منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

انسدادگوش با جرم

earwax blochage

انسداد جرم گوش زمانی اتفاق می افتد که واکس (سرومن) درگوش جمع می شود و آنقدرسفت می شود که نمی تواند بطورطبیعی ازگوش خارج شود.

شرح بیماری


انسداد جرم گوش زمانی اتفاق می افتد که واکس (سرومن) درگوش جمع می شود و آنقدرسفت می شود که نمی تواند بطورطبیعی ازگوش خارج شود. 
واکس گوش ماده ای مفید است که بطورطبیعی دربدن وجود دارد .  وظیفه واکس گوش پاک کردن و محافظت ازکانال گوش است چون به دلیل چسبندگی گرد و خاک را به خود جذب می کند و باعث کاهش رشد باکتری ها می شود.
اگراین واکس باعث انسداد گوش شود با همکاری پزشک و با انجام کارهای ساده این مشکل برطرف خواهد شد.

 

نشانه ها


نشانه های این بیماری عبارتند از:
•    گوش درد
•    احساس پری یا گرفتگی درگوش
•    شنیدن صدای زنگ یا وزوزگوش
•    کاهش شنوایی درگوش مبتلا
•    سرگیجه 
•    سرفه

 

زمان مناسب مراجعه به پزشک


اگر نشانه ها و علائم انسداد گوش با واکس را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید.
علائم و نشانه ها ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد. داشتن نشانه ها و علائمی مانند درد گوش،  یا کاهش شنوایی به تنهایی نشاندهنده انسداد گوش با جرم نیست.  امکان دارد که مشکل پزشکی دیگری داشته باشید که نیازبه درمان داشته باشد.

 

شاید فکرکنید که خودتان می توانید این جرم ها را خارج کنید،  اما بهتراست بدانید که بدون کمک یک پزشک نمی توانید این کاررا انجام دهید.  پزشک ابتدا گوش شما را معاینه می کند. برداشتن جرم گوش باید توسط پزشک انجام شود. کانال و پرده گوش بسیارظریف هستند و ممکن است براحتی آسیب ببینند.  بخصوص اگرپیش ازاین عمل جراحی گوش انجام داده اید،  پرده گوشتان سوراخ شده ، گوش درد و یا ترشحات گوش دارید هرگز سعی نکنید با فرو کردن وسیله ای درگوش خود،  جرم ها را بیرون بیاورید.
 

کودکان:
معمولاًبا معاینه گوش بخشی ازمعاینات عادی کودکان توسط پزشک است. اگرلازم باشد پزشک می تواند جرم گوش کودک شما را درمطب بیرون بیاورد

علل


جرم موجود درگوش توسط غددی که درپوست قسمت خارجی کانال گوش وجود دارند، ترشح می شود. واکس گوش و موهای ریزی که دراین کانال وجود دارند با جلوگیری ازورود گرد و غبارو سایرذرات خارجی به ساختارهای عمیق ترگوش مانع آسیب رسیدن به پرده گوش می شوند. 
معمولا دربیشترافراد مقدارکمی ازاین واکس به طرف بیرون گوش می آید و یا بیرون می افتد، و واکس ترشح شده جایگزین آن می شود. اگرترشح واکس گوش زیاد باشد و یا بطورطبیعی ازگوش خارج نشود، ممکن است حجم آن زیاد شود و کانال گوش را مسدود کند. 
انسداد گوش توسط واکس زمانی اتفاق می افتد که افراد سعی می کنند با فرو کردن گوش پاک کن و یا وسیله دیگری گوش خود را تمیزکنند. این کارباعث می شود که جرم ها بیشتربه داخل کانال گوش فرو بروند .

 

عوامل تشدید

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پیامدهای مورد نظر

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

آمادگی برای ملاقات پزشک


ابتدا به پزشک عمومی و یا پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. به ندرت پیش می آید که لازم باشد به متخصص گوش مراجعه کنید.
 

آنچه باید پیش ازملاقات پزشک انجام دهید:
بهتراست سؤالات خود را ازقبل بنویسید.

 

ازپزشک خود چه انتظاراتی دارید؟
ممکن است پزشک چنین سؤالاتی ازشما بپرسد:
•    نشانه هایی را که تجربه کرده اید ازجمله گوش درد یا مشکل شنوایی ازچه موقع شروع شده است؟
•    آیا گوشتان ترشح دارد؟
•    آیا درگذشته هم گوش درد، مشکل شنوایی و یا ترشح ازگوش داشته اید؟
•    آیا نشانه ها دائمی هستند یا گاه گاهی؟

 

دراین حال چه باید کرد؟
سعی نکنید با فرو کردن گوش پاک کن و یا وسیله دیگری گوش خود را تمیزکنید. این کارباعث می شود که جرم ها بیشتربه داخل کانال گوش فرو بروند و یا باعث فشارو آسیب جدی به کانال گوش و یا پرده گوش بشوند.

 

آزمایشات و تشخیص بیماری

پزشک متخصص پس از معاینه گوش شما با وسیله ای به نام اتوسکوپ تشخیص می دهد که دچارانسداد گوش با جرم شده اید

درمان و دارو

پزشک می تواند با استفاده از ابزار کوچک  منحنی شکل به نام "کورت" واکس اضافی را بردارد و یا با استفاده از ساکشن (مکش) این جرم ها را تخلیه کند. راه دیگرشستشوی گوش توسط پزشک با استفاده ازیک سرنگ پلاستیکی وآب گرم است . 
اگراین مشکل تکرارشود ممکن است پزشک برای شما داروی ازبین برنده واکس مانند  "کاربامید پراکساید"   تجویزکند. اما چون این دارو می تواند باعث التهاب پوست ظریف کانال گوش و یا پرده گوش بشود به همین دلیل دارو را طبق دستورمصرف کنید.

 

سبک زندگی و مراقبت در خانه


درصورتی که پرده گوشتان کاملا سالم باشد ، می توانید برای مراقبت ازگوش اقدامات زیررا انجام دهید تا ازتجمع بیش ازحد واکس درکانال گوش جلوگیری کنید:
 

•    نرم کردن واکس:  با استفاده ازیک قطره چکان چند قطره روغن بچه، روغنهای معدنی، گلیسیرین و یا پراکسید هیدروژن درکانال گوش خود بچکانید.
•    استفاده ازآب گرم:  پس ازیکی دوروز، زمانی که واکس نرم شده است، با یک سرنگ پلاستیکی به آرامی مقداری آب گرم داخل کانال گوش بریزید، سرخود را خم کنید و لاله گوش را به سمت بالا و عقب بکشید. سپس سررا خم کرده و بگذارید تا آب خارج شود.
•    خشک کردن کانال گوش:  گوش خارجی خود را به آرامی به وسیله حوله خشک کنید.
ممکن است لازم باشد که این کاررا چندین بارتکرارکنید. با وجود انجام دادن این کار بازهم ممکن است که فقط لایه بیرونی واکس نرم شده و بیشتربه پرده گوش نزدیک شود. اگر درعرض چند روز نشانه های شما بهبود نیافت به متخصص مراجعه کنید. 

 

هرگز وسایلی مانند گیره کاغذ، گوش پاک کن یا سنجاق سررا برای بیرون کشیدن واکس درگوش خود فرو نکنید. این کارممکن است باعث آسیب جدی به گوش شما بشود.
 

داروهای جایگزین

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پیشگیری

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

همراهی و حمایت

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
واکس گوشجرم گوشسرومنانسداد گوشدرد گوشگرفتگی گوشوزوزگوشصدای زنگ درگوشگوش دردپرده گوشترشحات گوشچرک گوشکاهش شنواییسرگیجهسرفه
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه