منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سندرم حلقه کور ، سندرم سوء جذب

blind loop syndrome

سندرم حلقه کور زمانیکه بخشی از روده کوچک به شکل حلقه ای در می آید و مواد غذایی را در طول هضم غذا دور می زند ، رخ می دهد . حضور این "حلقه کور" به معنی آن است که مواد غذایی به طور معمول از طریق دستگاه گوارش عبور نمی کند.

شرح بیماری

سندرم حلقه کور زمانیکه بخشی از روده کوچک به شکل حلقه ای در می آید و مواد غذایی را در طول هضم غذا دور می زند ، رخ می دهد . حضور این "حلقه کور" به معنی آن است که مواد غذایی به طور معمول از طریق دستگاه گوارش عبور نمی کند.

حرکت آهسته مواد غذایی و محصولات زائد زمینه را برای رشد باکتری ها مساعد می کند . در نتیجه ( رشد بیش از حد باکتری ها) اغلب باعث اسهال و یا کاهش وزن و سوء تغذیه میشود.

گاهی اوقات  این بیماری سندرم استاز یا سندرم حلقه راکد نامیده می شود . سندرم حلقه کورمی تواند منجر به مشکلات ساختاری و برخی بیماری ها شود. گاهی اوقات برای رفع این مشکل نیاز به جراحی است ، اما درمان با آنتی بیوتیک رایج تر است .
 

نشانه ها

علائم و نشانه های سندرم حلقه کور اغلب عبارتند از:

از دست دادن اشتها
درد شکم
حالت تهوع
نفخ
احساس ناراحتی بعد از غذا خوردن
اسهال
کاهش ناگهانی وزن
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

نفخ، تهوع و اسهال علائم و نشانه های بسیاری از مشکلات روده هستند. برای ارزیابی کامل به دکتر مراجعه کنید (به خصوص اگر به تازگی عمل جراحی شکم انجام داده اید )، اگر  دچار علائم زیر شدید:

اسهال پایدار
کاهش وزن ناخواسته و سریع
درد شکم بیش از چند روز

اگر دچار درد شکمی مزمن شدید حتما به مراقبت های اورژانسی مراجعه کنید .
 

علل

روده کوچک طولانی ترین بخش دستگاه گوارش محسوب می شود .  بر خلاف روده بزرگ ، روده کوچک به طور معمول دارای تعداد نسبتا کمی از باکتری است. این باکتری ممکن است سموم تولید کند  و همچنین از جذب مواد مغذی جلوگیری نماید .

چه چیزی باعث سندرم حلقه کور می شود ؟
عوارض عمل جراحی شکم، از جمله بای پس معده برای چاقی و گاسترکتومی برای درمان زخم معده و سرطان معده
مشکلات ساختاری در داخل و اطراف روده کوچک 
برخی از بیماریها از جمله بیماری کرون، اسهال تابش، اسکلرودرمی، بیماری سلیاک، چاقی و دیابت
 

عوامل تشدید

عواملی که خطر ابتلا به سندرم حلقه کور را افزایش می دهد ،عبارتند از:

اعمال جراحی معده برای چاقی یا زخم
نقص ساختاری در روده کوچک
صدمه به روده کوچک
گذرگاه های غیر طبیعی (فیستول) بین دو بخش از روده
بیماری کرون، لنفوم روده یا اسکلرودرمی مربوط به روده کوچک
سابقه  پرتودرمانی شکم
دیابت
دیورتیکولوز روده کوچک
 

پیامدهای مورد نظر

سندرم حلقه کور می تواند باعث افزایش مشکلاتی ، از جمله:

جذب کم چربی ؛ باکتری های موجود در روده کوچک نمکهای صفراوی مورد نیاز برای هضم چربی را تجزیه می کنند . در نتیجه، بدن نمی تواند به طور کامل ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K را جذب کند . جذب ناقص چربی منجر به اختلالاتی همچون  اسهال، کاهش وزن و کمبود ویتامین می گردد .

آسیب به مخاط روده ؛  مواد سمی که منتشر می شوند ، باعث  آسیب به مخاط روده کوچک می شود . در نتیجه، بسیاری از مواد مغذی، از جمله کربوهیدرات ها و پروتئین جذب نمی شود و منجر به سوء تغذیه جدی می شود .

کمبود ویتامین ب 12 ؛  باکتری در روده کوچک ویتامین B-12 را جذب می کند و برای عملکرد طبیعی سیستم عصبی  و تولید سلول های خون و DNA ضروری است. کمبود شدید B-12 می تواند منجر به ضعف، خستگی، احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در دست ها و پاها شود، و در موارد پیشرفته، به سردرگمی ذهنی می انجامد  . آسیب به سیستم عصبی مرکزی  ناشی از کمبود ب 12 ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

شکننده بودن استخوان ها (پوکی استخوان). با گذشت زمان، آسیب به روده و رشد باکتری های غیر طبیعی باعث عدم جذب کلسیم می شود  و در نهایت ممکن است به بیماری های استخوان، مانند پوکی استخوان منجر شود.

سنگ کلیه. عدم جذب کلسیم نیز ممکن است در نهایت منجر به سنگ کلیه شود.
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

اگر متوجه هر یک از علائم و نشانه های شایع  سندرم حلقه کور شدید ، یک وقت ملاقات با دکتر  تعیین نمایید . پس از ارزیابی اولیه، ممکن است به یک دکتر متخصص در درمان اختلالات گوارشی (متخصص گوارش) ارجاع داده  شود.

چه کاری می­توانید انجام دهید:

تمام علائم بیماری­تان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 

اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی­تان رخ داده است.

فهرستی از داروهای­تان تهیه کنید،همچنین ویتامین­ها یا مکمل­هایی که مصرف می­کنید.

یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد.

سوال­هایی که می­خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقت­تان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک می­کند تا به نحو احسن از وقت­تان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویت­بندی کنید.


سئوالات شما از پزشک

احتمال می دهید چه چیزی باعث این علائم شده است ؟
آیا علل احتمالی دیگری وجود دارد؟
آیا برای تایید تشخیص نیاز به انجام آزمایش خاصی است ؟
چه روشهای درمانی را توصیه می کنید؟
من دچار بیماری دیگری هستم ،  چگونه می توانم این دو بیماری را باهم مدیریت کنم ؟
آیا نیاز است این داروها را طولانی مدت استفاده کنم؟
آیا باید از مکمل های تغذیه ای استفاده کنم؟
آیا کمبود ویتامین دارم؟
آیا تغییر در سبک زندگی یا تغییر در رژیم غذایی می تواند به کاهش علائم بیانجامد ؟

سئوالات پزشک از شما

آیا تا به حال عمل جراحی شکم  انجام داده اید؟
چه علائمی دارید ؟
اولین مرتبه ای که متوجه این علائم شدید ، کی بود ؟
آیا علائم شما موقتی است یا دائمی ؟
آیا دردتان مانند  گرفتگی شکم است ؟
آیا بدون هیچ تلاشی کاهش وزن داشته اید؟
آیا متوجه تغییری در مدفوع خود شده اید ؟
آیا علائمی ماندد استفراغ داشته اید ؟
آیا علائمی مانند تب داشته اید؟
رژیم غذایی روزانه ای که مصرف می کنید چیست ؟
آیا تا به حال تشخیص داده شده است که دچار آلرژی غذایی یا عدم تحمل لاکتوز شده باشید ؟
آیا تا به حال تشخیص داده شده است که دچار بیماری دیگری هستید ؟
از چه داروهایی مصرف می کنید ، از جمله داروهای با نسخه و آزاد ، ویتامین ها، گیاهی و مکملها ؟
آیا سابقه خانوادگی اختلالات روده یا سرطان روده بزرگ دارید؟
آیا تا به حال تحت پرتودرمانی شکم یا لگن قرار گرفته اید؟
آیا تا به حال دچار سنگ کلیه شده اید ؟
آیا تا به حال دچار درد لوزالمعده شده اید؟
آیا مبتلا به بیماری کرون هستید ؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

اولین گام در تشخیص سندرم حلقه کور معمولا شامل تصویربرداری می شود ، از جمله:

اشعه ایکس از شکم
سی تی اسکن از شکم

ممکن است آزمایش های بیشتری برای رشد بیش از حد باکتری در روده کوچک، عدم جذب چربی  یا مشکلات دیگری که ممکن است باعث این علائم شده است انجام شود :

باریم اشعه x از روده کوچک ؛ در این تست از یک محلول کنتراست (باریم) استفاده می کنند تا روده به خوبی در اشعه X نمایش داده شود . رادیوگرافی ممکن است یک حلقه کور، دیورتیکولوز، تنگی  روده یا سایر مشکلات ساختاری را نشان دهد .

سی تی اسکن اینتروگرافی ؛ این تست نسبت به رادیوگرافی یا CT معمولی حساس تر است و کمک می کند التهاب و یا مشکلات ساختاری در روده و ناهنجاری در اندام های دیگر، مانند لوزالمعده نشان داده شود .

تست تنفس هیدروژن ؛ این تست مقدار هیدروژنی که پس از نوشیدن مخلوطی از گلوکز و آب را تنفس می کنید ، اندازه گیری می کند . افزایش سریع در هیدروژن نشان دهنده عدم هضم کربوهیدرات و رشد بیش از حد باکتری در روده کوچک است .  این آزمون حساسیت کمتری نسبت به سایر تست های نفسی دارد .

تست تنفس دی گزیلوز ؛ این تست که دقیق تر از تست تنفس هیدروژن است ،  مقدار دی اکسید کربن تنفس را اندازه گیری می کند . سطح بالایی از دی اکسید کربن نشان دهنده رشد بیش از حد باکتری است .

تست تنفس اسید صفرا ؛  اسیدهای صفراوی از کبد  به هضم چربی در روده کوچک کمک می کند . رشد بیش از حد باکتری با این روند تداخل ایجاد می کند . این آزمایش با استفاده از یک نمک صفراوی با مواد رادیو اکتیو برای بررسی عملکرد نمک صفراوی انجام می شود .

تست مدفوع چرب ؛ این تست می تواند در تعیین میزان کارایی جذب چربی روده کوچک انجام شود .با خوردن یک رژیم غذایی پرچرب به مدت سه روز، مقدار چربی در مدفوع اندازه گیری میشود. مقادیر زیادی از چربی هضم نشده ممکن است توسط رشد بیش از حد باکتری ایجاد شود، اما معمولا منجر به بیماری دیگری مانند سندرم روده کوتاه یا پانکراتیت مزمن می شود.
 

درمان و دارو

در صورت امکان، پزشکان سندرم حلقه کور را با روش هایی مانند ، جراحی ترمیم حلقه کور ، تنگی یا فیستول در مان میکنند . اما حلقه کور همیشه درمان نمی شود . در این صورت ، درمان در تصحیح کمبودهای تغذیه ای و از بین بردن رشد بیش از حد باکتری تمرکز دارد.

درمان با آنتی بیوتیک

مصرف یک دوره کوتاه مدت  از آنتی بیوتیک ها اغلب باعث کاهش تعداد باکتری های غیر طبیعی می شود . اما ممکن است با قطع  آنتی بیوتیک ، باکتری ها می توانند دوباره بازگردند . بنابراین ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت باشد . برخی از افراد با بیماری حلقه کور ممکن است نیاز به مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک نداشته باشند ، اما ممکن است در برخی دیگر به طور منظم نیاز به مصرف آنتی بیوتیک باشد .

پزشکان نیز ممکن است  آنتی بیوتیک های مختلفی را برای کمک به جلوگیری از مقاومت باکتریایی تغییر دهند. آنتی بیوتیک ها بسیاری از باکتری های روده  طبیعی و غیر طبیعی را ازبین می برد . در نتیجه ، آنتی بیوتیک می تواند برخی از بیماریها را از جمله اسهال برطرف کند . تغییر در میان داروهای مختلف می تواند از بروز این مشکل را برطرف کند  .

تغذیه

اصلاح کمبودهای تغذیه ای، بخش مهمی از درمان سندرم حلقه کور، به خصوص در افراد مبتلا به کاهش وزن شدید محسوب می شود . سوء تغذیه می تواند درمان شود، اما خسارت آن جبران پذیر نیست .

این درمان ممکن است کمبود ویتامین را بهبود بخشد ، ناراحتی های روده ای را کاهش دهد و به افزایش وزن کمک کند :

مکمل های غذایی ؛ افراد مبتلا به سندرم حلقه کور ممکن است نیاز به تزریق عضلانی ویتامین B-12 و همچنین ویتامین خوراکی، کلسیم و مکمل آهن باشد.

رژیم غذایی لاکتوز ؛ آسیب به روده کوچک ممکن است باعث از دست دادن توانایی هضم قند (لاکتوز) شود . 
برخی افراد ممکن است ماست را تحمل کنند زیرا باکتری مورد استفاده در فرایند کشت به طور طبیعی لاکتوز را می شکند .

تری گلیسیرید با زنجیره متوسط ؛  بسیاری از چربی های رژیم غذایی حاوی زنجیره ی طولانی از مولکول های چربی (تری گلیسرید) است . برخی از افراد مبتلا به سندرم حلقه کور تری گلیسیرید با زنجیره متوسط ( یافت شده در روغن نارگیل) را به راحتی هضم می کنند .

تری گلیسیرید با زنجیره متوسط ​​گاهی اوقات به عنوان یک مکمل غذایی برای افراد مبتلا به سندرم حلقه کور شدید و در نتیجه سندرم روده کوتاه تجویز می شود.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سندرم حلقه کورسندرم سوء جذبسندرم حلقه راکدبیماری سندرم استاز
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه