منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

خونریزی دستگاه گوارش

gastrointestinal bleeding

هر نوع آسیب یا صدمه به دستگاه گوارش باعث خون ریزی آن می شود. گاهی اوقالت، خونریزی دستگاه گوارش _ استفراغ خونی یا خون در ادرار و مدفوع_ می تواند نشاندهنده اختلال در دستگاه گوارش باشد. 

شرح بیماری

خونریزی دستگاه گوارش (GI) نشانه ی اختلال دستگاه گوارش است. خون اغلب در مدفوع یا استفراغ دیده می شود، اما همیشه قابل رویت نیست. هر چند، خون غیر قابل رویت ممکن است باعث سیاه یا قیری شدن مدفوع شود. سطح خونریزی می تواند از خفیف تا شدید و تهدید کننده زندگی متغییر باشد.

خونریزی معده یا روده بزرگ معمولا به راحتی شناسایی می شود، اما پیدا کردن علت خونریزی موجود در روده کوچک می تواند مشکل باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تصویربرداری می توان محل اختلال را مشخص و با روش های کم-تهاجمی آن را درمان کرد. 

 

 

نشانه ها

خونریزی گوارشی می تواند به صورت خون در استفراغ، مدفوع روشن قرمز رنگ، و یا مدفوع قیری و سیاه (ملنا) مشاهده شود. حتی خونریزیهای کوچک گوارشی غیر قابل مشاهده می توانند باعث کاهش گلبول های قرمز در خون (کم خونی) شوند.

مشخص کردن منشا خونریزی گوارشی دشوار است_ به ویژه  در روده کوچک. در صورت نامشخص بودن منشا از اصطلاح "خونریزی گوارشی مبهم" استفاده می شود.

علل

خونریزی گوارشی می تواند نتیجه اختلالات گوارشی باشد، مانند:

  • زخم های گوارشی
  • بیماری التهابی روده (IBD)
  • دیورتیکول
  • بواسیر
  • پولیپ روده بزرگ
  • اختلال عروق خونی دستگاه گوارش
  • تومورهای سرطانی

 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
خونریزی دستگاه گوارشخون در مدفوعخون در ادراراستفراغ خونی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه