منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آنفلوآنزای پرندگان (آنفولانزای مرغی)

bird flu (avian influenza

آنفلوآنزای مرغی توسط  نوعی  ویروس آنفلوانزا که به ندرت انسان را آلوده  می کند ، ایجاد می شود. بیش از ده نوع آنفولانزای مرغی شناسایی شده اند، از جمله دو سویه که اخیرا انسان آلوده را آلوده کرده است  - H5N1 و H7N9. هنگامی که آنفولانزای مرغی به انسان حمله می کند ، می تواند کشنده باشد.

شرح بیماری

آنفلوآنزای مرغی توسط  نوعی  ویروس آنفلوانزا که به ندرت انسان را آلوده  می کند ، ایجاد می شود. بیش از ده نوع آنفولانزای مرغی شناسایی شده اند، از جمله دو سویه که اخیرا انسان آلوده را آلوده کرده است  - H5N1 و H7N9. هنگامی که آنفولانزای مرغی به انسان حمله می کند ، می تواند کشنده باشد.

در سال های اخیر، شیوع آنفلوآنزای مرغی در آسیا، آفریقا و بخش هایی از اروپا دیده شده است. بسیاری از افرادی که علائم آنفولانزای مرغی داشته اند در تماس نزدیک با پرندگان بیمار بوده اند . در چند مورد، آنفولانزای مرغی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

مقامات بهداشتی نگران شیوع جهانی هستند زیرا با یک جهش ژنتیکی ، ویروس آنفولانزای مرغی به آسانی از فردی به فرد انتقال می یابد . محققان در حال کار بر روی واکسن این آنفولانزا هستند تا مردم  را ازابتلا به آنفولانزای مرغی محافظت کنند.
 

نشانه ها

علائم و نشانه های آنفولانزای مرغی ممکن است ظرف دو تا هشت روز پس از عفونت شروع شود و این بستگی به نوع آن خواهد داشت . این علائم عبارتند از:

سرفه 
تب
گلو درد
دردهای عضلانی
سردرد
تنگی نفس

برخی از افراد نیز ممکن است تهوع، استفراغ یا اسهال را تجربه کنند. و در چندین مورد، عفونت چشم خفیف (ورم ملتحمه) تنها نشانه ای از این بیماری می باشد .
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگربه تازگی به نقطه ای از دنیا سفر کرده که در تماس با پرندگان بوده اید و دچار تب، سرفه و بدن درد شده اید ، بلافاصله به دکتر مراجعه کنید . اگر از مزارع یا بازارهای رو باز بازدید کرده اید ، دکتر را در جریان بگذارید .
 

علل

آنفلوآنزای پرندگان به طور طبیعی در پرندگان وحشی رخ می دهد و می تواند به پرندگان خانگی مانند مرغ، بوقلمون، اردک ها و غازها نیز منتقل شود. این بیماری از طریق تماس با مدفوع پرنده آلوده، یا ترشحات از بینی، دهان و یا چشم  پرنده آلوده منتقل می شود.

بازارهای رو باز که در آن تخم مرغ و پرندگان در شرایط شلوغ و غیربهداشتی به فروش می رسد، کانون عفونت هستند و می توانند بیماری را در جامعه پخش کنند.

گوشت یا تخم مرغ ناپخته پرندگان آلوده می تواند آنفولانزای پرندگان را منتقل کند. گوشت مرغ اگر در دمای داخلی 165 F (74 C) پخته شود ، ایمن است . تخم مرغ باید در حدی پخته شود که زرده و سفیده سفت شوند .
 

عوامل تشدید

بزرگترین عامل تشدید کننده تماس با پرندگان بیمار یا با سطوح آلوده به پر، بزاق یا مدفوع  پرندگان است . در موارد کمتری ، آنفولانزای مرغی از یک انسان به انسان دیگری منتقل می شود . اما در صورت گسترش این ویروس در میان مردم بزرگترین خطر محسوب می شود.

الگوی انتقال این ویروس به انسان مرموز باقی مانده است. آنفولانزای مرغی هر فردی را در هر سنی درگیر می کند ، هر چند به طور متوسط  بستگی به نوع آنفلوآنزای مرغی دارد . متوسط سن کسانی که تحت تاثیر H7N9  بوده اند 62 سال و میانگین سن کسانی که دچار H5N1  شده بودند تنها 26 سال بوده است.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که زنان بیشتر در معرض خطر آنفلوآنزای مرغی و عوارض آن هستند . گرچه ، مشخص نیست دقیقا  علت آن چیست .
 

پیامدهای مورد نظر

افراد مبتلا به آنفولانزای مرغی ممکن است دچار عوارض تهدید کننده ای شوند ، از جمله:

ذات الریه
نارسایی تنفسی
اختلال عملکرد کلیه
مشکلات قلبی

اگر چه آنفولانزای مرغی ممکن است جان بیش از نیمی از مردم را بگیرد ، اما تعداد تلفات هنوز هم کم است چرا که تعداد کمی از مردم دچار آنفولانزای مرغی شده اند . کمتر از 500 مرگ و میر آنفلوآنزای مرغی از سال 1997 به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است.

آمادگی برای ملاقات پزشک

اگر شک دارید که دچار آنفولانزای مرغی شده اید ، باید به دکتر مراجعه کنید . اگر بسیار بیمار  باشید ، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد.
چه کاری می­توانید انجام دهید:
تمام علائم بیماری­تان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 
اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی­تان رخ داده است.
فهرستی از داروهای­تان تهیه کنید،همچنین ویتامین­ها یا مکمل­هایی که مصرف می­کنید.
یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد.
سوال­هایی که می­خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقت­تان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک می­کند تا به نحو احسن از وقت­تان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویت­بندی کنید.


سئوالات شما از پزشک
محتمل ترین علت  نشانه های این بیماری چیست؟
آیا نیاز به آزمایش خاصی است ؟
بهترین روش درمانی چیست؟ آیا جایگزین درمانی دیگری وجود دارد؟
آیا نیاز به مصرف دارو است ؟
در خانه چه کارهایی میتوان برای کمک به کاهش علائم انجام داد ؟
سئوالات پزشک از شما
چه زمانی احساس بیماری کردید؟
آیا تب داشته اید؟ اگر چنین است، آیا تی تان بالا بوده است ؟
آیا اخیرا در تماس نزدیک با پرندگان بوده اید ؟
آیا اخیر به خارج از کشور سفر کرده اید ؟ اگر چنین است، کجا رفته اید؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

تست های آزمایشگاهی

نمونه ای از مایعات بینی یا گلو تست می شود تا بتوان شواهدی از ویروس آنفولانزای مرغی را پیدا کرد . این نمونه ها باید در چند روز اول و پس از بروز علائم گرفته شود .

آزمایشات تصویربرداری

اشعه X ممکن است در ارزیابی وضعیت ریه  موثر باشد ، که می تواند در تعیین تشخیص مناسب و بهترین گزینه درمان علائم و نشانه ها کمک کند.
 

درمان و دارو

بسیاری از ویروس های آنفلوانزا به اثرات برخی از داروهای ضد ویروسی( آمانتادین و ریمانتادین ) مقاوم هستند . مقامات بهداشت و درمان توصیه می کنند از اوسلتامیویر (تامی فلو) و یا اگر اوسلتامیویر نمی توان استفاده کرد، از زانامیویر (رلنزا) استفاده کنید . این داروها باید در عرض دو روز پس از ظهور علائم مصرف شود .
 

پیشگیری

واکسن آنفلوآنزای مرغی

سازمان غذا و دارو یک واکسن برای پیشگیری از عفونت با یک سویه از H5N1 ویروس آنفلوانزای پرندگان را تایید کرده است. این واکسن در دسترس عموم نیست، اما دولت ایالات متحده آنرا ذخیره کرده است  و در صورت شیوع توزیع خواهد کرد.

این واکسن می تواند از شیوع اولیه بیماری برای حفاظت  افراد دیگر در مقابل این بیماری استفاده شود . محققان در حال تحقیق بر روی انواع دیگر واکسن آنفولانزای مرغی هستند .

توصیه برای مسافران

اگر به آسیای جنوب شرقی و یا هر منطقه ای که آنفولانزای مرغی شیوع داشته است ، به توصیه های بهداشتی عمومی زیر دقت کنید :

از قرار گرفتن در معرض پرندگان اهلی خودداری نمایید : در صورت امکان، از سفر به مناطق روستایی، مزارع کوچک و بازارهای آزاد اجتناب کنید .
دست های خود را بشویید :  این یکی از ساده ترین و بهترین راه برای جلوگیری از انواع عفونت هاست . 
در مورد واکسن آنفولانزا سوال کنید : قبل از سفر، از دکتر در مورد واکسن آنفولانزا سوال کنید . این واکسن به طور خاص از آنفلوآنزای پرندگان محافظت نمی کند ، اما ممکن است خطر ابتلا به عفونت همزمان با ویروس ها پرندگان و آنفلوانزای انسانی را کاهش دهد .

مرغ و تخم مرغ 

گرما ویروس مرغی را از بین می برد و مرغ پخته شده نمی تواند حیات را تهدید کند  . با این حال، بهتر است اقدامات احتیاطی هنگام دست زدن و آماده سازی مرغ صورت گیرد .

جلوگیری از روبروشدن با آلودگی :  بهنگام استفاده ار تخته آشپزی، ظروف و تمام سطوحی که در تماس با مرغ خام است را با آب گرم و صابون بشوئید .
مرغ را به طور کامل بپزید : مرغ را تا حداقل دمای داخلی 165 F (74 C) طبخ کنید .
تخم مرغ را کاملا پاک کنید :  از آنجا که پوست تخم مرغ ها اغلب با مدفوع پرنده آلوده می شود ، از خوردن غذاهای حاوی تخم مرغ خام یا نیم پز بپرهیزید .
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
آنفلوآنزای پرندگانآنفلوآنزاآنفولانزای مرغی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه