منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

شکستگی ترکه تری

greenstick fractures

شکستگی ترکه تری یا گرین استیک در کودکان بسیار شایع است. در این نوع شکستگی، استخوان به طور کامل نمی شکنند و دچار انحنا می شود.  

شرح بیماری

شکستگی ترک تری یا گرین استیک زمانی رخ می دهد که یک استخوان خم شده و ترک بر می دارد اما به طور کامل نمی شکند. زمانی که یک " شاخه سبز" را می خواهید بشکند چه نوع شکستگی ایجاد می شود، شکستگی ترک تری شبیه به آن است.

اکثر شکستگی های ترک تری در کودکان کوچکتر از 10 سال رخ می دهد. از آنجا که استخوان ها در کودکان نسبت به بزرگسالان نرم تر و انعطاف پذیر تر هستند، این نوع شکستگی در کودکان بیشتر دیده می شود. 

تمامی شکستگی های ترک تری_ حتی شکستگی های بسیار خفیف_ معمولا با آتل بی حرکت می شوند. آتل باعث جوش خوردن و بهبودی استخوان شکسته می شود و علاوه بر آن از شکستگی دوباره آن جلوگیری می کند_ برای مثال، در طول بهبودی کودک دوباره زمین بخورد. 

 

 

نشانه ها

بسته به شدت شکستگی ترک تری، علائم متفاوت خواهد بود. شکستگی خفیف ممکن است با رگ به رگ شدن و یا کبودی اشتباه گرفته شود. شکستگی شدید ترک تری ممکن است باعث تغییر شکل آشکار همراه با درد و تورم قابل توجه شود.

 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

چنانچه کودک دچار درد مداوم در یک عضو، ناتوانی در تحمل وزن، درد آشکار، بدشکلی و تورم است فورا به پزشک مراجعه کنید. 

 

علل

شکستگی دوران کودکی معمولا به دلیل "افتادن" رخ می دهد. شکستگی بازو بیش از شکستگی پا است؛ زیرا واکنش طبیعی در هنگام افتادن استفاده از دستان برای محافظت است. 

 

آزمایشات و تشخیص بیماری

در معاینه فیزیکی، پزشک منطقه آسیب دیده را برای حساسیت به لمس، تورم، تغییر شکل، بی حسی یا زخم باز بررسی می کند. از کودک می خواهد تا انگشتان دست را حرکت دهد تا آسیب های عصبی را بررسی کند. پزشک مفاصل بالا و پایین شکستگی را نیز بررسی می کند.

عکس برداری با اشعه ایکس استفاده می شود تا شکستگی تشخیص داده شود. برای مقایسه، اندام مجاور سالم نیز عکس برداری می شود. 

 

 

درمان و دارو

بسته به شدت شکستگی ترک تری، خود پزشک ممکن است استخوان را جا بیندازد تا بهبودی تسریع شود. در این صورت، داروهای ضد درد و داروهای آرام بخش تجویز می شود.

خطر شکستن کامل اکثر شکستگی های ترک تری در طول درمان بسیار بالا است و به این دلیل با استفاده از آتل بی حرکت می شود.  

گاهی اوقات، پزشک ممکن است از آتل قابل درآوردن استفاده کند_ به ویژه هنگام بهبودی شکستگی. کودک می تواند این نوع آتل را در هنگام حمام یا شستشو درآورد. 

عکس برداری با اشعه ایکس در چند هفته اول نیاز است تا از درمان درست  شکستگی و تراز بودن استخوان اطمینان حاصل و زمان مورد نیاز برای داشتن آتل تعیین شود. . بسته به شکستگی و سن کودک، اکثر شکستگی های ترک تری به چهار تا هشت هفته زمان نیاز دارند تا بهبودی کامل شود.

 

 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
گرین استیکشکستگی استخوان در کودکانانحنا استخوان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه