منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نورومیلیت اپتیکا (نورومیلیت اپتیک،بیماری دویک )

neuromyelitis optica

نورومیلیت اپتیکا (NMO )با نام بیماری دویک هم شناخته می‌شود و نوعی اختلال در سیستم عصبی مرکزی است

شرح بیماری

نورومیلیت اپتیکا (NMO با نام بیماری دویک هم شناخته می‌شود و نوعی اختلال در سیستم عصبی مرکزی است که ابتدا بر اعصاب چشم و یا اعصاب بینایی و نخاع یا ( میلیت) اثر می‌گذارد .امروزه این بیماری با نام کلی اختلال نورومیلیت اپتیک شناخته می‌شود .بیماری یاد شده زمانی بروز میکند که سیستم ایمنی بر ضد سلولهای خود در سیستم عصبی مرکزی عمل میکند به‌خصوص در ناحیه اعصاب بینایی و نخاع و گاهی در مغز .

دلایل ناشی از بروز نورومیلیت اپتیک ناشناخته هستند ولی ممکن است گاهی پس از عفونت خود را نشان دهند و یا ارتباطی با سایر بیماری‌های سیستم خود ایمنی داشته باشند .معمولا نورومیلیت اپتیکا با اسکلروز متعدد-MS- اشتباه گرفته می‌شود و یا نوعی ام اس در نظر گرفته می‌شود و این در حالی است که نورومیلیت اپتیک یک اختلال کاملاً متفاوت است .

این بیماری میتواند سبب نابینایی یک یا هر دو چشم ،ضعف یا فلج در پاها و بازوها ،اسپاسم های دردناک ،از دست دان حواس ،استفراغ و سکسکه های غیر قابل کنترل ،اختلال در مثانه و روده ها شود که بر اثر آسیب نخاعی بروز میکنند .ممکن است بتوان اختلالات بوجود آمده پس از حملات را بهبود بخشید ولی اغلب شدت این حملات به حدی است که نابینایی دائمی یا اختلالاتی در راه رفتن را بوجود می آورد .

کودکان مبتلا به نورومیلیت اپتیکا علائمی مانند گیجی ،تشنج ویا کما دارند .

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
نورومیلیت اپتیکانورومیلیت اپتیکبیماری دویکنابیناییاسکلروز متعددبیماری ام اساختلالات سیستم خود ایمنیاسیب نخاعی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه