منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بوی بد دهان

bad breath

بوی بد دهان متفاوت است و به منبع و یا به علت زمینه ای بستگی دارد. برخی از افراد بیش از حد در مورد بوی نفس خود حتی اگر کم و یا بدون بو باشد و یا حتی در حالی که دیگران بوی بد دهان آنان را متوجه نمی شوند، نگرانند.

شرح بیماری

بوی بد دهان می تواند  اغلب شرم آور و در برخی موارد حتی ممکن است باعث اضطراب شود. جای تعجب نیست که در قفسه های فروشگاه پر از آدامس، خوشبوکننده، دهان شویه و سایر محصولات طراحی شده برای برطرف نمودن با بوی بد دهان است. اما بسیاری از این محصولات موقتی هستند  چرا که  این علت مشکل مشخص نیست. غذاهای خاص، شرایط بهداشتی و عادات از جمله علل بوی بد دهان هستند. در بسیاری از موارد، شما می توانید بوی بد دهان را با استفاده از محصولات بهداشتی مناسب بهبود ببخشید. اگر تکنیک های ساده مراقبت از خود مشکل را حل نکرد،به دندانپزشک و یا پزشک مراجعه نمایید تا مطمئن شوید که یک بیماری جدی باعث بوی بد دهان شما نمی شود.

نشانه ها

بوی بد دهان متفاوت است و به منبع و یا به علت زمینه ای بستگی دارد. برخی از افراد بیش از حد در مورد بوی نفس خود حتی اگر کم و یا بدون بو باشد و یا حتی در حالی که دیگران بوی بد دهان آنان را متوجه نمی شوند، نگرانند. از آنجا که ارزیابی بوی نفس خوددشوار است ، از یک دوست نزدیک یا اعضای خانوادتان بخواهید در این مورد به شما کمک کنند.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر دهانتان بد بوی است،عادات بهداشت دهان خود را بررسی نمایید. سعی کنید در شیوه زندگی تغییراتی ایجاد نمایید، از جمله مسواک زدن دندانها و زبان پس از غذا خوردن،استفاده از نخ دندان و نوشیدن آب فراوان.
اگر بوی بد دهانتان پس از انجام چنین تغییرات همچنان ادامه داشت،به دندانپزشک  مراجعه نمایید. اگر دندانپزشک به بیماری جدی  که باعث بوی بد دهان شده مشکوک شود ،وی ممکن است شما را به یک متخصص برای پیدا کردن علت بوی بد دهان ارجاع دهد.

علل

بسیاری از علل احتمالی وجود بوی بد در دهان عبارتند از:
تغذیه، تجزیه ذرات غذا در داخل و اطراف دندان ها می تواند باکتریها را افزایش دهد و باعث بوی بدی شود. خوردن مواد غذایی خاص، مانند پیاز، سیر، و دیگر سبزیجات و ادویه جات ترشی جات، همچنین می تواند  باعث بوی بد دهان شود. بعد از اینکه این غذاها هضم شدند، وارد جریان خون و ریه ها میشود و نفس  را تحت تاثیر قرار میدهد.
استعمال دخانیات:سیگار کشیدن باعث بوی ناخوشایند دهان می گردد. افراد سیگاری به احتمال زیاد دچار بیماری لثه، (منبع دیگری از بوی بد دهان ) می شوند.
بهداشت نامناسب دندان: اگر شما روزانه از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید، ذرات غذا در دهان شما باقی می ماند و باعث بوی بد دهان می گردد. باکتریهای  بی رنگ وچسبنده(پلاک) بر روی دندان اگر شسته نشوند، پلاک   می تواند لثه را تحریک (التهاب لثه) و در نهایت بین دندانها و لثه ها (لثه) تشکیل شوند. سطح ناهموار از زبان نیز می تواند باکتریها که بوی بدی دارند، تولید کند.اگر دندان مصنوعی به طور منظم تمیزنشود و یا درست در جای خود قرار نگیرد می تواند باعث باکتری بوی زا شود.
خشکی دهان:بزاق به پاک کردن دهان کمک و ذراتی را که باعث بوی بد میشود از بین می برد. یک بیماری به نام خشکی دهان می تواند به بوی بد دهان کمک و تولید بزاق را کاهش دهد. خشکی دهان به طور طبیعی در طول خواب رخ می دهد، و از همه  بدتر اگر شما با دهان  باز بخوابید  منجر به "نفس بد بو" می شود. برخی از داروها می تواند منجر به خشکی دهان مزمن  شود.
عفونت دهان: بوی بد دهان با زخم های جراحی بعد از عمل جراحی دهان، مانند کشیدن دندان ، و یا پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا زخمهای دهان ایجاد می شود.
دیگر مشکلات دهان، بینی و گلو: بوی بد دهان گاهی اوقات می تواند ناشی ازتشکیل دانه های کوچک در لوزه ها  و باکتری که مواد شیمیایی بودار تولید میکند پوشش داده شود. عفونت یا التهاب مزمن در بینی، سینوس و یا گلو، که می تواند به ترشح پشت حلق منجر شود،می تواند باعث بوی بد دهان شود.
داروها:برخی از داروها به طور غیر مستقیم می تواند تولید بوی بد دهان با خشکی دهان کند.
علل دیگر: بیماری ها، مانند برخی از سرطان ها، و شرایط مانند اختلالات متابولیک، می تواند بوی نفس های متمایز به عنوان یک نتیجه از مواد شیمیایی تولید کند. رفلکس مزمن اسید معده (رفلاکس معده به مری) با بوی بد دهان همراه است. بوی بد دهان در کودکان ممکن است توسط  گیر کردن یک جسم خارجی ، مانند یک اسباب بازی کوچک یا تکه از غذا در یک سوراخ بینی ایجاد شود.
 

پیامدهای مورد نظر


 

آمادگی برای ملاقات پزشک

دندانپزشکان به طور کلی ترجیح می دهند قرار ملاقات برای آزمایش بوی بد دهان  را صبح تنظیم کنند. 
از خوردن، نوشیدن، جویدن آدامس به مدتدو یا  سه ساعت قبل از قرار ملاقات خودداری کنید .
از مصرف هرگونه عطر، لوسیون معطر، یا رژ لب معطر یا برق لب به هنگام  قرار ملاقات خودداری نمایید،زیرا این محصولات می تواند هر گونه بو را پوشش دهند.
در صورت مصرف  آنتی بیوتیک در ماه گذشته،آنرا با دندانپزشک خوددر میان یگذارید شاید نیاز به تغییر قرار ملاقات باشد.
سئوالات پزشک از شما
از چه زمانی بوی بد دهان  شروع  شده است؟
آیا بوی بد دهان دائمی است یا موقت؟
هر چند وقت یکبار دندان هایتان یا دندان مصنوعی خود را مسواک و تمیز میکنید؟
هر چند وقت یکبار ازنخ دندان استفاده می کنید؟
از چه نوع غذاهایی استفاده میکنید؟
چه دارویی و مکملی استفاده می کنید؟
آیا  شرایط بهداشتی را رعایت میکنید؟
آیا شما با دهان نفس میکشید؟
آیا خروپف میکنید؟
آیا  آلرژی یا مشکلات سینوسی دارید؟
فکر میکنیدچه چیزی باعث بوی بد دهانتان شده است ؟
آیا تا به حال اطرافیانتان به خاطر بوی بد دهت=انتان به شما تذکر داده اند؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

احتمالا دندانپزشک نفس دهان وبینی تان را مورد ارزیابی  قرار خواهد. از آنجا که پشت زبان اغلب منبع بو است، دندانپزشک ممکن است آن را خراش داده و بو را بررسی میکند.سازهای پیچیده ای که می تواندمسئول مواد شیمیایی برای شناسایی بوی بد دهان باشد، وجود دارد ، اما همیشه در دسترس نیست.

درمان و دارو

برای کاهش بوی بد دهان، انجام به طور مداوم  تمرینهای بهداشت دهان  بروزحفره ها و خطر ابتلا به بیماری های لثه را کاهش می دهد. درمان بیشتر برای بوی بد می تواند متفاوت باشد و  بستگی به علت آن دارد. اگر بوی بد دهان توسط یک وضعیت سلامت زمینه ای ایجاد  شود، به احتمال زیاد دندانپزشک شما را به یک متخصص ارجاع خواهد داد .
برای علل مرتبط با سلامت دهان، دندانپزشک برای کمک به کنترل بهبود وضعیتتان با شما کار خواهد کرد.اقدامات دندانپزشکی ممکن است شامل:
 شستشو دهان با خمیر دندان، اگر بوی بد دهان به علت تجمع باکتری (پلاک) بر روی دندان است، دندانپزشک ممکن است برای کشتن باکتری ها دهان شویه را توصیه کند. دهان شویه ها حاوی ستیل پیریدینیوم کلراید و کلرهگزیدین می باشد و از تولید بوی بد جلوگیری می کند. دندانپزشک ممکن است یک خمیر دندان که شامل یک عامل ضد باکتری برای کشتن باکتریها  که باعث ایجاد پلاک در دهان میکنند ،توصیه کند.
درمان بیماری های دهان و دندان،اگر دندانپزشک دریابد که شما مبتلا به بیماری لثه هستید،ممکن است شما را به یک متخصص لثه (پریودنتیست) ارجاع دهد. بیماری های لثه می تواند باعث جلوبودن لثه ها و دور از دندان ها، که محل تجمع باکتری بوی زا شوند. گاهی اوقات این باکتری ها تنها با تمیز کردن حرفه ای از بین بروند. دندانپزشک ممکن است  دندان معیوب را، که می تواند یک جای مساعد برای رشد باکتریها باشد را بکشد.

سبک زندگی و مراقبت در خانه

برای کاهش و یا جلوگیری از بوی بد دهان:
مسواک زدن دندان ها بعد ازخوردن غذا ، در محل کار خود  پس از خوردن  غذا مسواک بزنید. حداقل دو بار در روز، به خصوص بعد از غذا ازدنتانهایتان را با مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید بشوئید. به منظور کاهش بوی بوی بد دهان از خمیر دندان با خواص ضد باکتریایی استفاده نمایید.
حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده نمایید . نخ دندان برای حذف ذرات مواد غذایی و پلاک از بین دندان ها، کمک به کنترل بوی بد دهان مناسب است.
مسواک  زدن زبان . زبان  باکتریها را پرورش می دهد، بنابراین به دقت و برای کاهش بوی بد دهان  زبانتان را مسواک بزنید 
تمیزکردن دندان مصنوعی  یا لوازم  مرتبط با دندان، اگراز پروتز بر روی دندان استفاده میکنید ، به طور کامل وحداقل یک بار در روز و بر طبق دستور دندانپزشک آنرا تمیز کنید. اگراز یک نگهدارنده و یا گارد دندان استفاده میکنید، آن را هر بار قبل ازآنکه در دهان خود بگذارید، تمیز کنید. دندانپزشک  می تواند بهترین محصول را برای تمیز کردن را برایتان توصیه کند.
اجتناب از خشکی دهان ، برای مرطوب  نگه داشتن دهان خود، ازمصرف دخانیات و نوشیدن مقدار زیادی آب ، قهوه، نوشابه های غیر الکلی و یا الکلی اجتناب کنید ، زیرا این عامل می تواند به خشکی دهان کن منجر شود. برای تحریک بزاق آدامس بجویید یا آب نبات - ترجیحا بدون قند - بمکید. اگر شما  مبتلا به خشکی دهان مزمن هستید ممکن است دندانپزشک و یا پزشک شما بزاق مصنوعی یا یک داروی خوراکی  که جریان بزاق را تحریک می کنند، تجویز کند.
تنظیم رژیم غذایی، اجتناب از مواد غذایی و نوشیدنی است که می تواند منجر به بوی بد دهان شود. 
تعویض منظم  مسواک، هنگامیکه مسواکتان ساییده شد آنرا عوض کنید و این کار را هر سه تا چهار ماه، انجام دهید و یک مسواک نرم را انتخاب نمایید.
برنامه معاینات منظم دندانپزشکی، به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید ( به طور کلی یک یا دو بار در سال ) 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
مسواک زدننخ دندانخوشبوکنندهدهان شویهاستعمال دخانیاتخشکی دهانعفونت دهان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه