منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سندرم حاد کرونری

acute coronary syndrome

سندرم حاد کرونری اغلب باعث درد شدید یا ناراحتی  قفسه سینه می شود . هدف از درمان بهبود جریان خون، درمان عوارض و جلوگیری از مشکلات پیش رو است.

شرح بیماری

سندرم حاد کرونری در واقع  کاهش ناگهانی  جریان خون به قلب است.

سندرم کرونری حاد انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی) در خقیقت مرگ سلولی است که منجر به آسیب دیدگی یا تخریب بافت قلب می شود . حتی زمانی که سندرم حاد کرونری باعث مرگ سلولی نشود ، کاهش جریان خون عملکرد قلب را تغییر داده و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد .

سندرم حاد کرونری اغلب باعث درد شدید یا ناراحتی  قفسه سینه می شود . هدف از درمان بهبود جریان خون، درمان عوارض و جلوگیری از مشکلات پیش رو است.
 

نشانه ها

علائم و نشانه های سندرم حاد کرونری، که معمولا به طور ناگهانی آغاز خواهد شد، عبارتند از:

درد و یا ناراحتی قفسه سینه (آنژین) ،که اغلب به عنوان درد، فشار، سنگینی یا سوزش بیان میشود.
درد نشات گرفته از قفسه سینه به شانه ها، بازوها، قسمت فوقانی شکم، پشت، گردن یا فک
تهوع یا استفراغ
سوء هاضمه
تنگی نفس
تعریق ناگهانی و شدید
سبکی سر، سرگیجه یا غش
خستگی غیر معمول 
احساس بی قراری و یا نگرانی

اگرچه درد یا احساس ناراحتی در قفسه سینه از شایع ترین علامت سندرم حاد کرونری است ، اما علائم و نشانه های حاد این بیماری میتواند  به طور قابل توجهی به سن، جنس و دیگر شرایط پزشکی بستگی داشته باشد . زنان، سالمندان و افراد مبتلا به دیابت  بیشتر در معرض خطر علائم و نشانه های بدون درد یا احساس ناراحتی در ناحیه قفسه سینه قرار دارند.
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

سندرم حاد کرونری نیاز به بررسی فوریتهای پزشکی  دارد ، و درد یا احساس ناراحتی در ناحیه قفسه سینه می تواند زندگی افراد را مورد تهدید قرار دهد. پس بروز این علائم بلافاصله با مرکز فوریتهای پزشکی تماس گرفته تا خدمات اورژانسی  و تشخیص به موقع صورت پذیرد .

علل

سندرم کرونری حاد معمولا  در نتیجه رسوب چربی در عروق کرونر و بر دیواره های عروق کرونر ایجاد می شود، وظیفه عروق خونی انتقال اکسیژن و مواد مغذی به عضلات قلب است.

هنگامی که پارگی در پلاک و یا انشعابات رگهای خونی رخ دهد باعث خون لختگی می شود . این خون لختگی مانع جریان خون به ماهیچه های قلب می شود.

هنگامی که اکسیژن کمتری وارد سلولها شود ، سلول های عضلات قلب می میرند. مرگ سلولها و در نتیجه آسیب به بافت های عضلانی باعث حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) می شود.

حتی زمانی که هیچ مرگ سلولی وجود نداشته باشد ، نرسیدن اکسیژن کافی به قلب باعث عدم عملکرد عضلات قلب می شود. این اختلال ممکن است موقتی یا دائمی باشد . هنگامی که سندرم حاد کرونری باعث مرگ سلولی نشود، آنژین ناپایدار نامیده می شود.
 

عوامل تشدید

عوامل تشدید کننده سندرم کرونری حاد عبارتند از:

افزایش سن (سن بالاتر از 45 در مردان و سن بالاتر از 55 در زنان)
فشار خون بالا
کلسترول خون بالا
استعمال دخانیات
عدم فعالیت بدنی
رژیم غذایی ناسالم
چاقی یا اضافه وزن
دیابت
سابقه خانوادگی درد قفسه سینه، بیماری های قلبی و یا سکته مغزی
برای زنان، سابقه فشار خون بالا، پره اکلامپسی یا دیابت دوران بارداری
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

در صورت بروز درد ناگهانی قفسه سینه یا سایر علائم سندرم حاد کرونری ، بلافاصله با مرکز مراقبت های اورژانسی  تماس بگیرید .

سئوالات پزشک از شما

چه زمانی این علائم و نشانه ها  ظاهر شدند؟
این علائم چه مقدار طول میکشد ؟
در حال حاضر چه علائمی را تجربه کرده اید؟
درد را چگونه توصیف می کنید؟
دقیقا کدام نواحی درد می کند؟
شدت درد را چگونه ارزیابی می کنید؟
آیا چیزی علام بیماری را کاهش یا تشدید می کند؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری


اگر علائم و نشانه های مرتبط با سندرم حاد کرونرداشتید ، دکتر فوریتهای پزشکی انجام چندین آزمون را توصیه می نماید. این آزمایشات عبارتند از:

نوار قلب (ECG) :  این تست فعالیت الکتریکی قلب را از طریق الکترودهای متصل به پوست اندازه گیری می کند . ضربان غیر طبیعی و یا نامنظم می تواند عملکرد ضعیف قلب را به دلیل فقدان اکسیژن به قلب نشان دهد. مدل های خاص در سیگنال های الکتریکی ممکن است محل های عمومی انسداد را نشان دهد. این تست  ممکن است چندین بار تکرار شود.
آزمایش خون : اگر مرگ سلولی باعث آسیب به بافت قلب شده باشد آنزیم های خاصی ممکن است در خون تشخیص داده شود . نتیجه مثبت نشان دهنده ی حمله قلبی است .

اطلاعات کسب شده توسط این دو تست و همچنین علائم و نشانه ها  ممکن است  سندرم حاد کرونری تشخیص داده شود  وهمچنین می تواند تعیین کند که آیا این عارضه می تواند حمله قلبی باشد یا آنژین ناپایدار .

سایر آزمایشات عبارتند از:

آنژیوگرام کرونری : در این روش ازاشعه ایکس برای دیدن رگ های خونی قلب  استفاده می شود . پس از  استریل کردن ناحیه کشاله ران ، پوشش مناسب بر روی بیمار گذاشته شده و بیمار به صورت بی حرکت بر روی تخت مجهز به دستگاه فلوروسکوپی (تصویربرداری با اشعه X ) دراز می کشد .سرخرگ فمورال در ناحیه کشاله ران پس از بی حسی موضعی سوراخ شده و یک ابزار لوله ای با قطر باریک (شیت) در سرخرگ قرار داده می شود.

اکوکاردیوگرام : در این روش از امواج صوتی، دارای فرکانس بالا برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب استفاده می شود .امواج صوتی از طریق یک وسیله به نام پروب به داخل بدن فرستاده می شود . این امواج صوتی ساختار و مایعات موجود در قلب را مرتعش کرده و اکوها از طریق مبدل مجددا دریافت می شوند . اکوکاردیوگرام می تواند به تعیین اینکه آیا قلب به درستی پمپاژ می کند یا نه کمک نماید .

اسکن پرفیوژن میوکارد (MPI)  : اسکن پرفیوژرن میوکارد (اسکن قلب) به معنی تصویربرداری خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش تصویربرداری هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی دقیق (اسکن) قرار می‌‌‌گیرد. در یک قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در میوکارد (عضله قلب) پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به مشکل عروق کرونر قلب ، پس از فعالیت در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که پس از استراحت بطور کامل یا ناقص به حال اول برمی‌گردد.

آنژیوگرام (CT) توموگرافی کامپیوتری: آنژیوگرافی عروق کرونر با تکنیک توموگرافی کامپیوتری (CT) ، یک روش تصویر برداری است که شریان های خون رسان به قلب تان را مورد بررسی قرار می دهد. برخلاف آنژوگرافی معمول عروق کرونر،  CT آنژیوگرافی به کاتتری که از طریق عروق خونی به قلب برسد، نیاز ندارد.

تست ورزش . در این نوع تست  چگونگی عملکرد قلب بهنگام  ورزش بررسی می شود. در طول تست ورزش، عملکرد قلب  توسط یک نوار قلب، اکوکاردیوگرافی یا اسکن پرفیوژن میوکارد ارزیابی می شود.
 

درمان و دارو

هدف از درمان  از بین بردن درد ، بهبود جریان خون، و بازگرداندن عملکرد قلب به بهترین شکل ممکن است . برای درمان می توان از ترکیب  درمان دارویی  و جراحی استفاده نمود.

داروها

ترومبولیتیک، خون لختگی که باعث انسداد عروق خونی شده را برطرف می کند .

نیتروگلیسیرین ،  گردش خون را به طور موقت در عروق خونی باز می کند .

داروهای آنتی پلاکت، از تشکیل خون لختگی جلوگیری می کند ،مانند  آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، پراسوگرل و غیره .

مسدود کننده های بتا ، به شل شدن عضله قلب و کاهش ضربان قلب کمک می کند . این داروها عبارتند از متوپرولول (Lopressor)، نادولول (Corgard) .

بازدارنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین ، این دارو عروق خونی را باز میکند  و جریان خون را بهبود می بخشد ، و اجازه می دهد قلب به درستی کار کند . این داروها عبارتند از لیزینوپریل (Prinivil، Zestril)، بنازپریل (Lotensin) .

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARB)، این داروها  فشار خون را کنترل میکنند ، به عنوان مثال ایربسارتان (Avapro)، لوزارتان.

استاتین ،  این دارو میزان کلسترول در گردش خون را کاهش می دهد و رسوب پلاک ها را ثبات نگه می دارد،  استاتین ها شامل آتورواستاتین (Lipitor)، سیمواستاتین (Zocor).

جراحی

اگر مصرف داروها موثر واقع نشد دکتر ممکن است یکی از این روش ها را توصیه نماید :

آنژیوپلاستی و استنت گذاری. در این روش، دکتر بالون کوچکی را در داخل عروق خونی باریک شده باد می کند .بالون کمک می کند تا قطر عروق خونی بیشتر گردند و جریان خون به حالت طبیعی بازگردد .پس از بازکردن رگ توسط آنژیوپلاستی ، برخی مواقع با توجه به شرایط اقدام به جایگزینی استنت می نماید . استنت تیوب فلزی مشبک کوچکی است که شریان را باز نگه می دارد .

عمل جراحی بای پس عروق کرونر. در این روش جراح  با  ایجاد یک انشعاب توسط یک پیوند عروقی ناحیه گرفتگی و تنگی سرخرگ کرنر دور زده می‌شود و یا اینکه میانبری توسط پیوند عروقی برای خونرسانی ایجاد خواهد شد.
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه


برای پیشگیری از حمله قلبی باید شیوه زندگی تغییر داده شود و سطح سلامت قلب ارتقا یابد تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش داده شود . 

عدم استعمال دخانیات ؛  اگر سیگار می کشید، ترک کنید. در این رابطه می توانید با دکتر معالج مشورت نمایید .

استفاده از یک رژیم غذایی سالم ؛  یک رژیم غذایی سالم شامل مصرف میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، و مقدار متوسطی از ​​لبنیات کم چرب و گوشت بدون چربی.

ورزش ؛  انجام ورزش منظم و فعالیت های جسمی میتواند از بروز بیماریهای قلبی جلوگیری نماید  است.

کاهش مصرف کلسترول ؛ از خوردن مواد غذایی پر چربی ، گوشت و فراورده های لبنی پر چرب اجتناب کنید . کنترل فشار خون خود را. فشار خون خود را چک به طور منظم که توسط دکتر شما توصیه می شود. 

در صورت توصیه مصرف داروهای  فشار خون، آن را به طور منظم استفاده نمایید .
تناسب اندام ، اضافه وزن می تواند منجر به بیماری های قلبی،  افزایش کلسترول خون ، فشار خون بالا، دیابت و دیگر بیماری ها شود.

مدیریت استرس؛ برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی، استرس را از خود دور کنید . 

عدم مصرف الکل ؛ مصرف  بیش از یک یا دو نوشیدنی الکلی در روز می تواند فشار خون را بالا  ببرد.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سندرم حاد کرونریناراحتی قفسه سینهحمله قلبیانفارکتوس میوکارددرد قفسه سینهعروق کرونرسکته قلبیایست قلبیآنژیننوار قلب (ECG)آنژیوگرام کرونریاکوکاردیوگراماسکن پرفیوژن میوکارد (MPI)تست ورزش
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه