منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

تشنج ابسانس)تشنج با حملات مات زدگی)

absence seizures

تشنج ابسانس به طور کلی 10 تا 15 ثانیه به طول می انجامد.برخی از افراد  ده ها با در روز دچار تشنج می شوند.ممکن است یک کودک برای چندین ثانیه دچار تشنج  ابسانس شود.نشانه های تشنج عبارتند از:

توقف ناگهانی در حرکت

لرزش پلک ها

حرکات غیر ارادی هر دو دست

شرح بیماری

تشنج ابسانس عبارت است از  توقف ناگهانی از آگاهی  و فعالیت حرکتی وکلامی. این بیماری در کودکان نسبت به بزرگسالان شایع تر است. افرادی که مبتلا به صرع ابسانس هستند ممکن است  برای چندین ثانیه به نقطه ای  خیره شوند. این نوع از تشنج معمولا به آسیب های فیزیکی منجر نمی شود.
تشنج معمولا می تواند با داروهای ضد تشنج کنترل می شود. برخی از کودکانی که مبتلا به تشنج ابسانس  هستند ممکن است دچار انواع دیگری از تشنج شوند.

نشانه ها

یکی از نشانه ی صرع ابسانس ساده ، خیرگی است که ممکن است  10 تا 15 ثانیه طول بکشد، و پس از آن هیچ گونه سردرگمی ، سردرد یا خواب آلودگی رخ نمی دهد. 
علائم و نشانه های تشنج عبارتند از:
توقف ناگهانی در حرکت بدون افتادن
ملچ ملوچ کردن 
لرزش پلک ها 
مالش انگشت
حرکات غیر ارادی هر دو دست
تشنج به طور کلی 10 تا 15 ثانیه، بلافاصله با بهبودی کامل  رخ می دهد. سپس از این حادثه چیزی بیاد نمی آید. برخی از افراد  ده ها با در روز دچار صرع می شوند، که در فعالیت های مدرسه یا فعالیت های روزانه تداخل  ایجاد میکند.
 ممکن است یک کودک برای چندین ثانیه دچار تشنج  ابسانس شود  بدون اینکه والدینش متوجه آن شود  چرا که زمان این بیماری  بسیار کوتاه است. کاهش در توانایی یادگیری  درکودکان  ممکن است اولین نشانه از این اختلال  باشد. معلمان ممکن است در مورد عدم توانایی کود ک توجه بیشتری داشته باشند .

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اولین باری که متوجه تشنج شدید
اگر این نوع جدیدی از تشنج باشد
اگر از داروی ضد تشنج  استفاده میکنید  و تشنج ادامه دار باشد
فورا به پزشک مراجعه کنید:
اگر متوجه رفتارهای طولانی مدت به صورت خودکار ( فعالیت هایی مانند غذا خوردن ، حرکت کردن بدون آگاهی  یا سردرگمی طولانی مدت،) شدید بلفاصله به دکتر مراجعه نمایید،احتمالا علائم  یک بیماری به نام صرع ابسانس می باشد. هر تشنج بیش از پنج دقیقه طول می کشد.

علل

اغلب، هیچ علت زمینه ای را نمی توان برای تشنج  ابسانس در نظر گرفت. به نظر می رسد بسیاری از کودکان زمینه ژنتیکی دارند. تنفس سریع (تنفس عمیق و سریع) می تواند آغازگر صرع باشد.
به طور کلی، تشنج توسط پیامهای الکتریکی غیر طبیعی از سلولهای عصبی (نورونها) در مغز ایجاد می شود. سلول های عصبی مغز به طور معمول سیگنال های الکتریکی و شیمیایی در سراسر سیناپس ارسال میکند و به آنها متصل می شود.
 افرادی که مبتلا به تشنج هستند، فعالیت الکتریکی غیر معمول مغز  را تغییر می دهند.به هنگام بروز صرع، این سیگنال های الکتریکی خود  به خود و بیش از بیش در یک الگوی سه ثانیه تکرار می شوند.
افرادی که مبتلا به  تشنج  هستند نیز ممکن است سطح پیام رسان های شیمیایی تغییر کند  به برقراری ارتباط  سلول های عصبی با یک دیگر (انتقال دهنده های عصبی) کمک کند.
تشنج  ابسانس در کودکان شایع تر است.در بسیاری از کودکان به تدریج در طول ماهها و یا سالها این بیماری پیشرفت می کند. برخی از کودکان با تشنج ابسانس ممکن است تشنج کامل ( تشنج تونیک کلونیک) را تجربه کنند.
 

عوامل تشدید

عوامل خاصی در بین کودکانی که مبتلا به تشنج ابسانس هستند ، عوامل خاصی شایع است از جمله:
سن: تشنج در کودکان بین سنین 4تا 10 سال شایع تر است.
جنس: به طور کلی، اغلب تشنج در پسرها شایع است، اما تشنج  ابسانس در دختران شایع تر است.
سابقه تب و تشنج: نوزادان و کودکان که مبتلا به تشنج با تب هستند ، بیشتر در معرض خطر تشنج  ابسانس هستند.
اعضای خانواده که مبتلا به تشنج باشند: تقریبا نیمی از کودکان با تشنج ابسانس یک خویشاوند نزدیک  مبتلا به تشنج دارند.

پیامدهای مورد نظر

در حالیکه بیشتر بچه ها دچار تشنج ابسانس می شوند،برخی:
در تمامی عمرشان تشنج داردند.
سرانجام دچار تشنج کامل مانند : تشنج کامل تونیک کلونیک می شوند.
دیگر پیامدهای مورد نظر می تواند شامل:
سختی یادگیری
مشکلات رفتاری
انزوای اجتماعی
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

چه کاری میتوانید انجام دهید
تمام علائم بیماریتان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 
اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگیتان رخ داده است.
فهرستی از داروهایتان تهیه کنید،همچنین ویتامینها یا مکملهایی که مصرف میکنید.
یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئلهای که شما فراموش کردهاید را به خاطر بسپارد.
سوالهایی که میخواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقتتان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک میکند تا به نحو احسن از وقتتان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویتبندی کنید.

سئوالات شما از پزشک
چه چیزی باعث  این نشانه ها شده است؟
علل دیگری وجود دارد؟
چه آزمایشاتی  مورد نیاز است؟ آیا  انجام این آزمایشات نیاز به آمادگی خاصی است ؟
آیا این بیماری موقتی است یا طولانی مدت؟
چه درمان های در دسترس می باشد، و شما آنرا پیشنهاد می کنید؟
چه اثرات جانبی به هنگام درمان در انتظار من است ؟
درمان جایگزینی وجودارد که شما  پیشنهاد کنید؟
یک جایگزین عمومی برای  داروهای تجویز شده، وجود دارد؟
آیا ممکن است  فرزندم هم  دچار تشنج شود؟
چه مدت کودکم  نیاز به دارو دارد؟
آیا نیاز به محدود کردن فعالیتی می باشد؟ فرزندم  میتواند در فعالیت های فیزیکی، مانند فوتبال و شنا شرکت کند؟

سئوالات پزشک از شما
چه علائمی دارید واز چه زمانی شروع شده است؟
 اغلب  این علائم  چگونه رخ می دهد؟
می توانید تشنج معمولی را توصیف کنید؟
چه مدت تشنج طول می کشد؟
پس ازتشنج چه اتفاقی در آگاهی کودکتان رخ می دهد؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

ممکن است پزشکتان برای تشخیص این بیماری آزمایشاتی را انجام دهد،که این آزمایشات عبارتند از:
الکتروانسفالوگرافی (EEG): در این روش بدون درد امواج فعالیت الکتریکی در مغزرا اندازه گیری میکنند. امواج مغزی از طریق الکترودهای کوچک متصل به پوست سر با چسب و یا یک کلاه الاستیک به دستگاه EEG منتقل می شود.ممکن است از شما خواسته شود برای تحریک تشنج به سرعت نفس بکشید و یا در نور چراغ نگاه کنید. در طول تشنج، الگوی EEG  متفاوت از الگوی نرمال است.
اسکن های مغزی:تست هایی از قبیل تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) می تواند تصاویر دقیقی از مغز بگیرد، که  همین امر باعث می شود مشکلات دیگری مانند سکته مغزی یا تومور مغزی نشان داده شود. از آنجا که کودکتان باید برای مدت طولانی ثابت بماند، با دکتر خود در مورد امکان استفاده از آرام بخش صحبت کنید.
 

درمان و دارو

ممکن است دکتردر ابتدا میزان کمی از دارو ی ضد صرع تجویز کند و در صورت نیاز و برای کنترل تشنج میزان دارو را افزایش دهد. بسیاری از کودکان می توانند تحت نظارت  دکتر داروهای ضد تشنج را قطع کنند.
داروهای تجویز شده برای صرع عبارتند از:
ازوسوکسیمید(زارونتین)  دارویی است که بیشتر پزشکان برای درمان تشنج  ابسانس تجویز می کنند. در اغلب موارد، تشنج به خوبی به این دارو پاسخ می دهد.
والپروئیک اسید (والپرات) از آنجا که این دارو با خطر بالایی از نقائص هنگام تولد در نوزادان به همراه است، پزشکان زنان استفاده از این دارو را به هنگام باردار شدن یا در دوران بارداری توصیه می کنند.
لاموتریژین)لامیتیکال ). برخی مطالعات نشان  داده اند که این دارواثر کمتری نسبت به ازوسوکسیمید یا والپروئیک اسید دارد، اما اثرات جانبی کمتری دارد. 
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

ممکن است فرد مبتلا به تشنج به دلیل شناسایی اورژانس پزشکی  از یک دستبندی که نشانده مشخصات وی می باشد استفاده کند. در این دستبند باید  داروهای مورد استفاده برای ارتباط با موارد اورژانسی توضیح داده شود . این ایده خوبی است که معلمان، مربیان و مراقبان  کودک از بروز تشنج در کودکانتان مطلع باشند.

همراهی و حمایت

ممکن است فرد مبتلا به تشنج به دلیل شناسایی اورژانس پزشکی  از یک دستبندی که نشانده مشخصات وی می باشد استفاده کند. در این دستبند باید  داروهای مورد استفاده برای ارتباط با موارد اورژانسی توضیح داده شود . این ایده خوبی است که معلمان، مربیان و مراقبان  کودک از بروز تشنج در کودکانتان مطلع باشند.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
تشنج با حملات مات زدگیتشنج ابسانسصرع ابسانس سادهتشنج پتی مالتشنج پتیت مالتشنج نا محسوس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه