منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

درماتیت سبورئیک

dandruff

شوره سر را معمولا می توان کنترل کرد. در موارد خفیف شوره سر، معمولا با یک شامپو مخصوص و یا یک پاک کننده ملایم برطرف میشود ، اما در موارد شدید، شوره سر اغلب  به شامپوهای درمانی دیر پاسخ می دهد.

شرح بیماری

شوره سر یک بیماری مزمن رایج  در پوست سر است ،پوسته پوسته شدن پوست سر از علائم این بیماری است. اگر چه شوره سر مسری نیست و لی از نظر اجتماعی و زیبایی ناخوشایند است و گاهی اوقات  درمان آن مشکل است.شوره سر یا سبوره با پوسته ریزی پوست سر معمولا با خارش و گاهی اوقات با قرمزی و دلمه همراه می باشد.
شوره سر را معمولا می توان کنترل کرد. در موارد خفیف شوره سر، معمولا با یک شامپو مخصوص و یا یک پاک کننده ملایم برطرف میشود ، اما در موارد شدید، شوره سر اغلب  به شامپوهای درمانی دیر پاسخ می دهد.

نشانه ها

علائم شوره سر در نوجوانان و بزرگسالان عبارت است از : سفیدک ، دانه های چرب ، خارش، پوسته پوسته شدن پوست سر.این بیماری ممکن است در طول فصل پاییز و زمستان وخیمتر شده اما به دلیل مرطوب بودن  فصل تابستان بهبود مییابد.

 شوره سر نیز در نوزادان شایع است . این اختلال باعث پوسته پوسته، خشن شدن پوست سر  در نوزادان  می شود و می تواند در هر زمان در طول دوره شیرخوارگی رخ دهد. این بیماری خطرناک نیست و معمولا به خودی خود برطرف می شود.
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

در اغلب موارد برای درمان شوره سر ، نیازی به مراقبتهای پزشکی نیست . اما اگر پس از چند هفته  از شامپوهای ضد شوره سر استفاده کردید و شوره سر کمتر یا بهبود نیافت ، و یا اگر پوست سر شما قرمز و متورم شد، به دکتر متخصص پوست مراجعه نمایید. شما ممکن است دچار درماتیت سبورئیک یا دیگر وضعیتی که شبیه شوره سر است ، مبتلا شده باشید. اغلب دکتر می تواند با یک معاینه ساده مو و پوست سر مشکل شما را تشخیص دهد.

علل

شوره سر می تواند چند علت داشته باشد، از جمله:

پوست خشک. پوست خشک از شایع ترین علت شوره سر است. 
پوست چرب ومحرک (درماتیت سبورئیک). این شرایط، یکی از شایع ترین علل شوره سر است. درماتیت سبورئیک ممکن است پوست سر و دیگر نواحی که دارای غدد چربی هستند، مانند ابروها، گوشه های بینی  و پشت گوش ، سینه، کشاله رانها، و گاهی اوقات زیر بغل  را تحت تاثیر قرار دهد.
استفاده زیاد از شامپو . اگر به طور منظم موها و سلول های چرب پوست  سر را با شامپو بشویید ، باعث شوره سر می شود.
دیگر بیماری های پوستی. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما ( التهاب مزمن پوست)  یا پسوریازیس  (تجمع سلول های مرده پوست خشک که بسیار ضخیم به نظر میرسند)-ممکن است باعث شوره سرشوند.
مالاسزیا. مالاسزیا  بر روی پوست سر بسیاری از بزرگسالان وجود دارد، اما در برخی افراد باعث تحریک پوست سر میشود.  این عامل پوست سر شما را تحریک کرده و باعث میشود سلول های پوست بیشتر رشد کنند. سلول های اضافی پوست میمیرند و میریزند که آنها  به رنگ سفید و پوسته پوسته در لابه لای موهای شما و یا در لباستان دیده می شود. اینکه چرا مالاسزیا موجب تحریک پوست سر میشود،  شناخته نشده است.
حساسیت  (درماتیت تماسی). گاهی اوقات حساسیت به مواد خاصی به محصولات مراقبت از مو و یا رنگ مو می تواند باعث قرمزی، خارش ، پوسته پوسته پوست سر شود. اغلب  استفاده بیش از حد از بسیاری از محصولات ممکن است، پوست سر شما را تحریک، باعث شوره سر شود.
 

عوامل تشدید

تقریبا هر کسی می تواند مبتلا به شوره سرشود، ولی عوامل خاصی می تواند باعث حساسیت سر شود از قبیل:

سن. شوره سر معمولا در جوانی آغاز می شود و همچنان تا میانسالی ادامه دارد. این بدان معنی نیست که سالمندان دچار شوره سر نمیشوند. در برخی افراد، این مشکل می تواند مادام العمر باشد.
جنسیت. از آنجا که مردان بیشتر دچار شوره سر میشوند، برخی محققان بر این باورند که  هورمون های مردانه ممکن است  در این امر دخیل باشند. مردان نیز غدد چربی بزرگی در پوست سر خود دارند،  که همین عامل می تواند به شوره سر کمک کند.
موهای چرب و پوست سر. مالاسزیا  از روغن پوست سر تغذیه میکند. به همین دلیل،  داشتن پوست چرب و موهای باعث می شود شما بیشتر در معرض ابتلا به شوره سرشوید.
رژیم غذایی نامناسب. اگر رژیم غذایی شما فاقد غذاهای سرشار از روی، ویتامین های گروه B و یا انواع خاصی از چربیباشد ، ممکن است بیشتر دچار شوره سرشوید.
بیماریهای خاص. به دلایلی که مشخص نیست، بزرگسالان مبتلا به بیماری های عصبی مانند بیماری پارکینسون، افراد مبتلا به عفونت HIV و کسانی که دوره نقاهت را سپری میکنند، به ویژه افراد با سکته قلبی و مغزی، و سیستم ایمنی ضعیف احتمال ابتلا به درماتیت سبورئیک و شوره سر در این افراد بیشتر است .
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

برای تشخیص شوره سر نیاز به قرار ملاقات نیست . دکتر با نگاه به پوست سر قادر به تشخیص شوره سر و علت آن  می باشد. اگر از هر گونه محصولات مراقبت از مو را جدیدا شروع به مصرف کرده اید ،آن را با خود ببرید و به دکتر نشان دهید، وی می تواند تعیین کند که آیا این محصولات ممکن است باعث شوره سر شود یا نه .

آزمایشات و تشخیص بیماری

شوره سر تقریبا همیشه می تواند کنترل شود، اما ممکن است درمان شوره سر نیاز به  صبر و پشتکارداشته باشد. به طور کلی، پاکسازی روزانه با شامپو ملایم برای کاهش چربی و تجمع سلول های پوست اغلب می تواند شوره سر را کاهش دهدکند.

 اگر شما دچار خارش، سوزش، قرمزی و سوزش پس ازاستفاده از هر محصولی شدید ، مصرف آن محصول را متوقف نمایید. اگردچار یک واکنش آلرژیک شدید، مثل بثورات جلدی، کهیر یا اشکال در تنفس،  فورا به پزشک مراجعه نمایید.
طبقه بندی شامپوضد شوره سر:

شامپو پریتیون روی : این شامپو پریتیون روی عامل ضد باکتری و ضد قارچ است ، که باعث کاهش  قارچ پوست سر ،شوره سر و درماتیت سبورئیک میشود.
شامپو حاوی اسید سالیسیلیک :این اسکراب ،پوست سر را تمیز میکند اما ممکن است پوست سر خشک کند، که منجر به پوسته پوسته شدن بیشتر است. بعد از استفاده از این شامپواز یک نرم کننده مصرف نمایید تا خشکی پوست برطرف شود.
شامپو سلنیوم سولفید . این شامپو  از مرگ سلول های پوست جلوگیری و نیز ممکن است مالاسزیا را کاهش دهد. زیرا آنها می توانند موها را بی رنگ ،بور و یا خاکستری کنند، برای استفاده از آنها به دقت دستورات پزشک را پیروی نمایید وبعد از شستن موها توسط این شامپو به خوبی موهایتان را آبکشی نمایید.
شامپو کتوکونازول (مانند Nizoral) . کتوکونازول یک عامل ضد قارچ است و ممکن است زمانیکه دیگر شامپوها به خوبی اثر نکنند ، از این  شامپو استفاده نمود. این شامپو  با و بدون نسخه پزشک در دسترس است.
سعی کنید روزانه از یکی از این شامپوها تا زمانی که شوره سر  کنترل شود ، استفاده کنید. پس از آن  در صورت نیاز  دو یا سه بار در هفته کاهش دهید. اگراز یک نوع شامپو برای مدت زمان طولانی استفاده کردید  و پس از آن اثر خود را از دست داد ، سعی کنید از نوع دیگری از شامپو شوره سراستفاده کنید. 
اگربعد چند هفته مصرف  شامپو های ضد شوره شر ، هنوز هم  شوره سر بر روی شانه هایتان دیده شد ، به دکتر یا متخصص پوست مراجعه نمایید .ممکن است نیاز به یک شامپو مستحکم و یا درمان با لوسیون استروئید باشد .
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

علاوه براستفاده منظم از شامپو ، شما می توانید برای کاهش خطر ابتلا به شوره سر مراقبت های زیر را انجام دهید:

 مدیریت استرس. استرس بر سلامت کلی بدن تاثیر می گذارد، و یا حتی می توانید باعث شوره سر باعث و یا بدتر شدن نشانه های موجود شود.
شامپو. اگر پوست سرتا چرب است ، شامپو روزانه ممکن است از بروز شوره سر جلوگیری نماید.
کاهش محصولات فرم دهنده.اجتناب از استفاده  اسپری مو، ژل فرم دهنده، موس و واکس مو، زیرا این مواد باعث چربی پوست سر می شوند .
یک رژیم غذایی سالم . یک رژیم غذایی که به اندازه کافی، روی ، ویتامین B و انواع خاصی از چربی ها داشته باشد  ممکن است از شوره سر جلوگیری کند.
نور آفتاب. نور خورشید ممکن است برای برطرف نمودن شوره سر مفید باشد. اما از آنجا که قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد،  حمام افتاب نگیرید. در عوض،  زمان کمی را فقط خارج از منزل صرف نمایید.
 

داروهای جایگزین

یک درمان جایگزین به منظور کاهش شوره سر، شامپو کردن با روغن درخت چای است. 
روغن درخت چای، که از برگ های درخت چای استرالیا بدست می آید، به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده، آنتی بیوتیک و ضد قارچ استفاده می شود و در حال حاضر در تعدادی از شامپو گنجانده شده است.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
شوره سردرماتیت سبورئیکپوسته پوسته شدن پوست سر
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه