراحی موحس نوعی تخصصی از جراحی است که شامل برداشتن لایه به لایه ی پوست بافت سرطانی است تا جایی که بافت سرطانی از میان برود. بعد از برداشت هر لایه از پوست، پوست برای وجود علائم سرطانی بررسی می شود. این عمل تا جایی که دیگر نشانه های سرطان باقی نماند ادامه پیدا می کند. این تکنیک زمانی کارکرد دارد که سرطان چربی بر ناحیه ای از پوست ایجاد شده است که برداشتن مقدار زیادی از بافت دشوار است، مانند پلک  یا روی صورت.  


•    پرتو درمانی. پرتو درمانی از اشعه های انرژی قوی مانند اشعه ی ایکس و پروتون برای نابود کردن سلول های سرطانی استفاده می کند. برای سرطان پربی روی پوستی  پرتو درمانی ممکن است به تنهایی استفاده شود یا بعد از جراحی برای نابودی سلول های سرطانی باقی مانده استفاده شود.


•    درمان های بالینی. روش های بالینی برای آزمایش درمان های نیز یکی از گزینه ها است. از پزشک بپرسید که آیا واجد شرایط انجام روش های بالینی هستید یا خیر.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سرطان چربی روی پوستیغده ی چربی روی پوستپلک ها
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه