منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

شپش بدن

body lice

شپش حشره بسیار کوچک و به اندازه یک دانه کنجد می باشد . شپش در لباس و رختخواب زندگی می کنند و چندین مرتبه در روزوارد پوست می شود تا از خون انسان تغذیه کند. شایع ترین نقاطی که شپش در آنجا دیده می شود اطراف گردن، شانه ها، زیر بغل، کمر و کشاله ران  است .

شرح بیماری

شپش حشره بسیار کوچک و به اندازه یک دانه کنجد می باشد . شپش در لباس و رختخواب زندگی می کنند و چندین مرتبه در روزوارد پوست می شود تا از خون انسان تغذیه کند. شایع ترین نقاطی که شپش در آنجا دیده می شود اطراف گردن، شانه ها، زیر بغل، کمر و کشاله ران  است .
شپش در محیط های  شلوغ و غیربهداشتی مانند اردوگاه های پناهندگان و پناهگاه  ها بیشتر دیده می شود .نیش شپش می تواند باعث انتقال انواع خاصی از بیماری ها شود  و حتی می تواند باعث بیماری های واگیر دار شود .

لباس و رختخوابی که با شپش آلوده شده ست باید در آب گرم و صابون شسته شود  و در معرض آفتاب قرار گیرد .
 

نشانه ها

گزش شپش می تواند موجب خارش شدید  شود ، و ممکن است متوجه خون بر روی ناحیه ای که گزیده شده است ، شوید .
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر آلودگی از بین نرفت  و یا اگر عفونت پوستی ناشی از خاراندن گزش توسعه یافت به دکتر مراجعه کنید .
 

علل

شپش بدن شبیه به شپش  سر است ، ولی متفاوت از یکدیگرند . شپش سر در سر زندگی می کند  و از پوست سر  تغذیه می کند ، اما شپش بدن معمولا در لباس ها و ملافه ها زندگی می کنند. آنها چند مرتبه در روز وارد پوست بدن می شوند و از خوون بدن  تغذیه می کنند .

درزهای لباس یکی از شایع ترین مکانهایی است که شپش بدن در آنجا  تخم ریزی می کند  . اگر با افرادی که دارای شپش بدن هستند و یا لباس و تختخوابشان آلوده به شپش بدن باشد ارتباط تنگاتنگی داشته باشید به طور قطع شما نیز آلوده خواهید شد . 
 

عوامل تشدید

افرادی که در اماکن های شلوغ و کثیف زندگی می کنند  ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به شپش بدن قرار دارند . به عنوان مثال

 • آوارگان جنگی
 • مردم بی خانمان
 • قربانیان بلایای طبیعی
 • سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی  موجب انتقال شپش بدن  نمی شوند .
   

پیامدهای مورد نظر

معمولا هجوم شپش موجب مشکلات عدیده ای نمی شود . اما گاهی اوقات آلودگی شپش بدن موجب  عوارضی می گردد از جمله  :

عفونت های ثانویه : هنگامی که شپش بدن را برای مکیدن خون  نیش می زند ، پوست تحریک می شود . اگر پوستتان را برای کاهش خارش ، بخوارانید ، این نیز می تواند موجب تحریک پوست شود . 

تغییرات پوستی : اگر بدنتان به مدت طولانی تحت هجوم شپش قرار گیرد ، ممکن است باعث تغییرات پوستی مانند ضخیم شدن و تغییر رنگ  پوست به خصوص در اطراف کمر، کشاله ران یا بالای ران شود .

گسترش بیماری ک شپش بدن می تواند حامل برخی از بیماری های باکتریایی، مانند تیفوس، تب راجعه و یا تب خندق  شود .
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

اگر نتوانستید از شر شپش بدن خلاص شوید، حتما باید به پزشک عمومی مراجعه کنید .
چه کاری می­توانید انجام دهید:

 • تمام علائم بیماری­تان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 
 • اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی­تان رخ داده است.
 • فهرستی از داروهای­تان تهیه کنید،همچنین ویتامین­ها یا مکمل­هایی که مصرف می­کنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد.
 • سوال­هایی که می­خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
 • هنگام معاینه، وقت­تان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک می­کند تا به نحو احسن از وقت­تان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویت­بندی کنید.

 

سئوالات پزشک از شما
چه مدت است که دچار شپش بدن شده اید؟
چه علائمی دارید ؟
چگونه آلوده شدید ؟
از چه روشهای درمانی استفاده کرده اید ؟
آیا تا به حال دچار بیماری بهداشتی مزمنی شده اید ؟
از چه داروها و مکمل هایی استفاده می کنید؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

دکتر معمولا می تواند آلودگی شپش بدن را از طریق معاینه چشمی  تشخیص دهد  . حضور تخم شپش و حرکت شپش این آلودگی را  تایید می کند.

درمان و دارو

شپش بدن در درجه اول توسط شستن کامل بدن و اقلام آلوده با آب گرم و صابون درمان می شود .  تمیز کردن و خشک کردن  و اتو کردن لباس می تواند موثر است.

اگر این اقدامات اثر نکرد ، می توانید از لوسیون و یا شامپو استفاده نمایید . در صورتی که اینها نیز تاثیری نداشتند ، دکتر ممکن است محصولات ضد شپش که می تواند برای انسان سمی باشد را تجویز نماید ، بنابراین برای مصرف این محصولات با دقت و برطبق دستورالعملها  عمل کنید.
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

معمولا می توان با تمیزی فردی  و تمیزی وسایل شخصی خود از شر شپش بدن خلاص شد. ملافه ها ، لباس و حوله آلوده را  در ماشین لباسشویی ریخته و با آب گرم و صابون (حداقل 130 F (54 C) ) بشویید  و در حرارت بالا به مدت حداقل 20 دقیقه آنها را خشک کنید.

پیشگیری

برای جلوگیری از آلوده شدن به  شپش بدن، از داشتن تماس فیزیکی نزدیک یا به اشتراک گذاری ملافه و یا لباسهای افرادی که ناقل شپش هستند اجتناب کنید . به طور منظم حمام کنید و حداقل دوبار در هفته  لباس هایتان را تعوض کنید انجام این کار ها می تواند از گسترش شپش پیشگیری کند.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
شپش بدنشپش سرعفونت های ثانویه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه