منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

خارش ژوک یا تینیا کروریس

jock itch

عفونت قارچی- پوستی آلت تناسلی، داخل رانها و باسن را " خارش ژوک " یا " تینیا کروریس " می نامند که به شکل منطقه ی هلالی شکل از جوش های پوستی خارش دار قرمز رنگ است. 

شرح بیماری

خارش ژوک (Jock itch) یا تینیا کروریس (tinea cruris)، عفونت قارچی است که بر پوست آلت تناسلی، داخل رانها و باسن تاثیر می گذارد. خارش ژوک باعث ایجاد جوشهای خارش دار، قرمز رنگ، و حلقه ایی شکل در نقاط گرم و مرطوب بدن می شود.
علت انتخاب این نام این است که مبتلایان، مانند ورزشکاران، زیاد عرق می کنند. احتمال ابتلا افراد دارای اضافه وزن نیز زیاد است.
اگر چه در اغلب موارد خارش ژوک ناراحت کننده و آزاردهنده است، معمولا بیماری جدی نیست. تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه کشاله ران و استفاده از داروهای موضعی ضد قارچ کافی است تا این بیماری درمان شود.

نشانه ها

خارش ژوک معمولا با قرمز شدن یک ناحیه از پوست شروع شده، به صورت نیمه هلال از قسمت داخلی کشاله ران به سمت  قسمت بالایی ران گسترش می یابد. در مرز منطقه ی تحریک پوستی، خطی از تاولهای کوچک و برآمده دیده می شود. در اغلب موارد، جوشها خارش یا سوختگی دارند و پوست پوسته پوسته یا فلس مانند می شود.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

چنانچه جوشها در طول دو هفته بهبود نیافتند و یا پس از درمان با داروهای بدون نسخه در عرض چند هفته عود کردند، باید به پزشک مراجعه شود. ممکن است به داروی تجویزی نیاز باشد.

علل

دلیل ایجاد خارش ژوک یک نوع قارچ است که می تواند از فردی به فرد دیگر به دلیل استفاده از حوله و یا لباس آلوده مشترک منتقل شود. قارچ ایجاد کننده ی خارش ژوک می تواند باعث بوجود آمدن بیماری "پای قهرمان" (athlete's foot) نیز شود. معمولا عفونت ، از طریق دست یا حوله، از پا به کشاله ران گسترش می یابد.

عوامل تشدید

موجودات زنده ایی که باعث خارش ژوک می شوند در محیط مرطوب و بسته رشد می کنند. محیط های گرم و مرطوب عرق زا باعث کسترش آنها می شوند_  چراکه تعرق باعث از بین رفتن روغنهای کشنده ی قارچ و نفوذ پذیری بیشتر پوست به عفونت می شود.
فردی بیشتر دچار این بیماری می شود که :

 • مردان_ اگر چه زنان هم می تواند مبتلا شوند.
 • پوشیدن لباس زیر یا ورزشی تنگ و نشستن آنها پس از هر بار مصرف
 • چاقی
 • تعرق زیاد
 • اختلال سیستم ایمنی بدن 
 • درماتیت آتوپیک_  بیماری مزمن و ارثی پوست که با موجب خارش و التهاب پوست می شود.
 • دیگر بیماری های پوستی

آزمایشات و تشخیص بیماری

در اکثر موارد، پزشک با نگاه کردن به جوشها به سادگی می تواند خارش ژوک را تشخیص دهد. اگر قابل تشخیص نباشد، پزشک ممکن است کمی از پوست منطقه ی عفونی  را برداشته و زیر میکروسکوپ آزمایش کند.  تراشه پوست یا نمونه از منطقه آلوده را مشاهده و آنها را در زیر میکروسکوپ. برای رد کردن  دیگر شرایط، پزشک این نمونه را به  آزمایشگاه می فرستد که به این آزمایش " کِشت " می گویند.

درمان و دارو

در مواردی که خارش ژوک ملایم است، پزشک ممکن است ابتدا استفاده از پماد ، لوسیون، پودر و یا اسپری ضد قارچ بدون نسخه را توصیه کند. جوشها ممکن است به سرعت پس از استفاده از این درمان از بین بروند، اما همچنان دو بار در روز حداقل 10 روز درمان ادامه پیدا کند.
اگر، علاوه بر خارش ژوک دچار پای قهرمان نیز هستید، هر دو را همزمان درمان کنید. این کار خطر عود کردن آنها را کاهش می دهد. چنانچه خارش ژوک شدید است و یا به درمانهای بدون نسخه پاسخ نمی دهد، به داروهای قوی تجویزی نیاز است_  و یا حتی قرص ضد قارچ.

 

پیشگیری

 • خشک ماندن. ناحیه کشاله ران را خشک نگه دارید. پس از دوش گرفتن یا ورزش کردن با استفاده از یک حوله تمیز، ناحیه تناسلی خود و داخل رانها به طور کامل خشک کنید. استفاده از پودر در اطراف ناحیه کشاله ران از رطوبت بیش از حد  جلوگیری می کند.
 • لباس های تمیز پوشیدن. اگر تعرق زیاد دارید، حداقل یک بار در روز لباس زیر را عوض کنید. پس از هربار مصرف، لباسهای ورزشی را بشورید.
 • خنک نگه داشتن. در هوای گرم و مرطوب برای مدت زمان طولانی لباس ضخیم نپوشید.
 • سایز مناسب انتخاب کردن.  لباسهای زیر و لباسهای ورزشی در سایز مناسب تهیه کنید. از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز کنید، این لباسها باعث مالش پوست و ایجاد خارش ژوک می شود. به جای شورت های کوتاه، شورت های پاچه دار بپوشید.
 • وسایل شخصی به اشتراک نگذاشتن. اجازه ندهید دیگران از لباس، حوله و یا دیگر وسایل شخصی شما استفاده کنند. از قرض گرفتن وسایل دیگران نیز خودداری کنید.
 • درمان کردن پای قهرمان. با کنترل عفونت پا ی قهرمان از گسترش آن به کشاله ران جلوگیری کنید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
خارش ژوکتینیا کروریسعفونت قارچی کشاله رانعفونت پای قهرمان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه