منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

شکستگی های صفحه رشد استخوان

growth plate fractures

شکستگی های صفحه رشد در کودکان رخ می دهند. چنانچه به درستی درمان نشوند منجر به آسیب همیشگی می شود. 

شرح بیماری

در کودکان، شکستگی صفحه رشد بر لایه ی رشد بافت نزدیک به انتهای استخوان تاثیر می گذارد. صفحات رشد نرمترین و ضعیف ترین بخش از اسکلت هستند_ گاهی اوقات، حتی ضعیف تر از لیگامانها و تاندونها اطرافشان. آسیب دیدگی که در بزرگسالان باعث " رگ به رگ " شدن می شود، در کودکان می تواند منجر به شکستگی صفحه رشد شود.

شکستگی صفحه رشد اغلب نیاز به درمان فوری دارد، زیرا می تواند بر چگونگی رشد استخوان تاثیر بگذارد. شکستگی صفحه رشد درمان نشده می تواند به کجی استخوان یا کوتاه تر شدن استخوان نسبت به اندام کناریش منجر شود. با درمان مناسب، بسیاری از شکستگی های صفحه رشد بدون هیچگونه عوارضی از بین می روند.

 

 

نشانه ها

اکثر شکستگی های صفحه رشد در استخوان های انگشتان دست، ساعد و ساق پا رخ می دهند. علائم آن عبارتند از:

  • درد و حساسیت به لمس، به خصوص در پاسخ به فشار وارده بر صفحه رشد
  • ناتوانی در حرکت دادن منطقه آسیب دیده و یا وارد کردن وزن و یا فشار بر اندام
  • گرمی و تورم در انتهای استخوان، نزدیکی مفصل

 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

در صورت شک به شکستگی صفحه رشد، تغییر شکل قابل مشاهده در دستها و پاها، و یا ناتوانی در انجام حرکات ورزشی به دلیل درد مداوم در کودکتان، به پزشک مراجعه کنید.

 

علل

در اکثر موارد، شکستگی صفحه رشد به علت افتادن و یا وارد شدن ضربه به اندام ایجاد می شود. این شرایط می توانند به دلایل زیر به وجود بیایند:

  • تصادف 
  • ورزش های رقابتی، مانند فوتبال، بسکتبال، دو، رقص و یا ژیمناستیک
  • فعالیت های تفریحی، از جمله دوچرخه سواری، سورتمه، اسکی یا اسکیت بورد


گاهی اوقات، شکستگی صفحه رشد می تواند به دلیل انجام حرکت تکراری یا لستفاده بیش از حد از یک عضو رخ دهد؛ در طول تمرینات ورزشی یا تکرار پرتاب.  

 

 

عوامل تشدید

احتمال شکستگی صفحه رشد در پسران دو برابر بیشتر از دختران است، زیرا دختران نسبت به پسران زودتر دوره رشد را سپری می کنند. صفحات رشد دختران در 12سالگی، بالغ شده و با استخوان های سفت جایگزین شده اند.

 

پیامدهای مورد نظر

بسیاری از شکستگی های صفحه رشد بدون هیچ عوارضی درمان می شوند. اما فاکتورهای زیر می توانند خطر کجی، تسریع و یا توقف رشد استخوان را افزایش دهند:

  • شدت آسیب. چنانچه صفحه رشد تغییر شکل یافته، در هم شکسته یا خرد شود، خطر بدفرمی اندام بیشتر می شود.
  • سن کودک. وقتی سن کودک کم است، طول دوران رشد نیز بیشتر و احتمال بدفرمی به دلیل آسیب دائمی صفحه رشد بالاتر است. اما اگر دوران رشد تقریبا تمام شده باشد، آسیب دائمی به صفحه رشد ممکن است تنها تغییر شکل کوچکی ایجاد کند.
  • محل آسیب. صفحات رشد در اطراف زانو نسبت به آسیب دیدگی حساس تر هستند. شکستگی صفحه رشد در زانو به دلیل آسیب دائمی می تواند باعث کوتاه تر، بلند تر و یا کجی پا / ساق پا شود. آسیب های صفحه رشد در اطراف مچ دست و شانه معمولا بدون هیچ مشکلی التیام می یابند.

 

 

 

آزمایشات و تشخیص بیماری

از آنجا که صفحات رشد به استخوان های جامد و سخت تبدیل نشده اند، دیدن آنها درعکس های گرفته شده با اشعه ایکس سخت است. به این دلیل پزشک از عضو آسیب دیده و عضو روبه رویی آن عکس گرفته و مقایسه می کند تا مشکل را پیدا کند.

گاهی اوقات، شکستگی صفحه رشد در عکس برداری با اشعه ایکس دیده می شود. اگر کودک در ناحیه صفحه رشد دچار درد باشد، پزشک برای محافظت عضو ممکن است آن را گچ بگیرد یا آتل ببندد. سه تا چهار هفته بعد، دوباره عکس گرفته می شود؛ اگر شکستگی درست تشخیص داده شده باشد در این عکس، ترمیم استخوان دیده خواهد شد.

چنانچه صدمات جدی هستند از روش های عکس برداری استفاده می شود که بافت نرم را نشان می دهند _ مانند ام آر آی(MRI)، سی تی اسکن(CT) یا سونوگرافی.

 

 

درمان و دارو

درمان بستگی به شدت شکستگی دارد. شکستگی کوچک تنها به گچ و یا آتل نیاز دارد. اگر شکستگی از صفحه رشد عبور کند و یا به مفصل برسد و هم تراز نباشد، جراحی لازم است. صفحات رشدی که با عمل جراحی هم تراز شده اند نسبت به صفحات درمان نشده شانس بیشتری برای ترمیم و رشد دوباره دارند.

در زمان آسیب، تشخیص دائمی بودن آسیب دیدگی صفحه رشد دشوار است. پزشک ممکن است برای چندین سال متوالی عکس برداری با اشعه ایکس را انجام دهد تا از رشد مناسب صفحات رشد اطمینان پیدا کند. بسته به محل و شدت شکستگی، کودک تا پایان دوره رشد استخوان ممکن است به طور مرتب ویزیت شود. 

 

 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
شکستگی استخوان در کودکانصفحات رشد استخوانصفحه رشد استخوان در کودکان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه