منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اختلال سوء مصرف الکل

alcohol use disorder

اختلال سوء مصرف الکل (اعتیاد الکلی) یک الگوی اجباری مصرف الکل است  که عبارت است از عدم کنترل مصرف الکل ، درگیری ذهنی با مصرف مشروبات الکلی ، تلاشهاي ناموفق مكرر براي كنترل مصرف الكل ، عواقب منفي ناشي از مصرف مكرر الكل ، مصرف بیشتر برای همان اثرگذاری .
 

شرح بیماری

اختلال سوء مصرف الکل (اعتیاد الکلی) یک الگوی اجباری مصرف الکل است  که عبارت است از عدم کنترل مصرف الکل ، درگیری ذهنی با مصرف مشروبات الکلی ، تلاشهاي ناموفق مكرر براي كنترل مصرف الكل ، عواقب منفي ناشي از مصرف مكرر الكل ، مصرف بیشتر برای همان اثرگذاری .

استفاده از الکل سلامت و ایمنی بدن را در معرض خطر و یا سایر علل مرتبط با الکل قرار می دهد . حدود 10 درصد از زنان و 20 درصد از مردان واجد ملاک‌های سوء مصرف الكل درطول عمر خود هستند .

اگر مصرف الکل موجب غم واندوه قابل توجه و یا مشکل در عملکرد زندگی روزمره تان شد ، به احتمال زیاد به اختلال سوء مصرف الکل مبتلا شده اید . این حالت می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشید . گرچه ، حتی یک اختلال خفیف می تواند تشدید شده و منجر به مشکلات جدی شود ، بنابراین بهتر است درمان به موقع انجام شود.
 

نشانه ها

اختلال سوء مصرف الکل (اعتیاد الکلی) می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد این بر اساس تعداد علائمی است که  شما تجربه می کنید. علائم و نشانه های اختلال سوء مصرف الکل (اعتیاد الکلی) عبارتند از:

عدم توانایی در محدود کردن میزان مصرف الکل
تلاش برای کاهش مقدار مصرف الکل و یا تلاشهاي ناموفق مكرر براي كنترل مصرف الكل 
صرف زمان بیش از حد برای مصرف الکل ، گرفتن الکل یا دوره نقاهت بعد از مصرف الکل
حس ولع در مصرف الکل یا اصرار به نوشیدن الکل
عدم تعهد در انجام وظایف در محل کار، مدرسه یا خانه به دلیل استفاده مکرر از الکل
ادامه دادن به مصرف الکل حتی در صورت آگاه بودن از مشکلات جسمی، اجتماعی و یا فردی
ترک و یا کاهش فعالیت های اجتماعی ، کار و یا سرگرمی
استفاده از الکل در شرایط خطرناک مانند رانندگی کردن یا شنا کردن 
افزایش سطح تحمل به الکل ، بنابراین نیاز بیشتر به مصرف برای همان اثرگذاری  
تجربه علائم ترک مانند تهوع، تعریق و لرزش 

اختلال سوء مصرف الکل شامل دوره های مسمومیت الکلی و علائم ترک می شود .

مسمومیت الکلی ناشی از افزایش الکل در خون است .هرچه غلظت الکل خون بیشتر باشد ، موجب آسیب بیشتری می شود . مسمومیت الکلی موجب مشکلات رفتاری و تغییرات ذهنی می شود و شامل رفتار نامناسب، خلق و خو ناپایدار، لکنت زبان، اختلال در حافظه یا توجه  و عدم تعادل می شود .میزان الکل زیاد در خون می تواند به کما و یا حتی مرگ منجر شود.

اگر مصرف الکل بیش از حد و یا طولانی مدت باشد است ، ممکن است علائم ترک الکل رخ دهد ، و این علائم ممکن است چهار یا پنج روز بعد در حدود چندین ساعت اتفاق بیافتد. علائم ترک عبارتند از تعریق، تسریع ضربان قلب ، لرزش دست، مشکل در خواب، تهوع و استفراغ، توهم، بی قراری و نگرانی، اضطراب و گاهی اوقات تشنج. 
این علائم ممکن است تا حدی شدت داشته باشد که عملکرد در محل کار یا در موقعیت های اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار دهد 
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر احساس می کنید گاهی اوقات بیش از حد الکل می نوشید و همین عامل موجب مشکلاتی میشود  و یا خانواده تان در این مورد نگرانتان هستند ، به دکتر مراجعه کنید. راه های دیگری همچون صحبت کردن با یک روانپزشک و یا پیوستن به گروه های حمایت کننده  مانند الکلی های گمنام و یا گروه های مشابه می تواند موثر باشد.

از آنجا که انکار مصرف الکل امری شایع می باشد و ممکن است احساس نکنید که دچار این اختلال شده اید . فرد مبتلا به سوء مصرف الکل ممکن است تشخیص ندهد که چقدر الکل مصرف می کند  و یا چگونه مصرف الکل زندگیتان را تحت تاثیر قرار می دهد . زمانیکه بستگان، دوستان و یا همکارانتان  از شما درخواست می کنند که مراقب مصرف الکل باشید ، به حرف آنها گوش دهید . سعی کنید با افرادی که دچار این مشکل بوده اند و در حال حاضر آنرا ترک کرده اند ، مشورت و صحبت کنید .
 

علل

عوامل ژنتیکی، روانی، اجتماعی و زیست محیطی می تواند  بر بدن و رفتار افراد بیمار تاثیر بگذارد. نظریه ها نشان می دهد که صدمات وارده در افراد خاص ممکن است متفاوت و قوی تر باشد و در نهایت منجر به اختلال سوء مصرف الکل شود.

با گذشت زمان ، مصرف بیش از حد الکل ممکن است عملکرد طبیعی مناطقی از مغز مرتبط با تجربه لذت، قضاوت و توانایی در کنترل رفتار را تغییر دهد و این ممکن است منجر به ولع مصرف الکل برای بازگشت احساسات خوب قبلی شود .
 

عوامل تشدید

عوامل تشدید کننده اختلال مصرف الکل عبارتند از:

مصرف مداوم الکل ؛ مصرف بیش از حد الکل  برای مدت طولانی ممکن است منجر به مشکلات مرتبط با الکل و یا اختلال مصرف الکل شود.

سن ؛  افرادی که در سال های اولیه نوجوانی شروع به مصرف الکل می کنند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال مصرف الکل قرار دارند . 

سابقه خانوادگی ؛ خطر ابتلا به اختلال مصرف الکل در افرادی که والدینشان یا سایر خویشاوندانشان دارای این مشکل هستند بیشتر است  . این عامل ممکن است توسط عوامل ژنتیکی تحت تاثیر قرار گیرد .

افسردگی و سایر مشکلات روحی و روانی. این علل در افراد مبتلا به اختلالات سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی، اسکیزوفرنی یا اختلال دو قطبی رایج است.

عوامل اجتماعی و فرهنگی. داشتن دوستان، هم سن و سالان و یا همسری که به طور منظم از الکل استفاده می کند ، میتواند خطر ابتلا به اختلال مصرف الکل را افزایش دهد. 
 

پیامدهای مورد نظر

الکل باعث کاهش سیستم عصبی مرکزی می شود . در برخی افراد تحریک از واکنشات اولیه محسوب می شود . اما در صورت ادامه مصرف ممکن است آرام شوید.

استفاده بیش از حد الکل بر گفتار، هماهنگی عضلات و مراکز حیاتی مغز تاثیر می گذارد .همچنین استفاده زیاد از الکل ممکن است باعث کما یا حتی مرگ شود .

مصرف بیش از حد می تواند مهارت های تصمیم گیری را کاهش دهد و منجر به انتخاب نادرست در موقعیت های خطرناک شود ، مانند:

تصادف و یا سایر صدمات مانند غرق شدن
مشکل در ارتباط برقرار کردن
عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه
افزایش احتمال ارتکاب به جرم و جنایات و رفتار خشونت آمیز 
مشکل با قانون  و یا مشکل با اشتغال و یا امور مالی
مشکلات مرتبط با استفاده از سایر مواد مخدر
انجام رابطه جنسی محافظت نشده و یا مورد سوء استفاده جنسی و یا تجاوز قرار گرفتن
افزایش خطر در تلاش برای خودکشی


مصرف بیش از حد الکل ممکن است منجر به بیماری های خاصی شود ، به عنوان مثال :

بیماری کبد ؛ مصرف بیش از حد الکل می تواند سبب افزایش چربی در کبد (کبد چرب)، التهاب کبد (هپاتیت الکلی ) زخم و اسکار کبد (سیروز)  شود.

مشکلات گوارشی ؛  مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به التهاب دیواره معده (گاستریت)، و همچنین زخم معده و مری شود. همچنین می تواند در جذب ویتامین B و سایر مواد مغذی تداخل ایجاد کند. مصرف بیش از حد الکل می تواند به پانکراس آسیب برساند یا منجر به التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) شود .

مشکلات قلبی ؛ مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به فشار خون بالا شود و خطر بیماری های قلبی، نارسایی قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد. حتی می تواند موجب آریتمی قلبی جدی به نام فیبریلاسیون دهلیزی شود.
عوارض دیابتی ، الکل درترشح گلوکز از کبد تداخل می کند و می تواند خطر افت قند خون (هیپوگلیسمی) را افزایش دهد. اگر مبتلا به دیابت باشید  ویا در حال حاضر برای کاهش سطح قند خون از انسولین مصرف می کنید ، می تواند خطرناک باشد .

مشکل در عملکرد و قاعدگی جنسی ؛  مصرف بیش از حد الکل می تواند موجب اختلال در نعوظ آقایان شود. در زنان  می تواند موجب قطع قاعدگی شود.

مشکلات چشمی ؛ با گذشت زمان، مصرف بیش از حد الکل می تواند موجب حرکت غیر ارادی  و سریع چشم (نیستاگموس) شود و همچنین موجب تضعف و فلج عضلات چشم با توجه به کمبود ویتامین B-1 (تیامین) شود. کمبود تیامین می تواند موجب تغییرات مغزی مانند زوال عقل غیر قابل برگشت شود .

نقائص هنگام تولد ؛ مصرف الکل در دوران بارداری ممکن است باعث سقط جنین شود. همچنین ممکن است موجب سندرم الکل جنینی شود، و منجر به زایمان زودرس با مشکلات جسمی شود .

آسیب دیدگی استخوان ؛ الکل ممکن است در تولید استخوان جدید تداخل ایجاد کند . از دست رفتن استخوان می تواند منجر به نازک شدن استخوان (استئوپروز) و افزایش خطر شکستگی شود. الکل همچنین می توانید موجب آسیب دیدگی مغز استخوان شود . 

عوارض عصبی ؛ مصرف بیش از حد الکل می تواند بر سیستم عصبی تاثیر بگذارد و در نتیجه منجر به  بی حسی و درد در دست و پا ، عدم تفکر، زوال عقل و از دست دادن حافظه کوتاه مدت شود .

ضعف دستگاه ایمنی ؛ استفاده بیش از حد الکل می تواند موجب عدم مقاومت بدن در برابر بیماری های مختلفی شود و خطر ابتلا به بیماری های مختلف به ویژه پنومونی را افزایش دهد .

خطر ابتلا به سرطان ؛ استفاده طولانی مدت و بیش از حد الکل خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها مانند سرطان دهان، گلو، کبد، روده بزرگ و سرطان پستان را افزایش دهد . حتی مصرف مقدار ناچیزی از الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

تداخل دارویی ، مصرف الکل ممکن است با مصرف برخی داروها تداخل ایجاد کند و موجب افزایش اثرات سمی شود . مصرف الکل  همزمان با مصرف این داروها نیز می تواند موجب افزایش یا کاهش اثرات دارو شود و یا حتی خطرناک باشد .

آمادگی برای ملاقات پزشک

عادات سوء مصرف الکل را در نظر بگیرید، در مورد میزان مصرف و زمان مصرف الکل صادق باشید . هر مشکلی را که با مصرف الکل برایتان پیش آمده را گزارش دهید . 
چه کاری می­توانید انجام دهید:

تمام علائم بیماری­تان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 

اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی­تان رخ داده است.

فهرستی از داروهای­تان تهیه کنید،همچنین ویتامین­ها یا مکمل­هایی که مصرف می­کنید.

یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد.

سوال­هایی که می­خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقت­تان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک می­کند تا به نحو احسن از وقت­تان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویت­بندی کنید.


سئوالات شما از پزشک

آیا نیاز به کاهش و یا ترک مصرف الکل است ؟
آیا الکل می تواند باعث تشدید بیماری ها شود  ؟
چه رویکرد جایگزینی را توصیه می کنید؟
آیا نیاز به انجام آزمایش خاصی است ؟
آیا بروشور یا کتابی در مورد این بیماری وجود دارد که بتوان آنرا مطالعه کرد ؟ خواندن چه وب سایتی را پیشنهاد می کنید؟
آیا ملاقات با یک فرد با تجربه در درمان الکل موثر خواهد بود ؟

سئوالات پزشک از شما

هر چند وقت یکبار و چه میزان الکل مصرف می کنید ؟
آیا یکی از اعضای خانوادتان دچار این مشکل هستند ؟
آیا گاهی اوقات بیش از حد مجاز الکل استفاده می کنید ؟
آیا تا به حال بستگان، دوستان و یا همکاران پیشنهاد به کاهش و یا ترک الکل کرده اند ؟
آیا احساس می کنید نسبت به قبل برای همان اثرگذاری نیاز به مصرف بیشتری است ؟
آیا تا به حال سعی در ترک الکل کرده اید ؟ اگر چنین است، آیا برایتان سخت بود و یا دچارعلائم ترک شدید؟
آیا تا به حال در مدرسه، محل کار و یا در روابط تان دچار مشکل شده اید که با مصرف الکل مرتبط بوده باشد ؟
آیا تا به حال با مصرف الکل رفتار خطرناک و یا خشونت آمیزی انجام داده اید ؟
آیا دارای بیماری خاصی مانند بیماری کبدی یا دیابت هستید ؟
آیا مبتلا به بیماری های روانی مانند افسردگی یا اضطراب هستید ؟
آیا به طور تفریحی از مواد مخدر استفاده می کنید  ؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

در وهله اول به پزشک عمومی مراجعه کنید . اگر دکترتان مشکوک به اختلال سوء مصرف الکل شود ،به احتمال زیاد شما را به یک روانپزشک ارجاع می دهد .

برای ارزیابی اختلال سوء مصرف الکل، ممکن است روانپزشک به بررسی موارد زیر بپردازد :

پرسش سوال مرتبط با عادات مصرف الکل ، روانپزشک ممکن است برای صحبت با اعضای خانواده یا دوستانتان از شما اجازه  بگیرد. گرچه بدون اجازه شما اطلاعات محرمانه در اختیار آنها قرار نمی گیرد .

انجام معاینه فیزیکی ، روانپزشک ممکن است به انجام معاینه بالینی بپردازد و سوالاتی را مطرح کند . بسیاری از علائم فیزیکی نشان  دهنده ی عوارض ناشی از مصرف الکل است.

آزمایش و عکس برداری ،  در حالی که هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص اختلال سوء مصرف الکل وجود ندارد، الگوهای خاصی از اختلال در تست های آزمایشگاهی نشان داده می شود . 

تکمیل ارزیابی روانی ، این ارزیابی شامل سوالاتی در مورد علائم افکاری ، احساسات و الگوهای رفتاری فرد بیمار می شود . ممکن است نیاز به پر کردن یک پرسشنامه برای کمک به تکمیل ارزیابی باشد .

استفاده از معیارهای DSM-5 ، راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا اغلب توسط روانپزشکان برای تشخیص شرایط سلامت روانی استفاده می شود.
 

درمان و دارو

درمان اختلال سوء مصرف الکل بسته به نیازهای فرد بیمار می تواند متفاوت باشد. درمان این بیماری عبارت است از مشاوره فردی یا گروهی، درمان سرپایی، بستری شدن در بیمارستان و یا اقامت در منزل . هدف اصلی از درمان این اختلال پیشگیری از مصرف الکل و بهبود کیفیت زندگی است.

نحوه ی درمان اختلال مصرف الکل :

سم زدایی و خروج مواد از بدن : درمان با یک برنامه سم زدایی یا خروج مواد از بدن آغاز خواهد شد که به طور کلی دو تا هفت روز طول می کشد.در این میان ممکن است برای جلوگیری از علائم ترک نیاز به مصرف داروهای آرام بخش  باشد . سم زدایی معمولا در یک مرکز درمانی و یا بیمارستان انجام می شود.

مهارت های یادگیری و ایجاد یک برنامه درمانی : این روش معمولا شامل متخصصان درمانگر الکل می شود . این روش عبارت است از تعیین هدف، تکنیک های تغییر رفتار، استفاده از دفترچه های راهنمای کمک به خود ، مشاوره و مراقبت پیگیری در مراکز درمانی .

مشاوره روان شناسی : مشاوره و درمان های گروهی و فردی به شما کمک می کند تا درک بهتری نسبت به مشکلتان داشته باشید و حمایت بهتری را نسبت به جنبه های روانی مصرف الکل داشته باشید . ممکن است تحت زوج یا خانواده درمانی قرار گیرید .حمایت خانواده می تواند بخش مهمی از فرایند ریکاوری باشد .

داروهای خوراکی : دارویی به نام دی سولفیرام (Antabuse) به شما در جلوگیری از مصرف الکل کمک می کند ، هر چند که این داروها اختلال سوء مصرف الکل را درمان نمی کند. نالترکسون (Revia)، دارویی است که از مصرف بیش از حد الکل جلوگیری می کند و میل مصرف را کاهش می دهد . آکامپروسات با وسوسه مصرف الکل مبارزه می کند . بر خلاف دی سولفیرام، نالترکسون و آکامپروسات پس از مصرف الکل موجب حس بیماری نمی شود .

داروهای تزریقی :ویویفرول ( Vivitrol )، نوعی از داروی نالترکسون محسوب می شود که  یک بار در ماه توسط پرستار تزریق می شود. اگر چه داروهای مشابه دیگری را می توان به شکل قرص مصرف کرد ، اما نوع تزریقی این دارو ها ممکن است در جهت بهبودی اختلال سوء مصرف الکل آسان تر باشد .

حمایت های مداوم : برنامه های مراقبتی در مرحلهء نقاهت و گروه های حمایت کننده به این افراد کمک می کنند تا  دوره نقاهت بعد از اختلال مصرف الکل را برای جلوگیری از مصرف مجدد سپری کنند . این روش شامل مراقبت های پزشکی یا روانی و یا حضور در یک گروه حمایت کننده می شود  .

درمان مشکلات روانی : اختلال سوء مصرف الکل معمولا با سایر اختلالات روانی رخ می دهد. اگرمبتلا به افسردگی، اضطراب و یا سایر بیماریهای روانی باشید ممکن است نیاز به گفتار درمانی (روان درمانی)، دارودرمانی  و یا درمان های دیگری باشد  .

تمرین معنوی : افرادی که برخی ازتمرینات معنوی را به طور منظم انجام می دهند راحت تر می توانند اختلال یا اعتیاد مصرف الکل را کنار بگذارند .در بیشتر افرد روی آوردن به سمت معنویت یک عنصر کلیدی در بهبودی محسوب می شود .

برای درمان اختلال سوء مصرف الکل حاد ممکن است نیاز به بستری شدن در یک مرکز درمانی باشد . اکثر برنامه های درمانی عبارتند از  فردی  یا گروهی ، گروه های پشتیبانی، سخنرانی های آموزشی، مشارکت خانوادگی و فعالیت درمانی.

کادر درمانی اختلال سوء مصرف الکل معمولا شامل افراد زیر می شود  :
مشاوران ، مددکاران اجتماعی، پرستاران، پزشکان و سایر افراد متخصص و با تجربه .
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

این افراد باید بر روی تغییر عادات  و انتخاب شیوه های مختلف زندگی تمرکز کنند .

در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی ؛  برای دوستان و خانوادتان آشکار کنید که الکل مصرف نمی کنید . ایجاد یک سیستم حمایتی متشکل از دوستان و خانواده برای حمایت و فاصله از افراد ، دوستان و موقعیت های اجتماعی که موجب عدم بهبودی شما می گردد.

ایجاد عادات سالم ؛ به عنوان مثال، خواب خوب، فعالیت بدنی منظم، کنترل استرس  و خوردن غذای خوب می تواند بهبودی و رهایی از این اختلال را آسان تر کند .

انجام کارهای غیر مرتبط با الکل ؛ ممکن است بخواهید کارهایی را انجام دهید که شامل فعالیت های مرتبط با الکل باشد . سعی کنید خود را با کار ها و یا فعالیت های دیگری سرگرم کنید .
 

داروهای جایگزین

از جایگزین کردن درمان های پزشکی متعارف و یا روان درمانی با داروهای جایگزین بپرهیزید . اما می توان  علاوه بر استفاده از برنامه های درمانی خود از تکنیک زیر بهره جست :

یوگا ؛ پوزیشن های  یوگا و تمرینات ورزشهای هوازی در کنترل آرامش و مدیریت استرس موثر است  .

مدیتیشن ؛ در هنگام مدیتیشن، بر حواس خود تمرکز کنید  و جریان افکار بیهوده  و فاقد تأثیرگذاری را کنار بگذارید زیرا آنها موجب مشغولیت ذهن و استرس می شود .

طب سوزنی ؛  در این روش از سوزن های نازکی در زیر پوست استفاده می شود. طب سوزنی به کاهش اضطراب و افسردگی کمک کند.
 

پیشگیری

مداخله زودهنگام می تواند از بروز مشکلات مرتبط با مصرف الکل در نوجوانان پیشگیری کند. اگر نوجوان دارید ،  در مورد علائم و نشانه های مرتیط با مصرف الکل هشیار باشید :

کاهش علاقه درانجام  فعالیت ها ، سرگرمی ها و عدم توجه به ظاهر شخصی
چشمانی به رنگ قرمز یا خون آلود ، لکنت زبان، عدم تعادل 
مشکل و یا تغییر در روابط با دوستان، مانند پیوستن به یک جمع جدید
کاهش نمرات و بروز مشکل در مدرسه
تغییر در خلق و خوی و رفتار 

می توان با انجام راهکارهای زیر نوجوانان را از مصرف الکل باز داشت :

مثال افرادی که از الکل استفاده می کنند .

صحبت شفاف با کودک خود ، سپری کردن زمان بیشتر با فرزند خود  و به طور فعال در زندگی فرزندتان شرکت کنید .

اجازه دهید تا فرزندتان بداند که چه رفتاری را از او انتظار دارید  و اگر او از قوانین پیروی نکند  دچار چه عواقبی خواهد شد.
 

همراهی و حمایت

بسیاری از افراد با مشکل مصرف الکل و اعضای خانوادشان در می یابند که  شرکت در گروه های حمایتی بخشی ضروری از مقابله با این بیماری محسوب می شود . دکتر یا مشاورتان می تواند شما را به گروه های حمایت کننده معرفی کند . این گروه ها اغلب در سایت ها مشخص هستند .


الکلی های گمنام ؛ سازمانی متشکل از معتادان به الکل  است که برای قطع مصرف الکل تلاش می‌کنند. اعضای این سازمان این هدف را از طریق خودیاری و کمک سایر الکلی‌های در حال بهبودی با برگزاری جلسات منظم و در میان گذاشتن تجربیات خود با یکدیگر دنبال می‌کنند.

زنان هوشیار ؛  زنان هوشیار یک سازمان غیر انتفاعی است که برنامه هایی را در جهت کمک به زنانی که می خواهند برای غلبه بر اعتیاد به الکل مبارزه کنند ، ارائه میدهد  و بر مهارت های مقابله مرتبط با رشد عاطفی و معنوی، عزت نفس و شیوه زندگی سالم، تمرکز دارد.

الانان و الاتین Al-Anon و Alateen ؛گروه Al-Anon برای افرادی طراحی شده است که توسط شخص دیگری تحت تاثیر اعتیاد به الکل یا الکلیسم قرار گرفته اند  . گروه الاتین برای کودکان و نوجوان معتاد به الکل  ایجاد شده است . الاتین یک گروه حمایتی متشکل از نوجوانان می باشد که هریک از آنها با اثرات و عواقب اعتیاد به الکل یکی از نزدیکان خصوصا والدین خود دست به گریبان هستند. بسیاری از جلسات الاتین درهمان زمان و مکان برگزاری جلسات الانان برگزار شده و تنها نوجوانان حق حضور در آن ها را دارند.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
اختلال سوء مصرف الکلسوء مصرف الکلاعتیاد الکلیالکلیسم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه