منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

هیپوترمی بدخیم

mlignant hyperthermia

واکنش شدید بدن به برخی داروهای بیهوشی مربوط به جراحی هیپوترمی بدخیم نامیده می شود. این واکنش شدید پیامدهایی در پی خواهد داشت و مشکل ساز خواهد شد.

شرح بیماری

هیپوترمی بدخیم شرایطی است که باعث بروز واکنش های شدید به برخی داروهای بیهوشی برای عمل جراحی می شود. بدون درمان اورژانسی و فوری این بیماری ممکن است کشنده باشد. 
ژن هایی که باعث بروز هیپوترمی بدخیم می شوند، ارثی هستند. در اکثر موارد هیچ نشانه ای برای این شرایط وجود ندارد تا اینکه فرد در معرض داروی بیهوشی قرار می گیرد. 
درمان مربوط به این بیماری عبارتند از مصرف دارو و کیسه یخ که برای پایین آوردن دمای بدن استفاده می شوند. 

نشانه ها

نشانه های هیپوترمی بدخیم شامل واکنش شدید بدن است که به شکل بالا رفتن دمای بدن، گرفتگی شدید عضلات و بالا رفتن ضربان قلب بروز می کند. در اکثر موارد نقص ژنتیکی که باعث بروز این بیماری می شود، ارثی است. این نقص یک اختلال فارماکوژنتیک نامیده می شود، زیرا واکنش بر اثر مصرف یک داروی خاص بروز می کند. آزمایش ژنتیک می تواند تعیین کند که آیا شما به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. 

علل

اگر والدین یا خواهر، برادر یا فرزند شما به این بیماری مبتلاست، تا 50 درصد احتمال بروز این بیماری در شما نیز وجود دارد. احتمال بروز این بیماری در دیگر اقوام نزدیک مانند خاله، دایی، نوه و غیره نیز 25 درصد خواهد بود. مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. کودکان مبتلا به این شرایط نیز در زمان انجام جراحی حساس به این واکنش می باشند. 
هیپوترمی بدخیم در زمان اولین جراحی فرد معمولا واکنشی را در پی نخواهد داشت. با این حال خطر این واکنش ها برای جراحی های بعدی همچنان باقیست. برای افرادی که در معرض بروز واکنش های شدید هستند، داروهایی موجود می باشد. 
در موارد نادر افراد مبتلا به هیپوترمی بدخیم پس از انجام فعالیت های شدید جسمی علائمی از خود نشان داده اند. 

درمان و دارو

اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به هیپوترمی بدخیم وجود دارد یا در بین اعضای خانواده تان شخصی با داروهای بیهوشی مشکل دارد، قبل از انجام هر گونه جراحی به جراح و متخصص بیهوشی خود اطلاع دهید. این اقدام پزشک را آماده می کند تا در مقابل هر گونه واکنش اقدام مناسب انجام دهد. 
دارویی به نام دانترولن (Dantrium) برای درمان این واکنش استفاده می شود. کیسه های یخ، پتوی خنک کننده و خنک کننده های هوا برای پایین آوردن دمای بدن بیمار استفاده می شوند. 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
هیپوترمی بدخیمMlignant hyperthermiaواکنش بدن به داروهای بیهوشی
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه