منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کارسینوم سلول بازال (سرطان سلول پایه ای)

basal cell carcinoma

کارسینوم سلول بازال یک نوع سرطان پوست است. کارسینوم سلول بازال در سلول بازال آغاز می شود.بیشترین علت بروز کارسینوم سلول بازال قرار گرفتن در معرض طولانی مدت  نور خورشید با اشعه ماوراء بنفش (UV)  است. اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب و استفاده از کرم های ضد آفتاب ممکن است به محافظت در برابر سرطان سلول بازال کمک کند.

شرح بیماری

کارسینوم سلول بازال یک نوع سرطان پوست است. کارسینوم سلول بازال در سلول بازال آغاز می شود. این سلول یک نوع از سلول در داخل پوست است که سلول های جدید پوست را بعد از مردن سلولهای قدیمی تولید می کند.

کارسینوم سلول بازال اغلب به عنوان یک برآمدگی مومی شکل به نظر می رسد، هر چند می تواند فرم های دیگری نیز داشته باشد. کارسینوم سلول بازال معمولا در مناطقی از پوست که اغلب در مقابل نور آفتاب، مانند صورت و گردن  رخ می دهد.

بیشترین علت بروز کارسینوم سلول بازال قرار گرفتن در معرض طولانی مدت  نور خورشید با اشعه ماوراء بنفش (UV)  است. اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب و استفاده از کرم های ضد آفتاب ممکن است به محافظت در برابر سرطان سلول بازال کمک کند.

نشانه ها

کارسینوم سلول بازال معمولا به علت قرار گرفتن قسمتی از بدن درمعرض نور آفتاب ، به خصوص سر و گردن و در موارد بسیار کمتری بر روی تنه و پاها رخ می دهد. با این حال، کارسینوم سلول بازال همچنین می تواند در بخش هایی از بدن که به ندرت در معرض نور آفتاب قرار گرفته ،رخ دهد.
اگر چه یکی از علامت های هشدار دهنده سرطان پوست زخم است که بهبود نخواهد یافت و بارها و بارها خونریزی و دلمه  میکند، سرطان سلول بازال نیز ممکن است اینگونه ظاهر شود:
برآمدگی سفید مرواریدی  یا مومی شکل، اغلب با عروق خونی  در صورت، گوش ها و یا گردن قابل مشاهده است،. برآمدگی ممکن است شروع به خونریزی یا پوسته شدن کند. در افراد با پوست تیره تر، این نوع سرطان ممکن است قهوه ای یا سیاه و سفید ظاهر شود..
 در پشت یا قفسه سینه ،پوسته پوسته شدن، قهوه ای یا کبره ،با گذشت زمان، این قسمتهامی تواند  رشد و بسیار بزرگ شود.
به ندرت زخمهای سفید و مومی شکل، این نوع از کارسینوم سلول بازال به راحتی نادیده گرفته می شود، اما ممکن است نشانه ای از یک سرطان مهاجم و ظاهر بد شکل به نام کارسینوم سلول بازال مورفهآفرم باشد.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگرهر گونه علائم یا نشانه ای باعث نگرانی شما شد به پزشک مراجعه نمایید.

علل

کارسینوم سلول بازال زمانی که یکی از سلول بازال پوست رشد میکند در DNA  جهش می کند.سلول بازال در پایین از اپیدرم یافت میشود(بیرونی ترین لایه پوست). سلول های بازال سلول های جدید پوستی  تولید می کند. 
روند ایجاد سلول های پوست جدید توسط  سلول بازال DNA کنترل می شود. جهش در DNA باعث می شود سلول بازال به سرعت تکثیر و رشد کنند هنگامیکه  به طور معمول می میرند. در نهایت ممکن است سلول های غیر طبیعی  تجمع کنند و یک تومور سرطانی را تشکیل دهند.
نور ماوراء بنفش و علل دیگر
بیشترین آسیب وارده به DNA در سلول بازال که تصور می شود به علت اشعه ماوراء بنفش (UV) است ،در نور خورشید و در لامپ های برنزه شدن تجاری و تخت های برنزه ای موجود است . اما قرار گرفتن در معرض خورشید صرفا باعث سرطان پوست نمی شود. این نشان می دهد که عوامل دیگری به خطر ابتلا به سرطان پوست کمک میکند، مانند  در معرض مواد سمی بودن و یا داشتن یک بیماری  که  سیستم ایمنی بدن ضعیف شود .

عوامل تشدید

عواملی که خطر ابتلا به سرطان سلول بازال را افزایش میدهد عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، قرار گرفتن زیاد درمعرض آفتاب - یا برنزه تجاری - خطر ابتلا به سرطان سلول بازال را افزایش می دهد.اگر شما در آب و هوای آفتابی و یا در ارتفاع بالا زندگی می کنید، این تهدید بزرگی محسوب می شود.اگر زیر 18 سال باشید این خطر نیز چندین برابر می شود. اگر حداقل یک آفتاب سوختگی یا تاول داشته باشید این  خطررا بیشتر میکند.
 • قرار گرفتن در معرض تشعشعات، پسورالن همراه با ماوراء بنفش((PUVA برای  درمان  پسوریازیس ممکن است خطر ابتلا به سرطان سلول بازال و دیگر انواع سرطان پوست را افزایش دهد. پرتو درمانی برای آکنه در دوران کودکی و یا شرایط دیگر نیز ممکن است خطر ابتلا به کارسینوم سلول بازال را افزایش دهد.
 • پوست روشن، اگر شما دارای پوست بسیارروشن و یا سریعا دچارخال و یا آفتاب سوختگی میشوید ، احتمال ابتلا به سرطان پوست از کسی که  یک چهره تیره تر دارد ، بیشتر است. کارسینوم سلول بازال در افراد سیاه  نادر است.
 • جنس ، بروز کارسینوم سلول بازال درمردان بیشتر از زنان است. 
 • سن ، از آنجا که کارسینوم سلول بازال چندین دهه است که گسترش یافته است، کارسینوم سلول بازال بیشتردر افراد 50 ساله یا مسن تر رخ می دهد.
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پوست، اگر شما  یک یا چندین بار دچار کارسینوم سلول بازال شده باشید ، شانس ابتلا به این بیماری در شما بیشتر است. اگر سابقه خانوادگی سرطان پوست داشته باشید، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سلول بازال افزایش یابد.
 • داروهای کاهنده ایمنی، استفاده از داروهایی که سیستم ایمنی بدن را متوقف میکنند، به خصوص بعد از عمل جراحی پیوند، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. سرطان ها در افراد با ضعف سیستم ایمنی به طور کلی تهاجمی تر از آنها در افراد سالم هستند.
 • قرار گرفتن در معرض آرسنیک ،آرسنیک، فلزی سمی است که به طور گسترده ای در محیط  یافت        می شود و خطر ابتلا به سرطان سلول بازال و سرطان های دیگر را افزایش می دهد. هر کسی می تواند  در معرض آرسنیک  قرار گیرد زیرا رسنیک به طور طبیعی در خاک، هوا و آب های زیرزمینی  موجود است. اما افرادی مانند کشاورزان، کارگران پالایشگاه، و افرادی که آب چاه آلوده می نوشند و یا در نزدیکی کارخانه ذوب زندگی می کنند  ممکن است در معرض سطوح بالاتری از آرسنیک قرار گیرند.
 • به ارث بردن سندرمی که  باعث سرطان پوست شود، برخی بیماری های ژنتیکی نادر خطر کارسینوم سلول بازال را افزایش دهد. سندرم کارسینوم سلول بازال (سندرم گورلین-گولتز) باعث سرطان سلول بازال متعدد و همچنین ایجاد حفره در دست ها و پاها و اختلالات ستون فقرات می شود. گزرودرما پیگمنتوزوم باعث حساسیت شدید به نور خورشید و  خطر بروز سرطان پوست می شود، چرا که مردم با این وضعیت هیچ توانایی یا توانایی کمی برای بازیابی آسیب به پوست از طریق نور ماوراء بنفش دارند.
   

پیامدهای مورد نظر

عوارض کارسینوم سلول بازال می تواند شامل:

خطر عود،کارسینوم سلول بازال معمولا عود کند. بعد از درمان موفق، آنها ممکن است در همان محل عود کنند.
افزایش خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان پوست ،سابقه سرطان سلول بازال نیز ممکن است احتمال ابتلا به انواع دیگر سرطان پوست، مانند کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم را افزایش دهد.
سرطانی که فراتر از پوست گسترش می یابد، به طور نادر، اشکال تهاجمی سرطان سلول بازال می تواندبه  عضلات، اعصاب و استخوان نزدیک و حمله کند. خیلی به ندرت، سرطان سلول بازال می تواند به مناطق دیگر بدن وارد شود .

آمادگی برای ملاقات پزشک

اگر زخم  یا ضایعه ای در پوستتان  نگران کننده است ، یک وقت ملاقات با دکتر خود بگذارید. او ممکن است  شما را به یک دکتر متخصص در تشخیص و درمان بیماری های پوستی (متخصص پوست) ارجاع دهد.
چه کاری میتوانید انجام دهید:
تمام علائم بیماریتان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 
اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگیتان رخ داده است.
فهرستی از داروهایتان تهیه کنید،همچنین ویتامینها یا مکملهایی که مصرف میکنید.
یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئلهای که شما فراموش کردهاید را به خاطر بسپارد.
سوالهایی که میخواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقتتان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک میکند تا به نحو احسن از وقتتان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویتبندی کنید.

سئوالات شما از پزشک

 • آیا  سرطان پوست دارم؟ چه نوعی است؟
 • چگونه این نوع از سرطان پوست  متفاوت از انواع دیگر است؟
 • سرطان پیشرفت کرده است؟
 • چه روشهای درمانی را توصیه می کنید؟
 • عوارض جانبی احتمالی درمان این بیماری چیست؟
 • بعد از درمان جای زخم  به جای می ماند ؟
 • آیا  در معرض خطر  بیماری دیگری هستم؟
 • آیا در معرض خطر انواع دیگری از سرطان پوست می باشم؟
 • پس اتمام درمان  هر چند وقت یکبار نیاز به پیگیری می باشد؟
 • آیا اعضای خانواده ام را در معرض خطر سرطان پوست هستند؟
 • آیا بروشوری دردسترس است که  بتوان آنرا مطالعه کرد ؟ چه وب سایتی را پیشنهاد می کنید؟

سئوالات پزشک از شما

 • اولین بار چه زمانی متوجه رشد و یا ضایعه پوستی شدید؟
 • آیا از زمانیکه متوجه آن شده اید به طور قابل توجهی افزایش یافته است؟
 • آیا رشد و یا ضایعه دردناک است؟
 • آیا متوجه هر گونه رشد و یا ضایعات دیگر که نگران کننده باشد، شده اید؟
 • آیا قبلا سرطان پوست داشته اید؟
 • آیا کسی در خانواده شما مبتلا به سرطان پوست است؟از چه نوعی؟
 • روزانه چقدر در معرض نور خورشید قرار میگیرید ؟
 • آیا در حال حاضردارویی مصرف میکنید؟
 • آیا  در حال حاضر و یا  قبلا از داروهای گیاهی استفاده می کردید؟
 • آیا تا به حال برای یک وضعیت پزشکی پرتو درمانی کرده اید؟
 • آیا تا به حال از داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد استفاده کرده اید؟
 • آیا سیگار می کشید؟ چقدر در روز؟
 • آیا تا به حال  در معرض آفت کش ها و یا علف کش  قرار گرفته اید؟
 • آیا از اقدامات احتیاطی برای ایمن ماندن در برابر نور خورشید، مانند اجتناب از آفتاب ظهر و یا  کرم های ضد آفتاب استفاده می کنید؟
 • آیا به طور منظم به دکتر پوست مراجعه می کنید؟
   

آزمایشات و تشخیص بیماری

برای تشخیص کارسینوم سلول بازال پزشک ممکن است:
معاینه پوست:دکتر ممکن است منطقه مشکوک پوست را بررسی کند. او همچنین بقیه بدن را معاینه میکید.
 نمونه برداری از پوست برای آزمایش: دکتر ممکن است با انجام بیوپسی پوست، که شامل از برداشتن  یک نمونه کوچک از پوست  برای آزمایش در آزمایشگاه  می باشد. اگر شما مبتلا به سرطان پوست شده باشید و نوع سرطان پوست  مشخص خواهد شد. نوع بیوپسی پوست به وضعیت شما بستگی خواه داشت.

درمان و دارو

اینکه چه درمانی برای شما بهتر است بستگی به نوع، محل و شدت سرطان دارد. برخی از درمان هایی که برای کارسینوم سلول بازال معمولا استفاده می شود عبارتند از:

لایه برداری الکتریکی پوست و کورتاژ : شامل برداشتن  و خراش دادن سطح سرطان پوست با یک ابزار(کورت) و سپس سوزاندن پایه سرطان با سوزن الکتریکی. این درمان اغلب برای سرطان های کوچک واقع در پاها و گوش استفاده می شود. 
عمل جراحی: در این روش، دکتراز بافت سرطانی و حاشیه اطراف  پوست سالم  را یر می دارد. در برخی موارد، ممکن است این برداشت گسترده باشد، که شامل از بین بردن پوست طبیعی اضافی در اطراف سرطان میشود. اگر سرطان های سلول بازال بزرگ باشد عمل جراحی ممکن است یک گزینه مناسب باشد. 
انجماد: این شامل کشتن سلولهای سرطانی در معرض انجماد آنها با نیتروژن مایع (سرما) می باشد. از این روش برای سرطان هایی که بسیار نازک هستند و در پوست ایجاد می شوند مفید است.
جراحی موس: در این روش، دکتر سلول های سرطانی را لایه به لایه بر می دارد و هر یک از لایه ها را زیر میکروسکوپ تا زمانی که هیچ سلول های غیر طبیعی باقی  بماند بررسی میکند. این یک درمان موثر برای تکرار کارسینوم سلول بازال و آنهایی که بزرگ، عمیق، بسرعت در حال رشد و مورفهآفرم بر روی صورت است.
درمانهای موضعی. کارسینوم سلول بازال که سطحی ونه چندان  پیشرفت کرده باشند را میتوان با این روش  و با استفاده ازکرم یا پماد درمان شود.استفاده  داروهای فلوروراسیل ( Carac، Fluoroplex، Efudex) برای چند هفته به درمان خاصی کارسینوم سلول بازال که سطحی میباشند ،استفاده می شود.
دارو برای سرطان پیشرفته: کارسینوم سلول بازال که به مناطق دیگر بدن (متاستاز) گسترش می یابد ممکن است با ویسمودگیب(vismodegib ) درمان شود. این دارو نیز میتواند یک گزینه مناسب برای افرادی که سرطان به درمانهای دیگر پاسخ نمی دهد، باشد.
 

پیشگیری

ممکن است خطر ابتلا به سرطان سلول بازال  کاهش یابد اگر شما:

اجتناب از آفتاب ظهر. جلوگیری ازقرار گرفتن در آفتاب زمانی که پرتوهای آن قوی هستند. برای بسیاری از نقاط،  بین حدود ساعت 10 صبح  تا 4بعد از ظهر اشعه خورشید قوی است ، سعی کنید  برنامه فعالیتی را  در فضای باز ، حتی در زمستان تنظیم نکنید. 
استفاده از کرم های ضد آفتاب در طول سال. انتخاب کرم های ضد آفتاب که مانع انواع تابش خورشید UVA و UVB و دارای یک SPF حداقل 15باشد.کرم های ضد آفتاب را هر دو ساعت  و یا بیشترتمدید کنید اگر در حال شنا کردن یا عرق کردن هستید. 
پوشیدن لباس های محافظ. از لباس های محافظ استفاده کنید. کرمهای ضدآفتاب به طور کامل از اشعه UV محافظت نیمکند، بنابراین از لباس های محکم بافته شده مانند جوراب و دستکش و یک کلاه لبه پهن استفاده کنید و همچنین استفاده از عینک آفتابی را فراموش نکنید 
اجتناب از برنزه شدن. تخت های برنزه شدن اشعه UV، می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.
آشنا شدن با پوست خود به طوری که متوجه تغییرات شوید. معاینه پوست خود به طوری که  آنچه در پوست شما به طور معمول به نظر می رسد  آشنا باشید. به این ترتیب، ممکن است بیشتر متوجه هر گونه تغییرات در پوست خود شوید. با کمک آینه، صورت ، گردن، گوش و پوست سر، قفسه سینه و تنه خود ، و تا پس و زیرین بازوها و دستها ، هر دو جلو و پشت پاها، کف و فضاهای بین انگشتان را بررسی نمایید. همچنین ناحیه تناسلی  و بین باسن خود را چک کنید. اگر شما متوجه هر چیزی غیر معمول شدید به دکتر مراحعه نمایید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سرطان سلول پایه ایکارسینوم سلول بازالسرطان پوستقرار گرفتن در معرض تشعشعات
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه