منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

درماتوگرافی

dermatographia

درماتوگرافی dermatographia حالتی است که طی  خاراندن آهسته پوست سبب ایجاد خطوط برجسته قرمز رنگ در محل خاراندن می شود.  این علائم معمولا در عرض 30 دقیقه بلافاصله ناپدید می شوند.

شرح بیماری

 درماتوگرافی dermatographia حالتی است که طی  خاراندن آهسته پوست سبب ایجاد خطوط برجسته قرمز رنگ در محل خاراندن می شود.  این علائم معمولا در عرض 30 دقیقه بلافاصله ناپدید می شوند.
این حالت جدی نیست ولی ممکن است ناراحت کننده باشد . در درماتوگرافی ، یاخته های پوست نسبت به حداقل آسیب مانند خاراندن یا فشردن پوست ، بیش از حد حساس می شود.  

علت درماتوگرافی مشخص نیست . علائم و نشانه های درماتو گرافی عبارتند از قرمزی ، خارش و تورم شبیه به کهیر   

در بسیاری موارد، نشانه های درماتوگرافی در مدتی کوتاه و بدون درمان از بین می روند ولی اگر نشانه ها شدید یا ناراحت کننده باشند ، ممکن است پزشک، آنتی هیستامین تجویز نماید. با اقدامات ساده ای هم که خودبیمار انجام می دهد، می توان درما تو گرافی را تدبیر کرد.

نشانه ها

علائم و نشانه های درماتوگرافی عبارت است از :

خطوط  برجسته قرمز 

ورم

التهاب

تاول 

خارش

علائم و نشانه ها ی این بیماری معمولا در عرض چند دقیقه با مالش یا خارش پوست نمایان می شود و اغلب در عرض 30 دقیقه ناپدید می شوند. به ندرت این عارضه چندین ساعت تا چندین روز به طول می انجامد.
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر علائم و نشانه های این عارضه آزار دهنده بود ، به دکتر خود مراجعه کنید.
 

علل

علت اصلی درماتوگرافی روشن نیست. ممکن است این عارضه به علت یک عکس العمل آلرژیک ایجاد شود، ولی در این مورد آلرژن خاص شناسایی نشده است.

چیزهای کوچک و ساده می تواند باعث آغاز  علائم درماتوگرافی شود . به عنوان مثال، مالیده شدن  لباس یا ملحفه .
 

عوامل تشدید

درماتوگرافی در هر سنی رخ می دهد، اما این عارضه در بین نوجوانان و جوانان شایع تر است. در صورت دچار بودن به سایر بیماری های پوستی ، مانند خشکی پوست یا درماتیت، احتمال  ابتلا به درماتوگرافی بیشتر است . 

آمادگی برای ملاقات پزشک

در ابتدا با دیدن علائم یک وقت ملاقات با پزشک عمومی تعیین نمایید . اما  در موارد شدید ممکن است به یک متخصص بیماری های پوستی  و یا یک متخصص آلرژی ارجاع داده شوید .

چه کاری می­توانید انجام دهید
تمام علائم بیماری­تان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. 
اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی­تان رخ داده است.
فهرستی از داروهای­تان تهیه کنید،همچنین ویتامین­ها یا مکمل­هایی که مصرف می­کنید.
یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد.
سوال­هایی که می­خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقت­تان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک می­کند تا به نحو احسن از وقت­تان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویت­بندی کنید.


سئوالات پزشک از شما
چه علائمی دارید واز چه زمانی شروع شده است؟
اولین باری که متوجه این علائم شدید ، کی بود؟
آیا این علائم شدید هستند؟
آیا  چیزی وجود دارد که علائم شما را بهبود ببخشد؟
آیا چیزی علائم شما را بدتر میکند؟
آیا این علائم فعالیت های شما را محدود کرده است و یا در زندگی تان تداخل ایجاد کرده است ؟
آیا  آلرژی دارید؟ 
آیا  پوستتان خشک است و یا بیماری  پوستی دیگری دارید ؟
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

دکتر می تواند درماتوگرافی را با  یک آزمایش ساده تشخیص دهد. برای این کار او با یک چوب بستنی روی پوست بازو و یا پشت میکشد اگر خط متورم یا قرمزی ظرف چند دقیقه ظاهر شد ، دچار این عارضه شده اید . 

درمان و دارو

نشانه های درماتو گرافی معمولاً به خودی خود از بین می رود و معمولاً برای درماتو گرافی درمان لازم نیست . اما اگر این حالت شدید یا ناراحت کننده باشد، ممکن است پزشک داروهای آنتی هیستامینی تجویز کند.

آنتی هیستامین ها

پزشک ممکن است داروهای آنتی هیستامین تجویز کند. این داروها هیستامین را سد می کنند. هیستامین یک ماده شیمیایی التهابی است که ضمن یک واکنش آلرژیک توسط دستگاه ایمنی آزاد می شود. معمولاً مقدار کمی آنتی هیستامین در زمان بروز واکنش سبب تسکین می شود. آنتی هیستامین های متعددی وجود دارد که بعضی با نسخه وعده ای بدون نسخه عرضه می شوند. یک داروی آنتی هیستامین  به درد تمام افراد نخواهد خورد و به این جهت پزشک برای تدبیر این حالت از ترکیبی از چند دارو استفاده خواهد کرد. در صورتی که نشانه ها شدید باشند، ممکن است لازم باشد مدتی دارو استفاده شود.

پیشگیری


برای کاهش ناراحتی و پیشگیری از بروز نشانه های درماتو گرافی کارهای زیر را انجام دهید:


•  از عوامل احتمالی محرک بپرهیزید : اگر می دانید نسبت به چیزهایی آلرژی دارید، تا آنجا که می توانید از این عوامل پرهیز کنید. این عوامل سبب افزایش احتمال درماتوگرافی می شوند.


• از عوامل آغالنده پوست بپرهیزید: از مصرف صابون های خشک بپرهیزید. از پوشیدن لباس های خاص مثل لباس های پشمی پرهیز کنید. زیاد زیر آفتاب نمانید. از هر ماده آغالنده که پوست را مستعد خارش و ناراحتی می کند پرهیز نمائید. حمام کردن با آب داغ سبب وخیم شدن نشانه ها می شود.


• پوست خود را نخارانید: اگر دچار درماتو گرافی یا سایر بیماری هایی هستید که ممکن است سبب خارش شوند، از خاراندن پوست پرهیز کنید. خاراندن پوست سبب وخامت بیماری خواهد شد.


• پوست را مرطوب نگاه دارید : پوست خشک سبب احساس خارش می شود. با استفاده از لوسیون و کرم، پوست را مرطوب نگاه دارید . با نوشیدن آب فراوان ، مقدار آب بدن را زیاد کنید.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
بیماری درماتوگرافیتورم شبیه به کهیرخشکی پوستخارش پوست
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه