منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

عفونت نگلریا (نگلیریا )

naegleria infection

عفونت نگلریا نوعی عفونت نادر  و خطرناک مغزی است که توسط امیب های ساکن رودخانه ها و دریاچه ها  و چشمه های آب داغ بروز میکندعفونت نگلریا در بروز نوعی بیماری به نام منینگوسفالیتیش امیبی اولیه مؤثر است  که در آن مغز ملتهب شده  و بافت های مغزی نابود می‌شوند .

شرح بیماری

عفونت نگلریا نوعی عفونت نادر  و خطرناک مغزی است که توسط امیب های ساکن رودخانه ها و دریاچه ها  و چشمه های آب داغ بروز میکند .بیشتر افراد در طی ورزش های آبی و یا شنا به این امیب دچار می‌شوند .
این امیب که با نام نگلریا فاولری شاخته می‌شود ،از طریق بینی به مغز حرکت میکند و باعث آسیب دیدگی مغزی می‌شود .بیشتر افرادی که به این عفونت دچار  می‌شوند ،در طی چنیدن هفته فوت میکنند .
سالانه میلیون‌ها نفر در معرض امیب عامل عفونت نگلریا قرار میگیرند ولی فقط تعداد انگشت شماری از آن‌ها بیمار می‌شوند .مقامات بهداشت و سلامت هنوز  دلیل تأثیر این امیب بر عده‌ای و عدم تأثیر  آن بر عده‌ای دیگر را نمی‌دانند .
استفاده از دماغ گیر در هنگام شنا و دوری گزینی   از  آب‌های گرم و شیرین میتواند  از بروز این عفونت پیشگیری نماید .

نشانه ها

عفونت نگلریا در بروز نوعی بیماری به نام منینگوسفالیتیش امیبی اولیه مؤثر است  که در آن مغز ملتهب شده  و بافت های مغزی نابود می‌شوند .
این بیماری به طور کلی در طی دو هفته تا 15 روز پس از ابتلا به امیب یاد شده بروز میکند . نشانه‌های عفونت نگلریا عبارتند از :
•    -تغییر حس  بویایی و یا چشایی
•    -تب
•    -سردرد های شدید و ناگهانی
    -گرفتگی گردن
•    -حساسیت به نور
•    -تهوع و استفراغ
•    -گیجی
•    -عدم تعادل
•    -خواب آلودگی
•    -حملات صرع
•    -توهم
این امکان وجود دارد که نشانه‌های فوق با سرعت پیشرفت کنند  و در طی چنیدن هفته به مرگ منجر شوند.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

در صورتی که علائمی مانند بروز ناگهانی سردرد ،تب ،گرفتگی گردن  و استفراغ داشتید بلافاصله به پزشکتان مراجعه نمایید ، به‌خصوص اگر به تازگی در معرض آب‌های گرم و شیرین قرار گرفته‌اید

علل

عفونت نگلریا توسط نگلریا فاولری بروز میکند  وبیشتر در انواع گرم آب‌های شیرین در سراسر دنیا وجود دارد و در اغلب موارد در طی تابستان دیده می‌شود .این امیب گاهی در خاک هم وجود دارد .امیب یاد شده از طریق آب آلوده و گرد و خاک و از راه بینی   به‌ بدن فرد وارد می‌شود و از طریق اعصابی که حس بویایی را منتقل میکنند ، به مغز وارد می‌شود
تعداد خیلی کمی از میلیون‌ها نفری  که در معرض این امیب قرار میگیرند ،بیمار می‌شوند و علت ابتلای تعداد ی به این بیماری و عدم آن در تعدادی دیگر مشخص نیست .
این لمیب با نوشیدن آب آلوده و یا از فردی به دیگری منتقل نمیشود .در صورتی که یک استخر به خوبی تمیز و ضد عفونی شود ،عاری از هرگونه امیب خواهد شد .

عوامل تشدید

سالانه میلیون‌ها آمریکایی در معرض امیب عامل  عفونت نگلریا  قرار میگیرند ولی فقط تعداد کمی بیمار می‌شوند .گزارشات موجود در طی سالهای 2005 تا 2014  نشان میدهند که 35 نفر به این عفونت دچار شده‌اند .
عواملی که احتمال ابتلا به عفونت نگلریا را افزایش میدهند عبارتند از :
-شنا در آب‌های شیرین :علائم این بیماری بیشتر در افرادی برو زمیکند که در طی دو هفته قبل در آب‌های شیرین دریاچه شنا کرده‌اند
-امواج گرم :این امیب بیشتر در آب‌های داغ و گرم یافت می‌شود
سن :کودکان و بزرگسالان کم سن و سال بیشتر در معرض ابتلا به این امیب میباشند که میتواند ناشی از قرار گیری طولانی مدت آن‌ها  و یا فعالیت بیشتر آن‌ها در این ابها باشد .

پیامدهای مورد نظر

در این زمینه با پزشکتان مشورت نمایید

آمادگی برای ملاقات پزشک

در صورتی که  تصور میکنید خودتان و یا کودکتان به این بیماری دچار شده‌اید ،بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید .میتوانید پیش از مراجعه به پزشک ،خود را برای پاسخ‌گویی به است سؤالات آماده کنید :
-نشانه های شما کدامند ؟
-چه زمانی نشانه‌های شما آغاز شد ؟
-ایا حالتی وجود دارد که وضعت شما را بهبود بخشد یا وخیم کند ؟
-ایا در طی  دو هفته پیش در آب‌های شیرین شنا کرده‌اید ؟

آزمایشات و تشخیص بیماری

روش‌های عکس  برداری
سی تی اسکن و یا ام ار ای میتوانند به خوبی تورم و خونریزی داخل مغز را نشان دهند .
-سی تی اسکن :در این پروسیجر از ترکیب اشعه ایکس که از جهات مختلف گرفته شده‌اند  و عکسهای مقطعی و دقیق استفاده می‌شود
-ام ار ای :در این روش از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی به منظور تولید تصاویر کاملاً دقیق  از بافت های نرم مانند مغز استفاده می‌شود
بیرون کشیدن مایع نخاعی (پونکسیون کمری )
میتوان امیب نگلریا را در زیر میکروسکوپ و  در مایع اطراف مغز و نخاع مشاهده کرد .در این روش یک سوزن در بین دو  استخوان مهره در کمر فرد برده شده و مایع نخاعی بیرون کشیده می‌شود .این تست میتواند میزان فشار مایع نخاعی را نیز بررسی کرده و سلولهای التهابی را بیابد .

درمان و دارو

 حتی در در صورتی که لین بیماری زود تشخیص داده شود ،احتمال مداوای کامل آن کم است و فقط تعداد کمی از این بیماری جان سالم به در می‌برند و بهتر است تشخیص و درمان زودهنگام به منظور بهبود فرد انجام گیرد .
اولین درمان عفونت نگلریا نوعی داروی ضد فارچ به نام امفوتریسین بی است که  در رگ و یا مکان اطراف ستون فقرات تزریق می‌شود تا امیب را نابود کند
امروزه نوعی داروی تحقیقاتی به نام میلتفوسین (ایمپاویدو ) برای درمان های اورژانسی عفونت نگلریا  به کار می‌رود و توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها  در دسترس میباشد .در صورتی که این دارو با سایر دارو ها مصرف شود و در همین حال تورم مغزی هم به خوبی مدیریت شود ،میتواند امکان بهبود فرد پس از بیماری را افزایش دهد .

سبک زندگی و مراقبت در خانه

در این زمینه با پزشکتان مشورت نمایید

داروهای جایگزین

در این زمینه با پزشکتان مشورت نمایید

پیشگیری

 بنا بر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها ،این روش‌های میتوانند از ابتلای فرد به عفونت نگلریا پیشگیری نمایند :
-از شنا کردن و یا شیرجه زدن در آب‌های شیرین دریاچه و رودخانه ها بپرهیزید
-در صورتی که در انواع گرم آب‌های شیرین شنا میکنید و یا شیرجه می‌زنید ،حتما از دماغ گیر استفاده کنید و یا بینی خود را  بگیرید
-سعی کنید در هنگام شنا در آب‌های کم عمق و شیرین و گرم ،رسوبات آب را حرکت ندهید

همراهی و حمایت

در این زمینه با پزشکتان مشورت نمایید

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
عفونت نگلریانگلریامیب نگلریادرمن عفونت نگلریاتشخیص عفونت نگلریانشانه های عفونت نگلریاگرفتگی گردنسردردتب
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه