منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آکانتوز نیگریکانس

acanthosis nigricans

آکانتوز نیگریکانس یک بیماری پوستی است.در اکثر موارد، آکانتوز نیگریکانس در زیر بغل، کشاله ران و گردن تاثیر می گذارد.تغییرات پوست آکانتوز نیگریکانس به طور معمول در افرادی که چاق هستند و یا مبتلا به دیابت رخ می دهد. 

شرح بیماری

آکانتوز نیگریکانس یک بیماری پوستی است که با زمینه های تیره، تغییر رنگ مخملی و گاهی اوقات در جاهایی از پوست که چین دارند ، دیده می شود. پوست آسیب دیده  ضخیمتر می شود. در اکثر موارد، آکانتوز نیگریکانس در زیر بغل، کشاله ران و گردن تاثیر می گذارد.
تغییرات پوست آکانتوز نیگریکانس به طور معمول در افرادی که چاق هستند و یا مبتلا به دیابت رخ می دهد. کودکان که دچار این شرایط می شوند،بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند. به ندرت، آکانتوز نیگریکانس می تواند یک علامت هشدار دهنده از یک تومور سرطانی در ارگان های داخلی مانند معده یا کبد باشد.
هیچ درمان خاصی برای آکانتوز نیگریکانس در دسترس نیست. ممکن است در درمان این بیماری رنگ طبیعی و بافت مناطق آسیب دیده پوست بازگرداند.

نشانه ها

تغییرات پوستی تنها نشانه های آکانتوز نیگریکانس هستند.  احتمالا شما متوجه تیرگی ، ضخیم شدن  یا مخملی شدن پوست زیر بغل، کشاله ران و پشت گردن می شوید.  تغییرات پوست معمولا به آرامی ظاهر می شود. پوست آسیب دیده نیز ممکن است بو و یا خارش داشته باشد.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر به طور ناگهانی شما متوجه تغییرات در پوست خود شدید ، با دکتر خود مشورت کنید. ممکن است شما مبتلا به یک بیماری زمینه ای شده باشید که نیاز به درمان داشته باشد.
 

علل

آکانتوز نیگریکانس مرتبط است با:
مقاومت به انسولین:اکثر کسانی که آکانتوز نیگریکانس دارند نسبت به انسولین مقاوم می شوند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده در بدن ترشح می شود و اجازه می دهد بدنتان قند تولید کند. مقاومت به انسولین در نهایت باعث بروز دیابت نوع 2 می شود.
اختلالات هورمونی:آکانتوز نیگریکانس اغلب در افرادی که اختلالات نظیر کیست تخمدان، کم کاری تیروئید و یا مشکلات غدد آدرنال دارند، رخ می دهد.
داروها و مکمل های خاص:نیاسین با دوز بالا، قرص های ضد بارداری، پردنیزون و کورتیکواستروئیدها دیگر ممکن است باعث آکانتوز نیگریکانس شود.
سرطان: گاهی اوقات آکانتوز نیگریکانس با لنفوم یا زمانی که یک تومور سرطانی در ارگان های داخلی مانند معده، روده بزرگ و کبد شروع به رشد می کنند ،رخ می دهد.
 

عوامل تشدید

عوامل تشدید کننده آکانتوز آکانتوز عبارتند از:
چاقی : هر چه شما چاق تر شوید شانس ابتلا آکانتوز نیگریکانس بیشتر میشود.
نژاد:مطالعات نشان می دهد که در ایالات متحده، آکانتوز نیگریکانس در میان بومیان آمریکایی شایع تر است.
سابقه خانوادگی: به نظر می رسد برخی از انواع آکانتوز نیگریکانس ارثی باشد.
 

پیامدهای مورد نظر

در ابتدا به دکتر خانوادگی خود مراجعه نمایید. ممکن است وی  شما را به یک دکتر متخصص در اختلالات پوستی (متخصص پوست) و یا مشکلات هورمونی (متخصص غدد)ارجاع دهد. 

آمادگی برای ملاقات پزشک

در ابتدا به دکتر خانوادگی خود مراجعه نمایید. ممکن است وی  شما را به یک دکتر متخصص در اختلالات پوستی (متخصص پوست) و یا مشکلات هورمونی (متخصص غدد)ارجاع دهد. 
سوالهایی که میخواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقتتان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک میکند تا به نحو احسن از وقتتان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویتبندی کنید.

سئوالات شما از پزشک
آیا  تا به حال کسی در خانوادتان دچار این مشکل شده است؟
آیا کسی درخانوادتان مبتلا به دیابت است؟
آیا تا به حال مشکلاتی از قبیل مشکلات تخمدان ها، غدد فوق کلیوی یا تیروئید داشته اید؟
چه داروها و مکمل هایی را به طور مرتب مصرف می کنید؟
آیا تا به حال  بیشتر از یک هفته  دوز بالایی از پردنیزون  مصرف کرده اید؟
سئوالات پزشک از شما
از کی این علائم  آغاز شده است؟
آیا این علائم بدتر شده است؟
کدام ناحیه از بدنتان را تحت تاثیر قرار داده است؟
آیا تا به حال سرطان داشته اید؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

معمولا آکانتوز نیگریکانس با یک معاینه پوست تشخیص داده می شود. به ندرت، نمونه کوچکی از پوست (نمونه برداری) برای معاینه در آزمایشگاه برداشته می شود. اگر علت آکانتوز نیگریکانس نامشخص باشد، ممکن است پزشک آزمایش خون، اشعه ایکس یا آزمایشهای دیگر را برای علل احتمالی توصیه کند.

درمان و دارو

در بسیاری از موارد، درمان مشکلات زمینه ای می تواند به محو شدن و یا تغییر رنگ پوست کمک کند. که ممکن است شامل:
کاهش وزن:اگر آکانتوز نیگریکانس باعث چاقیتان شده است، کاهش وزن می تواند به شما کمک کند.
مصرف داروها یا مکمل:اگر به نظر برسد که مصرف دارو یا مکملها با وضعیت شما مرتبط است، ممکن است پزشکتان مصرف این دارو ها را قطع نماید .
عمل جراحی: اگر آکانتوز نیگریکانس محرک تومور سرطانی  شده باشد، جراحی و برداشتن تومور اغلب تغییر رنگ پوست را برطرف می کند.
اگر در مورد ظاهر پوست خود نگران هستید و یا اگر ضایعات ناراحت کننده تبدیل و یا شروع به بوی بد کرده است، دکتر شما ممکن است:
کرمی را برای روشن و یا نرم کردن مناطق آسیب دیده 
صابون های ضد باکتری
آنتی بیوتیک موضعی
داروهای آکنه خوراکی
لیزر درمانی برای کاهش ضخامت پوست

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
بیماری پوستیزیر بغلکشاله ران و گردنتغییر رنگ مخملیتغییرات پوستیاختلالات هورمونی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه