منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پوسته سرشیرخواران

cradle cap

بیماری پوستی کرادل کپ درشیرخواران باعث پیداشدن پوسته های سخت و چرب برروی پوست سرکودک می شود.  این بیماری درد و خارش ندارد اما پوسته های ضخیم سفید یا زرد رنگی برروی پوست سربوجود می آورد که به آسانی کنده نمی شوند.  

شرح بیماری

بیماری پوستی کرادل کپ درشیرخواران باعث پیداشدن پوسته های سخت و چرب برروی پوست سرکودک می شود.  این بیماری درد و خارش ندارد اما پوسته های ضخیم سفید یا زرد رنگی برروی پوست سربوجود می آورد که به آسانی کنده نمی شوند.  
 

این پوسته ها پس ازگذشت چند ماه ازبین خواهند رفت.  اما خودتان این پوسته ها را نکنید.  بهترین درما ن برای این مشکل شستن روزانه پوست سرکودک با یک شامپوی ملایم است.  این کاربه نرم شدن و کنده شدن پوسته ها کمک می کند. 
 

اگراین عارضه همچنان ادامه داشت و یا شدیدتر شد،  ممکن است پزشک شامپو و یا لوسیون  دارویی تجویزکند یا درمانهای دیگری را توصیه کند. 

نشانه ها

علائم و نشانه های بیماری کرادل کپ شیرخواران عبارتند از:
•    پوسته های تکه تکه و یا پوسته های ضخیم برروی سر
•    پوست خشکیده یا چرب پوشیده ازپوسته های فلس مانند سفید یا زرد
•    تکه های پوسته
•    احتمال قرمزی خفیف

 

چنین وضعیتی ممکن است در گوش،  پلک،  بینی و کشاله ران هم پیش بیاید.
این بیماری درمیان نوزادان شایع است و معمولاً خارش ندارد.

 

کرادل کپ یک اصطلاح عمومی برای درماتیت سبورئیک  کودکان است.  این بیماری گاهی با دیگرمشکلات پوستی مانند اگزمای کودکان اشتباه گرفته می شود.  تفاوت اساسی میان این دوبیماری این است که اگزما معمولاً با خارش قابل توجهی همراه می باشد.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

دراین صورت به پزشک مراجعه کنید:
•    ندیدن نتیجه ازانجام درمانهای خانگی 
•    افزایش و گسترش پوسته ها در صورت یا بدن کودک 

علل

علت این بیماری نامشخص است.  اما یکی ازعوامل مهم انتقال هورمون ازمادر به جنین می باشد که می تواند موجب تولید بیش ازحد روغن (sebum) درغدد چربی و فولیکول های مو بشود. 
 

عامل دیگرایجاد این بیماری ممکن است یک مخمر(fungus) به نام مالاسزیا باشد که به همراه باکتری در سبوم رشد می کند.
 

درمانهای ضد قارچ مانند کتوکونازول معمولاً مؤثرهستند و نقش مخمررا درایجاد این بیماری تأئید می کند. 
این بیماری مسری نیست و براثررعایت نکردن بهداشت بوجود می آید.
 

عوامل تشدید

شوره سر می تواند نشانه ای از بیماری درماتیت شوره باشد. به دنبال راههای درمان این بیماری باشید.

پیامدهای مورد نظر

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

آمادگی برای ملاقات پزشک

درصورت تشدید نشانه ها به پزشک مراجعه کنید.

آزمایشات و تشخیص بیماری

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

درمان و دارو

بروزاین بیماری درشیرخواران نیازی به درمانهای پزشکی ندارد و درظرف چند ماه خودبخود برطرف می شود.  هرروز موهای کودک را با شامپوی ملایم شسته و سپس به آرامی برروی پوسته ها برس نرم بکشید تا ازبین بروند.
اگرشستن موها کمکی نکرد،  به پزشک مراجعه کنید.  ممکن است پزشک شامپوی سربزرگسالان که حاوی داروهای کتوکونازول ضد قارچ است ،  تجویزکند.   دقت کنید که شامپو درچشم کودک نرود زیرا ممکن است باعث سوزش شود.  گاهی اوقات کرم هیدروکورتیزون هم به کاهش قرمزی و التهاب کمک می کند. 

 

بدون مشورت پزشک ازداروهای بدون نسخه کورتیزون و ضد قارچ استفاده نکنید  زیرا برخی ازاین محصولات که ممکن است سمی باشند ازطریق پوست نوزاد جذب می شوند.  شامپو ضد شوره سر حاوی اسید سالیسیلیک برای نوزادان توصیه نمی شود زیرا ممکن است ازطریق پوست جذب شود.

سبک زندگی و مراقبت در خانه

نکاتی برای درمان و مراقبتهای خانگی که درکنترل بیماری کرادل کپ به شما کمک می کند:
•    پوست سرکودک را به آرامی با انگشتان و یا لیف حمام بمالید تا پوسته ها کنده شوند.
•    موهای کودک را یکباردرروزبا شامپوی ملایم بشویید.  قبل ازآبکشی موها پوسته ها را با یک برس نرم جدا کنید.
•    اگرپوسته ها براحتی جدا نمی شوند، چند قطره روغن معدنی یا وازلین بروی پوسته ها بمالید و بگذارید چند دقیقه به همین صورت بماند.  سپس طبق معمول شستشوی موها را انجام دهید.  اگرموها بخوبی شسته نشوند و  وازلین بین موها باقی بماند،  ممکن است پوسته ها بدتربشوند.  
•    هنگامی که پوسته ها ازبین رفتند هرچند روز یکبار برای جلوگیری از تشکیل مجدد پوسته ها موها را بایک شامپوی ملایم بشویید.

داروهای جایگزین

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پیشگیری

برای پیشگیری از ابتلای به کرادل کاپ هرچند روز یکبار موهای کودک را با شامپوی ملایم بشویید.  مگراینکه پزشک شامپوی قویتری برای کودک شما توصیه کند.
 

همراهی و حمایت

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
بیماری پوستیکرادل کپپوسته ضخیم سفیدپوسته ضخیم زرد رنگپوسته های سخت و چربپوسته های فلس ماننددرماتیت سبورئیکاگزمای کودکانمشکلات پوستیدرماتیت شورهشوره سردرمانهای ضد قارچداروهای ضد قارچ
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه