منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کیست بارتولن

bartholin's cyst

 کیست یا آبسه بارتولن شایع است.غدد بارتولن در هر طرف از دهانه واژن واقع شده است. این غدد مایعی را برای روان کردن واژن ترشح می کند.درمان کیست بارتولن بستگی به اندازه ، چگونگی درد کیست دارد واینکه آیا کیست آلوده است یانه .گاهی اوقات درمان خانگی نیاز است. در موارد دیگر، تخلیه و جراحی  کیست بارتولن ضروری است. اگر عفونت رخ دهد، آنتی بیوتیک ممکن است برای درمان کیست بارتولن آلوده مفید باشد.

شرح بیماری

 غدد بارتولن در هر طرف از دهانه واژن واقع شده است. این غدد مایعی را برای روان کردم  واژن ترشح می کند.
گاهی اوقات دهانه این غدد مسدود میشوند وباعث می شود مایع به بالا و به داخل غده ریخته شود .در نتیجه تورم نسبتا بدون درد ، کیست بارتولن  نامیده میشود . اگر مایع درون کیست آلوده شود، ممکن است مجموعه ای ازرشد چرکهای احاطه شده توسط بافت ملتهب (آبسه) بوجود آید.
کیست یا آبسه بارتولن شایع است. درمان کیست بارتولن بستگی به اندازه ، چگونگی درد کیست دارد واینکه آیا کیست آلوده است یانه .
گاهی اوقات درمان خانگی نیاز است. در موارد دیگر، تخلیه و جراحی  کیست بارتولن ضروری است. اگر عفونت رخ دهد، آنتی بیوتیک ممکن است برای درمان کیست بارتولن آلوده مفید باشد.
 

نشانه ها

نشانه های بیماری
اگر یک کیست کوچک، غیر آلوده بارتولن داشته باشید ،احتمالا متوجه آن نمیشوید. اگر کیست رشد کند، ممکن است یک توده در نزدیکی دهانه واژن خود احساس  کنید. اگر چه کیست معمولا بدون درد است، اما می تواند حساس باشد.
عفونت کامل کیست بارتولن می تواند درچندین روز رخ دهد. اگر  کیست آلوده شود، ممکن است دچار:
 توده حساس و دردناک در نزدیکی دهانه واژن
ناراحتی بهنگام راه رفتن یا نشستن
درد در هنگام مقاربت
تب
کیست و یا آبسه بارتولن معمولا  تنها در یک سمت از دهانه واژن ایجاد می شود.
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک


 اگر متوجه یک توده دردناک در نزدیکی دهانه واژن خود شدید و پس از دو یا سه روز مراقبت از خود بهبود نیافت  و اگر درد شدیدتر شد، بلافاصله یک وقت ملاقات با دکتر خود بگذارید.
همچنین اگر متوجه یک توده جدید در نزدیکی دهانه واژن  و سن تان بالای 40 سال است به سرعت به دکتر مراجعه نمایید. اگر چه نادر است، اما این توده ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی تر مانند سرطان باشد.

علل

کارشناسان بر این باورند که علت کیست بارتولن تجمع مایع است. زمانیکه دهانه این غده (مجرای) مسدود میشود مایع ممکن است روی هم انباشته میشود، شاید هم در اثرعفونت یا آسیب ایجاد شود.
کیست بارتولن می تواند عفونی شود و به شکل آبسه بروز کند. تعدادی از باکتری ها ممکن است باعث عفونت شوند، از جمله باکتری( Escherichia colil ) و باکتری ها که باعث عفونت های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا می شوند .

پیامدهای مورد نظر


کیست و یا آبسه بارتولن ممکن است عود و دوباره نیاز به درمان داشته باشد.

آمادگی برای ملاقات پزشک

چه کاری میتوانید انجام دهید
تمام علائم بیماریتان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 
اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگیتان رخ داده است.
فهرستی از داروهایتان تهیه کنید،همچنین ویتامینها یا مکملهایی که مصرف میکنید.
یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئلهای که شما فراموش کردهاید را به خاطر بسپارد.
سوالهایی که میخواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقتتان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک میکند تا به نحو احسن از وقتتان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویتبندی کنید.

سئوالات شما از پزشک
چه چیزی باعث  این علائم شده است؟
چه نوع از آزمایشاتی  لازم است؟
آیا کیست به خودی خود برطرف می شود ، یا نیاز به درمان خاصی دارد؟
قبل از داشتن رابطه جنسی چه مدت باید پس از درمان صبر کرد ؟
چه اقداماتی برای از بین بردن این علائم مورد نیاز است؟
آیا کیست  دوباره برمیگردد؟
در طول ملاقات پزشک از پرسیدن هیچ سوالی دریغ نکنید.
سئوالات پزشک از شما
چه علائمی دارید واز چه زمانی شروع شده است؟
آیاعلائم شما شدید هستند؟
آیا  در هنگام رابطه جنسی درد دارید؟
آیا در طول فعالیت های عادی روزانه دردی احساس میکنید؟
آیا  چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟
آیا چیزی علائم شما را بدتر میکند؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

برای تشخیص کیست بارتولن، دکتر شما ممکن است:

سوالاتی در مورد سابقه پزشکی شما بپرسد،
انجام یک معاینه لگنی،
یک نمونه از ترشحات  واژن یا دهانه رحم و آزمایش برای عفونت منتقله از راه جنسی،
توصیه آزمایش (بیوپسی) برای سلول های سرطانی اگر یائسه و یا بیش از 40 سال داشته باشید،
اگرنگرانید که ممکن است سرطان باشد، دکتر ممکن است شما را به یک متخصص زنان یا متخصص در سرطان های دستگاه تناسلی زنان ارجاع دهد.

درمان و دارو

اغلب کیستهای  بارتولن نیاز به درمان ندارند ، به خصوص اگر کیست هیچ علائم و نشانه ای نداشته باشد. درمان بستگی به اندازه کیست، سطح ناراحتی و آلودگی کیست دارد ، که می تواند منجربه آبسه شود.

گزینه های درمانی که دکتر توصیه میکند،عبارتند از:
نشستن در لگن آب ولرم.،نشستن در وان آب ولرم چند بار در روز به مدت سه یا چهار روز ممکن است، کیست آلوده  کوچک، پاره و تخلیه شود.
تخلیه کیست، برای تخلیه کیستی که آلوده و یا بسیار بزرگ است، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد . جراحی کیست را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا آرام بخش انجام داد.
آنتی بیوتیک ها، اگر کیست شما آلوده  باشد ، و یا اگر تست نشان دهد که شما یک عفونت مقاربتی دارید ،دکتر ممکن است یک آنتی بیوتیک تجویز کند. اما اگر آبسه به درستی تخلیه شود،  ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک نداشته باشید.
اگر کیست ها با روش بالا درمان نشود، به ندرت دکتر جراحی  را برای برداشتن غده بارتولن توصیه می کند. عمل جراحی برای برداشتن کیست  معمولا در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

نشستن روزانه در آب گرم، چند بار در روز، ممکن است ،برای درمان کیست و یا آبسه بارتولن آلوده موثر واقع شود.
پس از یک عمل جراحی برای درمان کیست های آلوده و یا آبسه، نشستن  در آب گرم بسیار مهم است. حمام در تمیز بودن و کاهش ناراحتی موثر است.

پیشگیری

هیچ راهی برای جلوگیری از کیست بارتولن وجود ندارد. با این حال، تمرین رابطه جنسی سالم ،به طور خاص، استفاده از کاندوم  و حفظ عادات بهداشتی ممکن است  از عفونت کیست و تشکیل آبسه جلوگیری نماید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
کیستآبسهواژنعفونترحمدهانه رحممقاربت جنسی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه