منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سرطان گردنه رحم

cervical cancer

سرطان گردن رحم نوعی سرطان است که در سلول های گردن رحم رخ می دهد. 

شرح بیماری

سرطان گردن رحم نوعی سرطان است که در سلول های گردن رحم رخ می دهد (قسمت پایین رحم که به واژن متصل می شوند).

گونه های مختلفی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوعی عفونت مقاربتی، نقش مهمی در ایجاد سرطان دهانه رحم ایجاد میکند.

بهنگام در معرض  قرار گرفتن HPV ، سیستم ایمنی بدن زنان به طور معمول مانع از آسیب به این ویروس می شود. اگر چه در گروه کوچکی از زنان، این ویروس برای سالها زنده می ماند ، همکاری در این فرایند باعث می شود  برخی از سلول های روی سطح دهانه رحم به سلول های سرطانی تبدیل شوند .

شما می توانید خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را با انجام تست های غربالگری و تزریق واکسنی در برابر عفونت HPV  ، محافظت و کاهش دهید .
 

نشانه ها

سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه به طور کلی هیچ علامت یا نشانه ندارد.

علائم و نشانه های سرطان گردن رحم تر پیشرفته عبارتند از:

خونریزی واژینال پس از مقاربت، بین دوره قاعدگی  یا پس از یائسگی
ترشحات خونی و آبکی واژن همراه با بوی ناخوشایند
درد لگن و یا درد در هنگام مقاربت جنسی
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر هرگونه علائم یا نشانه ای باعث نگرانیتان شد ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید .
 

علل

سرطان دهانه رحم  زمانی آغاز می شود که سلول های سالم دچار تغییر ژنتیکی (جهش) شده و باعث می شود این سلولها به سلول های غیر طبیعی تبدیل شوند .


هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث سرطان دهانه رحم می شود ، اما HPV  نقش موثری در بروز این عارضه دارد .ویروس  HPV بسیار شایع است ، و بسیاری از زنان با این ویروس هرگز دچار سرطان دهانه رحم نمی شوند . 

انواع سرطان دهانه رحم

سرطان سلولی فلسی : این نوع از سرطان گردن رحم در سلولهای نازک، صاف (سلولهای سنگفرشی) پوشش قسمت بیرونی دهانه رحم، که به داخل مهبل (واژن) آغاز می شود. بیشتر سرطان های دهانه رحم، سرطان سلول سنگفرشی است.

آدنوکارسینوم: این نوع از سرطان گردن رحم در سلول های غده ای ستونی شکل که در خط کانال سرویکس آغاز می شود.

عوامل تشدید

عوامل تشدید کننده برای سرطان دهانه رحم عبارتند از:

شرکای جنسی :هرچه تعداد شرکای جنسی بیشتر باشد ، شانس ابتلا به HPV بیشتر است.

فعالیت های اولیه جنسی : داشتن رابطه جنسی در سنین پایین خطر ابتلا به  HPV  را افزایش می دهد.

عفونت های جنسی : داشتن دیگر بیماریهای STIs  مانند کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس و HIV / AIDS خطر ابتلا به HPV را افزایش می دهد.

سیستم ایمنی ضعیف : احتمال ابتلا به سرطان دهانه با سیستم ایمنی ضعیف بدن بیشتر است.

استعمال دخانیات : سیگار کشیدن با سلول سنگفرشی سرطان گردن رحم مرتبط است.
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

یک وقت ملاقات با دکتر خود تعیین کنید  اگر هر گونه علائم یا نشانه ای موجب نگرانیتان شد . اگر فکر می کنید در دچار سرطان گردن رحم شده اید ، به یک دکتر متخصص در درمان سرطان های زنان و زایمان (انکولوژیست زنان و زایمان) مراجعه نمایید.

چه کاری می توانید انجام دهید
تمام علائم بیماری­تان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 

اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی­تان رخ داده است.

فهرستی از داروهای­تان تهیه کنید،همچنین ویتامین­ها یا مکمل­هایی که مصرف می­کنید.

یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد.

سوال­هایی که می­خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقت­تان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک می­کند تا به نحو احسن از وقت­تان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویت­بندی کنید.

سئوالات شما از پزشک
علل احتمالی این علائم چیست؟
چه نوع آزمایشاتی نیاز است ؟ آیا آنها نیاز به آمادگی خاصی است؟
گزینه های درمانی چیست، و کدام را توصیه می کنید؟
پس از درمان هر چند وقت یکبار نیاز به پیگیری و مراجعه به پزشک می باشد؟
سئوالات پزشک از شما
چه علائمی دارید واز چه زمانی شروع شده است؟
اولین باری که متوجه این علائم شدید ، کی بود؟
• آیا این علائم شدید هستند؟
• آیا  چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟
• آیا چیزی علائم شما را بدتر میکند؟
• آیا کسی در خانواده شما مبتلا به این بیماری است؟
آیا تا به حال آزمایش پاپ اسمیرانجام داده اید ؟
 آیا تا به حال نتایج تست پاپ اسمیر غیر طبیعی بوده است؟
آیا تا به حال به درمان بیماری دهانه رحم پرداخته اید؟
آیا تا به حال STI تشخیص داده شده است؟
آیا تا به حال از داروهایی که سیستم ایمنی بدن  را سرکوب می کند ، استفاده کرده اید ؟
آیا سیگار میکشید ؟ چند مرتبه در روز سیگار می کشید؟
آیا قصد بارداری دارید ؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم موفقیت بیشتری را برای درمان بهمراه دارد  .اکثر رهنمودها نشان دهنده این مطلب می باشد که غربالگری در سن 21 سالگی می تواند سرطان دهانه رحم و تغییرات پیش سرطانی را نشان دهد.

آزمایش های غربالگری عبارتند از:

تست پاپ اسمیر: در جریان تست پاپ اسمیر، دکتر نمونه کوچکی سلول های سطحی دهانه رحم برمی دارد و برای آزمایش و بررسی تغییرات سلولی آنها را مورد آزمایش قرار می دهد .تست پاپسمیر می تواند سلول های غیر طبیعی در گردن رحم را نشان دهد .

تست دی ان ای HPV : این تست شامل جمع آوری سلولهای عفونی از دهانه رحم  می شود . این تست  گزینه ای برای زنان 30 سال و بالاتر، و یا برای زنان جوان با یک آزمایش غیر طبیعی پاپ اسمیر محسوب می شود.

اگر پزشک مشکوک به سرطان گردن رحم شود ، به احتمال زیاد یک معاینه کامل از دهانه رحم  انجام می دهد . برای بررسی سلول های غیر طبیعی  از ابزار ویژه ای به نام کولپوسکوپی استفاده می شود.

در حین معاینه کولپوسکوپیک ، دکتر به احتمال زیاد نمونه ای از سلول های دهانه رحم (بیوپسی) را برای آزمایشات بیشتر بر می دارد . برای برداشتن بافت رحم ، دکتر ممکن است ار ابزار زیر استفاده کند:

پانچ بیوپسی، که شامل استفاده از یک ابزار نوک تیز برای خارج کردن نمونه های کوچک از بافت گردن رحم می شود .

کورتاژ درون سرویکس، با استفاده از ابزار کوچک، قاشقی شکل و یا یک قلم مویی نازک نمونه ای از بافت دهانه رحم برداشته می شود.

اگر پزشک تعیین کند که مبتلا به سرطان دهانه رحم شده اید ، ممکن است آزمایشات بیشتری برای تعیین میزان سرطان انجام دهد .تعیین مرحله سرطانی نیز عامل کلیدی در تصمیم گیری در درمان هر چه سریعتر این بیماری می باشد. این آزمایشات عبارتند از:

آزمایشات تصویربرداری : آزمایشاتی مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) به دکتر در تعیین اینکه آیا سرطان فراتر از دهانه رحم گسترش یافته است یا نه کمک می کند.

معاینه بالینی مثانه و رکتوم : دکتر ممکن است از ابزار خاصی برای معاینه مثانه و رکتوم استفاده کند.

مراحل سرطان دهانه رحم عبارتند از:

مرحله یک : مرحله ای که به دهانه رحم محدود شده است.
مرحله دوم: سرطانی که در بخش فوقانی واژن و گردنه رحم دیده می شود.
مرحله سوم : سرطانی که در بخش پایین مهبل (واژن) و یا داخل دیواره سمت لگن دیده می شود.
مرحله چهارم. سرطانی که به اندامهای مجاور، مانند مثانه ، مقعد  و یا دیگر نواحی بدن مانند ریه ها، کبد یا استخوان سرایت میکند .
 

درمان و دارو

درمان برای سرطان گردن رحم بستگی به چندین عامل دارد مانند مرحله سرطان و مشکلات بهداشتی . جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این سه مورد ممکن است برای درمان استفاده شود.

عمل جراحي

سرطانی دهانه رحمی که در مراحل اولیه باشد ، معمولا با جراحی و برداشتن رحم (هیسترکتومی) درمان می شود. هیسترکتومی می تواند سرطان دهانه رحمی که در مراحل اولیه باشد ، درمان و یا جلوگیری از عود مجددا آن می کند . اما برداشتن رحم باردار شدن را غیر ممکن می سازد .

دکتر ممکن است توصیه به انجام کارهای زیر نماید:

هیسترکتومی ساده : دهانه رحم  و رحم همراه با سرطان برداشته می شود . هیسترکتومی ساده معمولا تنها  گزینه ی درمانی در مراحل اولیه سرطان گردنه رحم است .

هیسترکتومی رادیکال: گردنه رحم، رحم، بخشی از گره مهبل (واژن) و غدد لنفاوی همراه با سرطان برداشته میشود.
جراحی با حداقل تهاجم از دیگر گزینه های درمانی برای سرطان گردن رحم در مراحل اولیه محسوب می شود.

پرتو درمانی

با استفاده از پرتوهای پرقدرت، مانند اشعه ایکس یا پروتون، برای کشتن سلول های سرطانی  استفاده می شود . پرتو درمانی ممکن است به تنهایی یا همراه با شیمی درمانی قبل از عمل جراحی برای کوچک کردن تومور و یا بعد از عمل جراحی برای کشتن سلولهای سرطانی باقی مانده استفاده شود .

شیمی درمانی


روش درمانی شیمی درمانی با استفاده از دارو انجام می گیرد تا سرطان را در هر جایی از بدن از بین ببرد. زمانی که سرطان گردنه رحم به دیگر اعضای بدن پراکنده شود، شیمی درمانی یکی از گزینه های اصلی برای درمان خواهد بود. بسته به نوع و میزان تجویز دارو ممکن است این روش شامل عوارضی چون خستگی ، کبودی ، ریزش مو، تهوع و استفراغ و از دست دادن اشتها باشد
.
مراقبت های  پیگیرانه 
بعد از تکمیل درمان ، دکتر انجام معاینات منظم را توصیه میکند.

مراقبت های حمایتی (تسکینی) 

مراقبت های تسکینی ، مراقبت های تخصصی هستند  که تمرکزشان بیشتر در تسکین درد و سایر علائم بیماری های جدی است . متخصصان مراقبت های تسکینی با شما، خانواده و دیگر پزشکان برای ارائه پشتیبانی و تکمیل مراقبت مداوم کار می کنند .

هنگامی که مراقبت تسکینی همراه با دیگر درمان های مناسب استفاده شود، ممکن است افراد مبتلا به سرطان  احساس بهتر و زندگی طولانی تری داشته باشند.

مراقبت های تسکینی توسط تیم پزشکان ، پرستاران و سایر متخصصان به خصوص افراد  آموزش دیده انجام میشود. هدف تیم مراقبت تسکینی ، بهبود کیفیت زندگی برای افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آنها است . این شکل از مراقبت ها در کنار تغذیه درمانی و یا دیگر درمان ها استفاده می شود. 
 

پیشگیری

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان گردن رحم:

واکسیناسیون در برابر HPV :  می توان این واکسیناسیون را برای دختران و زنان 9 تا 26 سال انجام داد .قبل از انجام هرگونه فعالیت جنسی برای اولین بار برای دختران واکسن موثر ترین روش برای پیشگیری محسوب میشود.

انجام آزمایش پاپ اسمیر : آزمایش پاپ اسمیر می تواند شرایط پیش سرطانی گردن رحم را شناسایی کند ، به طوری که می توان سرطان دهانه رحم را تحت نظارت و یا تحت درمان قرار داد . اغلب این تست در سن 21 سالگی شروع می شود و هر چند سال یکبار باید آنرا تکرار کرد.

رابطه جنسی محافظت شده : استفاده از کاندوم، محدود کردن شرکای جنسی و به تاخیر انداختن مقاربت جنسی ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهد.
عدم استعمال دخانیات
 

همراهی و حمایت

هیچ کس نمی تواند خود را برای رویایی با تشخیص سرطان آماده کند . با این حال، می توان سعی کرد این شرایط سخت را مدیریت  کرد و اقداماتی را برای کنترل وضعیت موجود انجام داد .

به اندازه کافی در مورد سرطان دهانه رحم اطلاعات کسب کنید ؛ سوالات خود را یادداشت کرده و در ملاقات بعدی با دکتر درمیان بگذارید . یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد.

با یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان صحبت کنید؛  صحبت با این افراد و یا گروه حمایت رسمی از این بیماری  ممکن است احساس سبکی را در پی داشته باشد . شما می توانید به راحتی عضو گروه های حمایت از خانواده های نجات یافتگان از سرطان شوید.

اجازه دهید کمکتان  کنند؛  درمان سرطان می تواند طاقت فرسا باشد. اجازه دهید دوستان و اعضای خانوادتان در انجام کارها به شما کمک کنند.

تنظیم اهداف مناسب ؛ داشتن اهداف مناسب به شما در کنترل احساس کمک می کند . اما اهدافی را انتخاب کنید که بتوانید آنرا انجام دهید.

برای خودتان وقت بگذارید ؛ خوب غذا خوردن ، داشتن آرامش و استراحت کافی می تواند  با استرس و خستگی در برابر سرطان مقابله کند .
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سرطان گردن رحمویروس پاپیلومای انسانیخونریزی واژینالترشحات خونی و آبکی واژندرد لگن
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه