منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

مشکلات تعادلی

balance problems

بسیاری از سیستم های بدن از جمله عضلات، استخوان ها، مفاصل، ارگان تعادل در گوش میانی ، اعصاب، قلب و رگ های خونی باید به طور معمول برای تعادل طبیعی بدن کار کند. هنگامی که این سیستم ها به خوبی کار نکنند، شما می توانید مشکلات تعادلی را تجربه کنید.

شرح بیماری

مشکلات تعادل بیماری است که در صورت احساس ناپایداری و یا سرگیجه رخ میدهد.ممکن است بهنگام ایستادن، نشستن و یا دراز کشیدن، شما احساس چرخش ، سرگیجه یا عدم تعادل کنید .
بسیاری از سیستم های بدن از جمله عضلات، استخوان ها، مفاصل، ارگان تعادل در گوش میانی ، اعصاب، قلب و رگ های خونی باید به طور معمول برای تعادل طبیعی بدن کار کند. هنگامی که این سیستم ها به خوبی کار نکنند، شما می توانید مشکلات تعادلی را تجربه کنید.
بسیاری از شرایط پزشکی می تواند باعث مشکلات تعادلی شود.گرچه، بسیاری از مشکلات تعادلی میتواند به علت مشکلات گوش میانی (سیستم دهلیزی) باشد.

نشانه ها

علائم و نشانه های مشکلات تعادلی عبارتند از:

  • حس حرکت و یا چرخش (سرگیجه)
  • احساس غش (presyncope)
  • از دست دادن تعادل (عدم تعادل)
  • سرگیجه
     

زمان مناسب مراجعه به پزشک

بهنگام بروز سرگیجه و یا عدم تعادل بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. 

علل

مشکلات تعادلی می تواند درنتیجه چندین بیماری مختلف ایجاد شود. مشکلات تعادلی معمولا با علامت و نشانه خاصی مرتبط است.
سرگیجه
سرگیجه می تواند با بسیاری از بیماریها مرتبط باشد ، از جمله :
بیماری منیر. علاوه بر سرگیجه ناگهانی و شدید، بیماری منیر می تواند باعث نوسان کاهش شنوایی و وزوز، زنگ در گوش شود. علت بیماری منیر به طور دقیق شناخته نشده است. بیماری منیر نادر است و معمولا در افرادی که بین سنین 20 و 60 هستند ایجاد می شود.

میگرن. سرگیجه و حساسیت به حرکت (میگرن دهلیزی) می تواند در نتیجه سردرد میگرنی رخ دهد. میگرن یکی از علل شایع سرگیجه است.

نوروم آکوستیک. در این نوع سرطان خوش خیم، رشد آهسته تومور در عصب شنوایی باعث عدم تعادل میشود. شما ممکن است اغلب دچار سرگیجه یا از دست دادن تعادل شوید ، اما علائم شایع این بیماری شامل از دست دادن شنوایی و صدای زنگ در گوش میشود. نوروم آکوستیک یک بیماری نادر محسوب می شود.

نوریت وستیبولار. این اختلال التهابی، احتمالا توسط یک ویروس ایجاد می شود، که می تواند اعصاب را در بخش تعادل گوش داخلی تحت تاثیرقرار دهد. علائم اغلب شدید و مداوم  و شامل تهوع و اختلال در راه رفتن می شوند.  علائم می تواند در عرض چند روز و به تدریج ، یه خودی به خود بهبود یابند.

سندرم رامسی هانت. این بیماری زمانی که عفونت یکی از گوش ها را تحت تاثیر قرار دهد ، رخ می دهد. شما ممکن است علائمی مانند سرگیجه، درد گوش و کاهش شنوایی را تجربه کنند.

آسیب دیدگی  سر.سرگیجه می تواند به دلیل ضربه مغزی یا سایر ضربات به سر ایجاد شود.

دریازدگی. سرگیجه در قایق، اتومبیل و هواپیما و یا در سوار شدن وسایل تفریحی در پارک ایجاد می شود.

احساس غش 
احساس غش می تواند همراه با :

افت فشار خون وضعیتی : ایستادن و یا نشستن سریع می تواند باعث کاهش فشار خون و غش شود.

بیماری قلبی و عروقی. ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی قلبی)،تنگی عروق خونی ، ضخیم شدن عضله قلب (کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک) و یا کاهش حجم خون می تواند باعث کاهش جریان خون و غش شود.

از دست دادن تعادل (عدم تعادل)

مشکلات دهلیزی. اختلال در گوش داخلی می تواند باعث احساس سنگینی سر و بی ثباتی در تاریکی شود.

آسیب عصبی به پاها (نوروپاتی محیطی). این آسیب میتواند منجر به مشکلات راه رفتن شود.

مشکلات عضله ، مفاصل و بینایی. ضعف و عدم ثبات عضلات و مفاصل می تواند منجر به از دست دادن تعادل شود. مشکلات بینایی نیز می تواند به عدم تعادل منجر شود.

داروها. عدم تعادل می تواند یکی از اثرات جانبی داروها محسوب شود.
برخی شرایط عصبی. برخی بیماریهای عصبی شامل اسپوندیلوز گردن و بیماری پارکینسون میشوند.
 

عوامل تشدید

عوامل تشدید کننده این بیماری عبارت است از:

مشکلات گوش میانی. اختلال در سیستم دهلیزی می تواند منجر به چرخش و گیج رفتن سر شود.

اختلالات روانی. افسردگی ، اضطراب و سایر اختلالات روانی می تواند باعث سرگیجه شود.

تنفس غیر طبیعی (تنفس عمیق و سریع). این وضعیت اغلب همراه با اختلالات اضطرابی است و ممکن است باعث احساس سرگیجه شود.

داروها. سبکی سر می تواند در  نتیجه اثرات جانبی داروها باشد.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

دکتر با بررسی سوابق پزشکی و انجام معاینات فیزیکی و عصبی، میتواند آزمایشات زیر را توصیه نماید:
تست شنوایی . مشکلات شنوایی اغلب با عدم تعادل بهمراه است.

تست صندلی های دوار: حرکات چشم شما هنکامیکه در یک صندلی کامپیوتری نشسته اید و آرامی در حال حرکتید مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

مانور دیکس هالپایک: دکتر با دقت سر شما را در موقعیت های مختلف هنگامیکه با چشمانتان حرکات را تماشا می کنید ،  قرار می دهد تا تعیین کند که آیا  احساس چرخش و یا سرگیجه دارید یا نه.

تست پتانسیل دهلیزی میوژنیک . پد سنسور را به گردن و پیشانی  و زیر چشم متصل می کنند، تا تغییرات کوچک در انقباضات عضلانی و واکنش به صداها را اندازه گیری نمایند.

آزمایشات تصویربرداری. MRI و سی تی اسکن می تواند در تعیین بیماری های زمینه ای که باعث مشکلات عدم  تعادل شده ، مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش فشار خون و ضربان قلب.امکان دارد  فشار خون را در هنگام نشستن و سپس پس از ایستادن به مدت 2 تا 3 دقیقه برای تعیین کاهش چشمگیر فشار خون مورد بررسی قرار دهند. ضربان قلب ممکن است در حالت ایستاده برای تعیین علائم  بیماری قلبی،  بررسی شود.
 

درمان و دارو

درمان بستگی به علت مشکلات تعادلی دارد ، این درمانها عبارتند از:
تمرینات بازآموزی تعادل (توانبخشی دهلیزی). درمانگران آموزش دیده می توانند برای مشکلات تعادلی طرحی را برنامه ریزی کنند تا مجددا تعادل خود را بدست آورید. درمان می تواند به شما برای جبران عدم تعادل ، انطباق با تعادل کمتر و حفظ فعالیت فیزیکی کمک کند. برای جلوگیری از سقوط، درمانگر به شما توصیه میکند تا برای نگهداشتن تعادل از وسایلی مانند عصا و راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به سقوط استفاده نمایید.

داروها. اگر شما دچار سرگیجه شدید هستید که ساعتها  یا چندین روز طول می کشد، شما باید از داروهای کنترل کننده سرگیجه و استفراغ استفاده نمایید.

عمل جراحي. اگربیماری منییر یا نوروم آکوستیک داشته باشید ،ممکن است  تیم درمانی عمل جراحی را برای شما توصیه کند. جراحی تشعشعی استریوتاکتیک ممکن است یک گزینه مناسب برای افرادی که دچار نوروم آکوستیک هستند ، باشد . در این روش دقیقا به تومور اشعه می تابانند و دیگر نیازی به عمل جراحی نیست.

رژیم غذایی و تغییر شیوه زندگی. اگر مبتلا به بیماری منیر یا سردرد میگرنی هستید ، تغییرات رژیم غذایی اغلب  می تواند این علائم را تسکین دهد. اگر دچار افت فشارخون شدید ، نوشیدن مایعات فراوان و یا پوشیدن جوراب ساق بلند می تواند درمان مناسبی محسوب شود.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
مشکلات تعادلیعدم تعادلسرگیجهاحساس ناپایداریاحساس چرخشاز دست دادن تعادلبیماری منیرمیگرننوروم آکوستیکنوریت وستیبولارسندرم رامسی هانتآسیب دیدگی سرافت فشار خون وضعیتی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه