منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دژنراسیون ماکولا خشک

dry macular degeneration

دژنراسیون ماکولا می‌تواند سبب کاهش دید تدریجی یا ناگهانی شود. علائم دژنراسیون ماکولا خشک معمولا به تدریج و بدون درد ایجاد می شود.موجدار دیدن خطوط مستقیم ، تاری دید یا  دیدن لکه های تیره در مرکز دیداحتمال دارد نشان دهنده علائم اولیه دژنراسیون ماکولا باشد.

شرح بیماری

دژنراسیون ماکولا خشک یک اختلال شایع در بین افراد بیش از 65 سال است. این امر باعث تاری  یا کاهش دید مرکزی می شود، دژنراسیون ماکولا می‌تواند سبب کاهش دید تدریجی یا ناگهانی شود. در دژنراسیون ماکولا دید مرکزی مختل شده و بیمار در مرکز دید خود لکه‌ای سیاه می‌بیند. موجدار دیدن خطوط مستقیم ، تاری دید یا دیدن لکه‌های تیره در مرکز دید احتمال دارد نشان دهنده علائم اولیه دژنراسیون ماکولا باشد. در بسیاری موارد قبل از اینکه بیمار دچار علائم شود چشم پزشک علائم اولیه بیماری را در معاینه تشخیص می‌دهد. این کار معمولا از طریق تست میدان بینایی صورت می‌گیرد. 
دژنراسیون ماکولا خشک اولیه ممکن است در یک چشم  دیده و سپس هر دوچشم را درگیر میکند. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است. دژنراسیون ماکولا بر دو نوع است: خشک وتریا مرطوب
ممکن است با تشخیص و مراقبت به هنگام و انجام اقدامات اولیه از دست دادن بینایی به علت دژنراسیون ماکولا خشک به تاخیر بیافتاد.

نشانه ها

علائم دژنراسیون ماکولا خشک معمولا به تدریج و بدون درد ایجاد می شود. آنها ممکن است شامل:
تحریف بصری، مانند موجدار دیدن خطوط مستقیم 
کاهش دید مرکزی در یک یا هر دو چشم
نیاز به نور روشن تر در هنگام خواندن یا انجام کار 
مواجه شدن با مشکل به هنگام تطبیق سطوح  با نورکم، مانند هنگام ورود به یک رستوران  کم نور
افزایش تاری 
کاهش تشخیصروشنایی  رنگ
عدم تشخیص چهره ها
دژنراسیون ماکولا خشک معمولا در هر دو چشم تاثیر می گذارد. اگر فقط یک چشم شما به این بیماری مبتلا شده باشد،  ممکن است  متوجه هیچ گونه تغییر در بینایی خود نشوید زیرا ممکن است چشم  سالم شما دید چشم ضعیف را جبران کند. و دراین شرایط شما با مشکل دید مواجه نمی شوید و همین  امرمی تواند باعث نابینایی تدریج شود. 
دژنراسیون ماکولا خشک شامل دو نوع و وابسته به سن است. معمولا نوع خشک شایع تر است، اما معمولا به کندی پیشرفت می کند. نوع مرطوب  بیشتر موجب یک تغییر نسبتا ناگهانی در بینایی  می شود و در نتیجه منتهی به از دست دادن بینایی می شود.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

به چشم پزشک مراجعه کنید اگر:
متوجه تغییرات در دید مرکزی 
اختلال درتوانایی مشاهده رنگ ها و جزئیات دقیق 
این تغییرات ممکن است اولین نشانه  دژنراسیون ماکولا باشد، مخصوصا اگر شما بالای 50 سال است.
 

علل

علت دقيق اين بيماري هنوز شناخته نشده است. اما تحقیقات نشان می دهد ممکن است این بیماری ترکیبی از وراثت و عوامل محیطی، از جمله استعمال دخانیات و رژیم غذایی مرتبط باشد. این شرایط با افزایش سن پیشرفت میکند. دژنراسیون ماکولا برروی ماکولا منطقه از شبکیه که مسئول دید واضح در خط مستقیم می باشد ، تاثیر می گذارد. استفاده دستمال ممکن است  باعث نازک و شکننده شدن ماکولا شود.

عوامل تشدید

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را افزایش می دهد عبارتند از:
سن:این بیماری در افراد بالای 65  شایع است.
سابقه خانوادگی و ژنتیک: این بیماری ارثی است. محققان ژن های متعددی که به پیشرفت شرایط مربوط  می شود را شناسایی کرده اند.
نژاد: دژنراسیون ماکولا در سفید پوستان  نسبت به افراد دیگرشایع تر است.
استعمال دخانیات: سیگار کشیدن یا در معرض دود بودن، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را افزایش می دهد.
چاقی: تحقیقات نشان می دهد که چاقی ممکن است شانس  ابتلا به دژنراسیون ماکولا را افزایش داده  و منجر به پیشرفت  این بیماری شود.
بیماری قلب و عروقی: اگر مبتلا به بیماری های قلبی وعروقی می باشید ممکن است خطر ابتلا به  دژنراسیون ماکولا  افزایش یابد.
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

برای بررسی دژنراسیون ماکولا، یک معاینه چشمی ضروری است. یک وقت ملاقات با دکتر متخصص چشم تعیین نمایید. او می تواند یک معاینه کامل از چشم را انجام دهد.
از آنجا که مدت معاینه پزشکی کوتاه بوده و مسائل بسیاری مورد بررسی قرار میگیرد، بهتر است که از قبل آماده باشید. در اینجا اطلاعاتی ارائه شده که به آمادگی شما کمک میکند و انتظارات شما از پزشک را یادآور میشود.
چه کاری میتوانید انجام دهید
تمام علائم بیماریتان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد.
اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید،از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگیتان رخ داده است.
فهرستی از داروهایتان تهیه کنید،همچنین ویتامینها یا مکملهایی که مصرف میکنید.
یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئلهای که شما فراموش کردهاید را به خاطر بسپارد.
سوالهایی که میخواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.
هنگام معاینه، وقتتان محدود است، بنابراین تهیه فهرست سوالات مورد نظرتان به شما کمک میکند تا به نحو احسن از وقتتان استفاده کنید. در صورت کمبود وقت، سوالاتتان را به ترتیب اهمیت اولویتبندی کنید.

سئوالات شما از پزشک
آیا دژنراسیون ماکولا خشک است یا مرطوب؟
دژنراسیون ماکولا من چگونه پیشرفته کرده است؟
آیا رانندگی برای من خطرناک است ؟
آیا نابینایی بیشتری را تجربه می کنم؟
 وضعیت درمان من چگونه است ؟
 شرایط پزشکی دیگری نیز وجود دارد. بهترین راه مقابله با آنها چیست؟
آیا مصرف یک ویتامین یا مکمل معدنی  به جلوگیری از کاهش بینایی کمک می کند؟
بهترین روش برای هر گونه تغییر در دید  چیست؟
در بوجود آمدن چه تغییراتی باید به پزشک مراجعه کنم؟
چه کمک های اولیه ای می تواند برای من مفید واقع شود؟
چه تغییراتی در شیوه زندگی می توانم برای محافظت از دید استفاده کنم؟
 چه چیزی نشان میدهد که باید باز هم به پزشک مراجعه کنم؟
علاوه بر سوالاتی که آماده کردهاید، در مورد هر مسئله نامفهومی که برایتان پیش آمد نیز حتما از پزشکتان راهنمایی بخواهید.
چه انتظاراتی از پزشک دارید
احتمالا پزشک نیز سوالاتی از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخگویی به این سوالها وقت بیشتری برای بررسی مسائل مورد نظر شما در اختیارتان قرار میدهد. 

سئوالات پزشک از شما
این علائم از چه زمانی شروع شده است؟
این شرایط یک چشم شما را درگیر کرده یا هر دو چشم شما در گیر شده است؟
آیا به هنگام دید اشیا نزدیک یا دور با مشکل مواجه شده اید؟
آیا سیگار میکشید یا قبلا سیگار میکشیدید، اگرچنین است چه مدت  است که از سیگار استفاده میکنید؟
چه نوع غذایی استفاده می کنید؟
آیا بیماری های دیگری از قبیل فشار خون بالا ،کلسترول بالا و یا دیابت دارید؟
آیا سابقه بیماری دژنراسیون ماکولا خشک دارید؟ 
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

پزشک ممکن است تاریخچه پزشکی و  سابقه خانوادگی را مورد بررسی قرار دهد خود و طی انجام یک معاینه کامل چشم این بیماری را تشخیص دهد. او همچنین ممکن است چندین تست دیگر انجام دهد، از جمله:
انبساط چشمها (معاینه شبکیه).جهت آمادگی برای معاینه شبکیه، پزشک قطره گشادکننده در چشم میریزد تا مردمکها کاملا باز شوند. با این کار معاینه پشت چشمها (شبکیه) تسهیل میشود. پزشک با استفاده از لامپ شکافی یا ابزار خاصی برای معاینه ته چشم (اُپتالموسکوپ) لنزها را برای علائم دژنراسیون ماکولا  معاینه میکند.
تست برای نقص در مرکز بینایی : در طول معاینه چشم، ممکن است چشم پزشک از یک توری آمسلر Amsler  برای  آزمایش نقص  بوجود آمده در مرکز بینایی استفاده نماید. دژنراسیون ماکولا ممکن است باعث شود برخی از خطوط مستقیم در  این توری شکسته یا خراب  دیده شود.
آنژیوگرافی فلورسئین: در طول این آزمایش، توسط دکتر  فلورسین با سرنگ به داخل ورید دست بیمار تزریق می شود . این ماده به سمت عروق خونی چشم جریان می یابد . دوربین مخصوص  چندین عکس از عبور فلورسین به زیر رگهای خونی از طریق عروق خونی  میگیرد.  اگر رگ خونی غیر طبیعی و یا تغییرات شبکیه دیده شود توسط این تصاویر نشان داده می شود.
آنژیوگرافی سبز ایندوسیانین Indocyanine: مانند آنژیوگرافی فلورسئین، این آزمایش با استفاده از ماده ایندوسیانین تزریق می شود.  و از این ماده به منظور یافته های یک آنژیوگرافی فلورسئین یا برای شناسایی انواع خاصی از دژنراسیون ماکولا استفاده می شود.
مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی  Optical coherence tomography) یا( OCT:، نوعی روش مقطع‌نگاری در پزشکی است. این آزمایش عکسبرداری  نمایش تصاویر مقطعی دقیق از شبکیه چشم است.  مناطق نازک شده ، سفت شده و یا تورم  شبکیه چشم راشناسایی می کند. 
 

درمان و دارو

دژنراسیون ماکولا خشک قابل درمان نیست. اگر وضعیت شما به زود ی تشخیص داده شود   شما می توانید برای کمک به کاهش سرعت پیشرفت آن، از مکمل های ویتامین، غذا سالم و عدم مصرف سیگار  استفاده نمایید.
توانبخشی دید کم
دژنراسیون ماکولا وابسته به سن دید اطراف را تحت تاثیر قرار نمی کند و معمولا نابینایی مطلق ایجاد نمی کند. اما می تواند باعث کاهش دید شود مخصوصا به هنگام رانندگی ، خواندن و شناسایی چهره افراد . به هنگام بروز این مشکل مراجعه به یک متخصص کم بینایی  یا توانبخشی، متخصص کار درمانی، چشم پزشک  لازم و ضروری است. آنها می توانند برای انطباق با تغییر دید راه هایی را برای کمک به شما توصیه کنند.
جراحی کاشت لنز تلسکوپی
برای درمان  دژنراسیون ماکولا خشک پیشرفته در هر دو چشم، یک گزینه برای بهبود دید ممکن است عمل جراحی کاشت لنز تلسکوپی در یک چشم باشد. لنز تلسکوپی، که شبیه یک لوله پلاستیکی کوچک است، با لنزهای بزرگ برای میدان دید مجهز شده است. ایمپلنت لنز تلسکوپی ممکن است  بینایی دور و نزدیک را بهبود بخشد،و همچنین  می تواندبرای کمک در شناسایی نشانه های خیابانی مفید باشد.
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

دژنراسیون ماکولا خشک قابل درمان نیست. اگر وضعیت شما به زود ی تشخیص داده شود   شما می توانید برای کمک به کاهش سرعت پیشرفت آن، از مکمل های ویتامین، غذا سالم و عدم مصرف سیگار  استفاده نمایید.
توانبخشی دید کم
دژنراسیون ماکولا وابسته به سن دید اطراف را تحت تاثیر قرار نمی کند و معمولا نابینایی مطلق ایجاد نمی کند. اما می تواند باعث کاهش دید شود مخصوصا به هنگام رانندگی ، خواندن و شناسایی چهره افراد . به هنگام بروز این مشکل مراجعه به یک متخصص کم بینایی  یا توانبخشی، متخصص کار درمانی، چشم پزشک  لازم و ضروری است. آنها می توانند برای انطباق با تغییر دید راه هایی را برای کمک به شما توصیه کنند.
جراحی کاشت لنز تلسکوپی
برای درمان  دژنراسیون ماکولا خشک پیشرفته در هر دو چشم، یک گزینه برای بهبود دید ممکن است عمل جراحی کاشت لنز تلسکوپی در یک چشم باشد. لنز تلسکوپی، که شبیه یک لوله پلاستیکی کوچک است، با لنزهای بزرگ برای میدان دید مجهز شده است. ایمپلنت لنز تلسکوپی ممکن است  بینایی دور و نزدیک را بهبود بخشد،و همچنین  می تواندبرای کمک در شناسایی نشانه های خیابانی مفید باشد.
 

پیشگیری

اقدامات زیر ممکن خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد:
حفظ تناسب اندام و انجام ورزش منظم: اگرنیاز است وزن خود را کاهش دهید ، تعداد کالری که مصرف مینمایید را به حداقل برسانید ومیزان ورزش های را که انجام می دهید را افزایش دهید. 
انجام معاینات منظم چشم: از پزشک خود راجع به انجام معاینات منظم سئوال نمایید.
مدیریت  دیگرشرایط پزشکی:  اگرمبتلابه بیماری قلبی عروقی یا فشار خون بالا هستید،  برای کنترل این شرایط دارو را  طبق  دستورالعمل پزشک خود  مصرف نمایید.
استفاده از رژیم غذایی حاوی سبزیجات و میوه جات: یک رژیم غذایی سالم که پر از انواع میوه ها و سبزیجات را انتخاب نمایید. این غذاها حاوی ویتامین های آنتی اکسیدان است که خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد.
گنجاندن ماهی  در رژیم غذایی: اسیدهای چرب امگا 3، که در ماهی وجود دارد، و همچنین آجیل حاوی اسیدهای چرب امگا 3 می باشد که ممکن است خطرابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد. 
 

همراهی و حمایت

این نکات می تواند  برای مقابله با تغییرات بینایی به شما کمک کند؛
 برای بررسی عینک خود به دکتر مراجعه نمایید
استفاده از دستگاه های بزرگ نمایی میتواند  به شما هنگام خواندن و سایر کارها مانند خیاطی کمک کند.
همچنین شما می توانید از یک سیستم تلویزیون مدار بسته استفاده  نمایید تا به هنگام خواندن  وانجام  پروژه آن را بزرگ نموده و بر روی صفحه نمایش نشان دهید.
استفاده از چراغ های پر نور در منزل، نورپردازی بهتربه خواندن و  انجام دیگر فعالیت های روزانه کمک می نماید، و همچنین ممکن است خطر سقوط را کاهش دهد.
تغییر صفحه نمایش کامپیوترو اضافه کردن سیستم های صوتی، تنظیم اندازه فونت در تنظیمات کامپیوتر و تنظیم صفحه نمایش کامپیوتر به شما برا ی انجام فعالیت روزمره کمک میکند.
موقعیت های حمل ونقل خود را در نظر بگیرید، اگر رانندگی مکنید این مسئله را با دکتر خود در میان بگذارید، این کار را در  شرایط خاص، مانند رانندگی در شب، در ترافیک سنگین یا در آب و هوای بد با احتیاط انجام دهید.  برای استفاده از حمل و نقل عمومی  از اعضای خانواده  خود  کمک بخواهید به خصوص رانندگی در شب. 
پشتیبانی، ابتلا به بیماری  دژنراسیون ماکولا می تواند مشکل ساز باشد، و ممکن است  زندگیتان نیاز به ایجاد تغییرات باشد . ممکن است به هنگام بروز این بیماری نگران وحساس شوید در این موقعیت با یک مشاور صحبت کنید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
کاهش دید مرکزیدیدن لکه‌های تیره در مرکز دید تاری دید
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه