منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آب مروارید

cataract

آب مروارید یا کاتاراک (cataract) نوعی بیماری چشمی محسوب می شود.تاری دید می تواند ناشی از آب مروارید باشد و از علل این بیماری میتوان:کهولت سن،تماس طولانی با نور آفتاب،ضربه به چشم و عدسی ونقص‌های مادرزادی را نام برد.

شرح بیماری

آب مروارید یا cataract نوعی بیماری چشم با دلایل گوناگون است که با تار شدن عدسی چشم آغاز شده و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی چشم مختل می‌شود. 
آب مروارید کدر شدن عدسی چشم است. کسانیکه دارای آب مروارید هستند ،  بینایی  آنها مثل دیدن از پشت شیشه پر از یخ یا  در هوای ابری میباشد. بینایی  کدر و آب مروارید خواندن، رانندگی –مخصوصا در شب- یا دیدن  چهره ی اشخاص را نامعلوم میکند
اغلب آب مروارید به کندی پیشرفت میکند و در مراحل اولیه به دید فرد آسیبی نمیزند. اما با گذشت زمان، آب مروارید دید فرد را مختل میکند.
در ابتدا، نور قویتر و عینک آفتابی به فرد کمک میکند تا با آب مروارید کنار بیاید. اما اگر اختلال در فعالیتهای روزانه فرد اختلال ایجاد نماید، آن وقت جراحی آب مروارید ضروری میباشد. خوشبختانه، جراحی آب مروارید فرآیندی بیخطر و اثربخش میباشد.

نشانه ها

علائم و نشانه های آب مروارید عبارتند از:
 تاری دید و یا کم  نور
افزایش مشکل دید در شب
حساسیت به نور و تابش خیره کننده
دیدن "هاله" در اطراف چراغ
تغییرات مکرر در نمره عینک و یا لنز 
محو شدن و یا زرد شدن رنگها
دوبینی در یک چشم
کدر شدن و به رنگ سفید شیری در آمدن مردمک ها 
در ابتدا، تاری دید می تواند ناشی از آب مروارید باشد وممکن است تنها  دربخش کوچکی از عدسی چشم تاثیر بگذارد وممکن است از،از دست دادن بیناییتان بی اطلاع باشید. هنگامیکه آب مروارید بیشترمی شود، از طریق عدسی چشم نور بیشتری عبور میکند . این ممکن است منجر به علائم و نشانه های که شما به احتمال زیاد متوجه آن هستید، شود.
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر متوجه هر تغییری در بینایی خود  شدید،یک وقت ملاقات برای معاینه چشم  خود بگذارید. اگردچارتغییرات بینایی ناگهانی، مانند دوبینی و تاری تصاویر،شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
 

علل

این بیماری به دلایل زیر بروز می‌کند:
کهولت سن (شایع‌ترین علت(
ضربه به سر که موجب اخلال در تغذیه عدسی می‌شود
اشعه‌های یونیزه )اشعه x(، اشعه گامای ناشی از تلویزیون‌های قدیمی
تماس طولانی با نور آفتاب (پرتو فرابنفش(
ضربه به چشم و عدسی
نقصان‌های مادرزادی
سوءتغذیه 
آب مروارید نیز می تواند با دیگر شرایط چشمی، شرایط پزشکی مانند دیابت، تروما یا جراحی چشم در گذشته ایجاد می شود. استفاده طولانی مدت از داروهای استروئیدی و بیش از حد، می تواند باعث آب مروارید شود.
چگونگی شکل گیری آب مروارید
عدسی ، جایی که آب مروارید در آنها تشکیل میشود، پشت قسمت رنگی چشم شما (عنبیه) قرار دارند. عدسی نوری که از چشم عبور میکند را متمرکز کرده و تصویری واضح و شفاف بر روی شبکیه –غشای حساس به نور پشت دیواره کره چشم که مانند فیلم دوربین عمل میکند- تشکیل میدهد. آب مروارید نور عبور کننده از عدسی را پراکنده کرده و مانع رسیدن تصویر شفاف و واضح به شبکیه میشود. بنابراین دید فرد تار میشود.
با کهولت سن، انعطافپذیری و شفافیت عدسی چشم کاهش و ضخامت آنها افزایش مییابد. تغییرات ناشی از کهولت سن در عدسی موجب پارگی و جمع شدن بافتها شده و نواحی کوچک ازآن را تیره میکند. با گسترش آب مروارید، این تیرگی متراکمتر شده و بخش بیشتری از عدسی را در بر میگیرد.

سرعت ایجاد آب مروارید نزد افراد مختلف فرق میکند و حتی ممکن است بین دو چشم نیز متفاوت باشد. اغلب آب مروارید هایی که با افزایش سن ایجاد می شوند در طی چند سال بتدریج بوجود می آیند. سایر آب مرواریدها به خصوص در افراد جوان و یا در بیماران مبتلا به بیماری قند ممکن است به سرعت و در طی چند ماه باعث کاهش دید شوند. بنابراین پیش بینی دقیق سرعت پیشرفت آب مروارید امکان پذیر نیست.
انواع آب مروارید
انواع آب مروارید عبارتند از:
 آب مروارید مرکز عدسی(آب مروارید مرکزی)آب مروارید مرکزی در ابتدا موجب نزدیکبینی یا بهبود موقتی دید مطالعه فرد میشود. اما با گذشت زمان، عدسی به تدریج زرد شده و تیرگی دید افزایش مییابد. برخی مواقع آب مروارید مرکزی موجب میشود تصاویر را دوتایی یا چندتایی ببینید. با پیشروی آب مروارید، عدسی به رنگ قهوهای درمیآیند. افزایش رنگ زرد یا قهوهای عدسی موجب میشود فرد در تشخیص رنگها دچار مشکل شود.
آب مروارید کناره عدسی(آب مروارید بیرونی) آب مروارید بیرونی با تیرگی تیغهای نسبتا سفید یا بوجود آمدن رگههایی در لبه بیرونی قشر عدسی آغاز میشود. با پیشرفت تدریجی آن، این رگهها به سمت مرکز گسترش یافته و با نوری که از مرکز عدسی عبور میکند، تداخل پیدا میکند. مشکل خیره نگاه کردن در افراد مبتلا به این نوع آب مروارید شایع میباشد.
 آب مروارید پشت عدسی(آب مروارید زیرکپسولی خلفی) آب مروارید زیرکپسولی خلفی به صورت تیرگی کوچکی شروع میشود که معمولا در پشت عدسی و درست در مسیر حرکت نور به سمت شبکیه تشکیل میشود. آب مروارید زیرکپسولی اغلب دید مطالعه فرد تداخل پیدا کرده و دید فرد را در نور ملایم کاهش داده و درخشندگی خیرهکننده یا هاله در اطراف نور در شب ایجاد میکند.
 آب مروارید هنگام تولد (آب مروارید مادرزادی) .برخی از افراد هنگام تولد یا در دوران کودکی به آب مروارید مبتلا میشوند. این نوع از بیماری آب مروارید در نتیجه تماس مادر با عفونت در دوران بارداری ایجاد میشود. همچنین ممکن است علت آن سندرمهای ارثی خاص مانند سندرم آلپورت، بیماری فابری و گالاکتوسمی باشد. آب مروارید مادرزادی همیشه هم دید را تحت تاثیر قرار نمیدهد، اما اگر هم اتفاق بیفتد به زودی برطرف میشود.

عوامل تشدید

عواملی که خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهد عبارتند از:
افزایش سن
بیماری دیابت
نوشیدن مقدار زیاد الکل
قرار گرفتن در معرض بیش از حد درنور خورشید
قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزان، مانند اشعه X و اشعه درمان سرطان
سابقه خانوادگی آب مروارید
فشار خون بالا
چاقی
آسیب چشم یا التهاب قبلی
 عمل جراحی چشم در گذشته
استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید
استعمال دخانیات

آمادگی برای ملاقات پزشک

در صورت بروز تغییر در دید به بینایی سنجی مراجعه نمایید. اگر ابتلا به بیماری آب مروارید محرز شد، فرد برای انجام جراحی آب مروارید به چشم پزشک ارجاع داده میشود.
از آنجا که مدت معاینه پزشکی کوتاه بوده و مسائل بسیاری مورد بررسی قرار میگیرد، بهتر است که از قبل آماده باشید. در اینجا اطلاعاتی ارائه شده که به آمادگی شما کمک میکند و انتظارات شما از پزشک را یادآور میشود.
چه کاری میتوانید انجام دهید
تمام علائم بیماریتان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد.
اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید،از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگیتان رخ داده است.
فهرستی از داروهایتان تهیه کنید،همچنین ویتامینها یا مکملهایی که مصرف میکنید.
یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئلهای که شما فراموش کردهاید را به خاطر بسپارد.
سوالهایی که میخواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقتتان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک میکند تا به نحو احسن از وقتتان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویتبندی کنید. 

سئوالات شما از پزشک
 آیا آب مروارید علت مشکلات بینایی من است؟
 سایر علل احتمالی مشکل بینایی من چیست؟
 چه آزمایشاتی باید انجام دهم؟
 آیا انجام جراحی آب مروارید ضروری است؟
 آیا مشکل بینایی من با انجام جراحی آب مروارید برطرف میشود؟
  خطرات بالقوه جراحی آب مروارید چیست؟
  آیا پس از جراحی آب مروارید میتوانم خودم رانندگی کرده و به خانه بروم؟
 چه مدتی پس از جراحی آب مروارید بهبود پیدا میکنم؟
 آیا پس از جراحی آب مروارید، برای انجام فعالیتهای عادی محدودیت وجود دارد؟ چه مدت؟
 پس از جراحی آب مروارید، چه مدتی باید برای دریافت عینک جدید صبر کنم؟
  آیا بیمه هزینه جراحی آب مروارید را تامین میکند؟ آیا بیمه هزینه عینکهای جدید پس از جراحی را تامین میکند؟
  برای تصمیمگیری در مورد جراحی آب مروارید چقدر وقت دارم؟
 آیا تاخیر یک یا دو ساله در جراحی بر بهبود دید من پس از جراحی تاثیر دارد؟
 اگر الان نخواهم جراحی انجام شود، چه کار دیگری میتوانم برای کنار آمدن با تغییرات بیناییام انجام دهم؟
 چطور میتوانم بفهمم که آب مروارید من بدتر شده است؟
 شرایط پزشکی دیگری نیز وجود دارد. بهترین راه مقابله با آنها چیست؟
 آیا محدودیتهایی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنم؟
 آیا باید به متخصص مراجعه کنم؟ هزینهاش چقدر است و آیا بیمه آن را تامین میکند؟
 آیا بروشور یا دفترچه خاصی هست که بتوانم از آن استفاده کنم؟ چه سایتی را توصیه میکنید؟
 چه چیزی نشان میدهد که باید باز هم به پزشک مراجعه کنم؟
علاوه بر سوالاتی که آماده کردهاید، در مورد هر مسئله نامفهومی که برایتان پیش آمد نیز حتما از پزشکتان راهنمایی بخواهید.
چه انتظاراتی از پزشک دارید
احتمالا پزشک نیز سوالاتی از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخگویی به این سوالها وقت بیشتری برای بررسی مسائل مورد نظر شما در اختیارتان قرار میدهد. 

سئوالات پزشک از شما

 این علائم از چه زمانی شروع شده است؟
 این علائم به صورت مستمر اتفاق میافتد یا برخی از مواقع؟
 آیا در نور کافی هم دچار مشکل بینایی میشوید؟
 شدت علائمتان چقدر است؟
  آیا مشکل بیناییتان رانندگی را برای شما مشکل میکند؟
 آیا مشکل بینایی خواندن را برای شما مشکل میکند؟
 آیا مشکل بینایی انجام امور شغلی را برای شما مشکل میکند؟
  آیا سابقه جراحی چشم  دارید؟
  آیا سابقه آسیبدیدگی چشمی دارید؟
 آیا تاکنون به بیماری چشمی مانند آماس عنبیه مبتلا شده اید؟
 آیا تاکنون از ناحیه سر یا گردن تحت پرتودرمانی قرار گرفته اید؟
 در حال حاضر چه دارویی مصرف میکنید؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

پزشک برای تشخیص بیماری آب مروارید معاینه چشم را به صورت زیر انجام میدهد:
  پزشک از شما میخواهد تابلوی بینایی سنجی را بخوانید (تست تیزی بینایی(در تست تیزی بینایی از یک تابلوی بینایی سنجی برای سنجش مهارت شما در خواندن تعدادی از حروف استفاده میشود. در این روش، یک چشم را پوشانده شده و چشم دیگر مورد سنجش قرار میگیرد.
 چشم پزشک با استفاده از یک تابلو و حروفی که به تدریج کوچکتر میشوند، تشخیص میدهد آیا بینایی شما 20/20 است یا ضعیف شده است.
 با استفاده از چراغ و بزرگنمایی چشم شما را معاینه میکند (معاینه با لامپ شکافی) چشمپزشک با استفاده از لامپ شکافی ساختارهای قسمت جلوی چشم شما را با بزرگنمایی میبیند. این میکروسکوپ لامپ شکافی نام دارد زیرا با استفاده از یک نور خطی شدید –شکاف- قرنیه، عنبیه، لنزها و فضای بین عنبیه و قرنیه را روشن میکند. این شکاف این امکان را ایجاد میکند تا پزشک این ساختارها را در بخشهای کوچک بررسی نماید که شناسایی ناهنجاریهای کوچک را سادهتر میکند.
 انبساط چشمها (معاینه شبکیه).جهت آمادگی برای معاینه شبکیه، پزشک قطره گشادکننده در چشم میریزد تا مردمکها کاملا باز شوند. با این کار معاینه پشت چشمها (شبکیه) تسهیل میشود. پزشک با استفاده از لامپ شکافی یا ابزار خاصی برای معاینه ته چشم (اُپتالموسکوپ) لنزها را برای علائم آب مروارید معاینه میکند.
 

درمان و دارو

تنها درمان موثر برای آب مروارید جراحی است.
بررسی جراحی آب مروارید
در مورد اینکه جراحی برای شما مناسب است یا خیر با پزشکتان مشورت نمایید. اغلب چشمپزشکان زمانی جراحی آب مروارید را توصیه میکنند که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده یا فعالیتهای معمولی زندگی فرد مانند خواندن یا رانندگی در شب را دچار اختلال نماید.
تصمیمگیری در مورد زمان جراحی آب مروارید به بیمار و پزشک بستگی دارد. در اغلب افراد هیچ عجلهای برای برداشتن آب مروارید وجود ندارد زیرا آسیبی به چشم نمیرساند. به تاخیر انداختن این عمل به این معنی نیست که پس از انجام جراحی آب مروارید سلامتی دید خود را بدست نمیآورید. در مورد جراحی آب مروارید عجله نکنید و با پزشکتان در مورد مزایا و مضرات این جراحی مشورت کنید.
اگر الان تصمیم ندارید که تحت جراحی آب مروارید قرار بگیرید، ممکن است پزشک جلساتی برای معاینه دورهای برایتان در نظر بگیرد تا رشد آب مروارید را چک کند. تعداد دفعاتی که پزشک برای معاینه در نظر میگیرد به وضعیت فرد بستگی دارد.
در طول جراحی آب مروارید چه اتفاقی میافتد
جراحی آب مروارید شامل درآوردن عدسی تیره و کاشت عدسی پلاستیکی به جای آن میباشد. عدسی جایگزین در همان محل عدسی طبیعی قرار میگیرد و به جزئی از چشم شما تبدیل میشود.
در برخی از افراد سایر مشکلات چشمی مانع استفاده از لنزهای جایگزین میشود. در این شرایط، پس از درآوردن آب مروارید دید با عینک یا لنز طبی اصلاح میشود.
جراحی معمولا بر روی یک چشم انجام میشود و بین زمان دو جراحی معمولا چند هفته فاصله میباشد. این جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام میشود یعنی نیازی نیست که پس از جراحی در بیمارستان بمانید. در طول جراحی پزشک با استفاده از بیهوشی موضعی نواحی اطراف چشم فرد را بی حس میکند، اما فرد در طول این فرآیند بیدار است. جراحی آب مروارید معمولا ایمن است اما خطر عفونت و خونریزی وجود دارد. جراحی آب مروارید خطر جداشدگی شبکیه را افزایش میدهد.

سبک زندگی و مراقبت در خانه

تا قبل از جراحی آب مروارید میتوانید موارد زیر را برای کنار آمدن با علائم آن انجام داد:
از تجویز درست عینک یا لنز طبیتان اطمینان حاصل کنید
برای مطالعه از عینک ذرهبینی استفاده کنید
با افزودن لامپها روشنایی خانهتان را افزایش دهید
وقتی در طول روز از خانه بیرون میروید از عینک آفتابی یا کلاه لبهدار بزرگ برای کاهش نور خیرهکننده استفاده کنید.
رانندگی در شب را محدود کنید.
اقداماتی که برای مراقبت از خود انجام میدهید در کوتاه مدت موثر است اما با پیشرفت آب مروارید، دید شما دچار مشکلات بیشتری میشود. وقتی که کاهش دید فعالیتهای روزمره فرد را مختل نماید، میتوان جراحی آب مروارید را مورد بررسی قرار داد.
 

پیشگیری

عوامل ایجاد کننده آب مروارید مشخص نیست، اما پزشکان معتقدند با رعایت موارد زیر میتوان خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش داد:
به طور مرتب برای معاینه چشم مراجعه نمایید.معاینه چشم به تشخیص آب مروارید و سایر مشکلات چشمی در مراحل اولیه کمک میکند. در مورد فواصل زمانی بین معاینات چشم با پزشک مشورت نمایید.
 سیگار نکشید.برای ترک سیگار از پزشکتان کمک بگیرید. درمان دارویی، مشاوره و استراتژیهای دیگری برای کمک به شما وجود دارد.
 از عینک آفتابی استفاده نمایید. نور فرابنفش خورشید به بروز آب مروارید کمک میکند. در خارج از فضاهای بسته برای محافظت در برابر اشعه فرابنفش از عینک آفتابی استفاده کنید.
 سایر مشکلات پزشکی خود را درمان نمایید.در صورت ابتلا به دیابت یا سایر بیماریها، برنامه درمانی خود را پیگیری نمایید زیرا ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.
وزن ایده آل خود را حفظ کنید.در صورتی که وزن کنونی شما وزن مناسب بدنتان میباشد، با انجام تمرینات ورزشی روزانه آن را حفظ کنید. اگر دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، با کاهش کالری دریافتی و افزایش میزان فعالیت روزانهتان به تدریج آن را کاهش دهید.
 رژیم سالم حاوی میوه و سبزیجات فراوان داشته باشید.برای دریافت ویتامینها و مواد غذایی لازم از میوه و سبزیجات فراوان در رژیم غذاییتان استفاده نمایید. میوه و سبزیجات سرشار از آنتیاکسیدانهاست که مانع آسیب رسیدن به عدسی چشم میشود. تحقیقات نشان نداده است که مصرف قرص آنتیاکسیدان میتواند از آب مروارید پیشگیری نماید. اما ثابت شده است که مصرف میوه و سبزیجات برای سلامتی مفید بوده و راه مطمئنی برای افزایش میزان ویتامین در رژیم غذایی میباشد
تنها درمان موثر برای آب مروارید جراحی است.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
تاری دیدکم بیناییکم نوری چشمبینایی  کدر اختلال در بینایی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه