منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دردهاي رشدي (دردهاي ناشي از رشد جسماني)

growing pains

دردهاي رشدي يا دردهاي ناشي از رشد جسماني، درد يا ضرباني است كه اغلب در نواحي جلوي ران، ساق پا، يا پشت زانوي كودك رخ ميدهد. ممكن است دردهاي رشدي در شب، هر دو پا را درگير كنند و حتي منجربه بيدار شدن كودك از خواب شوند.

شرح بیماری

دردهاي رشدي يا دردهاي ناشي از رشد جسماني، درد يا ضرباني است كه اغلب در نواحي جلوي ران، ساق پا، يا پشت زانوي كودك رخ ميدهد. ممكن است دردهاي رشدي در شب، هر دو پا را درگير كنند و حتي منجربه بيدار شدن كودك از خواب شوند.
اگرچه اين دردها را دردهاي رشدي مينامند، اما هيچ شواهدي مبني بر اينكه به رشد لطمه اي وارد سازند، وجود ندارد. ممكن است دردهاي رشدي با آستانه درد پايين، و يا در برخي موارد با مسائل رواني مرتبط باشند.
جهت دردهاي رشدي هيچ درمان خاصي وجود ندارد. بسادگي ميتوانيد با قرار دادن يك دستمال گرم بر روي عضلات و ماساژ آن، كودك خود را آرام سازيد. 
 

نشانه ها

دردهاي رشدي معمولا منجربه بروز درد و ضربان در پا ميگردند. اين درد معمولا در قسمت جلويي ران، ساق پا يا پشت زانو رخ ميدهد و معمولا هر دو پا را درگير ميكند. در برخي كودكان امكان بروز درد شكم يا سردرد نيز وجود دارد. اين درد هر روز اتفاق نمي افتد و تنها گاهي پيش مي آيد.
دردهاي رشدي اغلب در اواخر بعدازظهر يا ساعات اوليه شب بروز ميابند و تا صبح از بين ميروند. گاهي اين درد منجربه بيدار شدن كودك در نيمه هاي شب ميگردد.
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

چنانچه  درد در كودكتان به شكل هاي زير بروز يافت، با پزشك مشورت كنيد:
-    درد مداوم
-    درد در صبح هم ادامه داشته باشد
-    درد چنان شديد باشد كه در فعاليت هاي معمولي كودك ايجاد تداخل كند
-    درد مفاصل
-    درد با علائم و نشانه هايي چون تورم، قرمزي، حساسيت به لمس، تب، لنگيدن، بثورات پوستي، از دست دادن اشتها، ضعف و خستگي همراه باشد
-    درد با يك آسيب در ارتباط باشد
 

علل

علت دردهاي رشدي ناشناخته است، اما شواهدي مبني بر اينكه رشد كودك، روندي دردناك است، نيز وجود ندارد. ممكن است دردهاي رشدي با "سندرم پاي بي قرار" در ارتباط باشند. اما درد عضلاني در هنگام شب، كه ناشي از استفاده مفرط آن در طول روز است، بيشتر ميتواند علت احتمالي دردهاي رشدي باشد. مبادرت بيش از حد به انجام اموري چون دويدن، پريدن و بالا رفتن ميتواند بر سيستم عضلاني كودك تاثير گذارد.

عوامل تشدید

دردهاي رشدي اغلب در كودكان دوره پيش دبستاني و دبستان، و در دختران كمي بيشتر از پسران شايع ميباشد. اموري چون دويدن، پريدن و بالا رفتن، در طول روز، خطر بروز پا درد را در شب افزايش ميدهد.

آمادگی برای ملاقات پزشک

بسياري از كودكان مبتلا به دردهاي رشدي نيازي به مراجعه به پزشك ندارند. اما چنانچه درد بصورت مداوم يا غيرمعمول باشد، نياز به توجه و مراقبت هاي پزشكي دارد.

آنچه ميتوان انجام داد
پيش از مراجعه به پزشك فهرستي از پاسخ به سوالات زير تهيه كنيد:
-    درد در كجا رخ ميدهد؟
-    آيا درد هنگامي رخ ميدهد كه در طول روز به انجام كار خاصي مشغول بوديد؟
-    درد براي چه مدت طول ميكشد؟
-    آيا چيزي درد را تسكين ميدهد؟
-    آيا درد منجربه بيدار شدن كودك از خواب ميشود؟
-    آيا كودك علائم ديگري چون تورم، قرمزي، دل درد يا سردرد را نيز دارد؟
-    آيا اخيرا كودكتان فعاليت بدني جديدي را آغاز كرده است؟

انتظارات شما از پزشك
ممكن است پزشك، حين معاينه سوالاتي درباره علائم درد و فعاليت هاي كودك از شما بپرسد.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

معمولا پزشكان بدون انجام آزمايش قادر به تشخيص دردهاي رشدي خواهند بود. اما در برخي موارد پزشك انجام آزمايشات خون و اشعه ايكس را براي تشخيص يا رد موارد احتمالي ديگر توصيه ميكند. برخي اوقات پا درد ميتوانند ناشي از بيماري هاي زمينه اي ديگر باشد.

درمان و دارو

هيچ درمان خاصي در زمينه دردهاي رشدي وجود ندارد. اما اخبار خوب حاكي از آن است كه دردهاي رشدي منجربه بروز ساير مشكلات نخواهند شد و بر روند رشد تاثيري ندارند. دردهاي رشدي اغلب با گذشت 1 الي 2 سال بهبود ميابند و چنانچه در طول يكسال بطور كامل برطرف نشوند، ميزان درد آن كاهش ميابد. در عين حال ميتوانيد با اقدامات خود مراقبتي از جمله ماساژ پاي كودك، وي را آرام سازيد.

سبک زندگی و مراقبت در خانه

شما ميتوانيد با انجام درمان هاي خانگي زير، كودك خود را آرامتر سازيد:
-    ماساژ پاي كودك يا نوازش كردن وي
-    استفاده از يك سطح گرم يا حمام آب گرم جهت تسكين درد عضلات پيش از خواب 
-    استفاده از مسكن هايي چون ايبوپروفن و استامينوفن (اجتناب از استفاده از آسپرين بدليل خطر "سندرم ري" كه يك بيماري نادر و جدي، ناشي از مصرف آسپرين در كودكان است)
-    انجام تمرينات كششي در طول روز جهت پيشگيري از درد در شب
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
دردرانساقپازانوكودك
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

علت بیش فعالی یا ADHD چیست؟

علت بیش فعالی یا ADHD چیست؟

کودکان مبتلا به بیش فعالی دارای ساختار مغزی متفاوتی هستند. در این ویدئو به این ساختار متفاوت و علت بروز بیش فعالی می پردازیم.

سزارین چگونه انجام می شود؟

سزارین چگونه انجام می شود؟

عمل سزارین در چه مواقعی انجام می شود؟ فرایند انجام آن چگونه است و دارای چه عوارضی است؟ با مشاهده این ویدئو پاسخ این پرسش ها را خواهید یافت.

ما نفت میجویم یا آدامس؟!

ما نفت میجویم یا آدامس؟!

آدامس نوعی جویدنیِ مصنوعی است که برای تازه کردن دهان یا بوبری یا سرگرمی به‌کار می‌رود. مواد تشکیل‌دهنده آدامس عبارتند از پایه آدامس (۳۰٪)، شیرین‌کننده‌ها (۵۹٪)، شیرین‌کننده‌های قوی (۰٫۵٪)، نرم‌کننده‌ها (۲٪)، شیره ذرت (۱۰٪)، طعم‌دهنده‌ها (۴٪)، اجزاء فعال (۵٪) و رنگ‌های خوراکی. آدامس، یکی از فرآورده های نفتی است. در این انیمیشن با مراحل ساخت آدامس آشنا میشوید.

چگونه قاعدگی اتفاق می افتد؟

چگونه قاعدگی اتفاق می افتد؟

در حال حاضر 300.000.000 زن در سراسر دنیا به قاعدگی دچار میشوند. اما چرا این چرخه جهانی است؟ و چه چیزی این چرخه را میسازد؟ در این ویدئوی آموزشی همه چیز را متوجه خواهید شد.

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه