منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سرطان استخوان

bone cancer

سرطان استخوان، سرطان نادري است كه از استخوان آغاز ميشود. سرطان استخوان ميتواند در هر استخواني از بدن آغاز شود، اما اغلب، استخوان هاي بلند دست و پا را درگير ميسازد.

شرح بیماری

سرطان استخوان، سرطان نادري است كه از استخوان آغاز ميشود. سرطان استخوان ميتواند در هر استخواني از بدن آغاز شود، اما اغلب، استخوان هاي بلند دست و پا را درگير ميسازد.
سرطان استخوان انواع مختلفي دارد. برخي از انواع سرطان عمدتا در كودكان رخ ميدهد، درحاليكه برخي ديگر بيشتر در بزرگسالان است.
سرطان استخوان به سرطاني اطلاق نميشود كه در ساير نقاط بدن آغاز و به سمت استخوان ها گسترش (متاستاز) ميابد. بلكه، اين سرطان به نقطه آغازش نسبت داده ميشود.
 

نشانه ها

علائم و نشانه هاي سرطان استخوان عبارتند از:
-    استخوان درد
-    تورم و حساسيت در نزديكي منطقه آسيب ديده
-    شكستگي استخوان
-    خستگي
-    كاهش وزن ناخواسته
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

چنانچه شما يا كودكتان علائم و نشانه هاي نگران كننده سرطان را رويت كرديد، به پزشك مراجعه كنيد.

علل

هنوز علت اصلي سرطان استخوان مشخص نشده است. پزشكان تنها ميدانند سرطان استخوان هنگامي آغاز ميشود كه خطايي در سلول DNA رخ ميدهد. اين خطا به سلول فرمان رشد و تقسيم كنترل نشده را ميدهد. اين سلول ها نيز بجاي اينكه در زمان تعيين شده از بين بروند، همچنان به رشد خود ادامه ميدهند. اين سلول هاي جهش يافته متراكم از توده (تومور) به اندام هاي مجاور حمله ميكنند، يا در ساير نقاط بدن گسترش ميابند.

انواع سرطان استخوان
سرطان استخوان بر اساس نوع سلولي كه سرطان در آن شكل ميگيرد، به انواع مختلفي تقسيم ميشود. شايع ترين انواع سرطان استخوان عبارتند از:
-    استئوساركوم؛ اين نوع سرطان در سلول هاي استخواني شكل ميگيرد. استئوساركوم اغلب در كودكان و جوانان و در استخوان هاي دست و پا رخ ميدهد.
-    كندروساركوما؛ اين نوع سرطان در سلول هاي غضروف شكل ميگيرد. اين سرطان لگن، دست و پاي افراد ميانسال و سالخورده را درگير ميسازد.
-    ساركوم يووينگ؛ مشخص نشده است كه اين نوع سرطان در استخوان ساركوم يووينگ شكل گيرد، اما اين سرطان اغلب در لگن، دست و پاي كودكان و جوانان شكل ميگيرد.
 

عوامل تشدید

عوامل تشديد كننده سرطان استخوان عبارتند از:
-    سندرم هاي ژنتيكي ارثي مانند سندرم لي-فرامني و رتينوبلاستوماي ارثي
-    بيماري پاژه استخوان كه اغلب در افراد سالخورده رخ ميدهد
-    پرتو درماني براي درمان سرطان
 

همراهی و حمایت

تشخيص سرطان امري طاقت فرسا است. فرد به مرور زمان راه هايي براي كنار آمدن با اضطراب ناشي از سرطان خواهد يافت. در عين حال اين موارد ميتوانند موثر واقع شوند:
-    كسب اطلاعات كافي در خصوص سرطان استخوان جهت خود مراقبتي
-    تقويت روابط خانوادگي و دوستانه جهت كسب حمايت عاطفي اطرافيان
-    صحبت كردن با يك فاميل، دوست، پزشك، مشاور يا مددكار اجتماعي درخصوص ترس ها و اميدها يا شركت در گروه هاي پشتيباني سرطان
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سرطاناستخواندستپا
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

آیا نگه داشتن ادرار بد است؟!

آیا نگه داشتن ادرار بد است؟!

رفتن به دستشویی و دفع ادرار یک نیاز طبیعی بدن است. یک فرد عادی بین 4 تا 6 بار در روز ادرار میکند. اما بسیاری از افراد عادت دارند تا آخرین لحظه ادرار خود را نگه دارند. حال آیا این عادت ضرر دارد؟ با تماشای این ویدئو همه چیز را متوجه خواهید شد.

ما نفت میجویم یا آدامس؟!

ما نفت میجویم یا آدامس؟!

آدامس نوعی جویدنیِ مصنوعی است که برای تازه کردن دهان یا بوبری یا سرگرمی به‌کار می‌رود. مواد تشکیل‌دهنده آدامس عبارتند از پایه آدامس (۳۰٪)، شیرین‌کننده‌ها (۵۹٪)، شیرین‌کننده‌های قوی (۰٫۵٪)، نرم‌کننده‌ها (۲٪)، شیره ذرت (۱۰٪)، طعم‌دهنده‌ها (۴٪)، اجزاء فعال (۵٪) و رنگ‌های خوراکی. آدامس، یکی از فرآورده های نفتی است. در این انیمیشن با مراحل ساخت آدامس آشنا میشوید.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

درباره سرطان دهانه رحم چه میدانید؟ آیا میدانید سرطان دهانه چگونه شکل میگیرد و چطور قابل درمان است؟ در این ویدئو میتوانید هر آنچه باید در خصوص سرطان دهانه رحم بدانید را ببینید.

آپاندیسیت

آپاندیسیت

فیلمی در مورد درد آپاندیس و آشنایی با روش جراحی آپاندیس

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه