منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

تومورهای نازال و پارانازال (وابسته به بینی )

nasal and paranasal tumors

تومورهای نازال و پارانازال غده های غیر طبیعی هستند که در مسیر های هوایی بینی و یا اطراف آن ظاهر میشوند

شرح بیماری

تومورهای نازال و پارانازال غده های غیر طبیعی هستند که در مسیر های هوایی بینی و یا اطراف آن ظاهر میشوند (حفره بینی ).تومورهای نازال در حفره بینی بوجود می‌آیند .تومورهای پارانازال هم در محفظه های پر از هوا در اطراف بینی بروز میکنند که با نام سینوس های پارانازال شناخته می‌شوند .

این تومورها ممکن است غیر سرطانی (خوش خیم ) و یا سرطانی (بدخیم ) باشند .انواع متفاوتی از تومورهای نازال و پارانازال وجود دارند .تشخیص نوع تومور باعث می‌شود تا روش درمانی مناسب فرد انتخاب شود .

آزمایشات و تشخیص بیماری

از این تست ها و پروسیجر ها به منظور درمان تومورهای نازال و پارانازال استفاده می‌شود :

  • استفاده از یک دوربین اندوسکوپی به منظور مشاهده داخل حفره بینی و سینوس ها :در طی اندوسکوپی بینی ،یک لوله نازک با چراغ و دوربین تا انتها به سوراخ بینی وارد می‌شود .دوریبن تصاویری را به مانیتور ارسال میکند و پزشک نیز با آن اختلالات را شخیص میدهد

  • برداشت نمونه از سلولها برای انجام ازمایشات :در صورتی که پزشکتان اختلالاتی را در طی اندوسکوپی بینی مشاهده نماید ،از وسایل ویژه ای برای برداشت نمونه‌ای از بافتها استفاده میکند .سپس نمونه‌ها برای انجام ازمایشات بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند .

  • روش‌های عکس برداری برای خلق تصاویری از حفره بینی و سینوس ها :روش های عکس برداری کاربردی برای مشاهده حفره بینی و سینوس ها عبارتند از سی تی اسکن و ام ار ای .

ممکن است پزشکتان با توجه به وضعیت شما ،ازمایشات و پروسیجر های دیگری را پیشنهاد نماید .

درمان و دارو

درمان تومورهای نازال و پارانازل با توجه به موقعیت تومور و سلولهای درگیر انجام میگیر د.تیم پزشکی با همکاری شما یک برنامه درمانی مختص شما را پیشنهاد خواهد کرد .


 

جراحی

در بیشتر موارد تومورهای نازال و پارانازل با جراحی برداشته می‌شوند .گزینه های جراحی عبارتند از :

  • جراحی باز :جراح برشی در حوالی بینی و یا دهان ایجاد میکند تا به حفره بینی و یا سینوس دسترسی پیدا کند .جراحان تومور و سایر بخش‌های درگیر را برمیدارند مانند استخوان‌های اطراف

  • جراحی هایی که حداقل حالت تهاجمی را دارند :در مواردی خاص ،جراح میتواند با استفاده از اندوسکوپی بینی و وسایل ویژه به تومور دسترسی پیدا نماید .این وسایل در داخل بینی شما قرار داده می‌شوند و دوربین کوچک متصل به آن به جراح اجازه میدهد تا کار خود را انجام دهد .

تومورهای نازال و پارانازل در اطراف نواحی مهم در سر قرار دارند مانند مغز ،چشمان و اعصاب کنترل کننده ی بینایی .


 

پرتودرمانی


 

در این روش از انرژی‌های پرقدرت مانند اشعه ایکس و پروتون درمانی برای نابودی سلولهای سرطانی استفاده می‌شود .میتوان پرتو درمانی را به تنهایی و یا پس از جراحی برای درمان تومورهای نازال و پارانازل به کار برد .


 

شیمی درمانی


 

شیمی درمانی در‌واقع نوعی دارودرمانی است که با استفاده از مواد شیمیایی سلولهای سرطانی را از بین می‌برد .ممکن است افراد مبتلا به تومورهای نازال و پارانازال شیمی درمانی را قبل و یا پس از جراحی دریافت نمایند .امکان به کار گیری ترکیبی پرتودرمانی و شیمی درمانی هم وجود دارد .


 

مراقبت های تسکینی و آرام‌بخش


 

مراقبت های بالینی ویژه همان مراقبت های تسکینی هستند که با توجه به بهبود درد و سایر نشانه‌های بیماری‌های جدی صورت میگیرند .

این درمان توسط تیم پزشکی و پرستاران و سایر نیروهای دوره دیده ارائه می‌شود .این تیم تلاش میکند تا کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده‌های انان را ارتقا بخشد .این روش در کنار سایر سایر روش‌های درمانی استفاده می‌شود .

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
تومورهای نازالتومورهای پارنازالتومورهای ینیغدد بدخیم در بینیغده خوش خیم در بینیدرمان تومور بینیتشخیص تومور بینیسرطان بینی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه