منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

عفونت هومینیس بلاستوسیستیس

blastocystis hominis infection

هومینیس بلاستوسیستیس یک ارگانیسم  میکروسکوپی است که در مدفوع افراد سالم که هیچ گونه علائم گوارشی ندارند ، یافت می شود . هومینیس بلاستوسیستیس گاهی اوقات در مدفوع  افرادی که دچار اسهال، درد شکم و یا دیگر مشکلات دستگاه گوارشی باشند ، نیز یافت می شود.

شرح بیماری

هومینیس بلاستوسیستیس یک ارگانیسم  میکروسکوپی است که در مدفوع افراد سالم که هیچ گونه علائم گوارشی ندارند ، یافت می شود . هومینیس بلاستوسیستیس گاهی اوقات در مدفوع  افرادی که دچار اسهال، درد شکم و یا دیگر مشکلات دستگاه گوارشی باشند ، نیز یافت می شود.

محققان هنوز به طور کامل نمی دانند که هومینیس  بلاستوسیستیس چه نقشی  در ایجاد عفونت دارد . به احتمال زیاد نوع خاصی از هومینیس بلاستوسیستیس با علائم عفونت مرتبط است. گاهی اوقات، بلاستوسیستیس به سادگی در دستگاه گوارش فردی بدون ایجاد آسیب ،  زندگی می کند.

عفونت هومینیس بلاستوسیستیس معمولا به خودی خود برطرف می شود . هیچ درمان اثبات شده برای این عفونت وجود ندارد. اما، اگر علائم این بیماری بهبود نیابد ، دکترتان ممکن است مصرف برخی از داروها را توصیه کند.
 

نشانه ها

علائم و نشانه ها یی که ممکن است با بلاستوسیستیس مرتبط باشد ، عبارتند از:

اسهال
حالت تهوع
گرفتگی عضلات شکم
نفخ
گاز بیش از حد در معده (نفخ)
کهیر
کاهش اشتها
خستگی
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر علائم و نشانه هایی  مانند اسهال و گرفتگی عضلات طولانی تر از سه روز شد ،  به دکتر مراجعه کنید.

علل

بلاستوسیستیس یک انگل تک‌یاخته است که بیماری‌زا می‌باشد. زمانیکه تصور می شود مخمر بی ضرر است ، بلاستوسیستیس یک انگل ارگانیسم تک سلولی است . بسیاری از پروتوزوآها به طور معمول در دستگاه گوارش زندگی می کنند  و بی ضرر و یا حتی مفید هستند.

بلاستوسیستیس نوعی تک یاخته است که باعث بیماری می شود . بسیاری از افرادی که دچار بلاستوسیستیس هستند ممکن است ، هیچ علائم یا نشانه ای نداشته باشند ،این ارگانیسم نیز در افرادی که اسهال و سایر مشکلات گوارشی دارند ، دیده شده است. بلاستوسیستیس اغلب با دیگر ارگانیسم ها دیده می شود ، پس مشخص نیست که آیا این بیماری به خودی خود بوجود می آید یا نه .
اگر چه هیچ کس به طور قطع نمی داند که چگونه بلاستوسیستیس وارد  سیستم گوارش می شود ، اما کارشناسان بر این باورند  که ممکن است بلاستوسیستیس از طریق تماس دهان و مدفوع وارد دستگاه گوارش شود . این بیماری می تواند زمانی که فردی دست های خود را پس از اجابت مزاج به طور کامل نشسته باشد ، رخ دهد .  شیوع بلاستوسیستیس  در مکان هایی با بهداشت نامناسب و ضعیف در حال فزونی است.
 

عوامل تشدید

بلاستوسیستیس شایع است و ممکن است هر کسی این ارگانیسم را در مدفوع خود داشته باشد . اگر به مکانی مسافرت کنید و یا در جایی زندگی کنید که در آنجا بهداشت ناکافی باشد  و یا آب آن منطقه آلوده باشد ، خطر ابتلا به این بیماری افزایش می یابد .
 

پیامدهای مورد نظر

اگر دچار اسهال مرتبط با بلاستوسیستیس شدید ، سریعا به پزشک مراجعه کنید  . اگر چه ، در هر زمانی دچار اسهال شدید ، ممکن است آب ، املاح و مواد معدنی  که می تواند منجر به کم آبی شود را  از دست بدهید.

آمادگی برای ملاقات پزشک

در ابتدا باید به دکتر عمومی مراجعه نمایید . گرچه ، در برخی موارد ممکن است به یک متخصص دربیماری های عفونی و یا تخصص در اختلالات دستگاه گوارشی ارجاع داده شوید .

چه کاری می­توانید انجام دهید:
تمام علائم بیماری­تان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 
اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی­تان رخ داده است.
فهرستی از داروهای­تان تهیه کنید،همچنین ویتامین­ها یا مکمل­هایی که مصرف می­کنید.
یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد.
سوال­هایی که می­خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقت­تان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک می­کند تا به نحو احسن از وقت­تان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویت­بندی کنید.


سئوالات شما از پزشک

احتمال می دهید چه چیزی باعث این علائم شده است ؟
آیا علل احتمالی دیگری وجود دارد؟
آیا برای تایید تشخیص نیاز به انجام آزمایش خاصی است ؟
چه روشهای درمانی را توصیه می کنید؟
من دچار بیماری دیگری هستم ،  چگونه می توانم این دو بیماری را باهم مدیریت کنم ؟
آیا نیاز است این داروها را طولانی مدت استفاده کنم؟
آیا بروشور یا کتابی وجود دارد که بتوان به آن مراجعه کرد؟ چه وب سایتی را پیشنهاد می کنید؟
سئوالات پزشک از شما
چه علائمی دارید ؟
اولین مرتبه ای که متوجه این علائم شدید ، کی بود ؟
آیا علائم شما موقتی است یا دائمی ؟
آیا دردتان مانند  گرفتگی شکم است ؟
آیا  چیزی علائم شما را بهبود می بخشد ؟
آیا  چیزی علائم شما را تشدید می کند ؟
آیا به تازگی به خارج از کشور سفر کرده اید ؟
آیا مبتلا به بیماری دیگری هستید ؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

علت تشخیص  اسهال ممکن است دشوار باشد . حتی اگر بلاستوسیستیس  برای تست مدفوع آماده باشد .
به احتمال زیاد دکتر به بررسی سوابق پزشکی و انجام معاینه فیزیکی و سوال در مورد فعالیت های اخیر، مانند مسافرت می پردازد .بسیاری از تست های آزمایشگاهی به تشخیص بیماری های انگلی و سایر علل غیرعفونی که موجب علائم گوارشی شده است ، کمک می کند :

تست مدفوع  ؛ این تست به دنبال انگل می گردد.  دکتر ممکن است ظرفی مخصوص با مایع نگهدارنده برای نمونه گیری از مدفوع در خدمتتان بگذارد .  
آندوسکوپی ؛ اگربیمار علائمی از این بیماری را دارا باشد ، اما تست مدفوع می کند علت این بیماری را نشان ندهد ، دکتر انجام این آزمایش را تجویز خواهد کرد . معمولا یک متخصص گوارش،  لوله ای را وارد  دهان یا مقعد می کند تا  به علت این علائم پی ببرد از شب قبل تا زمان انجام آندوسکوپی چیزی نباید خورده شود .

آزمایش خون ؛ آزمایش خون می تواند بلاستوسیستیس را شناسایی کند ، اما معمولا استفاده نمی شود. با این حال، دکتر ممکن است آزمایش خون را به منظور سایر علل و علائم  تجویز نماید .
 

درمان و دارو

اگر بلاستوسیستیس بدون علائم یا نشانه داشته باشید ، پس نیازی به درمان نیست . علائم و نشانه های خفیف ممکن است به خودی خود و در عرض چندین روز بهبود یابند .

داروهایی که برای درمان عفونت بلاستوسیستیس استفاده می شوند ، عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها، مانند مترونیدازول (Flagyl) یا تینیدازول (Tindamax)
داروهای ترکیبی، مانند سولفامتوکسازول و تری متوپریم (کوتریموکسازول)
داروهای آنتی پروتوزوال ، مانند پارومومایسین 
با این حال، در نظر داشته باشید که پاسخ به دارو برای عفونت بلاستوسیستیس تا حد زیادی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. 
 

پیشگیری

ممکن است قادر به جلوگیری از بلاستوسیستیس یا سایر عفونت های دستگاه گوارش باشید البته باید موارد اقدامات احتیاطی بهنگام سفر به کشورهایی که در معرض خطرند ، در نظر گرفته شود  .

مراقب آنچه می خورید باشید ، تا حدی که می توانید آن را بجوشانید
از خریدن مواد غذایی از دست فروشان خیابانی اجتناب کنید.
از خوردن شیر و فراورده های لبنی غیر پاستوریزه مانند بستنی اجتناب کنید .
از خوردن گوشت خام یا نیم پز ماهی و سخت پوستان اجتناب کنید .
هدایت و روشن از مواد غذایی مرطوب در دمای اتاق، مانند سس ها و ارائه بوفه.
از غذاهایی که کاملا پخته شده است مصرف کنید .
از میوه جات  و سبزیجاتی، مانند موز، پرتقال و آوکادو استفاده نمایید .
از خوردن غذاهای منجمد و یخ زده اجتناب کنید .

مراقب آنچه که می نوشید ؛ باشید . از خوردن آب و شیر غیر استریل اجتناب کنید  . قبل از مصرف حداقل سه دقیقه آنرا بجوشانید و اجازه دهید به دمای اتاق برسد .
از خوردن  آب میوه های دست ساز اجتناب کنید .
مراقب باشید از میوه  هایی که با آب آلوده شسته شده است ، استفاده نکنید .
در آب آلوده شنا نکنید .
بهنگام استحمام دهان خود را بسته نگه دارید .

اقدامات احتیاطی دیگر :

اگر مبتلا به بلاستوسیستیس یا عفونت دستگاه گوارش هستید ، بهداشت شخصی خود را به خوبی رعایت کنید . می توانید برای عدم گسترش عفونت به دیگران راه کارهای زیر را انجام دهید :

دست های خود را با آب و صابون بشویید ، به ویژه پس از توالت و قبل از دست زدن به مواد غذایی .  حداقل 20 ثانیه  دست های خود را با آب ولرم و صابون بشویید . اگر آب و صابون ندارید ،  از یک ضد عفونی کننده دست الکلی استفاده نمایید .
پس از عوض کردن پوشک کودکان دست های خود را با دقت بشویید، به خصوص اگر در یک مرکز مراقبت از کودکان کار می کنید ، یا حتی اگر دستکش در دست دارید .
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
عفونت هومینیس بلاستوسیستیسهومینیس بلاستوسیستیسمشکلات دستگاه گوارشی
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه